|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/3/24: معتمدي مهر در گفت و گو با «اعتماد»: اصلاح اصلاحات هدف ما از نگارش نامه به آقاي خاتمي بود
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4110 24/3/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


معتمدي مهر در گفت و گو با «اعتماد»: اصلاح اصلاحات هدف ما از نگارش نامه به آقاي خاتمي بود
    
    نامه اي روز سه شنبه خطاب به آقاي خاتمي منتشر شد كه امضا كنندگان آن مجموعه اي از فعالان سياسي و رسانه اي و البته اعضاي جوان تر اين جريان بودند. آيا اين نامه تعمدا صرفا در اختيار اين طيف قرار داده شده يا برخي از امضاي آن سر باز زدند؟
    پيش فرض تهيه كنندگان نامه اين بود كه توسط طيف جوان تر جريان اصلاح طلب (اعم از فعالان حزبي و رسانه اي) امضا شود و بعيد مي دانم كه به افرادي از نسل قبل داده شده باشد و آنان علي الاطلاق رد كرده باشند. در واقع اين نامه پيامي از سوي نسل جوان تر بود با اين مضمون كه ما همچنان شما را رهبر اصلاحات مي دانيم و همچنان به ظرفيت شما به عنوان يك سرمايه اجتماعي تاكيد داريم. از سوي ديگر، طرح اين نامه از سوي ۱۰۰ نفر از اصلاح طلبان جوان مي تواند متضمن اين مرزبندي با مطالبات افراد و گروهي از جوانان باشد كه در يكي دو سال گذشته، دنبال حضور در رده هاي مديريتي بوده اند. اين نامه مي گويد كه دغدغه ما گرفتن موقعيت هاي مديريتي و پست هاي دولتي نيست و بلكه ما نگران اصلاحات و كارآمدي شيوه هاي اصلاح طلبانه هستيم. در خلال اين پيام مسائل و موضوعات ديگري هم مطرح شد.
    
    آيا شما معتقديد بايد ساختار شوراي عالي سياستگذاري تغيير كند يا اساسا ساختار تصميم گيري در جريان اصلاحات؟
    در گام اول بايد ساختار شوراي سياستگذاري اصلاح شود. حرف ما اين است كه چگونه مي شود شوراي عالي سياستگذاري متشكل از اصلاح طلبان باشد اما برخي از افراد يا احزابي كه مشي اصلاح طلبي دارند در آن نماينده نداشته باشند. بحث ديگر بر سر انتخاب افراد است. انتخاب نماينده احزاب بايد به عهده خود احزاب باشد نه اينكه شورا از بالا دستچين كند. شيوه كنوني گزينش اعضاي شوراي عالي اصلاح طلبان ساختاري مشابه با «اهل حل و عقد» در نظامات قبيله اي دارد. ما خواستار جايگزيني شيوه اي مدني هستيم .
    
    در اين نامه از تعبير اصلاح طلبان محافظه كار و بروكرات نام برده شده است. منظور از اين دو طيف چه كساني يا چه طيفي هستند. به نظر مي رسد كه اين تعابير طيفي خاص و شخص خاصي را در بر مي گيرد يا اساسا اصلاح طلباني كه در قدرت هستند ؟
    لزوما نه هر اصلاح طلبي كه در قدرت حضور دارد اما هر اصلاح طلبي كه دغدغه اصلي اش حفظ قدرت به هر قيمتي است را مي توان اصلاح طلب محافظه كار دانست. در واقع اينجاست كه رويكرد محافظه كارانه ايجاد مي شود. محافظه كار كسي است كه در پي حفظ وضع موجود است. ايرادي ندارد كه اصلاح طلبي در داخل ساختار قدرت قرار بگيرد و حتي مي تواند در مواردي مفيد هم باشد: كساني همچون آقاي دكتر جهانگيري، آقاي خاتمي يا حتي مهندس بازرگان در گذشته، حضور در عرصه قدرت را پذيرفتند اما حاضر نشدند به هر بهايي، دو دسته به قدرت بچسبند و از همين رو بود كه اين افراد به سرمايه هاي اجتماعي بدل شدند. سرمايه اجتماعي، بنيان هاي اخلاقي نياز دارد. اين افرادي كه نام بردم، در راستاي امر سياست ورزي، هزينه و فايده كردند اما هرگز براي حفظ قدرت از آرمان ها و مطالبات دمكراتيك نگذشتند. به نظر مي رسد كه امروز، بخشي از جريان اصلاح طلبي كه فقط دغدغه اش حفظ و حضور در قدرت است گرايشات محافظه كارانه پيدا كرده است و به تدريج در معرض ساختار فساد سازمان يافته جاري قرار گرفته و آگاهانه يا ناخودآگاه نقش آفريني مي كنند.
    
