|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/3/24: تعهد به كار و تلاش براي مطالبات مردمي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21928 24/3/97 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


تعهد به كار و تلاش براي مطالبات مردمي
كميت و كيفيت وجدان كاري در سازمان ها و ادارات - بخش نخست


گروه گزارش: «در زمينه اقتصاد فعاليت هاي زيادي شده، با ارزش هم هست؛ اما مسئله اشتغال حل نشده است، مسئله تورم حل نشده است، مسئله فرهنگ کار حل نشده است، مسئله ساعات مفيد کار حل نشده است. فرهنگ کار بايد در کشور يک جوري باشد که مردم کار را عبادت بدانند؛ هر يک ساعت کار را با شوق بيفزايند در مدت و مقدار کاري که انجام مي دهند. بايد کار کرد. با بيکاري و بي ميلي به کار و تنبلي و وادادگي، کشور پيش نخواهد رفت.»
    (بيانات مقام معظم رهبري در ديدار مسئولان نظام جمهوري اسلامي 16/5/90)
    سر هر کاري که هستيم از ابتدا متعهد شديم تا کارمان را درست انجام بدهيم؛ اما انگار يک جاي کار لنگ مي زند، تا حقوقمان را بالا نمي برند يا کمي دير مي دهند، کم کاري مي کنيم؛ تا مرخصي نمي دهند کم کاري مي کنيم و معترض مي شويم؛ تا رئيس متعهدمان نيست کم کاري مي کنيم؛ تا تطميع مي شويم کم کاري مي کنيم؛ اصلا تا قرار است کار کنيم، کم کاري مي کنيم. با وجود همه اين ها، اگر به دليل و معناي حقيقي تعهد و وجدان کاري برسيم؛ هرگز و هرگز درهيچ شرايطي کم کاري نمي کنيم.
    
    وجدان کاري رکن اساسي پيشرفت
    در ايام مختلف سال اگر مسيرتان به ادارات مختلف بيفتد و در کوتاه ترين زمان قابل فرض به خواست مطلوب برسيد؛ قطعا تعجب مي کنيد. آخر عادت کرده ايم به اينکه در برخي ادارات از طبقه اي به طبقه اي ديگر و از اتاقي به اتاقي ديگر هدايت شويم و آخر سر هم برويم در نوبت براي 3ماه بعد! برخي ديگر هم نظير بانک ها هستند که اصلا عادت به خلوت بودنشان نداريم و حداقل هر بار بايد 50 نفري را در نوبت بنشينيم و با اين وجود گپ و گفت صميمانه کارمندان با هم، خوردن چاي، وقت نهار و... آنان را هم شاهد باشيم. البته از حق نبايد گذشت، چرا که در اين ميان همه وهمه جا اين طور نيستند و تعهد به کار برخي افراد و ادارات، تحت هيچ شرايطي دچار خدشه نمي شود. اما حتما شما هم ديده ايد؛ با حلول ماه مبارک رمضان، احساس تعهد و وجدان کاري با درک بيشتر و حضور و نگاه خدا بر اعمال و رفتارمان بيش از قبل قابل لمس است.
    به يکي از شعبات پر رفت و آمد بيمه مي رويم؛ باوجود احساس خستگي بيشتر حين کار در اين ايام به نظر مي رسد که کارمندان حتي بيش از حد معمول در کار سرعت دارند. دقايقي را به گفت و گو با يک خانم مسن مي پردازيم و او درباره علت مراجعه اش به اين اداره و فرآيند کارش با ما صحبت مي کند. خانم قديري در گفت و گو با گزارشگر روزنامه کيهان مي گويد: «چند ماهي است که براي انجام کار سابقه ام در اين شعبه رفت و آمد دارم و امروز بالاخره به نتيجه مطلوب رسيدم. احساس مي کنم که همزمان شدن امروز با ايام ماه مبارک رمضان موجب توجه بيشتر کارمندان به تکريم ارباب رجوع شده است.»
    اين خانم همچنين ادامه مي دهد: «با وجود اينکه دفعات قبل هم کارمندان محترم پيگير کار من بودند، اما امروز حتي در نحوه برخورد هم با تفاوت هايي به نسبت قبل مواجه شدم و به نظر مي رسد که رضايت ارباب رجوع براي رضايت خدا در اين ماه باعث اين گونه تعهد و تکريم مضاعف شده است.» گفتن اين نکته خالي از لطف نيست که در فرهنگ اسلامي از کار به عنوان «وظيفه» ياد مي شود. از اين رو در پرتو اين عنوان ارزشي، دشواري هاي کاري، براي آدمي جلوه اي نداشته و همه تلاش خود را براي رسيدن به هدف مورد نظر به کار مي برد و در صورتي که دسترسي به هدف براي او ميسر نشد، دچار سرخوردگي و بيهودگي نمي شود، زيرا به فرمايش امام راحل(ره): «ما مامور به وظيفه ايم، نه مامور به نتيجه.»
    
