|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: اتحاد غيرمنتظره در فضاي سياسي عراق
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


اتحاد غيرمنتظره در فضاي سياسي عراق
حمله ائتلاف عربي به شهر استراتژيك حديده آغاز شد    دنياي اقتصاد : عراق روز گذشته ميزبان يک خبر غيرمنتظره بود؛ مقتدي صدر و هادي العامري با يکديگر ائتلاف کردند. مقتدي صدر رهبر ليست سائرون در کنفرانس مشترک در نجف با هادي العامري، رئيس جريان فتح اين خبر را اعلام کرد. اين ائتلاف قرار است به توافق سياسي چند روز پيش ملحق شود. سائرون مقتدي صدر، الحکمه به رهبري عمار حکيم و الوطنيه به رياست اياد علاوي پيش از اين بزرگ ترين فراکسيون سياسي در پارلمان آينده را تشکيل داده بودند.
    گروه متجاوز ائتلاف عربي به رهبري عربستان سعودي حمله خود را به شهر الحديده آغاز کرده اند. به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، آنها روز چهارشنبه حمله خود را عليه حوثي ها شروع کرده اند. مقامات سابق دولت يمن مي گويند که اين گروه کنترل بندراستراتژيک حديده را در اختيار دارد. چند روز ديپلماسي فشرده نتوانست از حمله به حديده جلوگيري کند، شهري که داراي ۶۰۰ هزار نفر جمعيت است و مهم ترين دروازه کمک هاي بشري و انسان دوستانه است.
    مقامات سازمان ملل مي گويند: از اين ترس دارند که وضعيت فاجعه بار يمن با اين حمله بيشتر از گذشته شدت يابد. مقامات نظامي آمريکا از جمله جيمز متيس، وزير دفاع آمريکا به مقامات ائتلاف عربي هشدار داده اند که گسترش جنگ مي تواند منجر به تشکيل يک باتلاق شود و جمعيت غيرنظامي بيشتري دچار مصيبت و فاجعه شوند. افزون بر ۷۵ درصد مردم يمن به کمک هاي غذايي نياز دارند و ميليون ها نفر در آستانه قحطي هستند. دست نشاندگان يمني ائتلاف عربي که توسط امارات متحده عربي حمايت مالي مي شوند و توسط آنها آموزش مي بينند، اين تهاجم را از ساعات اوليه روز چهارشنبه آغاز کرده اند. امدادگراني که در حديده باقي مانده اند مي گويند يک سکوت مرگبار در مرکز شهر برقرار است و به نظر مي رسد که جنگ بيشتر در مرز جنوبي اين شهر متمرکز است. اين جنگ درحالي آغاز شد که واشنگتن بيشتر روي ديدار دونالد ترامپ و کيم جونگ اون رهبر کره شمالي متمرکز شده بود. هنوز مشخص نيست که آيا مشاوران آمريکايي هم در اين کارزار جنگي نقش دارند يا نه.
    از زماني که در اين کشور عليه دولت مرکزي قيام صورت گرفت، اين کشور نزديک به ۳ سال است که شاهد جنگ و تجاوز نيروهاي ائتلاف عربي است. اعضاي ارشد کميته روابط خارجي سنا، کشورهاي ائتلاف عربي، به ويژه عربستان و امارات متحده عربي را متهم کرده اند که با بمباران هاي خودشان تلفات انساني وسيعي را رقم زده اند. جنگ داخلي يمن پس از بهار عربي رخ داد که منجر به سقوط علي عبدالله صالح شد. اختلافات بر سر تقسيم قدرت در عمل به دو دسته شدن کشور يمن منجر شده است. حوثي ها که در شمال زندگي مي کنند، سه سال پيش به سمت جنوب حرکت کردند و کنترل شهر صنعا، پايتخت اين کشور را به دست گرفتند. آنها سپس شهر حديده را نيز به تصرف خود درآوردند و رئيس جمهوري اين کشور نيز به عربستان سعودي پناه برد. عربستان و امارات متحده عربي نيز به بهانه حمايت از رئيس جمهوري يمن به اين کشور حمله کردند و از نيروهاي مزدور يمني نيز حمايت مالي و نظامي مي کنند. عربستان سعودي و امارات متحده عربي مدعي هستند که از اين بندر به حوثي ها سلاح قاچاق مي شود، از جمله موشک که با آن موشک ها چندين بار به عربستان حمله شده است.
