|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: رئيس انستيتو پاستور ايران: واكسن ايراني «اچ پي وي» سال آينده وارد بازار مي شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6979
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


رئيس انستيتو پاستور ايران: واكسن ايراني «اچ پي وي» سال آينده وارد بازار مي شود


نويسنده: فريبا خان احمدي


    
     کمتر از دو هفته پيش بود که پروژه توليد واکسن اچ پي وي در يک برنامه تلويزيوني پر مخاطب مطرح شد اما به سرعت مورد انتقاد برخي پزشکان و کارشناسان رسانه اي قرار گرفت تا جايي که وزارت بهداشت نيز به اين موضوع وارد شد. با وجود اين همچنان واکنش ها به حضور ميهمان اين برنامه و مباحث مطرح شده در آن ادامه دارد. ماجراي ضرورت توليد واکسن پاييلوماي انساني يا همان اچ پي وي از واکنش هاي رسانه هاي منتقد دولت نيز در امان نمانده و اين روزها به سوژه اي مورد بحث تبديل شده است. برخي از اين رسانه ها شايعاتي غير علمي مبني بر عوارضي همچون ناباروري زنان و تضعيف سيستم ايمني آنها به واسطه تزريق واکسن اچ پي وي اشاعه مي کنند و عده اي نيز بيش از پيش به دروغ بودن ماهيت اين بيماري در کشور و عدم ضرورت تبليع و توليد واکسن پاپيولوماي انساني اصرار مي ورزند. مخالفان اين پروژه معتقدند، توليد چنين واکسني اولويت وزارت بهداشت نيست و بطور کلي حرف زدن درباره اين بيماري موجب ايجاد تشويش و نگراني در جامعه مي شود.
    بعد از هجمه هاي زيادي که در برخي رسانه ها نسبت به مطرح شدن توليد واکسن اچ پي وي در کشور صورت گرفت، وزير بهداشت مجبور به موضعگيري در اين باره شد. او چند روز پيش در گفت و گوي کوتاه با روزنامه ايران از توليد واکسن ويروس اچ پي وي دفاع همه جانبه اي کرد و گفت که به حاشيه ها توجه نکنيد چرا که تا زماني که واکسن اچ پي وي را توليد نکنيم نمي توانيم مردم را در برابر اين ويروس ايمن کنيم.
    موج اين فشارها آنچنان بر روي وزارت بهداشت زياد بود که در نهايت واکنش رئيس مرکز تحقيقات ايدز ايران را هم در پي داشت. مينو محرز شايعات به وجود آمده در فضاي مجازي درخصوص داشتن عوارضي مانند ايجاد ناباروري در زنان و تضعيف سيستم ايمني آنها به واسطه تزريق اين واکسن را تکذيب و به صراحت اعلام کرد که واکسن HPV عارضه اي ندارد و شايعات در اين خصوص غيرعلمي بوده و قطعاً سلامت مردم را نشانه مي گيرد. محرز همچنين در پاسخ به اظهار نظرهاي غيرعلمي عده اي مبني بر عدم انتقال ويروس اچ پي وي از راه انتقال جنسي در ايران به آمار قابل توجهي هم اشاره کرد اينکه 31 درصد کارگران جنسي که تنها در يک منطقه از تهران زندگي مي کنند مبتلا به ويروس اچ پي وي هستند. هر چند او اسمي از اين منطقه نبرد اما تاکيد کرد که اين ويروس از طريق تماس جنسي با زگيل هاي ايجاد شده در نواحي تناسلي زن يا مرد منتقل مي شود که با سرطان دهانه رحم ارتباط مستقيم دارد.از طرفي روز گذشته و تنها يک روز پس از اظهارات سخنگوي وزارت بهداشت مبني بر اينکه مطالعات ابتدايي توليد واکسن اچ پي وي از سال هاي گذشته در کشور شروع شده است، مصطفي قانعي دبير ستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي رياست جمهوري نيز ديروز اعلام کرد که بيش از سه سال است دانشمندان ايراني تحقيقات علمي توليد واکسن اچ پي وي مدل گارداسيل را در شرکت دانش بنيان به طور مستقل خارج از انستيتو پاستور شروع کرده اند و معاونت علمي رياست جمهوري تاکنون 500 ميليارد تومان از شرکت دانش بنيان توليد کننده واکسن اچ پي وي حمايت کرده است. دکتر قانعي البته به اين نکته هم اشاره کرده که اين بودجه صرف اقدامات تحقيقاتي شده و توليد واکسن اچ پي وي تنها مراحل آزمايشگاهي را با موفقيت طي کرده است. او در ادامه حرف هايش با اشاره به اينکه نيازي به اعانه جمع کردن براي توليد واکسن اچ پي وي نيست از قوه قضائيه درخواست کرد نسبت به پول هاي جمع شده براي حمايت از توليد اين واکسن ورود کند.
    به دنبال اين اظهار نظر، دادستان کل کشور دادستان عمومي و انقلاب تهران را موظف کرد اولاً ادعاهاي مطرح شده در يک برنامه تلويزيوني مربوط به نوعي بيماري کمتر شناخته شده را در کمترين زمان پيگيري و نتيجه را گزارش کنند. حجت الاسلام والمسلمين منتظري همچنين دستور داد نسبت به وجوه جمع آوري شده نيز برابر مقررات اقدام و از تضييع حقوق عامه جلوگيري شود.
    
