|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/3/24: ماجراهاي يك ويروس
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3170 24/3/97 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


ماجراهاي يك ويروس
همه واكنش ها به طرح يك ادعا در برنامه ماه عسل    
    شرق: ماجرا زماني مطرح شد که ميهمان شب دوازدهم «ماه عسل» هشتم خرداد روي آنتن زنده از ويروس HPV و دليل مرگ بيماران کشور به دليل نبود واکسن در کشور گفت؛ بيماري اي که بسياري آن را نمي شناختند، اما اين روز ها خواستار توليد واکسن آن در کشور شده اند. در همين حال اين موضوع محل بحث و مناقشه و واکنش هاي بسياري شد، در حدي که وزير بهداشت نيز به موضوع ورود کرد و دراين باره در يادداشتي نوشت: «اينکه گروهي با درآميختن راست و دروغ، بخواهند بخشي از دولت را به اقدام نادرستي متهم کنند، نه يک کار سياسي است، نه برنامه اي اجتماعي و نه خدمتي به مردم. اگرچه حوزه بهداشت در زمينه توليد واکسن با چالش هايي مانند هزينه بربودن آنها مواجه است، اما اين موانع موجب توقف فعاليت دانشمندان عرصه سلامت نشده و تلاش براي توليد داروها و واکسن هاي مورد نياز مردم و از جمله واکسن HPV به طور جدي در حال انجام است». روز گذشته نيز سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اينکه امسال رهبري موافقت کردند تا براي توليد دو واکسن مهم در کشور صدميليون دلار از صندوق ذخيره ارزي به وزارت بهداشت اختصاص يابد، گفت: درباره واکسن HPV هم زماني که بتوانيم آن را توليد کنيم و توليد ملي اين واکسن به حد مناسب برسد از آن استفاده خواهيم کرد.
    اين در حالي است که نمونه خارجي اين واکسن در کشور وجود دارد و به راحتي در دسترس است و به گفته ناهيد خداکرمي، رئيس انجمن علمي مامايي ايران، توليد اين واکسن مقرون به صرفه نيست. او دراين باره به «شرق» گفت: «HPV يک بيماري ويروسي است که حدود صد گونه دارد و فقط 40 گونه از آن از راه جنسي مي تواند قابل انتقال باشد. خوشبختانه امروزه براي 9 گونه پرخطر اين ويروس واکسن ساخته شده و برنامه واکسيناسيون اين بيماري در کشور هاي مختلف بسته به گسترش بيماري و شيوع آن متفاوت است. اين بيماري در آمريکا از شيوع بالايي برخوردار بود، به طوري که طبق آمار 15 درصد از مردم اين کشور به اين بيماري مبتلا هستند و در برخي مناطق مانند مرز کاليفرنيا و مکزيک اين ميزان به بيش از 25 درصد هم مي رسد. در کشور چين نيز بيش از 15 درصد است، اما در برخي از کشورها مثل تايلند و اسپانيا زير پنج درصد است. در کشور ما طبق مطالعه اي که در سال 2012 انجام دادم و در ژورنال هاي بين المللي سرطان به چاپ رسيد، ميزان شيوع نزديک هشت درصد بود. در مطالعه اي که سال گذشته وزارت بهداشت انجام داد نيز ميزان شيوع اين بيماري همان هشت درصد ثبت شده است. نکته مهم اينجاست که ابتلاي به اين ويروس لزوما سبب سرطان دهانه رحم نخواهد شد و چون اين سرطان در کشور ما شيوع بسيار پاييني دارد و از طرفي ضايعات پيش سرطاني را مي شود با يک آزمايش ساده تشخيص داد و از زماني که ضايعات پيش سرطاني بروز پيدا مي کنند و فرد به اين ويروس مبتلا مي شود اگر قرار باشد به سرطان دهانه رحم مبتلا شود ممکن است حدود 10 الي 15 سال زمان ببرد و ما براي غربالگري و تشخيص زودهنگام فرصت کافي داريم و اگر زودتر اين ضايعات پيش سرطاني تشخيص داده شود به راحتي قابل درمان است، بنابراين از اين ويروس نبايد خيلي ترسيد. جالب اينجاست که بدانيد وقتي پس از پنج سال مبتلايان به اين ويروس را دوباره مورد آزمايش قرار داديم متوجه شديم اين ويروس در بدن بسياري از آنها فعال نيست و آنها دچار ضايعات پيش سرطاني نشده اند».
    
