|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: تابستان مسكن از دوربين تلگرامي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


تابستان مسكن از دوربين تلگرامي
برداشت عمومي از آينده معاملات ملك چيست؟


اکثريت فعالان بازار: تکرار پرش قيمت به رکود ختم مي شود
    دنياي اقتصاد : بيش از ۲ هزار نفر از فعالان بخش مسکن از طيف هاي مختلف حاضر در بازار، با شرکت در يک نظرسنجي برداشت خود را از آينده بازار معاملات ملک در تابستان و نيمه دوم سال جاري اعلام کردند.
    بيش از نيمي از شرکت کنندگان در اين نظرسنجي در توصيف شرايط قابل انتظار براي بازار معاملات مسکن در ماه هاي پيش رو معتقدند در صورت ادامه شرايط فعلي تورم ملکي، بازار از تابستان امسال از ريل رونق منحرف شده و شرايط بازار معاملات مسکن در نيمه دوم سال جاري رکودي خواهد بود. به گزارش «دنياي اقتصاد»، درحالي که تحت تاثير برخي عوامل دروني و بيروني، بازار معاملات مسکن از اواخر سال گذشته در ادامه حرکت خود در مسير رونق با پرش قيمتي مواجه شد و هم اکنون ميانگين قيمت مسکن در برخي از مناطق(به خصوص مناطق مصرفي مانند ۴ و ۵) در مقايسه با سال گذشته بيش از ۵۰ درصد نسبت به پارسال افزايش يافته است، برداشت فعالان بازار مسکن حاکي از انتظار آنها براي ايجاد شرايط رکودي در بازار مسکن در نيمه دوم سال جاري است. در اين نظرسنجي که از سوي بهروز ملکي، کارشناس اقتصاد مسکن، در فضاي مجازي انجام ونتايج آن منتشر شده است انواع مختلف طيف هاي فعال در بازار مسکن شامل متقاضيان خريد و فروش واحدهاي مسکوني، واسطه هاي معاملات ملکي، سازنده ها وسرمايه گذاران ساختماني و همچنين کارشناسان اقتصادي و صاحب نظران بازار مسکن شرکت کرده و در پاسخ به يک پرسش در خصوص زمان ورود بازار معاملات مسکن شهر تهران به فاز رکود، برداشت خود را اعلام کرده اند.
    از ميان شرکت کنندگان در اين نظرسنجي ۵۲ درصد افراد، «تابستان سال ۹۷» را زمان ورود بازار معاملات مسکن به دوره رکود اعلام کرده اند؛برداشت اين طيف فعال در بازار مسکن در خصوص زمان ورود بازار معاملات ملک به فاز رکود حاکي است در صورت ادامه شرايط فعلي در بازار ملک و ادامه روند افزايش قيمت ها، بازار خريد و فروش واحدهاي مسکوني از تابستان امسال وارد رکود مي شود. در اين نظرسنجي، همچنين دو مقطع زماني ديگر در خصوص زمان ورود بازار معاملات ملک به دوره رکود شامل «نيمه دوم سال ۹۷» و «سال ۹۸» مشخص شده است که ۲۹ درصد از شرکت کنندگان به ورود بازار معاملات ملک به دوره رکود در نيمه دوم سال ۹۷ و ۱۹ درصد آنها به ايجاد شرايط رکودي در بازار در سال ۹۸ راي داده اند. به اين ترتيب اکثريت جامعه شرکت کننده در اين نظرسنجي به عنوان نماينده عموم فعالان بازار مسکن، نيمه دوم امسال را در صورت تداوم پرش هاي قيمتي، رکودي تصوير مي کنند.
    برداشت بيش از نيمي از شرکت کنندگان در اين نظرسنجي که تابستان امسال را به عنوان زمان مورد انتظار براي تغيير فاز و ورود بازار مسکن به دوره رکود مطرح کرده اند، حاوي يک پيام مهم براي بازار معاملات مسکن است؛مبني بر اينکه بازار مسکن از اين به بعد ظرفيت ادامه روند رشد قيمت ها را ندارد و چنانچه قيمت هاي پيشنهادي فروش آپارتمان بازهم افزايش يابد خطر بروز رکود در بازار وجود دارد. با توجه به اينکه اين گروه از فعالان بازار مسکن بازه زماني تابستان امسال را به عنوان زمان ورود بازار معاملات ملک به دوره رکود اعلام کرده اند و از آنجا که به طور دقيق مشخص نشده است که انتظار آنها درباره زمان تغيير فاز بازار معاملات ملک مربوط به ابتدا، اواسط يا انتهاي تابستان است، اين پيام به بازار مسکن مخابره مي شود که چنانچه برداشت اين گروه از فعالان در بازار محقق شود، بازار معاملات مسکن در نيمه دوم امسال رکودي خواهد بود.