    متن نامه، هم شوراي سياستگذاري را نقد مي كند و هم شوراي مشورتي. هر دوي اين دو شورا با تاييد شخص خاتمي شكل گرفت. از طرفي نقدي بر فردمحوري در جريان اصلاحات هم به چشم مي خورد. آيا اين نامه عبور از سيدمحمد خاتمي به معني تشكيل پارلمان اصلاحات است يا تغيير در ساختار و شوراي عالي سياستگذاري؟
    صريح مي گويم عبور از آقاي خاتمي به هيچ وجه مطرح نيست و در گذشته هم كساني كه اين شعار را مطرح كردند، خلاف منافع ملي و گرايشات اصلاح طلبانه، آب به آسياب معاندان اصلاحات و اقتدارگرايان ريختند. ايشان يك سرمايه اجتماعي بي بديل در شرايط فعلي است. آقاي عارف هم خدمات بزرگي براي جريان اصلاحات داشتند و عبور از ايشان هم مطرح نيست و عارف هم سرمايه اجتماعي براي اصلاح طلبان به حساب مي آيد. نامه از يك دغدغه صحبت مي كند. به نظر من ايرادات شوراي عالي سياستگذاري حتي تنها به عارف هم باز نمي گردد كه با عبور از او اين مشكلات را برطرف كنيم. مشكل ساختار است كه اتفاقا در جامعه ما سابقه تاريخي دارد. اين ساختار مدني نيست. همان گونه كه گفتم ريشه هاي آن به نظامات ريش سفيدي و سازوكارهايي مانند اهل حل و عقد باز مي گردد. البته اين سازوكار در شرايطي توانست موثر باشد همانطور كه در سال ٩٢ و ٩٤ توانست موثر افتد. امروز كه احزاب اصلاح طلب توانسته اند خودشان را در سطح اوليه بازسازي كنند، مي شود و ضرورت دارد كه اين ساختار را اصلاح كرد.
    
    در عين حال كه نامه به فردمحوري نقد دارد اما از شخصيت هاي ملي مورد وثوق نيز سخن مي گويد كه مي توانند وارد ساختار شورا شوند و روند را بهبود بخشند. آيا اين تناقضي را ايجاد نمي كند؟
    هر جامعه اي سرمايه هاي اجتماعي دارد كه ناديده گرفتن آنها فقير كردن بدنه جامعه را به دنبال دارد. آقاي خاتمي سرمايه اجتماعي جريان اصلاح طلب و بلكه كشور است اما اينكه آيا رهبري ايشان فردمحورانه باشد يا دموكراتيك، دو موضوع متفاوت است. ما معتقد نيستيم كه آقاي خاتمي گزينش ها را فردي انجام داده است اما معتقديم ساختار شوراي سياستگذاري به نحوي بوده كه از بالا شكل گرفته نه از بدنه و به عبارت ديگر، گزينش اعضاي شوراي عالي بطور طبيعي انجام نشده و متاثر از برخي فشارها و تنگ نظري ها بوده است. به همين دليل هم افرادي وارد شورا شدند كه عموما سرمايه هاي پيشگام جريان اصلاحات نبوده اند. وقتي مي گوييم جامعه ما براي رسيدن به دموكراسي بايد به سمت تحزب برود در اين زمينه هم بايد انتخاب افراد به عهده احزاب باشد. در گزينش احزاب هم معيارهاي حكومتي و دولتي به كار نبرند.
    
