|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: درآمد 5 تا 30 ميليون توماني دكه هاي مطبوعاتي از فروش سيگار و خوراكي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


درآمد 5 تا 30 ميليون توماني دكه هاي مطبوعاتي از فروش سيگار و خوراكي
رتبه اول فروش دكه هاي مطبوعاتي در دست دخانيات

نويسنده: حميده اميني فرد


    
    چند روز پيش بود که خبر آمد با دکه هاي مطبوعاتي که اقدام به فروش کالايي بجز روزنامه کنند، بشدت برخورد مي شود، اين درحالي بود که قانون ممنوعيت فروش اقلام غير در دکه هاي مطبوعاتي از ابتدا يعني حدود 70 سال پيش هم وجود داشت و خط و نشان هاي شهرداري هم در چند سال گذشته چندين بار تن کيوسک داران را لرزانده بود. قرار بود يا فقط روزنامه بفروشند يا اگر تخطي کنند، بسته شوند، اما يک سال که نه 4-3 سال ديگر هم که گذشت، خبري از بسته شدن هيچ کيوسکي در تهران نشد. کيوسک داران حالا بسته به موقعيت شان ماهي 100 تا 300 هزار تومان به شهرداري اجاره مي پردازند، اما از آن طرف، ماهانه 5 تا 30 ميليون تومان درآمد دارند. اغلب شان يا به تعبيري همه، سرقفلي کيوسک ها را به نام خودشان زده اند و با وجود آنکه قراردادها يکساله است، بيش از 20-15 سال است که هيچ کيوسکي را به ديگري واگذار نکرده اند! خودشان مي گويند، روزنامه بفروشند، ماهي 100 هزار تومان هم برايشان نمي ماند. درآمدشان از همين فروش سيگار است، پاکتي که نه! نخي.... برايشان فرقي نمي کند، مشتري ها چند ساله اند، هر کس که بخواهد، نوجوان يا ميانسال و حتي دختر بچه ها و زن ها، برايشان پاکت باز مي کنند فندکي به دکه آويخته شده تا خيال سخت روشن کردن هم از سر مشتري ها بپرد. داستان اجاره هايشان، اما زمين تا آسمان با شهرداري توفير دارد. مي گويند ماهي حداقل 5 ميليون اجاره مي دهند! به کجا؟ اين هم شنيدني است. دکه دارها اغلب با واسطه پشت دکه ايستاده اند. يعني يک نفر مجوز مي گيرد، بعد با نرخي غير قابل تصور، يک نفر ديگر را فروشنده مي کند. خودش حداقل 100 هزار تومان به شهرداري مي دهد و بعد حداکثر 8-7 ميليون سود عايدش مي شود.
    شبيه همه کارهايي که يک نفر واسطه، بي دردسر، پول هنگفتي به جيب مي زند. کارش، اما غيرقانوني است. شهرداري بفهمد، کار و کاسبي اش دود مي شود. اگرچه به قول خودش به ريسکش مي ارزد! دکه دارها از «علي محمد» گرفته تا «شهريار» دردشان يکي است، مي گويند اگر قرار به سختگيري باشد، همان بهتر که دکه ها را جمع کنند. حال و هوايشان شبيه همه آنهايي است که کک شان هم نمي گزد. شبيه گرگ باران ديده اند. شهرداري، اما مي گويد که اين عين بي عدالتي است. دکه ها از حدود 70 سال پيش براي فروش روزنامه ها ساخته شده اند، اما حالا هر کدامشان براي خودشان يک سوپرمارکت شده اند. از شير مرغ تا جان آدميزاد روي دخل شان پيدا مي شود. با اين همه، کيوسک داران همچنان از افزايش 200 درصدي اجاره ها در سال 94 گلايه دارند. حرفشان اين است که مگر مي شود در يک سال اجاره ها را از 130 هزار تومان به 300 هزار تومان رساند. برخي هايشان به کل درآمدهاي ميليوني را رد مي کنند. مي گويند روزي 18 ساعت کار از 6 صبح تا 12 شب، عين ديوانگي است!: «حالا 3-2 ميليون تومان هم ته ماه بماند. مگر اينجا انبار کالاست که 15-10 ميليون درآمد داشته باشيم!»
     فروش شان از روزنامه ها «افتضاح» است. اين را مرتضي مي گويد: «مردم روي ويترين تيترها را مي خوانند و مي روند، 500 تومان روزنامه را مي دهد يک نخ سيگار، دود مي کند و صفحه ها را که ورق زد، با عجله جيم مي شود! ما به همين يک نخ هم راضي هستيم. خوانده و نخوانده هم بماند پاي خودش!»افشار، مديرعامل شرکت ساماندهي صنايع و مشاغل شهر رسماً به ايران اعلام مي کند که فروش مطبوعات تنها 10 درصد از درآمد غرفه هاست. 90 درصد ديگر تنقلات و سيگار... او البته تاکيد مي کند که مواد دخاني، پرمصرف ترين اقلام کيوسک هاست.
    وي حداقل درآمد کيوسک ها را 5 ميليون تومان و حداکثر 30 ميليون تومان بسته به موقعيت شان اعلام مي کند و مي گويد: محل هاي پرتردد درآمد بالاتري دارند، اما در دکه هاي شمال تهران به علت فروش خوراکي هاي خارجي درآمدشان بيشتر است.افشار مي گويد که از زمان شروع به کار دکه ها، آيين نامه اي انتظامي براي برخورد با آنها وجود نداشته، اما از اين پس راهکارهاي سختگيرانه تري اعمال مي شود. به طوري که اگر دکه اي اقدام به فروش کالاي غير کند، حدود 10 برابر اجاره بها، جريمه شده و در صورت تکرار بسته مي شود. دکه داران قانونمند نيز تشويق خواهند شد.اما متاسفانه افکار عمومي اين اقشار را بي بضاعت مي دانند و براي همين در برخورد قضايي با آنها، مقاومت اجتماعي صورت مي گيرد.
    وي با بيان اينکه هم اکنون هزار و 22 کيوسک مطبوعاتي و 155 دکه گلفروشي در سطح تهران وجود دارد، مي گويد: صرف فروش مطبوعات نمي تواند درآمدي عايد آنها کند براي همين به دنبال طرح هاي جايگزين ديگري همچون فروش کتاب و کافي نت به جاي دخانيات هستيم. چون شرايط فعلي توجيه پذير نيست و بايد براساس عدالت باشد. ضمن اينکه در قراردادهاي جديد حتماً زمان مشخص تعيين مي شود تا اين وضعيتي که دکه ها را بر نمي گردانند، هم سامان يابد.
    