    براي ساخت واکسن HPV نيازي نيست که از مردم پولي جمع آوري کنيم
    از سوي ديگر معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به حاشيه هاي ايجاد شده درباره واکسن hpvواکنش نشان داد و گفت: براي ساخت واکسن HPV نيازي نيست که از مردم پولي جمع آوري کنيم، زيرا اين شرکت تسهيلاتي در قالب وام از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري دريافت کرده و به همين دليل به پول احتياج ندارد.به گفته سورنا ستاري،اين شرکت دانش بنيان طرح خود را به صورت کاملاً موفق و به کمک حمايت هاي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري وصندوق هاي سرمايه گذار خطر پذير پيش مي برد.حال با گذشت دو هفته از اين ماجرا رئيس انستيتو پاستور ايران در گفت و گو با « ايران» از ورود واکسن اچ پي وي تا سال آينده خبر داد و گفت: محققان دو شرکت دانش بنيان ايراني به پيشرفت 90 و 70 درصدي در توليد واکسن HPV (پاپيلوم انساني) رسيده اند و نخستين واکسن ايراني اين بيماري بزودي توليد و احتمالاً از سال 98 وارد بازار مي شود.به گفته دکتر عليرضا بيگلري واکسن ايراني (دو ظرفيتي HPV )سروتيپ هاي 16 و 18 ويروس پاپيلوماي انساني است که نقش عمده اي در بروز سرطان دهانه رحم دارند که سال آينده وارد بازار مي شود و ديگر واکسن (چهار ظرفيتي HPV )سروتيپ هاي 6، 11، 16 و 18 مشابه گارداسيل اند که در مرحله آزمايشات حيواني است و به پيشرفت 70 درصدي رسيده است.او درباره اين که نياز سنجي توليد يک واکسن در کشور نياز به چه برنامه ريزي دارد؟ افزود: محققان ايراني توانمندي و ظرفيت فوق العاده اي را در توليد بسياري از واکسن ها از جمله اچ پي وي دارند با اين حال توليد واکسن پاپيلوماي انساني در اولويت ضروري و فوري کشور نيست ولي اين بدان معنا نيست که ما نياز به اين واکسن نداريم.
    
