|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/3/24: و اينك فينال جام جهاني
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3170 24/3/97 > صفحه 14 (ورزش) > متن
 
      


و اينك فينال جام جهاني
ايران-مراكش با هدف ايجاد غرور ايراني    
    سجاد فيروزي، خبرنگار اعزامي «شرق» به روسيه: با غرولند جلو مي آيد؛ نشان مي دهد کمي عصباني است. به روسي حرف مي زند و مشخص است که معترض است. انگار نبايد کسي فيلمي، عکسي، چيزي بگيرد. يکي از ماموران انتظامات که مسئول رسيدگي به تمرينات تيم ملي است، با اين رويه با آنهايي که بخواهند به حريمش تجاوز کنند، برخورد مي کند... .
    از پشت فنس هاي فلزي که رديف هاي مربعي شکل بزرگي دارد، مي شود به راحتي هر دو زمين چمن تمريني تيم ملي در مسکو را ديد. بااين حال چيزي که بيش از سبزي زمين چمن به چشم مي آيد، ديوار نوشته آبي بزرگي است که روي ديوارهاي افقي بزرگ کمپ به چشم مي آيد: «خوش آمديد». معدود کلمات فارسي که مي شود در مسکو ديد. کنارش هم به روسي همان عبارت را نوشته اند. هر دو ديوار اصلي کمپ با همين ديوارپوش و نوشته ها مزين شده است. در کمپ هم همه چيز آرام به نظر مي رسد ولي چيزي شبيه به آرامش قبل از توفان است. کمک مربيان و «ترينرها» اولين نفراتي هستند که مي آيند. قيف، کنز و مانع هاي پلاستيکي و بادي به دست، وسايل را همه جاي زمين مي چينند؛ آنها مجريان طرحي هستند که کي روش براي تمرين تيم ملي در نظر گرفته است. سرمربي پرتغالي تيم ملي ايران حالا به اولين سد بزرگش در جام جهاني نزديک مي شود؛ نزديک تر از هر شيئي که در آينه ديده مي شود. مراکش براي ايران از اسپانيا و پرتغال به مراتب مهم تر است؛ پاي مرگ و زندگي و بقا و خداحافظي به شدت در ميان است. هرکدام از اين دو تيم اگر ببازند، 99.99 درصد بايد چمدان ها را ببندند و «باي باي» جام جهاني. اما کدام تيم زودتر خداحافظي مي کند؟ «مراکش که ردخور نداره. اين تيمو مثه هلو مي بريم. من حتي مي گم براي بازي برابر دو تيم ديگه هم شانس داريم. اسپانيا رو بتونيم نتيجه خوبي بگيريم که حله چون پرتغال رو فک مي کنم آقاي کي روش راحت مي تونه برابرش نتيجه بگيره». اين را مهرزاد مي گويد؛ هواداري که پيراهن تيم ملي را به تن کرده، عينکي به رنگ پرچم ايران به چشم زده و دستبندي به همان سه رنگ هم روي مچ دستش بسته است. مهرزاد را به تمرين راه نداده بودند ولي او و ده ها نفر ديگري که محل کمپ تمريني تيم ملي را پيدا کرده بودند، تقريبا هر روز همان جاها بودند. انگار مي دانستند حتي اگر به محل تمرين هم راهشان ندهند، بالاخره بازيکنان تيم ملي به سراغشان مي آيند و با آنها عکس يادگاري مي گيرند؛ عکسي که شايد ارزش واقعي درک مخاطب و تماشاگر را نشان دهد.
    
