|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/3/24: عضو شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان در گفت و گو با «اعتماد»: راه را براي پيشرفت جريان هاي رقيب هموار نكنيم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4110 24/3/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


عضو شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان در گفت و گو با «اعتماد»: راه را براي پيشرفت جريان هاي رقيب هموار نكنيم
    
    جوانان اصلاح طلب طي نامه اي خطاب به آقاي خاتمي از عملكرد شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان انتقاد كرده اند. به نظر شما دليل طرح اين انتقادات در شرايط فعلي چيست؟
    نكات مهم و قابل توجه طرح شده در اين نامه برآيند وضعيتي است كه اصلاح طلبان بعد از پيروزي هاي چشمگير در جريان انتخابات مجلس، شوراي شهر و پيش از آن در انتخابات رياست جمهوري تجربه كردند. اين نامه همچنين برآيند نقش اصلاح طلبان در شكل دادن به تحولات سياسي كشور، انتظار مردم از اصلاح طلبان بعد از تصدي پست هاي قانونگذاري و تصميم گيري در سطوح عالي كشور و انتظارات پاسخ داده نشده اي است كه بسياري از آنان به سطح توسعه كشور و مشكلات عمومي توسعه نيافتگي مربوط و بخشي از آن حتما با عملكرد اين جريان در سطح حكومتي ارتباط دارد.
    
    انتقادات جوانان اصلاح طلب در نامه اخير چقدر جدي و قابل طرح است؟
    نامه مورد اشاره في النفسه نكات بسيار مهمي در برداشت كه بايد مورد توجه قرار گيرد. بسياري از نكات مورد اشاره در اين نامه در كميته شكل گرفته از سوي هيات رييسه شوراي عالي سياستگذاري در دو سال گذشته مورد نقد و ارزيابي قرار گرفته است. افزون بر اين بسياري از نكات در نامه مذكور پيش از اين از سوي نخبگان سياسي كشور و صاحب نظران، اساتيد و روشنفكران در حوزه هاي سياسي و اجتماعي كشور مطرح شده بود.
    
    اين بررسي ها نتيجه مشخصي نيز داشت؟ گام عملي براي اصلاح ايرادات موجود برداشته شده است؟
    متاسفانه اين بررسي ها راهي به عرصه عمل و اجرا در كاركرد شوراي عالي پيدا نكرد. به طور طبيعي اين دغدغه ها بيانگر نگراني هايي است كه در مورد وضعيت كنوني و آتي اصلاح طلبان وجود دارد.
    
    در نامه به طور مشخص از تغيير مديريت شوراي عالي سياستگذاري صحبت شده است. به نظر شما اين تغيير براي اصلاح وضعيت اصلاح طلبان كافي است؟
    نكته قابل توجه در اين نامه، نپرداختن به ضعف ها و نارسايي هاي بنياديني است كه در طول دهه هاي گذشته در جامعه ايران وجود داشته است. نقش ساختار سياسي، اجتماعي و حتي فرهنگي كنوني در كشور در اين نامه به درستي مورد توجه قرار نگرفته و همه سهم به كارگزاران و فعالان سياسي داده شده است، در حالي كه چنين نيست. ما بايد نگاه وسيع تر و همه جانبه تر به مسائل و مشكلات موجود داشته باشيم و ضمن اينكه نقش افراد را جدي مي گيريم، همه عوامل را به سطح فردي كاهش ندهيم. نبايد تصور شود كه تنها با جابه جا شدن افراد كاركردها ارتقا پيدا مي كند و سوء رفتارها اصلاح مي شود.
    به نظر مي رسد در اين نامه همان مشكل سنتي جامعه سياسي ايران تكرار شده است. اين مشكل همان كم توجهي به موضوع نقد همه جانبه و جداكردن جنبه هاي مثبت و منفي به شكل يك رويكرد جامع در تحليل عملكرد شوراي عالي سياستگذاري انتخاباتي اصلاح طلبان است. در واقع اين شورا كاركرد بسيار موفق، چشمگير و سرنوشت سازي را در دو مقطع مهم از انتخابات در كشور ما به نمايش گذاشت. بي انصافي است كه اين تاثيرگذاري برآمده از وحدت و يكپارچكي عملي اصلاح طلبان را يكسره كنار گذاشته و با تقليل دادن مسائل به سمت فردي اين موفقيت ها را ناديده بگيريم.
    
    يعني از عملكرد شوراي عالي دفاع مي كنيد. انتقادات موجود در مورد فهرست هاي انتخاباتي و... را وارد نمي دانيد؟
    شورا عملكردهاي بسيار موفقي در انسجام بخشيدن به اصلاح طلبان در بزنگاه هاي سياسي داشته است اما بدون ترديد به عنوان يك نهاد دست ساز بشري ايرادات و نارسايي هاي بسياري را نيز در خود به نمايش گذاشته است. بنابراين ما نيازمند نهادسازي يا تلاش هاي بي ثمري نيستم كه پيش از اين نيز وجود داشته است. ما بايد بپذيريم كه اصلاح مستمر ضرورت اصلاح سياسي در كشور است. اين اصلاح مستمر بايد از درون نهادهاي موسوم به جريان اصلاحات شروع شود. اين به معناي نفي و ناديده گرفتن جنبه هاي مثبت اين نهادها نيست.
    بنابراين به نظر مي رسد كه اين نامه بتواند محركي براي نقد همه جانبه عملكرد شورا و اصلاح آن باشد تا بيش از اين دچار انقطاع و تكرار تجربه هاي گوناگون در جامعه نشويم: جامعه اي كه نهادهاي حزبي در آن قدرت پيدا نكرده اند و به دلايل بسيار ديرپا و عميق ساختاري امكان اصلاح در كوتاه مدت را نيز ندارند. ما نبايد به جاي توجه به زيربناها و عوامل ساختاري، صرفا به افراد و كارگزاران بپردازيم و با تضعيف جرياني كه در شرايط كنوني همچنان نيازمند انسجام است: راه را براي پيشرفت جريان هاي رقيب هموار كنيم.
    