    اين درحالي است که سازمان ملل با رد ادعاي عربستان سعودي مي گويد: با توجه به رصدهايي که داشته اند از اين بندر سلاح به يمن قاچاق نمي شود و احتمال دارد از مرزهاي زميني سلاح رد و بدل شود. حوثي ها اما مي گويند که دفاع در برابر متجاوزان عربي حق آنها است و عربستان سعودي براي مدت هاي مديدي است که در امور يمن دخالت مي کند. شاهزاده خالد بن سلمان، پسر ملک سلمان و برادر کوچک تر محمد بن سلمان نيز در توييتي با دفاع از حمله به حديده مدعي شد که اين تنها بخشي از دفاع تزلزل ناپذير عربستان سعودي از مردم يمن است. در ابتداي هفته جاري بارها مقامات آمريکايي به مقامات اماراتي نسبت به اين حمله هشدار داده بودند. مايک پمپئو، وزير امورخارجه ايالات متحده مي گويد که با مقامات اماراتي صحبت کرده و گفته است که نگراني آنها را درک مي کند اما اين حمله راه را براي کمک هاي انسان دوستانه مي بندد.
    او تاکيد کرده است که از همه طرف هاي درگير خواسته است خويشتنداري خود را حفظ کنند و به فکر حل مساله از طريق ديپلماتيک باشند. اين درحالي است که عربستان سعودي و امارات متحده عربي اين بندر را با توجه به نزديکي آن به نفت کش هاي بين المللي بسيار استراتژيک مي پندارند. آنها براي مدت هاي مديدي است که خواستار عدم کنترل اين بندر از سوي حوثي ها بوده اند. سازمان ملل نيز با حوثي ها در اين زمينه چندين جلسه مذاکرات داشته و از آنها خواسته است که کنترل اين بندر را به يک گروه بين المللي بسپارند. هفته گذشته اما امارات متحده عربي هشدار داد که وقوع جنگ حتمي است و به نيروهاي سازمان ملل و صليب سرخ نيز هشدار داد تا هر چه زودتر شهر را همپاي ساير امدادگران ترک کنند. با اين حال با شروع اين حمله انتقادات از گروه ائتلاف عربي بسيار بالا گرفته است. با وجود اين انور قرقاش، وزير مشاور امارات در گفت وگو با روزنامه فيگارو گفته بود که به سازمان ملل تا سه شنبه، دوازدهم ژوئن فرصت داده بود تا کنترل اين بندر را به دست گيرد.
    قرقاش در اين رابطه افزود: ما به مارتين گريفيتس، فرستاده سازمان ملل به يمن ۴۸ ساعت فرصت داديم تا نيروهاي وابسته به انصارالله را نسبت به عقب نشيني از بندر و شهر الحديده ترغيب کند. ما منتظر نتيجه بوديم و در نهايت مهلت ۴۸ ساعته پايان يافت. وي در ادامه مدعي شد: ما به فرستاده ويژه سازمان ملل آخرين فرصت را براي ميانجيگري داديم. يک سال کامل تلاش کرديم نيروهاي انصارالله را به خروج از الحديده ترغيب کنيم اما آنها هربار درباره اهداف و نيات خود دروغ گفتند. وزير مشاور امارات در ادامه درباره رايزني هاي کشورش با سازمان ملل گفت: ما همواره با سازمان ملل درباره الحديده در تماس هستيم و درباره لغو عمليات نظامي در الحديده گفت وگو مي کنيم. نيروهاي انصارالله بايد از اين شهر و بندر آن عقب نشيني کنند. ما نمي توانيم بپذيريم آنها در بندر الحديده از حمايت مالي برخوردار شوند.
    طبق بيانيه منتشر شده از سوي کاخ اليزه، امانوئل مکرون، رئيس جمهوري فرانسه نيز در واکنش به حملات چهارشنبه صبح ارتش دولت مستعفي يمن به بندر الحديده با حمايت ائتلاف عربي در تماسي تلفني با محمد بن زايد، وليعهد ابوظبي، با اشاره به وضعيت سياسي و نظامي يمن به ويژه در استان الحديده، او و ديگر طرف هاي اين درگيري را به خويشتنداري و حمايت از جان غيرنظاميان دعوت کرد. طبق اين بيانيه، مکرون در اين گفت وگوي تلفني به صورت مفصل درباره پرونده يمن صحبت کرد و احتمال داد کنفرانس انساني پاريس در اواخر ژوئن جاري برگزار شود. سازمان ملل نيز ساعات اوليه روز دوشنبه تمامي کارمندان خود را از الحديده خارج کرد. اين درحالي است که براساس برآوردهاي سازمان ملل اين جنگ منجر به بزرگترين بحران انساني جهان خواهد شد.
    
    اتحاد غيرمنتظره در فضاي سياسي عراق / حمله ائتلاف عربي به شهر استراتژيک حديده آغاز شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جاده هاي سبز
متن مطالب شماره 156، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است