|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: امواج تكراري و معيوب توسعه صادرات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


امواج تكراري و معيوب توسعه صادرات


نويسنده: دكتر عليرضا شيرمحمدي*

۱۵ کشور همسايه ايران که يکي از جذاب ترين بازارهاي دنيا را تشکيل مي دهند با حجم واردات بيش از ۱۳۰۰ ميليارد دلار در سال توانسته اند توجه بسياري از کشورهاي دنيا را به خود جلب کنند باعث تاسف است که بنگاه هاي ما در کنار مرزهاي ايران که درحال توليد کالاهايي هستند که با ملاحظاتي مي تواند پس از عبور از مرزها و صادرات به کشورهاي همسايه ارز وارد کشور کنند، شاهد ترانزيت کالاهاي مشابه توليدات خود توسط بنگاه هاي خارجي به بازارهاي همسايه هستند.
    تاسف ما زماني غيرقابل تحمل است که در بسياري از موارد بنگاه هاي خارجي مواد اوليه اين کالاها را از ايران تهيه کرده اند. چنانچه فرآيند توسعه صادرات کالا و خدمات را به بازارهاي هدف درنظر بگيريم، معمولا شاهد امواجي هستيم که در طول سه يا چهار سال در توسعه روابط بين ما و کشورهاي هدف شکل مي گيرد که تنها نتيجه نهايي آن عدم توسعه صادرات کالا و خدمات بوده است.
    در صورتي که امواج توسعه صادرات را مورد بررسي دقيق قرار دهيم، خواهيم ديد که معمولا در آغاز توسعه همکاري با کشورهاي هدف شاهد ايجاد موج اول يعني اعزام صدها هيات تجاري به سرپرستي وزرا، معاونين وزرا و روساي اتاق هاي بازرگاني به اين بازارها هستيم. اعضاي اين هيات ها اغلب اطلاعي از بازارهاي هدف ندارند و بيشتر مي توان گفت هدف از اين سفر را همراهي مقامات مي دانند. معمولا رايزن بازرگاني در کشور هدف با استفاده از بانک هاي اطلاعاتي در آن کشور و شرکت هايي که عمدا قصد صادرات کالا به جمهوري اسلامي ايران را دارند جهت ملاقات با اين شرکت ها دعوت مي کنند و پس از چند روز ملاقات هاي فشرده و بازديد از کارخانه هاي بنگاه ها در کشورهاي هدف، بيشتر اعضاي گروه تصميم مي گيرند با اخذ نمايندگي از اين شرکت ها واردات خود را از اين شرکت ها افزايش دهند.
    پس از برگزاري جلسات هيات ها به سرپرستي تعداد زيادي از مقامات کشوري و از استان هاي مختلف کشور و عدم دستيابي به اهداف که همان توسعه صادرات است، موج دوم سفر هيات هاي تجاري به منظور ديدار از نمايشگاه هاي بين المللي در آن کشور آغاز مي شود، با اين وجود شرکت هاي ايراني شاهد پيشرفت صنعت کشور هاي هدف شده و بيشتر به واردات از آن کشورها ترغيب مي شوند. موج سوم همان برگزاري نمايشگاه هاي اختصاصي يا همايش هايي با کمترين حضور شرکت هاي بزرگ و معتبر ايراني و کمترين حضور بازديدکنندگان خارجي و نهايتا موج چهارم شرکت در نمايشگاه هاي بين المللي در بازارهاي هدف به منظور توسعه صادرات است درحالي که اطلاعي از کالاهاي مورد نياز آن کشور نداريم!
    هر يک از اين اقدامات ارزشمند که در قالب موج به آن اشاره شد در صورتي که به درستي و در جاي خود و با الگوي صحيح صورت گيرد در توسعه صادرات کالا و خدمات بي فايده نيست، اما متاسفانه بايد گفت فرآيند توسعه روابط تجاري در بخش صادرات با کشورهاي هدف در کشور ما به صورت وارونه اجرا شده است و همان طور که ملاحظه مي فرماييد علاوه بر از دست دادن منابع مالي از بخش خصوصي و دولتي، حاصل قابل توجهي براي کشور ما نداشته و بيشترين منفعت ايجاد شده صرفا براي برگزارکنندگان تورهاي به اصطلاح تجاري، صاحبان هتل در بازارهاي هدف و... و نهايتا افزايش واردات از بازارهاي هدف بوده است نه توسعه صادرات.
