|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: اتحاد رسانه اي عليه جنگ رواني
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6979
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اتحاد رسانه اي عليه جنگ رواني
رئيس جمهوري در ديدار با اصحاب مطبوعات فراخوان داد    
    اهل رسانه امروز در تامين منافع ملي وظيفه سنگين تري نسبت به گذشته دارند - مشکل اصلي ما امنيتي و اقتصادي و فرهنگي نيست، جنگ رواني و تبليغاتي است.
    رئيس جمهوري با فراخواني براي يکپارچگي رسانه اي در برابر جنگ رواني دشمن، رسانه ها و اهل آن را امانتداران مردم دانست و تاکيد کرد: تلاطم بازار، دليل اقتصادي ندارد و رسانه ها در خط مقدم شکستن جنگ رواني دشمن هستند و ما قادريم بر جنگ رواني دشمن فائق آييم. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين روحاني شامگاه چهارشنبه در ديدار صميمي با جمعي از اصحاب رسانه با بيان اينکه اصحاب رسانه امروز نسبت به گذشته وظيفه و مسئوليت سنگين تري را برعهده دارند، اظهار اميدواري کرد تا اين جلسه آغازي جديد براي توسعه همکاري همگاني در راستاي تثبيت منافع ملي باشد. رئيس جمهوري با بيان اينکه نگراني نسبت به آينده کشور ايرادي ندارد، گفت: آن نگراني خوب است که منتهي به عزم بيشتر، تصميم استوارتر، انسجام قوي تر و برنامه اي بهتر براي پيشبرد امور و رفع نگراني ها شود. روحاني با بيان اينکه به هيچ عنوان نااميدي در کشور را نمي پسندم، خاطرنشان کرد: نااميدي پايان ماجراست و اگر تسليم شدن براي هر ملتي ناپسند و زشت است، نااميدي، تسليم شدن در برابر بدخواهان است.

    
    رئيس جمهوري با بيان اينکه باوجود نگراني ها و مشکلاتي که در بخش هاي مختلف کشور وجود دارد چرا بايد به آينده کشور، نظام و انقلاب نااميد باشيم، تصريح کرد: ما امروز با شرايط جديدي در کشور روبه رو هستيم.
    وي با اشاره به برخي اظهار نظرها نسبت به اينکه عنوان مي کنند پاي صندوق راي رفتيم و نتيجه اي نديديم، افزود: هم صندوق انتخابات سال 92 و هم صندوق سال 96 دستاوردهاي بسيار روشني دارد که نمونه آن، آمار اخير بانک مرکزي درباره رشد اقتصادي است که براساس آن در سال 96، 4.4 دهم رشد اقتصادي داشتيم.
    رئيس جمهوري افزود: ما از رشد منفي در کشور به رشد مثبت اقتصادي رسيده ايم و چرا بايد از صندوق راي نااميد باشيم. روحاني با بيان اينکه در سال هاي قبل از دولت يازدهم اشتغال خالص حدود 12 هزار نفر بوده و اين رقم در سال گذشته 800 هزار نفر بوده است، گفت: ما که در کشور وارد کننده گندم و بسياري از نيازمندي هاي ديگر بوديم، 3 سال است که نياز به وارد کردن گندم نداريم و امسال حتي در شکر و دانه هاي روغني نيز اين نياز برطرف شده است. رئيس جمهوري ادامه داد: پيشرفت روستاهاي کشور در بخش هاي مختلف از جمله برق، راه و گاز، قابل مقايسه با زمان قبل از دو صندوق راي گذشته نيست.
    وي تاکيد کرد: باوجود مشکلي که در برجام پيش رو داريم و يکي از امضاکنندگان از توافق خارج شده، اما خوشحاليم که نظام جمهوري اسلامي به گونه اي رفتار کرده که امروز همه کشورها بجز چند کشور که تعدادشان از انگشتان دست هم کمتر است، امريکا را محکوم کرده و ايران را مورد تجليل خود قرار مي دهند و اين در 40 سال گذشته بي سابقه است که قريب به اتفاق کشورهاي جهان کار ملت را تجليل و اقدام بدخواهان را محکوم کنند. رئيس جمهوري تاکيد کرد در تاريخ شوراي امنيت، کدام کشور است که پرونده آن در چارچوب فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد به شوراي امنيت رفته باشد و بتواند بدون ذلت از آن خارج شود؟
    روحاني اظهار داشت: ما نگذاشتيم که جنگ بر ما تحميل شود و سر در برابر دشمن نيز فرود نياورديم.