    احترام، نخستين عامل رضايت مراجعين
    هرچند که تعهد و وجدان کاري در ايام ماه مبارک رمضان بسيار قابل تحسين است، اما برخي تمام ايام سال برايشان ماه رمضان است و هر روز با احساس حضور خدا در برابر خود با وجود شرايط مختلف کمک به خلق براي رضاي خدا را با ارزش تر از هر چيز ديگري مي دانند.
    در روزها و ساعات مختلف بارها مسيرمان به يکي از شعبات بانک ها افتاده است و هميشه ديده ايم که مردم با رضايت از در برخي شعب خارج مي شوند، اما امروز به يکي از اين بانک ها آمديم تا درباره حفظ اين احساس مسئوليت و تکريم ارباب رجوع در تمام سال با کارمندانش گفت و گو کنيم.
     پاي گفت و گو با حسن گلي زاده مسئول يکي از شعب بانک ها مي نشينيم. او که 27 سال سابقه خدمت دارد و حدود يک سال و چند ماهي است در اين شعبه مشغول به کار است، درباره نمود وجدان کاري در روابط کاري مي گويد: «نظر شخصي من اين است که روابط در بين همکاران و همچنين مشتريان بايد دوستانه باشد؛ هرچند که يک سري ضوابط تعيين شده وجود دارد که نبايد از چهارچوب آن خارج شد.»
     وي در ادامه مي افزايد: «در کار، هر کس بايد مدير خود باشد، به اين صورت که هر کس باتوجه به مسئوليتي که دارد کارش را تا جايي که از سوي رئيس انتقادي بر آن وارد نباشد، درست انجام بدهد.»
    اين مسئول بانک در ادامه درباره تکريم ارباب رجوع در کار مي گويد: «من معتقدم اگر ما با اين ديد که مشتري همانند برادر، پدر يا اعضاي خانواده ما است، نگاه کنيم، قطعا خدمت را به نحو احسن به آنها ارائه مي کنيم.»
    گلي زاده در حالي که معتقد است ديد کارمند يا رئيس يک شعبه يا اداره بايد براي همه يکسان باشد، توضيح مي دهد: «رئيس يک شعبه يا اداره بايد برخوردي يکسان نسبت به يک کارگر صفر در مقايسه با يک پزشک داشته باشد، طوري که در حين خدمت نبايد اين ديد که يک نفر کارگر است و من رئيس هستم را داشته باشد و احترام همه مراجعين بايد حفظ شود.»
     وي معتقد است در روابط کارمند و مشتري بايد اعتماد وجود داشته باشد. همچنين بايد بدانيم اگر براي مراجع کننده اي که توانمندي ندارد، کاري را انجام دهيم اين محبت در جاي ديگري به خودمان برمي گردد.
    در ميان گفت و گو چندين بار پيش مي آيد که مردم به او مراجعه مي کنند و مي بينيم که بي وقفه پاسخگوي آنان است. حتي در اين بين گاهي کارهايي انجام مي دهد که يا اصلا وظيفه خود مشتري است يا حداقل تحويل داران! براي او تفاوتي نمي کند که مشغول چه کاري است؟ در بين انجام مهم ترين کارها هم با مراجعه افراد مختلف اموري که حتي در حوزه مسئوليتش نيست را انجام مي دهد.
    يکي از مشتريان محلي درباره او مي گويد: «يک بار وقتي داخل بانک نتوانستم اقساط وام خود را پرداخت کنم با اين وجود که مي توانستم به خانه بروم و کارم را حتي با تلفن بانک انجام دهم؛ وقتي به ايشان مراجعه کردم از من خواستند تا اجازه دهم خودشان اين کار را برايم انجام دهند و اين در حالي بود که همان لحظه سيستمشان با مشکل مواجه شد و در آن لحظه به بيرون از بانک رفتند و با ايستادن در صف عابر بانک اقدام به انجام کار من کردند.»
    