    از سوي ديگر با توجه به اينکه نزديک به ۳۰ درصد از شرکت کنندگان اين نظرسنجي نيز نيمه دوم امسال را به عنوان زمان قابل انتظار براي ورود بازار مسکن به دوره رکود مطرح کرده اند اين نتيجه به دست مي آيد که از نظر حدود ۸۰ درصد از طيف هاي فعال بازار مسکن شرکت کننده در اين نظرسنجي، بازار معاملات مسکن در صورت تداوم نوسانات قيمتي اخير، در سال ۹۷ وارد دوره رکود مي شود.نتايج اين نظرسنجي در حالي يک روز بعد از انتشار نظرسنجي «دنياي اقتصاد» از ۲۰ کارشناس برجسته بازار معاملات ملک در خصوص روند پيش روي بازار مسکن منتشر مي شود که ۲۰ صاحب نظر بازار مسکن در نظرسنجي روز گذشته «دنياي اقتصاد»، درباره تبعات ادامه پرش قيمتي در بازار معاملات ملک هشدار داده بودند؛بنا بر تاکيد اين کارشناسان، ادامه شرايط فعلي مي تواند منجر به ايجاد رکود معاملاتي در بازار شود و بنابراين شرايط حال حاضر بازار مسکن از بابت ادامه رشد قيمت ها قابل تداوم نيست.
    نتايج نظرسنجي انجام شده از حدود ۲ هزار فعال بازار مسکن درحالي ورود بازار معاملات ملک به دوره رکود در سال ۹۷ را به عنوان برداشت حدود ۸۰ درصد از شرکت کنندگان نشان مي دهد که اوايل سال جاري عمده گروه هاي مختلف فعال در بازار مسکن با جامعه آماري مشابه(حدود ۲ هزار نفر)، با شرکت در نظرسنجي ديگري، به هيچ وجه انتظار شوک قيمتي در بازار معاملات مسکن در سال ۹۷ را نداشتند. در آن نظرسنجي هم که با اعلام نظر بيش از ۲ هزار فعال بازار مسکن از طيف هاي مختلف(متقاضيان خريد و فروش مسکن، واسطه هاي ملکي، سازنده ها و سرمايه گذاران ساختماني، کارشناسان و صاحب نظران بخش مسکن و...) انجام شد، حدود نيمي از شرکت کنندگان انتظار رشد قيمت مسکن در سال ۹۷ را حداکثر تا ۲۰ درصد اعلام کرده بودند.
    همچنين در نظرسنجي ديگري که با همين مضمون(انتظار رشد قيمت در بازارمسکن در سال ۹۷) اوايل تابستان سال گذشته در فضاي مجازي انجام و نتايج آن منتشر شد، عمده جامعه آماري مشابه(۲ هزار نفر از فعالان بازار مسکن) شرکت کننده در نظرسنجي، رشد قيمت مسکن در سال ۹۷ را به اندازه تورم عمومي اعلام کردند.اين نظرسنجي در حالي انجام شده بود که در آن زمان-تيرماه ۹۶-بازار مسکن در اوايل دوره پيش رونق قرار داشت و متغيرهاي بيروني اثرگذار بر معاملات مسکن نيز دچار وضعيت نوساني نبود. در واقع هم در نظرسنجي که تابستان سال گذشته درباره انتظار فعالان بازار مسکن از نوسانات قيمت املاک مسکوني در سال ۹۷ انجام شد و هم در نظرسنجي مشابهي که با همين موضوع در فروردين ماه امسال صورت گرفت، عمده طيف هاي فعال در بازار مسکن انتظاري از بابت وقوع شوک قيمتي در سال ۹۷ نداشتند.
    انتظار و برداشت طيف فعال بازار مسکن درباره آينده پيش روي بازار معاملات مسکن از يک جهت داراي اهميت قابل توجه است؛ هرچند در ميان شرکت کنندگان در اين نظرسنجي کارشناسان و صاحب نظران حوزه مسکن حضور دارند اما از آنجا که عمده اين شرکت کنندگان، فعالان بازار مسکن اعم از خريداران، فروشندگان و واسطه هاي ملکي هستند که به صورت مستقيم در بازار ملک حضور داشته وفعاليت مي کنند، برداشت آنها از آينده معاملات با احتمال بالايي مي تواند در بازار بروز پيدا کند؛مگر آنکه ثبات نسبي در قيمت برقرار شود. به گزارش «دنياي اقتصاد» درحالي که بازار معاملات مسکن شهر تهران در سال ۹۶ با ميانگين قيمت ۵ ميليون و۶۰۰ هزار تومان به ازاي هرمترمربع واحد مسکوني در اسفند ماه به اتمام رسيد، ميانگين قيمت هر مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران ارديبهشت ماه امسال با ۶ درصد رشد به ۵ ميليون و ۹۸۴ هزار تومان افزايش يافت؛در فضاي فعلي بازار مسکن برخي از مالکان وفروشندگان واحدهاي مسکوني با اين تصور اشتباه که به دليل وجود تقاضا در بازار خريد مسکن، حتي در صورت ادامه روند افزايش قيمت ها، متقاضيان همچنان اقدام به خريد آپارتمان مي کنند سطح قيمت هاي پيشنهادي خود را افزايش مي دهند؛اين در حالي است که هم اکنون ظرفيتي از بابت افزايش قيمت ها وجود ندارد و در شرايط فعلي بسياري از متقاضيان خريد مسکن به دليل آنچه نامتعارف بودن سطح قيمت ها در برخي مناطق توصيف مي شود از خريد آپارتمان انصراف داده يا جست وجوي خود را به مناطق ديگري منتقل کرده اند.
    
    
تابستان مسکن از دوربين تلگرامي / برداشت عمومي از آينده معاملات ملک چيست؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سياستهاي مالي و اقتصادي
متن مطالب شماره 0 (پياپي 23)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است