    کي روش: ضمانت مي دهيم که تا آخرين نفس مبارزه کنيم
     در کمپ همه چيز طبق برنامه پيش مي رود؛ گرم کردن هاي ساده شروع شده و تا چشم کار مي کند توپ هاي ويژه جام جهاني است. اين بار رنگ لباس تمريني ملي پوشان طوسي است؛ چيزي شبيه به آسمان مسکو که مدام تراکم ابرهايش کم و زياد مي شود. روحيه ملي پوشان ايراني اما طوسي که نه، بسيار هم سرزنده و شاداب است. همه جوري تمرين مي کنند که انگار قرار است در «فينال جام جهاني» به ميدان بروند؛ انگار همين يک شانس برايشان باقي مانده تا هر طور شده خودشان را به دنيا ثابت کنند. درست است که لبخند و شوخي سر جايش است ولي هرکسي با هر ضربه اي که به توپ مي زند، به يک چيز فکر مي کند: مراکش. «الان ديگر زمانش رسيده تا بچه هاي من انرژي شان را تخليه کنند و بازي خوبي برابر مراکش به نمايش بگذارند». اين اولين جمله اي است که کارلوس کي روش به زبان مي آورد؛ او که با شبکه تلويزيوني «اسکاي اسپرتس» صحبت مي کرد با همان چهره خندان به سمت ديگري برگشت. همان طور که لبخند به لب داشت، چهره اي کاملا جدي هم به خودش گرفته بود؛ زنجير طلايي رنگش که در بيشتر بازي هاي اخير تيم ملي کاملا به چشم آمده اين بار نصفه ونيمه از زير لباس سرمه اي رنگش پيداست.
    کي روش اين بار در پاسخ به سوال روزنامه «شرق» سعي مي کند کامل تر و بهتر شرايط تيم ملي پيش از بازي با مراکش را توضيح دهد. «ببينيد، واقعا مي خواهم تلاش کنم اين بار شرايط را به طور ملموس تر و واضح تري برايتان شرح دهم. مراکش تيمي آفريقايي است ولي اصلا شبيه به ديگر تيم هاي آفريقايي نيست. مي خواهم بگويم متفاوت ترين تيم آفريقايي است که مي شناسم. بسياري از بازيکنانش در اروپا متولد شده اند و در همان فوتبال و در تيم هاي بسيار خوبش رشد کرده اند. آنها حالا علم، تجربه و توانايي فوتبال مد روز دنيا را دارند. به همين دليل است که مي گويم متفاوت با بقيه تيم هاي آفريقايي هستند؛ هم خلاقيت دارند، هم قدرت بدني و هم فوتبال سريعي را تجربه مي کنند. ژنتيک فوتبال آنها ژنتيک ترکيبي است و از قوانين مختلف و متفاوتي پيروي مي کنند. اين موضوع حتي درباره تيم ملي پرتغال هم صدق مي کند؛ آنها هم بازيکناني با ژنتيک هاي فني مختلف دارند». کي روش در همان حال که به سوال روزنامه «شرق» پاسخ مي دهد، لبخندش محو و قيافه اش مصمم تر مي شود؛ او هم دلش نمي خواهد فينال بزرگي که خودش يکي، دو هفته است درباره اش حرف مي زند را از دست بدهد يا در آن ناکام بماند. «ببينيد الان بايد به مراکش به عنوان يک تيم خوب احترام بگذاريم؛ آنها نه تنها بازيکنان خوبي دارند بلکه سرمربي بسيار توانايي هم دارند. البته اين به آن معني نيست که مراکشي ها ما را دست کم مي گيرند چون آنها هم احترام زيادي براي ما به عنوان يک تيم خوب قائل هستند». کي روش در ادامه دوباره کنايه اي هم به لغو چند بازي تدارکاتي تيم ملي مي زند و مي گويد: «مراکشي ها علاوه بر اينکه چندين سال است کنار هم بازي مي کنند چندين بازي تدارکاتي خوب هم برگزار کرده اند و بيشتر بازيکنانشان هم که در تيم هاي بزرگ اروپايي بازي مي کنند».
    کي روش اما دوباره لبخندي که از لبش دزديده بود را برمي گرداند و با نگاه نافذتري جواب مي دهد. «خب همه اينها که گفتم ترکيبي از کلمات مختلف بود. همان طور که مي دانيد وقتي بازي شروع شود، ديگر، داستان هاي فوتبال به کمک شما نمي آيد و دردي از شما دوا نمي کند. وقتي ما هم يک تيم داريم، طبيعي است که براي پيروزي بازي کنيم و سعي کنيم بهترين بازي مان را ارائه دهيم». کي روش که صداي پرشور بچه هاي تيم ملي دوباره سر ذوقش مي آورد، قبل از برگشتن به تمرين مي گويد همين جا مي خواهم به شما يک ضمانت بدهم: «ما ضمانت مي کنيم که تا آخرين نفس مبارزه کنيم. سعي مي کنيم از فرصت هايي که به دست مي آوريم نهايت استفاده را بکنيم تا اينکه راهي براي برنده شدن پيدا کنيم». کي روش به سمت بازيکنانش برمي گردد تا به آنها بپيوندد و آخرين تمرين ها پيش از سفر به سن پترزبورگ را انجام دهد. قبل از اينکه برود ولي دوباره سرش را برمي گرداند و جمله آخر را مي گويد؛ جمله اي با معنا که دوباره با لبخند مطرحش مي کند. «يکي از دو تيم بعد از بازي اول جشن مي گيرد؛ اميدواريم آن تيم ما باشيم. کسب افتخار و ايجاد غرور براي ايراني ها مسئوليتي است که بر عهده ماست». در زمان برگزاري اين گفت وگو، هواپيماهاي زيادي از بالاي سر کمپ به پرواز درآمده بودند و يکي از آنها نگاه کي روش را خيلي ويژه به خودش جلب کرد. اينکه هواپيماي اميد ايران در جام جهاني چقدر اوج بگيرد، فقط به بازي با مراکش بستگي دارد؛ بازي اي که براي ايران «فينال بزرگ جام جهاني است».
    
