|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: در نشست تاريخي «ترامپ» و «اون» از چه فناوري هايي استفاده شد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6804
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


در نشست تاريخي «ترامپ» و «اون» از چه فناوري هايي استفاده شد


نويسنده: ميثم لطفي


    
    ديدار تاريخي «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري امريکا و «کيم جونگ اون» رهبر کره شمالي بامداد سه شنبه در حالي در جزيره سنتوزاي سنگاپور برگزار شد که هنوز بسياري از سران امريکا از نامشخص بودن جزئيات توافق اوليه و مبهم بودن سرنوشت نهايي آن سخن مي گويند. ساعتي پس از اين ديدار که هزاران دوربين تلويزيوني لحظه به لحظه شکل گيري آن را به صورت زنده پخش کردند، سران کشورهاي همسايه کره شمالي هر کدام مواضع مختلف خود را نشان دادند و اظهارنظرهاي متفاوت در اين زمينه منتشر شد. اين نخستين ديدار سران دو کشور پس از پايان جنگ کره در سال 1953 ميلادي بود و رهبران دو کشور در ابتداي اين ديدار با يکديگر دست دادند و پيش از آغاز مذاکرات خود که پشت درهاي بسته و تنها در حضور مترجمان برگزار شد، براي دقايق کوتاه، در برابر دوربين رسانه هاي مختلف جهان قرار گرفتند و با خبرنگاران گفت وگو کردند.
    ديدار تاريخي سنگاپور در حالي برگزار شد که حدود يک سال پيش و در پي افزايش آزمايش هاي موشکي و هسته اي کره شمالي، تنش ها بين واشنگتن و پيونگ يانگ به قدري بالا گرفت که نگراني هاي جهاني از وقوع يک درگيري نظامي در شبه جزيره کره بشدت افزايش يافت. با همه تبعات سياسي نشست تاريخي رئيس جمهوري امريکا و رهبر کره شمالي، اين اتفاق يکي از فناورانه ترين ملاقات هاي تاريخ بود؛ به نحوي که مقامات بلندپايه سنگاپوري اعلام کردند براي تامين امنيت جزيره سنتوزا و برگزاري ملاقات چند ساعته بيش از 15 ميليون دلار هزينه کردند و بخش اعظم آن صرف تامين و راه اندازي تجهيزات فناوري شد.
    
