|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/3/24: كارگرداني بزرگ ترين نمايش ديپلماتيك
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4139
شنبه سي ام تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4110 24/3/97 > صفحه 4 (جهان) > متن
 
      


سوژه روز 
كارگرداني بزرگ ترين نمايش ديپلماتيك
ترامپ: ممكن است اشتباه كرده باشم: كيم: با كمال ميل به كاخ سفيد مي روم

نويسنده: شهاب شهسواري


    
    يك روز بعد از ديدار رهبران كره شمالي و امريكا، همچنان اين ديدار در صدر اخبار رسانه هاي جهان قرار دارد. دونالد ترامپ، رييس جمهور امريكا ساعاتي بعد از ديدار تاريخي اش با رهبر كره شمالي به صداي امريكا گفت: «به نظرم او شخصيت بسيار خوبي دارد، آدم بامزه اي است، خيلي باهوش و مذاكره كننده قابلي است و عاشق مردم كشورش، هر چند هيچ يك از اين چيزها من را غافلگير نمي كند. » با اين حال توافق دونالد ترامپ با كيم جونگ اون، از سوي بسياري از سياستمداران و تحليلگران امريكا مورد انتقاد واقع شده است. نمايندگان كنگره امريكا نسبت به نتايج توقف رزمايش هاي امريكا با كره جنوبي اظهار نگراني كرده اند و ژاپن از اقدام امريكا در دادن اين امتياز نظامي به كره شمالي انتقاد كرده است. اما دونالد ترامپ در گفت وگوهايش پس از انجام اين ديدار در مورد تضمين اجراي تعهدات كره شمالي گفته است: «به نظرم او به من اعتماد دارد، من هم به او اعتماد دارم.» هرچند رييس جمهور امريكا مي گويد: «راستش را بخواهيد از نظر من كه او تعهداتش را انجام مي دهد. اما ممكن است من اشتباه كنم، يعني منظورم اين است كه شش ماه ديگر ممكن است جلوي شما [خبرنگاران] بايستم و بگويم كه اشتباه كردم. نمي دانم كه هيچ وقت چنين اشتباهي را مي پذيرم يا نه، ولي قطعا اگر نشد يك توجيهي برايش پيدا مي كنم.»
    
    سينما ترامپ
    چند ماه پيش، دونالد ترامپ، ستاره برنامه هاي تلويزيوني پيشين در جمع مشاورانش در كاخ سفيد گفته بود كه از نظر او هر روز از زمامداري اش در امريكا يك قسمت از يك سريال تلويزيوني حساب مي شود. رييس جمهور امريكا براي ديدار با كيم جونگ اون، رهبر كره شمالي اين بار از صفحه تلويزيون فراتر رفت و يك فيلم كوتاه سينمايي تهيه كرد تا با نمايش آن به رهبر كره شمالي عواقب عدم توافق با امريكا را به او نمايش دهد. ترامپ اين ويديوي چهار دقيقه اي را در طول مذاكرات خصوصي اش با رهبر كره شمالي روي يك تبلت به او نشان داد و بعد از نشست هم در پرده هاي بزرگ براي خبرنگاران پخش كرد. اين فيلم چهاردقيقه اي توسط كاخ سفيد مخصوص اين ديدار ساخته شده بود. در اين فيلم كوتاه كه ترامپ و كيم قهرمان هاي اصلي آن هستند، دو تصوير متفاوت از كره شمالي تاريك در صورت پافشاري بر برنامه هاي هسته اي و موشكي اش و تصويري از كره شمالي روشن، پررونق و روزآمد در صورت گذشتن از برنامه هاي نظامي اش نشان داده مي شود. كاخ سفيد تاكيد كرده است كه اين فيلم براي افزايش انگيزه هاي كيم جونگ اون، در توافق با امريكا ساخته شده است. مارگارت سوليوان، يادداشت نويس واشنگتن پست مي نويسد: «هر چند رسانه هاي كاركشته جهان سعي كردند با توضيح پيش زمينه ها و اضافه كردن تحليل هاي بدبينانه تا حدودي نسبت به ديدار سنگاپور به مخاطبان هشدار بدهند، اما نهايتا مي توان گفت كه اين ديدار يك پيروزي بزرگ براي هنر صحنه آرايي هاي بزرگ ترامپي بود.» سي ان ان مي نويسد كه ديدار روز سه شنبه را شايد بتوان «تاكنون بهترين و موفق ترين رويداد ساخته شده براي برنامه هاي تلويزيوني از سوي دونالد ترامپ» دانست.
    