    از پرداختن به امور زيربنايي و ساختاري صحبت مي كنيد. تغيير ساختار در جريان اصلاحات به معني جايگزين كردن شوراي عالي سياستگذاري با تشكل هايي مثل پارلمان اصلاحات است؟
    حرف من اين است كه شوراي عالي را بايد در متن عملكرد خود و با توجه به واقعيت هاي جامعه ايران در طول تحولات سال هاي اخير ارزيابي كرد. ما نمي توانيم تاثير چشمگير و سرنوشت ساز شورا را در دو انتخابات عمومي در كشور ناديده گرفته و با بزرگ كردن نقاط ضعف آن كه كاملا هم جدي و غيرقابل انكار است، به نهادسازي هاي جديد رو آوريم.
    من تصور مي كنم بايد از مكانيزم گفت وگو، مشاوره، لابي و نقد و ارزيابي همه جانبه براي بهبود عملكرد شوراي موجود استفاده كرد و همه احزاب و گروه هاي اصلاح طلب نيز بايد ضرورت گفت وگو و رفع ايرادات جاري را بپذيرند و به جاي گرايش هاي خصوصي، فردي، محدود، حاشيه اي، باندي و حزبي: منافع و مصالح كلان ملي و مردمي را مبناي طرح دغدغه هاي خود قرار دهند.
    من تصور مي كنم اگر منافع عمومي مردم كه يكپارچگي اصلاح طلبان را اقتضاء مي كند، اساس قرار بگيرد بهتر مي توان به نقد و ارزيابي كاركرد شوراي عالي سياستگذاري و احتمالا انجام اصلاحات ضروري در ساختار و ماموريت هاي آن پرداخت.
    
    الان جلسات شوراي عالي سياستگذاري هرچند وقت يك بار برگزار مي شود؟
    هيچ اطلاعي ندارم و فكر مي كنم كه اينها ايرادات اساسي است كه بر شوراي سياستگذاري وارد است و بايد به طور جدي و به سرعت به آن رسيدگي كرد.
    
    جلسات نخبگان اصلاح طلب برگزار مي شود يا خير؟
    حتما برگزار مي شود. به هر حال احزاب در حال فعاليت هستند و مي دانيد كه در جامعه ما به غير از احزاب، محافل و گعده هايي هم وجود دارد كه كارهاي حزبي را دنبال مي كند.
    
    برخي از رسانه ها خصوصا در جريان رقيب، نامه جوانان اصلاح طلب و انتقاد از شوراي عالي سياستگذاري را «عبور از خاتمي» تلقي مي كنند زيرا اين شورا با نظر آقاي خاتمي تشكيل شده است. اين تلقي درست است؟
    نه من چنين تلقي از نامه مذكور ندارم. به هر حال با توجه به نقش تاثيرگذار آقاي خاتمي در جنبش اصلاحات در كشور اين را مي توان نوعي پناه آوردن تلقي كرد. يا حداقل مخاطب قرار دادن فردي كه همچنان از نفوذ بسيار اثرگذار و تعيين كننده در سرنوشت جريان اصلاحات برخوردار است.
    
    يكي ديگر از نكات مورد توجه در اين نامه اين است كه نويسندگان آن شخص آقاي خاتمي را مخاطب قرار داده اما از «فرد محوري» در جريان اصلاحات انتقاد مي كنند. به نظر شما اين تناقض در پذيرش ايرادات مورد اشاره آنان چه تاثيري دارد؟
    اين دقيقا همان نكته اي است كه در اشاره به ساختار به آن پرداختم. ما نمي توانيم واقعيت هاي تاريخي و واقعيت هاي سياسي جامعه را ناديده بگيريم و بعد براي رسيدن به اهداف سياسي تلاش كنيم. بايد با در نظر گرفتن اين واقعيت ها براي بهبود وضعيت سياسي كشور تلاش كرد. بنابراين همين قدر كه در تغيير يا اصلاح خواستن به شخص آقاي خاتمي پناه برده مي شود: نشان مي دهد كه ما ناگزير از پذيرش بخشي از واقعيت ها در جامعه هستيم: واقعيت هايي كه در برخي فعاليت هاي سياسي مورد انكار قرار مي گيرد. ولي همين رويكرد نشان دهنده تلاشي نافرجام و ناكام براي انكار واقعيت هايي است كه عمل سياسي در كشور ما را محدود يا براي آن فرصت و مجال فراهم مي كند.
    عضو شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان در گفت و گو با «اعتماد»: راه را براي پيشرفت جريان هاي رقيب هموار نكنيم
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4110 به تاريخ 24/3/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و انرژي
متن مطالب شماره 148، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است