    فناورانه ترين ملاقات تاريخ
    مقامات سنگاپوري در گزارش رسمي خود اعلام کردند: براي دستيابي به نشست تاريخي ترامپ با رهبر کره شمالي «رويکرد جامع و يکپارچه فناورانه» را پيش روي خود قرار دادند و هرآنچه در حوزه امنيت فناوري وجود داشت به کار گرفتند. اين اتفاق امنيتي ترين و مهم ترين نشستي بود که در تاريخ کشور سنگاپور برگزار شد و دولت اين کشور به منظور برقراري امنيت کامل بيش از 15 ميليون دلار هزينه کرد که در گزارش هاي تکميلي گفته شد بخش اعظم هزينه مذکور صرف استفاده از سيستم هاي فناوري و دوربين هاي پيشرفته شده است.
    «کي. شانموگام» وزير کشور سنگاپور اعلام کرد: بيش از پنج هزار افسر پليس و باديگارد را در نقاط مختلف جزيره به خدمت گرفته است که هر کدام از آنها وظيفه خاص برعهده داشتند. کشور سنگاپور در مجموع 13 هزار افسر پليس و 2500 باديگارد حرفه اي دارد که نزديک به نيمي از آنها از اين نشست مراقبت کردند. ماموراني که در لايه هاي نزديک به محل برگزاري دو نشست قرار داشتند از عينک هاي هوشمند مجهز به سيستم مادون قرمز استفاده مي کردند تا زاويه ديد آنها افزايش يابد و بتوانند فاصله گسترده تري را زير نظر بگيرند. دسته ديگر از ماموران مستقر در نقاط ويژه نيز با دوربين هاي مخصوص مادون قرمز فضاي پيرامون را زير نظر گرفته بودند. براي تمامي باديگاردهاي حرفه اي مستقر در جزيره يک سيستم شبکه داخلي راه اندازي شد که اتصال بي سيم بين آنها را برقرار مي کرد. اين سيستم که قوي ترين ابزارهاي ضد حمله سايبري را در خود جا داده بود، از طريق گوشي هاي بي سيم امکان برقراري ارتباط بين باديگاردها در هر لحظه را فراهم کرد. عينک هاي هوشمند مادون قرمز و گوشي هاي بي سيم هوشمند ماموران امنيتي به يک شبکه مرکزي مجهز شده بود که وضعيت آنها را به صورت لحظه به لحظه زير نظر مي گرفت تا کوچک ترين مشکلي بروز نکند.
    البته پنج هزار نيروي امنيتي مجهز به فناوري هاي مذکور بجز پرسنل نظامي سنگاپور بود که در نقاط از قبل پيش بيني شده مستقر شدند و همچنين دو کشتي جنگي در آب هاي اطراف جزيره سنتوزا به حالت آماده باش درآمدند.
    وزير کشور سنگاپور توضيح داد، براي در اختيار گرفتن اين تجهيزات فناوري و استقرار آنها در جزيره دو هفته زمان سپري شد و تمام افسران و ماموران امنيتي تحت فشارهاي شديد بودند تا سازماندهي هاي لازم بين آنها انجام شود و طي چند روز گذشته آزمايش هاي نهايي روي تک تک تجهيزات الکترونيکي آنها صورت گرفت تا احتمال بروز هرگونه مشکل از بين برود.
    زماني که ترامپ وارد سالن اصلي شد تا با رهبر کره شمالي ملاقات کند، يک دستگاه رايانه لوحي آي پد به همراه داشت. براساس گزارش منتشر شده از سوي روزنامه لس آنجلس تايمز، اين آي پد به صورت ويژه براي رئيس جمهوري امريکا طراحي شده است که فاقد هرگونه ابزار ارتباطي است و ترامپ تاکنون در چندين مورد براي نمايش تصاوير ويدئويي از آن استفاده کرده است. در نشست تاريخي واشنگتن- پيونگ يانگ نيز اين تبلت بار ديگر مورد استفاده قرار گرفت و رئيس جمهوري امريکا يک ويدئوي چهار دقيقه اي را به دو زبان انگليسي و کره اي براي «کيم جونگ اون» پخش کرد. اين ويدئو که سپس در اختيار روزنامه نگاران قرار گرفت سابقه دو کشور را به صورت خلاصه نشان داد و بيشتر شبيه به يک مستند سينمايي ساخته شده بود.
    اتاقي که ترامپ و رهبر کره شمالي به همراه دو مترجم پشت درهاي بسته در آن ملاقات کردند به فناوري هاي فوق امنيتي مجهز شده بود. دو شخص نزديک به رئيس جمهوري امريکا در گزارش هاي مجزا اعلام کردند سيستم هاي امنيتي و فناوري هاي هوشمند مخصوص اين اتاق از مدت ها قبل مورد آزمايش ويژه قرار گرفت. «جيمز ماتيس» وزير دفاع امريکا اوايل ماه جاري در يک کنفرانس امنيتي اعلام کرده بود که اگر نشست ميان رئيس جمهوري اين کشور و رهبر کره شمالي برگزار شود، فناوري هاي امنيتي ويژه اي که تاکنون در هيچ نشست ديگري به کار برده نشده است مورد استفاده قرار خواهد گرفت. سرانجام يک هفته قبل از ديدار تاريخي، دولت سنگاپور هتل «کاپلا» را انتخاب کرد تا فناوري هاي ياد شده در اين مکان نصب شوند. در همين حال دولت کره شمالي نيز تجهيز اتاق مذکور را زير نظر گرفت و براي آن از فناوري هاي ويژه خود استفاده کرد. رسانه هاي خبري توضيح دادند تمامي اتاق هاي امن هتل دوربين هاي فوق امنيتي کره شمالي را در اختيار گرفتند و سيستم هاي ويژه مادون قرمز و اشعه ايکس در تمامي درهاي ورودي و خروجي هتل نصب شد.
    خبرگزاري «ان بي سي نيوز» هم در يک گزارش مجزا به نقل از منابع آگاه خود اعلام کرد: مقامات بلندپايه ايالات متحده از يک هفته قبل دستور دادند هتل «کاپِلا» به طور کامل پاکسازي شود و کليه تجهيزات الکترونيکي موجود در آن، حتي دستگاه هاي موبايلي شخصي مربوط به مديران و کارمندان هتل جمع شود. در اين زمينه دستور موکد داده شد که هيچ يک از تجهيزات امنيتي و الکترونيکي مستقر در اين هتل ساخت کشور چين نباشد. «دين بويد» سخنگوي سازمان اطلاعات مرکزي امريکا (CIA) در مصاحبه اخير خود گفته بود چين همچنان يکي از بازيگران اصلي جاسوسي محسوب مي شود و بخصوص در زمينه فعاليت هاي تهاجمي جاسوسي بسيار پيشرفته شده است. او اظهار داشت چيني ها از فناوري هاي بسيار پيشرفته براي رسيدن به اهداف خود استفاده مي کنند و در اين زمينه به موفقيت هاي فراوان رسيده اند. لازم به ذکر است «کيم جونگ اون» سي وچهار ساله با يک دستگاه مرسدس بنز شش در ضدگلوله، مجهز به انواع فناوري هاي امنيتي و الکترونيکي به همراه باديگاردهاي دونده در اطراف اتومبيل وارد محوطه هتل شد و در مقابل «دونالد ترامپ» هفتاد و يک ساله براي نخستين بار کاديلاک زرهي و سنگين خود موسوم به «بيست» را به کيم نشان داد. اين اتومبيل ويژه که با نام «کاديلاک وان» هم شناخته مي شود هشت تن وزن دارد و درهاي هواپيماي بوئينگ 747 در آن به کار گرفته شده است. از جمله فناوري هاي موجود در اين اتومبيل مي توان به دوربين هاي مادون قرمز، دوربين هاي ديد در شب، ردياب ماهواره اي جي پي اس، گيرنده اختصاصي ماهواره اي و ارتباطي و... اشاره کرد.
    