    درآمد 5 تا 30 ميليون توماني دکه هاي مطبوعاتي از فروش سيگار و خوراکي / رتبه اول فروش دکه هاي مطبوعاتي در دست دخانيات
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 122 بار
    آثار ديگري از "حميده اميني فرد"

  شهر در تدارك برگزاري مراسم باشكوه تاسوعا و عاشورا / گزارش «ايران» از برنامه هاي ويژه محرم در تهران
حميده اميني فرد، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  كودك كار بهانه اي براي بريدن گوش شهرداري / واكنش شهردار تهران به جنجال يك مصاحبه ساختگي
حميده اميني فرد، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
  دستور پيگيري سه حادثه اجتماعي ; ورود شورا و شهرداري به حادثه «خودسوزي» يك شهروند تهراني / شهردار منطقه دو تهران; طرف حساب مردي كه خودسوزي كرد، شهرداري نبود
حميده اميني فرد، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  مديرعامل ستاد معاينه فني تهران خبر داد: مردودي 75 درصد خودروهاي مراجعه كننده به معاينه فني
حميده اميني فرد، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  پليس دوچرخه سوار هم آمد / توزيع 5 هزار دوچرخه در تهران از ديروز
حميده اميني فرد، ايران 7/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
جهان معدن
متن مطالب شماره 26، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است