|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: احزاب بايد به جاي افراد ميدان دار شوند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6831
شنبه سي ام تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


احزاب بايد به جاي افراد ميدان دار شوند
هادي غفاري با اشاره به نامه تعدادي از اصلاح طلبان جوان به سيد محمد خاتمي پيشنهاد كرد

نويسنده: علي رضايي


    
    در روزهاي گذشته صد فعال رسانه اي و سياسي اصلاح طلب در نامه اي سرگشاده به سيد محمد خاتمي رئيس دولت اصلاحات، خواستار اصلاح ساختار و ساز و کار نهاد تصميم گير و تصميم ساز اصلاح طلبان شدند؛ نويسندگان نامه ضمن انتقادات صريح از شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان، به خاتمي هشدار داده اند با بي توجهي به اعتراض هاي اصلاح طلبان به نهاد انتخاباتي اين جريان سياسي، نام و اعتبار رئيس دولت اصلاحات ديگر براي جذب آراي مردم موثر نيفتد. نويسندگان نامه معتقد هستند شوراي سياستگذاري براي عده اي از اعضا به مکاني براي تداوم حضور در قدرت تبديل شده است. امضاکنندگان نامه از خاتمي خواسته اند «نهاد ملي اصلاحات» را تشکيل دهد؛ نهادي که از پايين به بالا شکل گرفته باشد و مشروعيت خود را از مشارکت تمامي فعالان ملي و منطقه اي اصلاح طلب کسب کند. در اين باره با هادي غفاري، عضو شوراي مرکزي مجمع «نيروهاي خط امام» گفت وگو کرديم که در پي مي خوانيد.
    
    سه شنبه گذشته شماري از جوانان رسانه اي و سياسي در نامه اي به رئيس دولت اصلاحات، انتقاداتي را متوجه شوراي عالي سياستگذاري کردند؛ چه ميزان انتقادات وارد شده در اين نامه را وارد مي دانيد؟
    سال 94 زماني که قرار شد شوراي عالي سياستگذاري تشکيل شود، ما مخالف بوديم. معتقد بوديم تشکلي تحت عنوان «شوراي هماهنگي احزاب اصلاح طلب» وجود دارد و به جاي درست کردن يک تشکيلاتِ جديدِ فردمحور، بايد از ظرفيت احزاب اصلاح طلبي استفاده کرد که برابر قانون حزب شناخته مي شوند و فراگير و فرامنطقه اي هستند. امروز هم معتقديم اگر مي خواهيم فردايي آباد و آزاد داشته باشيم، بايد احزاب را تقويت کنيم. فقط حزب است که پاسخگو است. ما در زمان انقلاب به زعم خود استبداد داخلي را بيرون کرديم ولي براي جايگزيني بايد سريعاً احزاب را قوت مي داديم. اما با توجه به خيانت هاي احزاب وابسته به روسيه از جمله حزب توده و تاثير آن در اذهان مردم، حزب و حزب گرايي خوشنام نبود. شهيد بهشتي تلاش بسيار کرد تا خوشنامي را به احزاب برگرداند و تا حدي هم موفق شد؛ اما متاسفانه بعد از شهادت ايشان و ياران شان در هفتم تير، از درون برخي احزاب بوي استبداد برخاست و حزب جمهوري اسلامي هم آرام آرام منحل شد. امروز وقت اينکه يک فرد در مجموعه اي محور باشد، نيست. اگر قرار شد فرد محور باشد، اين فرد مرتب به سمت استبداد خواهد رفت. استبداد از کجا شروع مي شود؟ از محبوبيت يک فرد؛ در همه جاي دنيا هم همين است. دنيا اين را فهميده و به سمت تشکل هاي قوي به نام احزاب رفته است. احزاب چند ويژگي دارند؛ از جمله اينکه کادرساز هستند و به مشتي پيرمرد و خانمِ مسن منحصر نيستند. الان مي بينيم آقايي 80 سالش است و هنوز دلش مي خواهد مسئوليت داشته باشد. در حالي که نخبگان تحصيلکرده در خانه شان نشسته اند، يک عده به طور سنتي از دوره اي به دوره اي منتقل مي شوند و وقتي کنار مي روند که ديگر اختيار بدن خود را هم ندارند. دومين هنر احزاب، اين است که کارشناسان متعددي دارند؛ فرد نمي تواند کارشناسان را سامان بدهد؛ ولي حزب مي تواند. حزب مانيفست دارد؛ براي اداره کشور برنامه دارد و مي تواند برنامه اش را مشخص اعلام کند. افراد سخنراني مي کنند اما سخنراني کارگر نيست. اداره کشور، برنامه مي خواهد. صدها موضوع در حزب مطرح و به بحث گذاشته مي شود تا به صورت يک برنامه منسجم ارائه شود؛ اما يک فرد چنين امکاناتي ندارد. در نهايت حزب، پاسخگو است. وقتي مردم ببينند عملکرد حزب خوب نيست، کنارش مي گذارند و حزب پيشروتري را براي اداره کشور انتخاب مي کنند. بنده از ابتدا با شوراي سياستگذاري مخالف بودم و در جلسات شان هم شرکت نکردم.
    