    نيم نگاه
    
    مقامات سنگاپوري در گزارش رسمي خود اعلام کردند براي دستيابي به نشست تاريخي ترامپ با رهبر کره شمالي «رويکرد جامع و يکپارچه فناورانه» را پيش روي خود قرار دادند و هرآنچه در حوزه امنيت فناوري وجود داشت به کار گرفتند و دولت اين کشور به منظور برقراري امنيت کامل بيش از 15 ميليون دلار هزينه کرد که در گزارش هاي تکميلي گفته شد بخش اعظم هزينه مذکور صرف استفاده از سيستم هاي فناوري و دوربين هاي پيشرفته شده است.
در نشست تاريخي «ترامپ» و «اون» از چه فناوري هايي استفاده شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "ميثم لطفي"

  فناوري چگونه فعال شدن آتشفشان گواتمالا را پيش بيني كرد
ميثم لطفي، ايران 20/3/97
مشاهده متن    
  چه زماني تاريخ مصرف اطلاعات ديجيتالي به پايان مي رسد؟ / با وضع قانون حفاظت از اطلاعات عمومي از سوي اتحاديه اروپا
ميثم لطفي، ايران 13/3/97
مشاهده متن    
  هر كاربر براي يك شركت اينترنتي چقدر مي ارزد؟
ميثم لطفي، ايران 5/3/97
مشاهده متن    
  اعتراف وزير ارتباطات روسيه / تلاش براي مسدودسازي دسترسي كاربران به تلگرام ناموفق است
ميثم لطفي، ايران 23/2/97
مشاهده متن    
  كارمندان شركت هاي بزرگ فناوري چقدر حقوق مي گيرند؟ / در مقايسه با مديران عامل
ميثم لطفي، ايران 15/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت بازار كار ايران
متن مطالب شماره 18، آبان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است