|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/3/24: فقط اوضاع البرز كمي خوب است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4110 24/3/97 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


گفت و گو 
فقط اوضاع البرز كمي خوب است
بررسي اثر بارش هاي پراكنده بر شاخص بارش ها در گفت و گو با مديركل پيش بيني سازمان هواشناسي

نويسنده: حميدرضا خالدي


    
    بارش ها تا حدودي كمبود آب را جبران كرده اند 
    
    در چند سال اخير بارش ها معمولا تا پايان ارديبهشت ادامه داشت و بعد از آن شاهد افزايش دما و اوج گرفتن آن بوديم. اما امسال تقريبا تا پايان خردادماه، بارش ها ادامه داشته است و هوا نيز چندان گرم نبوده است. همين مساله باعث شده تا اين تصور قوت بگيرد كه با بارش هاي اخير مشكل كم آبي تا حدود زيادي مرتفع شده است و ديگر شاهد بحران كم آبي نخواهيم بود. اما احد وظيفه، مديركل پيش بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي معتقد است اين بارش ها چندان هم زياد نبوده و نه تنها مشكل كم آبي حل نشده است كه حتي در بسياري از استان ها، مقدار بارش ها كمتر از سال هاي قبل بوده و در برخي حتي به وضعيت بحراني رسيده است. گفت وگويي با وظيفه در مورد همه زواياي وضعيت جوي و شايعاتي كه در اين زمينه وجود دارد.
    
    آقاي دكتر، امسال در ظاهرشاهد بارش هاي بسيار بيشتري نسبت به سال هاي گذشته در تهران و بسياري ديگر از استان هاي كشور بوديم. اصلا بارش باران تا آخرين روزهاي خردادماه درسال هاي اخير بي سابقه بود. خيلي ها معتقدند كه اين بارش ها باعث مي شود تا كمبود آب تا حدود زيادي جبران شود. واقعا همين طور است؟ يعني اين بارش ها توانسته تاحدودي كمبود آب را جبران كند؟
    قطعا اين بارش ها تاحدودي كمبود آب را جبران كرده ولي اين مقدار آنچنان كه بايد و شايد قابل توجه نيست. يعني هنوز تا استانداردهاي بارش نرمال فاصله زيادي داريم. البته شايد بد نباشد كه بدانيد، اين بارش ها بيشتر به سلسله جبال البرز و استان آذربايجان معطوف بود و در مقابل در بسياري ديگر از استان ها بارش ها حتي به شدت كمتر هم شده است.
    
    مثلا كدام استان ها؟
    مثلا هرمزگان. مقدار بارش بلندمدت سالانه اين استان ١٦٤ ميليمتر بوده در حالي كه امسال تنها ٥٨ ميليمتر بارش داشته است. يعني چيزي حدود ٦٥ درصد كاهش بارش باران داشته ايم. وضعيت سيستان و بلوچستان از اين هم حادتر است. بارش سالانه اين استان ١٠ ميليمتر بوده كه امسال با كاهشي ٧٢ درصدي به ٢٨،٦ ميليمتركاهش يافته است. يزد هم از ديگر استان هايي است كه امسال ميزان بارش هايش ٣٣.٥ درصد زير حد نرمال بوده است. اما شايد محسوس ترين كاهش مقدار باران را استان فارس داشته باشد. ميانگين سالانه بارش در اين استان ٣٠٢ ميليمتر بوده است درحالي كه امسال تنها ١٣٠ ميليمتربارش داشته است. يعني چيزي بيش از ٥٦ درصد كاهش! خراسان رضوي از ديگر استان هايي است كه بارش باران در آن كاهشي محسوس داشته به طوري كه از ٢٠١ ميليمتري كه قرار بوده در بازه زماني سال جديد تاكنون داشته باشد، تنها ١٢٩ ميليمتر باران باريده كه مويد كاهش ٣٦ درصدي بارش در اين استان است. حتي استان چهارمحال و بختياري كه استاني پربارش است نيز امسال كاهش بارندگي داشته است به طوري كه به جاي بارش ميانگين ٥٨٠ ميليمتري سالانه خود، در يك سال گذشته تنها ٣١١ ميليمتر باران داشته است. اينها نشان مي دهد كه برخلاف اظهارنظرهاي عاميانه، مقدار بارش ها چندان هم زياد نبوده است.
    