    ساخت واکسن HPV مقرون به صرفه نيست
     خداکرمي با بيان اينکه درحال حاضر نيز واکسن اين ويروس در کشور وجود دارد، ادامه داد: «به اعتقاد من ساخت اين واکسن در اولويت نيست، زيرا اولويت هاي بسيار ضروري تري از آن در زمينه بهداشت و درمان کشور وجود دارد، بنابراين هزينه کردن براي تهيه اين واکسن شايد مقرون به صرفه نباشد، چون اين واکسن روزبه روز در حال ارزان شدن است. توانمندکردن جوانان از واکسيناسيون موثر تر است. شايد بهتر باشد به جاي ساخت واکسن، جوانان، به خصوص نوجوانان دبيرستاني را در زمينه خودمراقبتي توانمند کنيم تا از رفتار هاي پرخطر جلوگيري شود. ما نبايد مسائل جنسي را تابو تلقي کنيم و درباره آن صحبت نکنيم، اما پنهاني شاهد رفتار هاي پرخطر جوانانمان باشيم. در دوران دبيرستان اگر به دختران و پسرانمان مهارت زندگي و مراقبت از خود را آموزش دهيم بسيار موثرتر است. سال ها پيش گفتيم حضور يک ماما در دبيرستان دخترانه و يک کارشناس بهداشت عمومي در دبيرستان هاي پسرانه به شرط آنکه آموزش ديده باشند مي تواند پاسخ گوي نوجوانان باشد و به جاي اينکه آنها بخواهند در فضاي مجازي و کانال هاي غيرمعمول دنبال پاسخ هاي خود باشند، از کانال هاي درست به سوالاتشان پاسخ داده شود».
    او در ادامه اظهار کرد: «درحال حاضر فقط براي چهار گونه از اين ويروس؛ يعني ويروس نوع 6، 11، 16 و 18 واکسن وجود دارد و اين واکسن بدن را در مقابل بقيه انواع اين ويروس مقاوم نخواهد کرد. نوع 16 و 18 اين ويروس خطرناک است و مي توانند باعث ايجاد سرطان دهانه رحم شوند. ايمني افراد و تغذيه آنها بسيار مهم است. مشاهدات ما نشان مي دهد خطر ابتلا به اين ويروس در افراد سيگاري و کساني که رفتار پرخطر دارند بالا تر است، بنابراين اجتناب از رفتار پرخطر، تغذيه سالم، فعاليت ورزشي و اجتناب از استعمال دخانيات مي تواند به افراد کمک کند که اگر هم به اين ويروس مبتلا شدند، درصد ابتلا به سرطان در آنها کاهش پيدا کند».خداکرمي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اينکه بايد به مردم هشدار داد، اما نبايد آنها را نگران کرد، گفت: «در کشور هاي اروپايي هيچ گونه اجباري براي تزريق اين واکسن وجود ندارد و همه به صورت داوطلبانه است و واکسن به صورت رايگان در اختيار آنها قرار داده مي شود. در استراليا اين مسئله خيلي جدي در حال پيگيري است. در آمريکا نيز اجازه والدين بسيار مهم است و تا 26 سالگي به صورت رايگان اين واکسيناسيون انجام مي شود. مسئله اي که در ايران وجود دارد اين است که گاهي به افرادي که به اين ويروس مبتلا هستند گفته مي شود واکسن را تزريق کنند. اين در حالي است که اگر فرد به چهار تايپ 6، 11، 16 و 18 مبتلا باشد، تزريق اين واکسن چندان کمکي نمي کند، اما اگر از تايپ ها و گونه هاي ديگر باشد، زدن واکسن مي تواند کمک کننده باشد».
    