    بهت زدگي در برابر توقف رزمايش هاي مشترك
    اظهارات دونالد ترامپ مبني بر موافقت واشنگتن با توقف اجراي رزمايش هاي مشترك با كره جنوبي از سوي بسياري از سياستمداران امريكايي با واكنش منفي مواجه شد. به نوشته سي ان ان، تعدادي از نمايندگان كنگره امريكا از جمله باب كوركر، سناتور بلندپايه ايالت تنسي و رييس كميته روابط خارجي سنا تاكيد كرده اند كه فرماندهان نظامي امريكا از اين توافق بي خبر بودند. سي ان ان به نقل از يك مقام آگاه در وزارت دفاع امريكا مي نويسد: «هيچ دستور جديدي مبني بر توقف يا تغيير در رزمايش هاي نظامي امريكا با همكاري كره جنوبي صادر نشده است و همچنان زمينه سازي براي برگزاري رزمايش بزرگ ماه آگوست در حال انجام است.» دينا وايت، سخنگوي پنتاگون در واكنش به سوال خبرنگاران در مورد اين توافق تاكيد كرد: «وزير دفاع، جيمز متيس به هيچ عنوان غافلگير نشده است، با او در اين مورد مشاوره شده بود.» وي تاكيد كرد: «ژنرال متيس در هماهنگي كامل با رييس جمهور براي رسيدن به هدف غيرهسته اي سازي شبه جزيره كره قرار دارد.» سي ان ان به نقل از يك مقام آگاه ديگر در وزارت دفاع امريكا تاكيد مي كند كه وزارت دفاع در حال مذاكره با كاخ سفيد در مورد اجراي دقيق خواسته رييس جمهور است و هنوز معلوم نيست كه توقف رزمايش هاي مشترك موقتي خواهد بود يا دايم و آيا قرار است در برنامه و وسعت تمرين هاي نظامي تغييري ايجاد شود يا نه. بسياري از نمايندگان كنگره امريكا چه از حزب دموكراتيك و چه حزب جمهوريخواه از اين اقدام دونالد ترامپ انتقاد كرده اند. روزنامه نيويورك تايمز در يادداشتي با عنوان «كره شمالي قدرت هسته اي شد، همگي بايد بپذيريم» مي نويسد: «كمتر از يك سال بعد از اينكه كره شمالي سه بار با موفقيت موشك هاي قاره پيماي خود را آزمايش كرد، اكنون به لطف مصاحفه صميمانه رهبر اين كشور با رييس جمهور امريكا، به جز جنبه فناوري، از لحاظ سياسي و ديپلماتيك هم خود را يك قدرت هسته اي قلمداد مي كند.» اين يادداشت با اشاره به اينكه ديدار سنگاپور يك پيروزي بزرگ براي پيونگ يانگ محسوب مي شد، مي نويسد: «ترامپ به سنگاپور رفته بود تا كليدهاي زرادخانه هسته اي كره شمالي را بگيرد اما نهايتا كيم هيچ تعهد محكمي به او نداد. كيم سلاح هاي هسته اي اش را تحويل نداد تا به عنوان پيروز بزرگ اين گفت وگوها را ترك كند.» به نوشته نيويورك تايمز: «دستاورد كيم دست كم اين است كه مادامي كه آزمايش هاي موشكي و هسته اي خود را متوقف كند، خواسته اش براي توقف رزمايش هاي مشترك نظامي كره جنوبي و امريكا عملي خواهد شد.» ويپين نارانگ، استاد علوم سياسي در اين يادداشت نتيجه گيري مي كند: «برخلاف همه بزنگاه هاي ديگر در تاريخ روابط كره شمالي و امريكا، اين بار كيم توانست خود را به عنوان نهمين قدرت هسته اي جهان، به همگان ثابت كند.»
    