    از اول شرکت نکرديد؟
    چند جلسه اول به نمايندگي از مجمع «نيروهاي خط امام» شرکت کردم. اما بعد که ديدم به سمت شخصي گري مي رود، شرکت نکرديم. مجموعه ما هم ديگر نماينده اي نفرستاد. ده ها دعوتنامه آمد اما پاسخ نداديم. حتي در افطارشان هم حضور نيافتيم، زيرا مايل نيستيم به عملي دامن بزنيم که آن را براي آينده کشور مفيد نمي دانيم. معتقدم خودرايي بايد کنار گذاشته شود. احزاب اصلاح طلب در کشور بايد دور هم بنشينند، تصميم بگيرند و حزب در کشور قدرت را به عهده بگيرد تا بتوان پاسخگو بود.
    
    «شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات» چه برنامه اي براي تحقق اين هدف دارد؟
    دنبال تقويت شوراي هماهنگي هستيم تا از تکروي جلوگيري کنيم. چه معنا دارد با نظر يک شخص، چند نفر به عضويت شوراي عالي سياستگذاري دربيايند؟ ما با استبداد مخالفيم؛ حتي استبداد مومنين؛ حتي استبدادِ خوبان و حتي استبدادِ صلحا. ما با استبداد از ريشه مخالفيم. بايد نظر جمع تحقق بيابد نه فرد. براي همه ما بايد حزب، معبد باشد. از معبد حزب مي توانيم به سمت تعالي کشور حرکت کنيم.
    
    يکي از دلايل تشکيل شوراي عالي سياستگذاري اين بود که علاوه بر ظرفيت احزاب، از ظرفيت افراد نيز استفاده شود؛ شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات چگونه مي خواهد از ظرفيت افراد استفاده کند؟
    حرف اول و آخرمان اين است اگر افراد داراي فکر هستند بايد درون حزب فعاليت کنند؛ نمي شود بيرون گود بنشينيم. اگر خيلي آدم قوي اي هستيم، بايد حزب تشکيل بدهيم. دوستان ما که آدم هاي قوي اي هستند، بايد حزب تشکيل دهند يا در حزبي عضو شوند و بعد به مردم بگويد ما چه مي خواهيم و چه مي گوييم؟ اشخاص نمي توانند چنين کارکردي داشته باشند.
    در اين حين ايده پارلمان اصلاحات نيز مطرح شد...
    قطعاً مخالفم؛ در پارلمان اصلاحات هم احزاب نيستند؛ باز هم اعضاي پارلمان را افراد انتخاب مي کنند نه احزاب. هر حرکتي که منشا آن احزاب نباشد، به نتيجه مطلوب منجر نمي شود. توصيه من به دوستان اصلاح طلب مان اين است که با مجموعه هاي من درآوردي، احزاب و تشکيلات حزبي اصلاح طلبان را تضعيف نکنند و در مجموعه احزاب اصلاح طلب، متمرکز شوند.
    