    البته اين واقعيت هم بايد بيان شود که بسياري از اقدامات فوق الذکر هم با حمايت مادي و معنوي بخش دولتي و از بودجه هاي توسعه بازار سازمان هاي مرتبط هزينه شده است و در بسياري از موارد اين فعاليت ها بدون کمترين نتيجه، فقط موجبات تنظيم کارنامه هاي صوري براي گزارش دهي به مديران بخش دولتي و نيز اتاق هاي بازرگاني و... شده است. چنانچه اين اقدامات پس از انجام يک مطالعه بازار (در دو سطح کلان و خرد) با الگوي صحيح و اصولي صورت مي گرفت، مسلما مي توانست تاثير بهتري در توسعه روابط در بخش صادرات داشته باشد و تمامي اقدامات فوق الذکر از جمله برگزاري همايش ها، تورهاي تجاري، شرکت در نمايشگاه ها و... براساس اين مطالعه بازار مي توانست مفيد فايده واقع شود. آيا مي دانيد بسياري از صنايع کشور در طول دو سال گذشته در نمايشگاه هاي گران کشوري مانند روسيه شرکت کرده اند و پس از صرف هزينه هاي فراوان که بالغ بر ۲۰ ميليارد ريال براي هرصنعت مي شود، همچنان نتيجه اي دريافت نکرده اند؟
    فدراسيون روسيه کشوري است با واردات بيش از ۲۵۰ ميليارد دلار کالا در سال و اينکه تمامي مسائل در حوزه هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي دست به دست هم داد تا روابط ما با اين کشور توسعه يابد. امروز صادرات ما به اين کشور نزديک به ۲۰۰ ميليون دلار و واردات ما از اين کشور نزديک به ۲ ميليارد دلار است و مي توان گفت اين سطح از همکاري بين ما و اين کشور قابل قبول نيست. آيا مي دانيد چه پروژه هايي در روسيه وجود دارد و اين پروژه ها در مذاکرات فيمابين دولت ها قابل اخذ براي بنگاه هاي ايراني است؟ آيا مي دانيد برگزاري جام جهاني روسيه در سال ۲۰۱۸ مي توانست چه فرصت هاي بزرگي را در حوزه صادرات کالا و خدمات فني و مهندسي براي کشور به ارمغان بياورد؟ آيا ميزان واردات تجهيزات پزشکي و دارو از روسيه را مي دانيد؟ آيا برنامه هاي آتي اين کشور در حوزه هاي مختلف را ارزيابي کرده ايم؟
    به عنوان مثال روسيه در حوزه هاي مختلف از جمله کاشي و سراميک (۵۰ ميليون مترمربع واردات) پودرهاي شوينده (۸۰ هزار تن واردات و ۹۰ هزار تن صادرات)، ساخت منازل مسکوني (بيش از يک ميليون واحد) ميوه و سبزي (۳۰ ميليارد دلار واردات) و... مي توانست بازار خوبي براي محصولات توليدي در کشور ما باشد. امروز موج ديگري در جريان است و آن هم پروژه مطالعه بازار در کشورهاي هدف از جمله روسيه است که حقيقتا اقدام درستي است و بايد خيلي وقت پيش آغاز مي شد. نگراني از انحراف اين موضوع و واگذاري اين وظيفه خطير به عهده شرکت هايي است که هدف آنها اغلب جذب اين بودجه ها و سوءاستفاده هاي مالي است. برگزاري تورهاي تجاري، نمايشگاه ها و همايش ها و... براي ما معمولا زياني مادي و هزينه فرصت به همراه داشته است، اما چنانچه پروژه مطالعه بازار در کشورهاي هدف توسط شرکت هايي غيرمتخصص و گروه هايي غيرکارآمد و با نشستن در مقابل موتورهاي جست وجو مانند گوگل و... بخواهد صورت گيرد و توسعه صادرات کالا و خدمات براساس اطلاعات نادرست استوار شود، طبيعي است خسران زيادتري بارخواهد آورد و براي هميشه ما را از بازار جذاب روسيه دور خواهد کرد. اميد آن داريم که مديران در بخش دولتي بدون ادامه حضور در امواج معيوب صادرات کمي حوصله به خرج دهند و الگوهاي صحيح در حوزه هاي مرتبط با محيط بين الملل را جمع آوري کنند و با به کارگيري صحيح آنها در دو بخش مهم توسعه صادرات و نيز جذب سرمايه خارجي موجبات توسعه کشور را فراهم کنند.
    
    * مشاور صادراتامواج تکراري و معيوب توسعه صادرات
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "دكتر عليرضا شيرمحمدي"

  آسيب شناسي ديپلماسي اقتصادي در روابط با همسايگان
دكتر عليرضا شيرمحمدي *، دنياي اقتصاد 9/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 170، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است