|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: نگران، نااميد، خسته*
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6804
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


نگاه 
نگران، نااميد، خسته*


نويسنده: عباس عبدي

نگران؛ نااميد؛ خسته؛ توصيف اجمالي از وضعيت کنوني جامعه ايران است. توصيفي که شايد برخي را خوش نيايد. در گذشته، هيچ گاه نه نگران بودم، نه خسته و نه نااميد. دوست نداريم اين سخن ها را بگوييم چون بيم آن داريم که به افزايش نگراني و خستگي و نااميدي منجر شود. ولي چاره چيست؟ تا کي مي توان زبان در کام کشيد؟ اگر سکوت و نگفتن چاره ساز بود، تاکنون چاره کرده بود.
    نگرانيم. با هر کس که سخن مي گوييم، نسبت به آينده کشور و ايران نگران است. برخي از گذشته هاي دور نگران بوده اند، ولي بسياري نيز در سال هاي اخير بويژه در يک سال گذشته نگران شده اند. نگراني بسرعت در روان و ذهن ما ريشه دوانده است. بحث اصلي نيز وجود توطئه و فشارهاي خارجي عليه کشور نيست، هرچند اين مورد مهم است، ولي ريشه نگراني در داخل است. جامعه ما زير فشارهاي مختلف ضعيف و ناتوان شده است. جامعه ما از وحدت و انسجام اوليه خود دور شده و شايد در تنها موضوعي که وحدت نظر داريم، نگراني از آينده است. اجازه دهيد پاسخ به دو پرسش يکي از آخرين نظرسنجي هايي را که در همين روزها در تهران انجام شده است تقديم کنم. از مردم پرسيده شده است مهم ترين موضوعي که اين روزها موجب نگراني شما مي شود، چيست؟ فقط 1/1 درصد اظهار داشته اند که چيزي موجب نگراني آنان نمي شود. نکته مهم اين است که اکثريت قاطع، مسائلي را موجب نگراني خود دانسته اند که حل آنها خارج از اراده شخصي آنان است. در ادامه پرسيده شده که آيا اين نگراني در آينده کمتر مي گردد يا بيشتر يا همين طور مي ماند؟ فقط 6 درصد اظهار داشته اند که کمتر مي شود، 85 درصد گفته اند بيشتر و 9 درصد هم اظهار داشته اند همين طور مي ماند. متاسفانه بايد گفت که اين پاسخ ها در نگراني هايي که به امور شخصي برمي گردد، خوشبينانه تر است و در اموري که خارج از اراده فردي است، بسيار بدبينانه تر.نااميدي رويه ديگر اين نگراني است که بازتاب آن را در اين نحوه پاسخگويي شاهد هستيم. مردمي نااميد که انتظار آينده اي خوب را ندارند.
    خسته ايم. اين خستگي پس از انتخابات سال گذشته نمود بيشتري يافت. آخرين بار که مردم به پاي صندوق راي آمدند، اميد بسيار داشتند که تغييري جدي در رويه ها و سياست ها روي مي دهد ولي وقتي مي بينند که چيزي تغيير نکرده، خسته شده اند. آنها از اينکه هر بار تلاش مي کنند و در پاي صندوق خواست شان را بيان مي کنند ولي ناديده گرفته مي شود، خسته شده اند. حالا به هر بهانه بزرگ و کوچکي، موجه و غيرموجه به خيابان ها مي آيند و اعتراض مي کنند. گويي صندوق راي را ديگر آخرين راه نمي دانند. گويي که حضور در اين انتخابات را به مثابه عبور از آخرين گردنه براي رسيدن به مقصد مي دانستند؛ تا تمام خستگي راه از تن خارج شود، ولي معلوم شد که اين نه گردنه پاياني که حرکت روي دايره است و در روي دايره هرچه سريع تر حرکت کنيم تا از نقطه موجود دور شويم، سريع تر به آن نزديک خواهيم شد.
    با وجود اين همچنان يک نقطه روشن هست. اتفاق نظر نسبي در وجود نگراني درباره آينده و اينکه ادامه مسير فعلي و گذشته ديگر ممکن نيست. واقعيت اين است که به نظر بنده مساله امروز ايران، هيچ راه حل جزئي و فني ندارد. در سطح هيچ يک از قوا نيست و بايد در سطح ملي حل شود. بايد در نگاه به جامعه و رابطه قدرت و مردم اصلاح اساسي صورت گيرد. بايد ضمن به رسميت شناختن همه نگرش ها و گرايش هاي موجود در جامعه، به بازسازي قدرتِ مردم، همت گماشت و روح اميد را در اين کالبد خسته و نااميد دميد. به عنوان يک فعال رسانه اي معتقدم اولين جايي که چنين اصلاحي بايد بازتاب پيدا کند، در رسانه است. وضعيت امروز رسانه در ايران بسيار خطرناک و حتي تهديدي عليه امنيت ملي است. از يک سو با رسانه هاي رسمي مواجه هستيم که فاقد استقلال و اثرگذاري هستند و از سوي ديگر با شبکه هاي اجتماعي مواجهيم که هيچ حد و مرز اخلاقي و حرفه اي و قانوني بر آنها حاکم نيست و اين دو وضعيت به ظاهر متناقض، در اصل دو روي يک سکه هستند. امروز فضاي رسانه اي از ارکان دفاع از امنيت ملي است. اگر فضاي رسانه اي ملي به شکلي که الان هست ادامه پيدا کند، به رقابت بين المللي رسانه اي مي بازيم همچنان که پيش از اين باخته ايم و اين باخت رسانه اي به زيان امنيت ملي است. مقدمه لازم براي مبارزه با تبعيض و فساد در کشور که متاسفانه نظام مند نيز شده است، در اصلاح نظام رسانه اي است. برخلاف تصور ساده انگارانه نزد برخي افراد؛ تفوق سياسي و رواني نظام هاي توسعه يافته، در درجه اول محصول قدرت اقتصادي و نظامي برتر آنها نيست، بلکه محصول قدرت و اثرگذاري نظام رسانه اي آنها است. نظام رسانه اي کارآمد در جهان امروز، هيچ تناسبي با نگرش موجود و «بوق واره» ما به رسانه ندارد. 30 سال پيش در ابتداي مقدمه اي که بر يک پژوهش درباره رسانه ها انجام شده بود، نوشتم که در ايران هيچ پديده مدرني به اندازه رسانه، به صورت سنتي مورد بهره برداري قرار نمي گيرد. امروز تشت اين نحوه رفتار نابخردانه از بام رسانه، بر زمين جامعه افتاده است.
    با وجود همه اينها بايد اميد داشت، چرا که محکوم به اميد هستيم، مبادا بعداً پشيمان شويم که اگر اميدمان را از دست نمي داديم، به مقصد مي رسيديم. فَرج بعد از شدّت روزنه اميد ماست پنجره آن را بر خودمان نبنديم.
    
    * متن سخنان عبدي در حضور رئيس جمهوري
    
    نگاه: نگران، نااميد، خسته*
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "عباس عبدي"

  نگران، نااميد، خسته
عباس عبدي، اعتماد 24/3/97
مشاهده متن    
  دموكراسي مستقيم، ولي ناقص!
عباس عبدي*، ايران 23/3/97
مشاهده متن    
  سنجش قدرت سياسي
عباس عبدي، اعتماد 20/3/97
مشاهده متن    
  هياهوي اوباشان اينترنتي
عباس عبدي *، دنياي اقتصاد 6/3/97
مشاهده متن    
  دوم خرداد؛ نعمت يا نقمت
عباس عبدي*، ايران 3/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم پيراپزشكي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است