|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: صعود برجامي رتبه جهاني تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


صعود برجامي رتبه جهاني تهران
فهرست شهرهاي سرمايه پذير دنيا به ترتيب جذابيت اعلام شد


جايگاه تهران بين شهرهاي پرنفوذ اقتصادي ۴ پله افزايش يافت
    دنياي اقتصاد : جايگاه تهران در رتبه بندي جهاني شهرهاي داراي «قابليت جذب سرمايه براي ايجاد کسب وکار»، ۴ پله افزايش يافت. يک نهاد مشاوره مديريتي آمريکايي که سالانه بيش از ۱۰۰ شهر دنيا را براساس دو شاخص اقتصادي مرتبط با سرمايه پذيري، مورد بررسي مقايسه اي قرار مي دهد، در گزارش جديد خود براي سال ۲۰۱۸ اسامي۱۰ شهر پرنفوذ (اثرگذار بر رفتار سرمايه گذاران و شرکت هاي اقتصادي) را معرفي کرده است.
    اين گزارش با دو شاخص تحت عناوين «شاخص جهاني شهرهاي ۲۰۱۸» و همچنين «چشم انداز جهاني شهرها»، ۱۳۵ شهر مهم در کشورهاي مختلف را رتبه بندي کرده است. شاخص اول، «وضعيت فعلي» شهرها به لحاظ دارا بودن جذابيت و استعداد مناسب براي راه اندازي يا توسعه کسب وکار و رشد فعاليت هاي اقتصادي در شهر را محک زده است و براساس آن، به شهرهاي مورد بررسي، رتبه داده شده است. شاخص دوم نيز «شرايط آتي» شهرها براي رشد اقتصادي و جذب سرمايه هاي داخلي و خارجي را مورد سنجش قرار داده است. «تهران» در شاخص اول، در جايگاه ۹۴ قرار گرفته که نسبت به رتبه بندي سال ۲۰۱۷ ميلادي، ۴ پله صعود کرده است. اين شاخص در گزارش نهاد مشاوره مديريتي «اي تي کرني»، به نماگر «شهرهاي پرنفوذ» معروف است که طي ۱۰ سال گذشته، شهرهاي مهم جهان بر اساس آن، از سوي اين نهاد رتبه بندي شده اند.
    ارتقاي رتبه تهران در شاخص «شهرهاي پرنفوذ» طي سال جاري ميلادي، انعکاس آثار مثبت برجام بر فضاي سرمايه گذاري و کسب وکار شرکت ها (ورود سرمايه هاي خارجي طي يک سال اخير) را نشان مي دهد. پارامترهاي کليدي که اين شاخص بر اساس آن تعريف شده است شامل «ميزان فعاليت شرکت هاي برتر جهان در شهرهاي مورد بررسي»، وضعيت بازار سرمايه و هزينه هاي حمل ونقل هوايي و دريايي در شهرها است. با اين حال رتبه تهران در شاخص دوم که «چشم انداز کسب وکار و رشد اقتصادي» در ۱۳۵ شهر جهان را نشان مي دهد، نسبت به آخرين رتبه بندي (۲۰۱۷)، افت کرده است. اين شاخص بر اساس پارامترهايي همچون «روند سرمايه گذاري خارجي، ثبات اقتصادي و ميزان فعاليت استارت آپ ها» محاسبه و رتبه شهرها در پي آن، به دست آمده است.