    رئيس جمهوري گفت: براي اولين بار در تاريخ سازمان ملل متحد حق غني سازي براي ايران لحاظ شده البته استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي حق همه کشورهاست، اما تاکنون شوراي امنيت اين حق را به کشوري نداده و تنها براي جمهوري اسلامي ايران اين حق را تصريح کرده است. وي ادامه داد: در توليد گازوئيل به خودکفايي رسيده ايم و در توليد بنزين نيز با برنامه ريزي صحيح در مصرف تا پايان سال به خودکفايي خواهيم رسيد. وضعيت سرمايه گذاري در کشورمان امروز برخلاف سال هاي قبل تر مثبت شده است. روحاني افزود: با وجود همه فشارها، فضاي مجازي در اختيار مردم را گسترش داديم و شما به عنوان اصحاب رسانه، نظر بدهيد که آيا اين دستاورد دولت با وجود مخالفت هاي فراوان و سنگين کار بزرگي نبوده است. رئيس جمهوري با طرح اين سوال که چرا بايد موضوع پشيمان بودن از صندوق راي را مطرح کنيم، اظهار داشت: صندوق راي تنها راه حل مشکلات پيش روي ماست و جدا شدن از صندوق يعني جنگ داخلي و تسليم شدن در برابر دشمن. شايد حل بعضي از مشکلات سخت باشد، اما براي حل همين مشکلات نيز راهي جز رجوع به صندوق آرا نداريم. روحاني تصريح کرد: هيچ گاه نااميد نبوده و نيستم و امروز نيز با وجود فشارهاي سنگين، اما از آينده کشور، مردم و نظام نااميد نيستم و کاملاً و بسيار هم به آينده اميدوارم.
    رئيس جمهوري خاطرنشان کرد: نبايد مساله جديد يا دشمنان جديد بسازيم بلکه بايد مسائل را شناخته و حل و فصل کنيم و با شناخت دقيق دشمن براي پايان دشمني ها تلاش کنيم. نبايد در رسانه ها توقعات مردم را بيجا بالا ببريم، چرا که بالا بردن بي حساب توقعات مردم يعني ايجاد نااميدي در آنها، بلکه بايد توقعات را در حد مقدورات و توان ملي سامان و پاسخ دهيم.
    روحاني با بيان اينکه امروز بار سنگيني برعهده شما اصحاب رسانه قرار دارد، گفت: امروز مشکل اصلي ما، مشکل اقتصادي، فرهنگي يا امنيتي نيست، بلکه مشکل اصلي امروز ما جنگ رواني است. بزرگ ترين غم براي يک ملت زماني است که رسانه هاي بيگانه مرجع او باشند. در کمتر جايي ديده ام که يک ملت اين گونه به رسانه هاي بيروني اعتنا کنند، اين وضعيت بايد اصلاح شود و رسانه هاي داخلي مرجع اطلاع رساني به مردم باشند. رئيس جمهوري اضافه کرد: مرجع افکار عمومي مردم بايد رسانه هاي داخلي و رسانه هاي داراي نام و نشان باشند نه رسانه هاي بي نام و نشاني که در فضاي مجازي براحتي هر چه مي خواهند، مي گويند و با القا و تخريب باعث انحراف مسير افکار عمومي مي شوند. وي اظهار داشت: دولت همواره از انتقاد مشفقانه و دلسوزانه استقبال کرده و آن را به نفع دولت و کشور دانسته و مي داند، اما تخريب، تهمت و دروغ نه تنها باعث تضعيف دولت و نظام بلکه بالاتر از آن باعث تخريب مباني اخلاق مي شود؛ انتشار اخبار دروغ دادن آدرس غلط به مردم و نااميد کردن آنها از آينده است.
    رئيس جمهوري از همه رسانه ها خواست که تمام توان و تلاش خود را براي صداقت و اداي امانت به کار گيرند و تصريح کرد: شما اصحاب رسانه امانتدار افکار مردم هستيد. اصل و جوهره دين، صداقت و اداي امانت است و شما بايد بيش از هر کسي به اين مهم توجه کنيد. روحاني خاطرنشان کرد: به عنوان رئيس جمهوري امانتدار و زير دين ميليون ها رايي هستم که مردم به من دادند و معتقدم کاري که امروز بايد انجام دهيم، اين است که بايد همه دست به دست هم دهيم تا بر جنگ رواني دشمن فائق شويم.
    رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه ملت ايران در جانب حق قرار دارد و بر باطل پيروز خواهد شد، گفت: درست است که همه دولت هاي امريکا از ابتداي پيروزي انقلاب تاکنون دشمن ملت ايران بودند، اما دشمني هم حد و چارچوبي دارد. ما در تاريخ قاتل کم نداشته ايم اما همه آنها شمر نبودند، خائن زياد داشته ايم اما ابن ملجم يکي بيشتر نداشته ايم؛ همه دولت هاي امريکا دشمن ملت ايران بودند، اما رئيس دولت فعلي بدتر، خبيث تر و با نقشه هاي شوم تر از دولت هاي قبلي است.روحاني با تاکيد بر اينکه بايد بدخواهاني را که خواست شان شکستن ملت ايران است، شکست دهيم، افزود: شما اصحاب رسانه بايد بار سنگين مقابله با جنگ رواني دشمن را که امروز بالاتر و موثرتر از جنگ اقتصادي و فرهنگي عليه ما جريان دارد، برعهده بگيريد.رئيس جمهوري با اشاره به نوسانات در بازار ارز، خودرو و سکه در ايام اخير، گفت: آمار مستند گواه آن است که توليد خودرو، سکه و تامين منابع ارزي کشور نسبت به پارسال حتي از رشد برخوردار بوده و نوسانات و تلاطم هايي که اين روزها در بازار شاهد آن هستيم، بيش از آنکه ريشه در واقعيت داشته باشد، ناشي از جنگ رواني است.
    روحاني اصحاب رسانه را نيروهاي خط مقدم جبهه جنگ رواني توصيف کرد و اظهار داشت: امروز آزمايش بزرگي پيش روي شما اصحاب رسانه و دولت قرار دارد. اينکه رسانه شما چقدر تيراژ دارد يا چه تعداد خواننده دارد، مهم است، اما مهم تر از آن اين است که کسي که اخبار و مطالب شما را مي خواند، در پايان کار اميدش افزايش يافته يا نااميد شده است.
    رئيس جمهوري افزود: اگر پايان يک برنامه رسانه ملي، افزايش اعتماد، انسجام ملي و سرمايه اجتماعي باشد، مي توان گفت اين رسانه موفق بوده، اما اگر حاصل کار افزايش نااميدي باشد، قطعاً بايد عملکرد آن را ناموفق ارزيابي کنيم. روحاني تصريح کرد: رمز موفقيت ما مقاومت و ايستادگي است. اگر بترسيم يا سست وخسته شويم و يا احساس شکست کنيم، پيروز نخواهيم شد. منکر وجود مشکلات نيستم، اما مي خواهم به قدرت بزرگ رسانه ها اقرار و تاکيد کنم و بگويم که اگر همه دست به دست هم بدهيم، پيروز خواهيم بود.
    پيش از سخنان رئيس جمهوري در اين ديدار چند تن از اساتيد روزنامه نگاري و مطبوعات و پيشکسوتان و پژوهشگران رسانه و مسائل اجتماعي به بيان ديدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.عباس عبدي، روزنامه نگار و پژوهشگر مسائل اجتماعي با اشاره به اوضاع جامعه در بخش هاي مختلف به ضرورت تقويت وحدت و انسجام در راستاي رفع نگراني ها و حل مشکلات کشور، تاکيد کرد.
    بيژن مقدم، روزنامه نگار و پيشکسوت عرصه مطبوعات با اشاره به خروج امريکا از برجام، تعامل با جهان را سياستي حکيمانه و هميشگي دانست و گفت: تعامل با جهان هرگز به معناي سازش و غفلت از ظرفيت هاي داخلي نيست و ملت ايران مي دانند که امريکا جز دشمني با اين ملت هدف ديگري ندارد. وي افزود: معتقديم کساني که براي شکست دولت روزشماري مي کنند، نه دل در گرو انقلاب دارند و نه به فکر مصالح کشور هستند. از اين رو بايد تلاش کنيم تا به دولت در راستاي پيشبرد برنامه هايش کمک کنيم. مهدي رحمانيان، مديرمسئول روزنامه شرق با اشاره به برخي مشکلات رسانه ها از جمله در حوزه اقتصاد رسانه اي به بيان ديدگاه و پيشنهادات خود براي برون رفت از اين مشکلات پرداخت و از دولت و مسئولان کشور خواست تا نسبت به شنيدن نظرات متخصصان و فرهيختگان اهتمام بيشتري نشان دهند. خانم عذرا فراهاني، روزنامه نگار و پژوهشگر مطبوعات نيز با اشاره به برخي از مشکلات روزنامه نگاران و خبرنگاران از جمله عدم امنيت شغلي، تعطيلي نشريات و رسانه ها به واسطه مشکلات اقتصادي، خواستار توجه بيشتر دولت به اين قشر شد.
    
    اتحاد رسانه اي عليه جنگ رواني / رئیس جمهوری در دیدار با اصحاب مطبوعات فراخوان داد
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آموزه هاي حديثي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است