    کيفيت محصولات ايراني در گرو افزايش وجدان کاري
    در ماده 51 قانون کار ميزان مجاز ساعت کار روزانه افراد در بنگاه ها و واحدهاي مشمول قانون کار کشور 8 ساعت اعلام شده است که البته کارگر و کارفرما مي توانند با توافق ساعات کار برخي روزها را کمتر و برخي ديگر را بيشتر درنظر بگيرند.
     اما به صورت کلي نمي تواند از 44 ساعت بيشتر باشد. در اين زمينه عنوان مي شود که مشمولان قانون کار در طول يک هفته کاري که البته غير از جمعه محاسبه مي شود تا 49 ساعت نيز کار مي کنند. با اين حال قانون کار هيچ گونه تاکيدي بر وضعيت بهره وري نيروي کار و ميزان ساعات مفيد کاري افراد در قالب ماده 51 ندارد.
    همچنين برآوردهاي ديگري نشان مي دهد که از 44 ساعت کار هفتگي قانوني در کشورهاي توسعه يافته 28 ساعت به صورت مفيد انجام مي شود و در ايران با وجود انجام 44 تا 49 ساعت و بيشتر کار در هفته، ساعات کار مفيد فقط 11 ساعت است. در خوشبينانه ترين حالت ساعات کار مفيد در ايران در هر روز تا 2 ساعت است که ميزان هفتگي آن به بيشتر از 11 ساعت نمي رسد. البته برخي آمارهاي ديگر نيز اين ميزان را 6 تا 7 ساعت در هفته برآورد کرده است. با اين حال ميزان ساعات کار مفيد هفتگي در ژاپن 40 تا 60 ساعت و در کره جنوبي نيز 54 تا 72 ساعت برآورد مي شود. کارشناسان اقتصادي معتقدند يکي از دلايل عدم رغبت برخي ايراني ها به مصرف کالاي توليد داخل به دليل کيفيت نداشتن آن است و اين کيفيت نداشتن به سبب تلاش مضاعف نداشتن در کار توليد و درست انجام ندادن کار است. اگر کارگر و کارفرما و هر توليدکننده يا ارائه دهنده خدماتي کارش را در کمال صحت و سلامت و با در نظرگرفتن وجدان کاري انجام دهد، کيفيت محصولات و خدمات ايراني افزايش چشمگيري خواهد داشت و در نتيجه مردم نيز اقبال بيشتري نشان خواهند داد. تبليغات و شعار لازم است، اما کافي نيست. مشتري بايد احساس اطميناني به کالا و خدمات ايراني پيدا کند که اين تنها با بالابردن کيفيت ميسر خواهد بود. بهره وري پايين از نيروي انساني نيز از ديگر نشانه هاي اين معضل فرهنگي است.
    
    رضايت خلق در گرو رضايت خالق
    براي همه ما پيش آمده که با مراجعه به يک اداره يا مرکز براي انجام امور با رفتار نامناسب و عدم پيگيري يا عدم انجام کارمان مواجه شده ايم. خيلي وقت ها اين درحالي است که خود ما نيز در سمتي مشابه به خلق ارائه خدمت مي کنيم، اما تا کنون در آن لحظه فکر کرده ايم که اين شايد همان بازتاب عدم تعهد ماست؟ در زندگي امروز عادت به توقع از ديگران در همان کاري که خودمان در آن کوتاهي مي کنيم به يک روزمرگي تبديل شده است.
    وجدان و تعهد در کار شايد يعني ديدن خودمان در روبروي خودمان! اگر شخصي را که براي کاري به ما مراجعه کرده خودمان ببينيم، شايد در رفتار با او و کارش تجديد نظري کنيم. برخي هايمان وقتي پشت ميز هستيم، فراموش مي کنيم که در اجتماع همگي لازم و ملزوم هم اند و رضايت خدا در رضايت خلق خداست.
     يکي از اولياي دانش آموزان برايمان مي گويد: «براي انجام کاري پيش رئيس منطقه رفته بودم و در حالي که وقت براي دريافت پاسخم داشتم، با رفتار بي ادبانه اي مرا از اتاقش بيرون کرد و کار مرا انجام نداد. آمرانه گفت که وقت ناهار است.»
    وي در ادامه مي گويد: «همان موقع با اينکه وقت ناهار بود، به قسمت ديگري که کارم به آن مربوط مي شد، مراجعه کردم و مسئول آن بخش کارم را انجام داد و کمي ديرتر براي ناهار رفت. وقتي از رفتار مدير منطقه اطلاع يافتند، گفتند که ايشان به تازگي مدير منطقه شده اند و قبلا در سمت پايين تري بودند و از وقتي که در اين سمت قرار گرفتند، حتي در امور مربوط با کارکنان هم چنين برخوردي دارند.»
    تعهد به کار و تلاش براي مطالبات مردمي / کميت و کيفيت وجدان کاري در سازمان ها و ادارات - بخش نخست
    


 روزنامه كيهان، شماره 21928 به تاريخ 24/3/97، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده دندانپزشكي مشهد
متن مطالب شماره 1 (پياپي 108)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است