    در هفته اي که گذشت نهاد مشاوره مديريتي «اي تي کرني» رتبه بندي اثرگذارترين شهرهاي جهان را منتشر کرد. در اين رتبه بندي که تحت عنوان «گزارش جهاني شهرهاي ۲۰۱۸» منتشر شد، از ۲۷ معيار در ۵ دسته بندي براي ارزيابي اهميت ۱۳۵ شهر جهاني جهان از ۶ منطقه استفاده شد. بر اين اساس، نيويورک به عنوان اثرگذارترين شهر جهان در رتبه نخست اين رتبه بندي قرار گرفت. ارزيابي هاي اين مرکز بيانگر آن است که شهر سان فرانسيسکو پتانسيل آن را دارد تا در سال هاي آينده، به مهم ترين (اثرگذارترين) شهر جهان تبديل شود. اين شهر در رتبه بندي ديگر اين گزارش که «چشم انداز جهاني شهرها » نام دارد و در آنها شهرهاي جهان بر اساس پتانسيل رشد و توسعه در آينده رتبه بندي شده اند، در رده نخست قرار گرفته است. در رتبه بندي اثرگذارترين شهرهاي جهان که با عنوان «شاخص جهاني شهرها» ارائه شده، پس از نيويورک شهرهاي لندن، پاريس، توکيو و هنگ کنگ به ترتيب در رده هاي دوم تا پنجم قرار دارند. در اين گزارش همچنين رتبه تهران از سال ۲۰۱۵ تا کنون ارائه شده است. بر اين اساس تهران با جهشي ۴ پله اي نسبت به گزارش سال گذشته در رده ۹۴ اثرگذارترين شهرهاي جهان ايستاده است. همچنين در رتبه بندي «چشم انداز جهاني شهرها» که پتانسيل رشد و توسعه آينده شهرها در آن مدنظر قرار گرفته، رتبه اي بهتر از ۱۲۳ براي تهران حاصل نشده است.
    عوامل بسياري دخيلند تا شهرهايي همچون نيويورک، لندن، پاريس و سنگاپور مقصد بهترين شرکت ها، استعدادها و پذيراي حجم گسترده اي از سرمايه گذاري هاي بين المللي باشند. اين شهرهاي اثرگذار با دارا بودن ترکيب مناسبي از مجموعه عواملي همچون فعاليت کسب وکارها، سرمايه انساني، تبادل اطلاعات، مشارکت سياسي و تجارب فرهنگي، زمينه لازم را براي پيشرفت و موفقيت سازمان ها و اشخاص فراهم مي سازند. در اين باره نهاد مشاوره مديريتي «اي تي کرني» در جديدترين گزارش خود از اثرگذارترين شهرهاي جهان دو فهرست جداگانه با عناوين «شاخص جهاني شهرها» براي معرفي اثرگذارترين شهرهاي جهان و «چشم انداز جهاني شهرها» که در آن شهرها بر اساس قابليت توسعه و رشد در آينده رتبه بندي شده اند، ارائه کرده است. در اين رتبه بندي ها، ويژگي هاي ۱۳۵ شهر بزرگ از ۶ منطقه جهان مورد بررسي قرار گرفته است.
    در گزارش امسال، شهر نيويورک با قرار گرفتن در رده نخست رتبه بندي اثرگذارترين شهرهاي جهان (يا همان «شاخص جهاني شهرها») به عنوان اثرگذارترين شهر جهان معرفي شده است. پس از نيويورک، شهرهاي لندن، پاريس، توکيو، هنگ کنگ، لس آنجلس، سنگاپور، شيکاگو، پکن و بروکسل به ترتيب در رده هاي دوم تا دهم اين رتبه بندي قرار دارند. بر اساس برآوردهاي «اي تي کرني» البته شهر سان فرانسيسکو پتانسيل آن را دارد تا در سال هاي آينده، به مهم ترين (اثرگذارترين) شهر جهان تبديل شود. اين شهر در رتبه بندي ديگر اين گزارش که «چشم انداز جهاني شهرها » نام دارد و در آنها شهرهاي جهان بر اساس پتانسيل رشد و توسعه در آينده رتبه بندي مي شوند، در رده نخست قرار گرفته است. در اين رتبه بندي شهرهاي نيويورک، لندن، پاريس، سنگاپور، آمستردام، مونيخ، بوستون، هيوستون و ملبورن به ترتيب در رده هاي دوم تا دهم شهرهايي که روشن ترين چشم انداز توسعه و پيشرفت را براي آينده دارند ايستاده اند. در گزارش هاي سالانه اين شرکت، همچنين بهترين شهرها به تفکيک هر معيار و دسته معرفي مي شوند. بر اين اساس در «فعاليت کسب وکارها» و «سرمايه انساني» شهر نيويورک، در «تبادل اطلاعات» شهر پاريس، در «تجارت فرهنگي» شهر لندن و در «مشارکت سياسي» شهر واشنگتن در رده نخست بهترين شهرها قرار دارند.