    ولي فكر كنم تهران وضعيت بهتري داشته است؟
    نه. اينچنين نيست. باوجود بارش هاي خوبي كه به زعم شما داشتيم، البرز ١٨ درصد و تهران ١٥ درصد نسبت به سال گذشته كاهش بارندگي داشته است. اگر دقت مي كرديد بارش ها در تهران اكثرا پراكنده و محدود بود. يعني مثلا بيشتردر شمال شهر بارش داشتيم درحالي كه در جنوب شهر خبري از بارندگي نبود.
    
    درمجموع، وضعيت بارش در كل كشور چطور بوده است؟
    به طور خلاصه نسبت به سال گذشته ٢٢ درصد كاهش بارش را در كل كشور داشته ايم. از لحاظ عدد و رقمي هم كه بخواهيم نگاه كنيم، ميانگين بارش باران در كشور در همين بازه سه ماهه كنوني ابتدايي سال ٢٠٨ ميليمتر بوده كه متاسفانه امسال به ١٦٢ ميليمتر كاهش پيدا كرده است. همچنين ميانگين بارش «سالانه» باران نيز از ٢٣٢ ميليمتر به ٢٢٠ ميليمتر كاهش داشته كه همه اينها آمار نگران كننده اي هستند.
    
    ولي قبول داريد كه امسال بارش هايي كه تا همين الان هم ادامه دارد، تا حدودي در سال هاي اخير بي سابقه بوده است؟ يعني سال هاي قبل اواخر ارديبهشت بارش ها تقريبا تمام شده بود ولي الان هنوز بارش داريم.
    اين ناشي از الگوهاي جوي اروپاست. در هواشناسي پديده اي داريم به نام بندال يا بلاكينگ. در اين پديده، گرم و خشك شدن هوا در اروپا باعث مي شود تا رطوبت از روي درياي مديترانه به سمت ايران بيايد و بارش در اينجا زيادتر شود. اين پديده مي تواند برعكس باشد. يعني اگر اروپا مرطوب و باراني باشد، اينجا هوا خشك و كم بارش خواهد بود.
    
    در فضاي مجازي خبري منتشر شده كه مدعي است افزايش بارش ها به دليل فرآيند باروري ابرهايي است كه توسط كشورهاي همسايه صورت گرفته است. اين فرضيه تا چه حد درست است؟
    فقط مي توانم بگويم «شايعه» است و هيچ منبع علمي و تحليل منطقي درستي ندارد.
    
    يعني نمي شود با باروري ابرها، مشكل كم آبي را تا حدودي كم كرد؟
    نه. اگر اينگونه بود كه الان مشكل كم آبي در دنيا وجود نداشت! ضمن آنكه از لحاظ علمي هم اين شيوه براي ايران جواب نمي دهد.
    
    چطور؟
    به چند دليل عمده و كاملا علمي. اولا در ايران گرد و خاك زيادي درون لايه هاي ابرنفوذ مي كند و به طور طبيعي هسته هاي بارشي وجود دارد. بنابراين ديگر لزومي به تشكيل هسته هاي جديد بارش زا نيست. دوم اينكه گيريم كه مثلا با اين روش، بتوان در استان هاي مرطوبي مثل چهارمحال و بختياري بارش توليد كرد، ولي در اين بين تكليف شهرهايي مثل اصفهان چه خواهد شد؟ و سومين دليل اينكه محاسبات و ارزيابي اين روش بسيار سخت و پيچيده است و در ايران هنوز امكان چنين محاسباتي وجود ندارد.
    