    برنامه ماه عسل
     ماجراي بحث و جدل ها در باره اين موضوع از برنامه «ماه عسل» و يکي از ميهمانانش به اين شکل در سطح کشور داغ و رسانه اي شد. ياسمن اشکي، ميهمان شب دوازدهم «ماه عسل»، در ابتداي اين برنامه که هشتم خرداد روي آنتن رفت، گفت: ۱۷ساله بودم که علائم بيماري ام شروع و به مرور سيستم ايمني ام ضعيف شد؛ درست مثل کسي که بيماري ايدز دارد، منتها عامل بيروني ويروس را نداشتم.
    اشکي در ادامه برنامه از ويروس HPV گفت و توضيح داد ويروس نسبت به HIV سرعت انتقال بيشتري دارد؛ HPV درمان ندارد، اما واکسن دارد که پيشگيري مي کند و بعد از ۱۵ سال به سرطان تبديل مي شود و در آينده سونامي در اين بيماري اتفاق مي افتد. او ادامه داد: هر سال حدود ۶۳۰ هزار زن سرطان مرتبط با HPV مي گيرند که نصف آنها منجر به مرگ مي شود و ۸۵ درصد اين انتقال ها در کشورهاي توسعه نيافته است و فقط يک درصد در کشورهاي توسعه يافته است؛ چراکه آنها واکسن اين بيماري را دارند. اين ويروس خيلي راحت منتقل مي شود، به همين دليل خيلي شايع است. در اين سال ها با وزارت بهداشت براي پيشگيري اين بيماري رايزني داشتيم؛ البته نقش مشارکت مردم خيلي مهم است.
    
    ورود دادستاني به ماجراي برنامه ماه عسل
     شرق: دادستان کل کشور، دادستان عمومي و انقلاب تهران را موظف کرد ادعاهاي مطرح شده در يک برنامه تلويزيوني مربوط به نوعي بيماري کمتر شناخته شده را در اسرع وقت پيگيري کند و نتيجه را گزارش دهد.
    به گزارش روابط عمومي دادستاني کل کشور، در پي پخش برنامه اي در تاريخ 8/3/97 در يکي از شبکه هاي سيماي جمهوري اسلامي ايران و طرح ادعاهايي درباره نوعي بيماري، معاونت حقوق عامه دادستاني کل کشور پس از انجام بررسي هاي لازم و اعمال و اعلام نظر کارشناسان و متخصصان ذي ربط درباره کذب بودن مطالب و ادعاهاي مطرح شده در آن برنامه، گزارشي به دادستان کل کشور ارائه داده است. به دنبال بررسي هاي اوليه، دادستان عمومي و انقلاب تهران از سوي دادستان کل کشور مامور شد برابر با مقررات، در اسرع وقت و با توجه به آثار و تبعات ادعاهاي مطرح شده در آن برنامه در جامعه، موضوع را پيگيري و تعقيب کند و نتيجه نيز براي عموم اعلام شود. حجت الاسلام والمسلمين منتظري همچنين دستور داد درباره وجوه جمع آوري شده نيز برابر مقررات اقدام و از تضييع حقوق عامه جلوگيري شود.
    هشتم خرداد سال جاري بود که ياسمن اشکي با ادعاي ابتلا به يک بيماري نادر در گذشته، ضمن ابراز نگراني از شيوع بيماري سرطان در ايران و تاکيدبر افزايش آگاهي زنان ايراني درباره سونامي سرطان و بيماري هاي جنسي، در برنامه ماه عسل حضور يافت و از مردم خواست براي توليد واکسن HPV کمک مالي کنند. مسائل مطرح شده از طرف خانم اشکي از يک سو و طرح ايده کلي آن هم در برنامه زنده تلويزيوني با واکنش هاي زيادي مطرح شد.
    
    ماجراهاي يك ويروس / همه واكنش ها به طرح يك ادعا در برنامه ماه عسل
    


 روزنامه شرق، شماره 3170 به تاريخ 24/3/97، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 65 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيماريهاي گوارشي شرق ميانه
شماره 1 (پياپي 35)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است