    بر اساس يافته هاي اين گزارش، تعهد و پايبندي به کليدي ترين موضوعات همچون نوآوري، شفافيت و تبادل اطلاعات، نسل بعدي اثرگذارترين شهرهاي جهان را تعيين خواهد کرد. در اين رابطه شهرهايي که بيشترين پيشرفت را در رتبه بندي «شاخص جهاني شهرها» امسال نسبت به سال گذشته داشته اند شهرهايي بوده اند که بهبود چشمگيري در زمينه «فضاي کسب وکار» و «تبادل اطلاعات» داشته اند. همچنين طي ۱۰ سالي که از زمان انتشار اين گزارش مي گذرد، شهرهاي بزرگ چين بيشترين پيشرفت را نسبت به ساير شهرهاي جهاني تجربه کرده اند. يکي از مهم ترين عوامل اين روند فعاليت کسب وکارها بوده است، درحالي که سرمايه انساني و تجارت فرهنگي نيز نقشي کليدي در رشد چشمگير شهرهاي چيني ايفا کرده اند. نهاد آمريکايي «اي تي کرني» در گزارش خود براي اندازه گيري «شاخص جهاني شهرها » از ۲۷ معيار در ۵ دسته کلي استفاده مي کند. اين ۵ دسته به همراه معيارهاي زيرمجموعه آنها به شرح زير است: «فعاليت کسب وکارها»: تعداد شرکت هاي فهرست «فورچون۵۰۰»، تعداد شرکت هاي خدماتي برتر جهان، وضعيت بازارهاي سرمايه، هزينه حمل ونقل هوايي، هزينه حمل ونقل دريايي و کنفرانس هاي ICCA؛ «سرمايه انساني»: جمعيت متولد خارج، تعداد دانشگاه هاي برتر، جمعيت با مدرک دانشگاهي، جمعيت دانشجويان بين المللي و تعداد مدارس بين المللي؛ «تبادل اطلاعات»: دسترسي به اخبار تلويزيون، نهادهاي خبري، مشترکان پهناي باند، آزادي بيان و ميزان فعاليت يا حضور آنلاين؛ «تجربيات فرهنگي»: موزه ها، هنرهاي بصري، رويدادهاي ورزشي، تعداد گردشگر، ارائه غذا و پخت وپز و شهرهاي خواهر (شهرهايي که ارتباطات بسيار نزديکي دارند)؛ و «مشارکت سياسي»: سفيران و کنسولگري ها، اتاق هاي فکر، نهادهاي بين المللي، کنفرانس هاي سياسي و نهادهاي محلي با اثرگذاري جهاني. همچنين در رتبه بندي «چشم انداز جهاني شهرها» که شهرها بر اساس توانايي آنها براي توسعه و رشد در آينده مورد ارزيابي مي گيرند، از ۱۳ معيار در ۴ دسته کلي استفاده شده است: «تندرستي افراد»: ثبات و امنيت، تحولات درماني و پزشکي، شاخص ضريب جيني، عملکرد محيط زيستي؛ «اقتصاد»: زيرساخت ها، توليد ملي سرانه، جريان ورودي سرمايه گذاري مستقيم خارجي؛ «نوآوري»: سرانه اختراع به ثبت رسيده، سرمايه گذاري بخش خصوصي، استارت آپ هاي دانشگاهي؛ و «حکمراني»: کيفيت بوروکراسي و نظام اداري، سهولت انجام کسب وکار و شفافيت.
    
    
صعود برجامي رتبه جهاني تهران / فهرست شهرهاي سرمايه پذير دنيا به ترتيب جذابيت اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و مهندسي سطح ايران
متن مطالب شماره 37، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است