    پس راهكار و راه حلي براي كاهش كم آبي وجود ندارد؟
    تنها راهكار همان اصلاح الگوي مصرف است و بس. تا وقتي كه مصرف آب خود را در هنگام استحمام و شست و شو يا در كشاورزي اصلاح نكنيم نمي توانيم انتظار بهبود وضعيت كنوني را داشته باشيم.
    
    به اين ترتيب هيچ يك از بخش هاي دولتي و نهادهاي مختلف، به دنبال حل مشكل كم آبي از طريق روش باروري ابرها نيستند. درست است؟
    بله. دقيقا. اگر هم خبري در اين زمينه منتشر مي شود، شايعه است.
    
    و پيش بيني تان براي تابستان امسال چطور است ؟
    براساس الگوها و نقشه هاي جهاني هواشناسي، به نظر مي رسد امسال تابستان نرمال و متعادلي را پيش رو داشته باشيم. البته اينها پيش بيني است و ممكن است براساس شرايط جوي الگوها تغييركند.
    
    پاييز چطور؟ آيا امسال هم پاييز ديرتر از موعد آغاز خواهد شد؟
    نه. برعكس. الگوهاي هواشناسي حكايت از آن دارد كه امسال پاييز زودهنگام و پربارشي را پيش رو خواهيم داشت.
    
    

    
     بارش ها تاحدودي كمبود آب را جبران كرده اما هنوز تا استانداردهاي بارش نرمال فاصله زيادي داريم. البته شايد بد نباشد كه بدانيد، اين بارش ها بيشتر به سلسله جبال البرز و استان آذربايجان معطوف بود و در مقابل در بسياري ديگر از استان ها بارش ها حتي به شدت كمتر هم شده است.
    
    در هواشناسي پديده اي داريم به نام بندال يا بلاكينگ. در اين پديده، گرم و خشك شدن هوا در اروپا باعث مي شود تا رطوبت از روي درياي مديترانه به سمت ايران بيايد و بارش در اينجا زيادتر شود. اين پديده مي تواند برعكس باشد. يعني اگر اروپا مرطوب و باراني باشد، اينجا هوا خشك و كم بارش خواهد بود.
    
    نسبت به سال گذشته ٢٢ درصد كاهش بارش را در كل كشور داشته ايم. از لحاظ عدد و رقمي هم كه بخواهيم نگاه كنيم، ميانگين بارش باران در كشور در همين بازه سه ماهه كنوني ابتدايي سال ٢٠٨ ميليمتر بوده كه متاسفانه امسال به ١٦٢ ميليمتر كاهش پيدا كرده است.
    
    گفت و گو: فقط اوضاع البرز كمي خوب است / بررسي اثر بارش هاي پراكنده بر شاخص بارش ها در گفت و گو با مديركل پيش بيني سازمان هواشناسي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4110 به تاريخ 24/3/97، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار
    آثار ديگري از "حميدرضا خالدي"

  محسن هاشمي: منتظر تفسير قانون مي مانيم / بازنشستگي شهردار، فساد و نرخ سرويس هاي مدارس و احضار اعضاي شورا به دادگاه، بحث هاي داغ جلسه شورا بود
حميدرضا خالدي، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  مدرسه رفتن امسال متفاوت است / بررسي وضعيت قيمت لوازم التحرير و چالش خانواده در خريد اقلام سال تحصيلي
حميدرضا خالدي، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  تابوشكني بعد از 4 دهه / « اعتماد» آثار مصوبه جديد دولت درباره حق تحصيل را بررسي مي كند
حميدرضا خالدي، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
  مراقب تاب آوري مردم باشيم / تاكيد مسجد جامعي عضو شوراي شهر تهران
حميدرضا خالدي، اعتماد 14/6/97
مشاهده متن    
  آرش حسيني ميلاني، رييس كميته محيط زيست و خدمات شهري: زباله مافيا ندارد « جريان» قدرتمند دارد
حميدرضا خالدي، امين شول سيرجاني، اعتماد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي ژئومورفولوژي كمي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 26)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است