    يادداشت
    
    نامه به خاتمي؛ اصلاح اصلاحات
    
    الهه کولايي : عضو شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان
    
    نامه جمعي از فعالان سياسي اصلاح طلب که مانند بسياري از مردم ايران دغدغه روند اصلاحات و برآورده شدن خواست ها و مطالبات عمومي را در چارچوب ظرفيت هاي حقوقي و قانوني کشور دارند، گوياي جدي بودن دغدغه هايي است که در مورد پيشبرد برنامه هاي اصلاحات در کشور وجود دارد. بويژه در آستانه تحولاتي که به نظر مي رسد در سال هاي آينده ابعاد مهم تري از نظر تاثير بر وضعيت عمومي جامعه ايران در برداشته باشد. همچنين ادوار انتخاباتي که پيش روي ما قرار دارد، اهميت اين تذکرها و هشدارهايي که در نامه فعالان سياسي اصلاح طلب خطاب به آقاي خاتمي آمده است را برجسته تر مي سازد.آنچه در اين نامه بدان پرداخته شده، گوشه هايي از واقعيت هايي است که مجموعه اصلاح طلبان داخل حکومت با آن مواجه هستند. در واقع موارد ياد شده در نامه مورد اشاره ظرفيت هاي اصلاحات براي برآورده کردن مطالبات مردم را يادآوري مي کند. بدون ترديد تجربه موفق شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان و دستاوردهاي آن بسيار قابل تامل و قابل بهره برداري است، اما مانند هر نهاد بشري ديگري در درون آن کوتاهي ها، نارسايي ها و کمبودهايي وجود داشته و دارد که بايد به طور جدي مورد مطالعه و بررسي قرار گيرند و روند اصلاح آنها در دستور کار باشد. بر همين اساس هيات رئيسه شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان در سال گذشته نظرسنجي ها، گفت وگوها و نظرخواهي هايي را از صاحبنظران و نخبگان سياسي کشور در حوزه هاي مختلف اجرايي، فکري و دانشگاهي انجام داد که متاسفانه مورد بهره برداري لازم قرار نگرفته است. در واقع اين نامه يادآوري بسياري از مواردي است که در اين گفت و شنودها و ارزيابي ها مطرح شده بود. مواردي که شايد اگر به درستي مورد توجه قرار مي گرفتند و براي استفاده از آن تلاش عملياتي تر و قابل قبول تري انجام مي شد، نيازي به نوشتن اين نامه هم به وجود نمي آمد و اين دست مباحث در فرآيند گفت وگو و رايزني و مشاوره انتقال پيدا مي کرد و بازتاب عملي خود را مي يافت.
    اما بايد بپذيريم که ما نيازمند ياد گرفتن نقد و جدا کردن نقاط مثبت و منفي از يکديگر براي استفاده از تجربه هايي هستيم که پيش از اين فرا گرفته ايم و از آثار و نتايج مثبت آن هم استفاده کرده ايم. بدون ترديد بر شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان و عملکرد آن انتقاداتي جدي وارد است اما نبايد اصل آن زير سوال برود و با يک رويکرد نفي و ناديده گرفتن جنبه هاي مثبت صرفاً به انتقاد از آن پرداخت.
    به نظر مي رسد نامه فعالان سياسي اصلاح طلب به آقاي خاتمي مي تواند با مخاطب قرار دادن رهبري حرکت اصلاحي در کشور راه را براي گفت وگو، چاره يابي و استفاده از تجربيات تلخ و شيرين گذشته بگشايد تا در فرآيندي از گفت وگو بتوانيم به اصلاح اصلاحات از درون دسترسي پيدا کنيم.
    
    احزاب بايد به جاي افراد ميدان دار شوند / هادي غفاري با اشاره به نامه تعدادي از اصلاح طلبان جوان به سيد محمد خاتمي پيشنهاد کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "علي رضايي"

  اصلاح اصلاحات / پارلمان اصلاحات، تداوم شوراي سياستگذاري ، تشكيل هسته سخت، كدام راهگشا خواهد بود
علي رضايي، ايران 26/4/97
مشاهده متن    
  سناريوي تكراري يلتسين سازي / جبهه پايداري در بيانيه خود اتهاماتي را به دولت، مجلس و اصلاح طلبان نسبت داد
علي رضايي، ايران 23/4/97
مشاهده متن    
  جاي خالي احزاب در مديريت اعتراض هاي مردمي
علي رضايي، ايران 13/4/97
مشاهده متن    
  پاسخ مديرعامل بنياد باران به ادعاها درباره« كاخ نشيني» رئيس دولت اصلاحات
علي رضايي، ايران 5/4/97
مشاهده متن    
  عبور از رانت ارزي
علي رضاييان، دنياي اقتصاد 3/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دامداران ايران
متن مطالب شماره 220، خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است