    
    واكنش رسانه هاي كره شمالي به مذاكرات سنگاپور: ديدار قرن
    رسانه هاي رسمي كره شمالي، پوشش بسيار مثبتي از ديدار رهبران كره شمالي و امريكا داشتند. روزنامه رودونگ سينمون با انتشار عكس هايي از ديدار ترامپ و كيم تيتر زده است: «ديدار قرن، فصل جديدي در روابط كره شمالي و امريكا باز كرد.» خبرگزاري رسمي كره شمالي، KCNA با انتشار گزارشي از اين ديدار، عامل اصلي اين رويداد را «رفتار فعالانه صلح دوستانه» رهبر كره شمالي عنوان كرد و از اراده دونالد ترامپ براي گفت وگو براي پايان دادن به مخاصمه تاريخي ميان دو كشور تمجيد كرد. گزارش هاي رسانه هاي كره شمالي از ديدار كيم و ترامپ، با خبرهايي كه پيش از آغاز سال جديد ميلادي در حمله و انتقاد از امريكا منتشر مي كردند، بسيار متفاوت است. پيش از اين در ماه سپتامبر خبرگزاري رسمي كره شمالي با انتشار بيانيه دولت اين كشور، دونالد ترامپ را فردي «دچار اختلال حواس» معرفي كرده بود، اما ٩ ماه بعد، اين خبرگزاري به تحسين و تمجيد از او پرداخته است. رسانه هاي جهان ساعاتي بعد از پايان ديدار رهبران كره شمالي و امريكا، خبر دادند كه رييس جمهور امريكا از كيم جونگ اون براي سفر به امريكا دعوت كرده است. به نوشته خبرگزاري رسمي كره شمالي، رهبر كره شمالي اين دعوت را «مشتاقانه پذيرفته است.» همزمان رهبر كره شمالي نيز از دونالد ترامپ خواسته است تا «در زمان مناسب به پيونگ يانگ سفر كند.»

    
    سوژه روز: كارگرداني بزرگ ترين نمايش ديپلماتيك / ترامپ: ممكن است اشتباه كرده باشم: كيم: با كمال ميل به كاخ سفيد مي روم
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4110 به تاريخ 24/3/97، صفحه 4 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "شهاب شهسواري"

  اتحاد شرق و غرب عليه حمايت گرايي ترامپ / اتحاديه اروپا و ژاپن بزرگ ترين توافق تجارت آزاد تاريخ را امضا كردند
شهاب شهسواري، اعتماد 28/4/97
مشاهده متن    
  اسراييل براي جنگ جديد غزه آماده مي شود / ممنوعيت ورود سوخت به نوار غزه
شهاب شهسواري، اعتماد 27/4/97
مشاهده متن    
  كرنش امريكا در برابر پيش شرط طالبان / واشنگتن براي گفت و گوي رودررو با مقام هاي طالبان آماده مي شود
شهاب شهسواري، اعتماد 26/4/97
مشاهده متن    
  يا برگزيت نرم يا هيچ / ترزا مي به منتقدان دولتش هشدار داد
شهاب شهسواري، اعتماد 25/4/97
مشاهده متن    
  غائله بي برقي عراق / مردم بصره كلافه و گرما زده و معترض به خيابان ها ريختند
شهاب شهسواري، اعتماد 24/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحقيقات كاربردي مهندسي صنايع
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است