    اختصاص 100 ميليارد تومان براي توليد دو واکسن
    دکتر بيگلري با بيان اينکه دولت و مجلس تنها براي واکسن هايي که در اولويت کشور ند اعتبار تامين مي کند، افزود: هم اينک 100 ميليارد تومان از صندوق ذخيره ملي براي توليد دو واکسن مهم پنوموکوک و روتاويروس عامل سينه پهلو و اسهال کودکان اختصاص داده شده است.او به اين نکته هم اشاره کرد که دولت و مجلس تنها براي واکسن هايي که اولويت کشورند و در برنامه واکسيناسيون کشوري قرار دارند بودجه و اعتبار تامين مي کند چنانچه نياز به توليد واکسني باشد که از اولويت کمتري برخوردار است اما توليدش در کشور احساس شود در آن صورت انستيتو پاستور و شرکت هاي دانش بنيان از مشارکت سازمان هاي مردم نهاد و خيريه ها استفاده مي کنند.رئيس انستيتو پاستور ايران با بيان اينکه ساخت هر واکسني حداقل 5 سال طول مي کشد، گفت: آينده نگري و تغيير رفتارهاي اجتماعي و شيوع آسيب هاي اجتماعي حکم مي کند امروزما نسبت به توليد واکسن ويروس تناسلي يا اچ پي وي احساس نياز کنيم. علاوه بر اين ساخت واکسن اچ پي وي امکان توليد واکسن هاي سويه هاي ديگر اين ويروس را هم فراهم مي کند.
    او با بيان اينکه هزينه واکسيناسيون اچ پي وي براي هر فرد 750 هزار تومان و نرخ استفاده از اين واکسن در کشور 43 هزار دوز است، افزود: اچ پي وي واکسن گراني است توليد اين واکسن نه تنها از خروج ارز از کشور نيز کمک مي کند بلکه امکان ورود آن به بازارهاي بين المللي نيز وجود دارد.او حواشي ايجاد شده مبني بر عوارض واکسن اچ پي وي را رد کرد و گفت: مراحل آزمايشگاهي ساخت واکسن اچ پي وي از چند سال پيش در کشور شروع شده و ما امروز در کشور در نقطه صفر نيستيم ،بستر توليد را تسهيل کرده ايم اما با توليد صنعتي آن هنوز فاصله داريم.رئيس انستيتو پاستور ايران در پاسخ به اينکه برآورد مالي توليد واکسن اچ پي وي چقدر است؟ عنوان کرد: هر واکسني با توجه به نوع و ماهيت آن نياز به زير ساخت هايي دارد که تفاوت قيمت واکسن ها را مشخص مي کند.واکسن اچ پي وي فناوري گرانقيمتي را مي خواهد اما بطور متوسط تنها زير ساخت توليد واکسن اچ پي وي از جمله تامين اتاق تميز، تجهيزات و خريد تکنولوژي حداقل 200 ميليارد تومان هزينه دارد.او در پاسخ به اينکه عواملي مانند ميزان شيوع بيماري اچ پي وي و تعداد مبتلايان به آن تا چه ميزان برنامه ريزي براي توليد اين واکسن را در اولويت قرار داده، عنوان کرد: نياز توليد هر واکسني را وزارت بهداشت مشخص مي کند که البته فقط جنبه پزشکي ندارد بلکه مسائل اجتماعي و فرهنگي جامعه نيز در اين نوع مطالبات مهم است. هر چند واکسن اچ پي وي جزو برنامه ملي واکسيناسيون کشوري نيست اما کاملاً مشخص است به دليل تغيير رفتارهاي اجتماعي و تقاضاي مردم براي تزريق آن نياز بود تا وارد توليد اين واکسن شويم.او درخصوص حواشي مطرح شده درباره پول هاي جمع آوري شده در يک برنامه تلويزيوني براي ساخت واکسن اچ پي وي هم گفت: معاونت اجتماعي وزارت بهداشت اين برنامه را هدايت مي کند توافق اوليه بر اين بوده اگر منابع مالي ساخت واکسن اچ پي وي تامين شود انستيتو پاستور مرحله ساخت واکسن را با کمک خيرين پيش ببرد چرا که ما اجازه نداريم از محل بودجه و منابع انستيتو براي ساخت اين واکسن خرج کنيم. کمااينکه انستيتو پاستور امکانات و تکنولوژي را در اختيار شرکت هاي دانش بنيان قرار مي دهد.
    بنا به اين گزارش نتايج برخي مطالعات وزارت بهداشت نشان مي دهد، در ايران شيوع کلي اين ويروس در جمعيت زنان را حدود 4 تا 7 درصد تخمين مي زنند. همچنين مطالعه اي که در سال 1392 انجام شده و در آن، 30 هزار زن 30 تا 49 سال از جمعيت عادي 4 شهرستان کشور نمونه گيري شدند و نتايج آن نشان داد نزديک به 3 هزار نفر HPV مثبت داشتند.
    
    
    رئيس انستيتو پاستور ايران: واکسن ايراني «اچ پي وي» سال آينده وارد بازار مي شود
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 54 بار
    آثار ديگري از "فريبا خان احمدي"

  وزير بهداشت در گفت و گو با «ايران»: تا من هستم طرح تحول سلامت تغيير نخواهد كرد
فريبا خان احمدي، ايران 28/5/97
مشاهده متن    
  زندگي ما انسان ها با موش هاي ناقلا
فريبا خان احمدي، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
  افزايش شيوع ايدز در هرمزگان / زنگ خطر به صدا درآمده است
فريبا خان احمدي، ايران 16/5/97
مشاهده متن    
  پول پروتز هاي ميليوني صرف درمان بيماران صعب العلاج مي شود / گزارش «ايران» از توقف جراحي هاي غيراورژانسي تعويض مفصل زانو
فريبا خان احمدي، ايران 14/5/97
مشاهده متن    
  ويزيت دسته جمعي
فريبا خان احمدي، ايران 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه صرع و سلامتي
متن مطالب شماره 61، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است