    در واقع امضاكنندگان مي خواهند آقاي خاتمي به عنوان سرمايه جريان اصلاحات و به عنوان رهبر اين جريان حفظ شود اما تصميمات بر عهده تشكل ها باشد؟
    آقاي خاتمي تا به حال هم تصميم فردي نگرفته است اما آقاي خاتمي از اين ظرفيت برخوردار است كه ابتكار عمل را براي بهبود و تغيير ساختار آن به دست گيرد. يعني آقاي خاتمي فراخواني به احزاب بدهد و از آنها بخواهد نماينده يا نمايندگان شان را براي حضور در شوراي عالي معرفي كنند. در واقع ايشان متولي تغيير ساختار شوند. همانطور كه مهندس بازرگان از ظرفيت هاي خود براي تشكيل جمعيت آزادي و حاكميت ملت ايران در دهه نخست انقلاب و در شرايط آن زمان استفاده كرد. اما بازرگان، از بالا اعضاي جمعيت را منصوب نكرد. اين رفتار دموكراتيك تر است.
    
    در نامه از چهره هاي شاخص و مورد وثوق ملي صحبت شده است. اين افراد چه ويژگي هايي دارند؟
    اجازه بدهيد نام نبرم اما اين افراد كساني هستند كه در طول اين سال ها نشان داده اند به شيوه هاي همكاري جمعي معتقدند و اهل تك روي نيستند. دوم اينكه با منافع ملي و حقوق و حاكميت مردم معامله نكرده باشند، چه در ساختار قدرت و چه در ميان مردم هستند، هيچ وقت حفظ قدرت براي شان اولويت و مساله اصلي نباشد. ما چهره هايي داريم كه هزينه هاي زيادي دادند و هيچ وقت حتي منافع فردي يا گروهي شان را به منافع ملي ترجيح ندادند.
    
    بعد از انتشار اين نامه جريان رقيب اصلاحات از ايجاد انشقاق در جريان اصلاح طلبي سخن گفتند. آيا انتشار اين نامه منجر به چنين برداشتي مي شود يا نه؟
    به هيچ وجه بحث انشقاق و تفرقه نيست. صريحا اعلام مي كنم تمام اصلاح طلبان چه آنها كه در ساختار دولت هستند و چه آنها كه خارج از دولت هستند نقش اصلاح طلبانه ايفا مي كنند و ما هم سپاسگزار كساني هستيم كه با رعايت اين شرايط در قدرت قرار دارند. اما تذكر مي دهيم كه حضور در قدرت يك اصل نيست. حضور در قدرت موقعيتي براي ارتقاي كارآمدي و دموكراتيك كردن جامعه و ساختار قدرت است. همانطور كه خاتمي حاضر نشد براي حضور در قدرت به آرمان هاي اصلاح طلبان پشت پا بزند، بايد اين گزاره را به عنوان قاعده اي اخلاقي در نظر گرفت. ما مي توانيم كرسي هايي از قدرت را به دست بگيريم اما نمي توانيم در راستاي فرآيند دموكراسي آنقدر موثر باشيم كه با حضور در حوزه جامعه مدني مي توانيم تاثيرگذار باشيم. اين انشقاق نيست اين تاكيد بر جامعه محوري و يادآوري به كساني است كه حضورشان در قدرت منجر به استحاله شان به محافظه كاري نشود.
    معتمدي مهر در گفت و گو با «اعتماد»: اصلاح اصلاحات هدف ما از نگارش نامه به آقاي خاتمي بود
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4110 به تاريخ 24/3/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه پزشكي هسته اي
شماره 1 (پياپي 51)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است