    ايران در انتظار دومين پيروزي
     تيم ملي فوتبال ايران فردا وارد پنجمين جام جهاني خود مي شود. ايران در جام هاي جهاني 1978، 1998، 2006 و 2014 حاضر بوده و هرگز موفق نشده از گروه خود بالا بيايد. ايران در 12 بازي خود در تاريخ جام جهاني تنها يک برد کسب کرده است. بازي با مراکش مي تواند فرصت خوبي باشد که ايران دومين پيروزي خود در تاريخ جام جهاني را تجربه کند. تيم ملي ايران در چهار بازي ابتدايي خود در چهار دوره گذشته جام جهاني مجموعا يک امتياز کسب کرده و اين دوره، به دنبال پايان دادن به اين ناکامي است. ايران در جام جهاني 1978 سه-صفر به هلند باخت. 20 سال بعد در سال 1988 يک- صفر مغلوب يوگسلاوي شد. در جام جهاني 2006 با نتيجه سه-يک به مکزيک باخت. تيم ملي در جام جهاني 2014 برزيل با هدايت کارلوس کي روش موفق شد به روند باخت هايش در ديدار افتتاحيه در بازي با نيجريه پايان دهد. آن بازي صفر- صفر شد. بازي فرداي ايران مقابل مراکش در شهر سن پترزبورگ برگزار مي شود. به نظر مي رسد کارلوس کي روش در بازي با مراکش از ترکيب عليرضا بيرانوند، ميلاد محمدي، مرتضي پورعلي گنجي، روزبه چشمي، رامين رضاييان، احسان حاج صفي، اميد ابراهيمي، عليرضا جهانبخش، مهدي طارمي، مسعود شجاعي (اشکان دژاگه) و سردار آزمون استفاده کند. اشکان دژاگه کمي آسيب ديده است و بايد ديد براي حضور در ترکيب اصلي فردا آماده است يا نه؟ ورزشگاه سن پترزبورگ، ميزبان بازي ايران و مراکش دومين ورزشگاه مهم روسيه براي جام جهاني به شمار مي رود. اين ورزشگاه در سال 2017 افتتاح شد و ميزبان هفت ديدار جام جهاني از جمله يک ديدار يک هشتم نهايي، يک بازي نيمه نهايي و ديدار رده بندي است. ظرفيت اين ورزشگاه 67 هزار نفر است.
    
     آشنايي با اولين حريف ايران
     مراکش، تيم شمال آفريقا پس از ۲۰ سال دوباره به جام جهاني برگشته تا پنجمين حضور در جام جهاني را تجربه کند. اين تيم در جام جهاني ۱۹۸۶، اولين آفريقايي صعودکرده از گروه خودش در ادوار جام جهاني نام گرفت. مراکش در جام جهاني ۱۹۹۸ هم تا آستانه صعود از گروه اول پيش رفت. اين تيم در تلاش براي بازگشت به دوران اوج، اروه رنار فرانسوي را به خدمت گرفت و با او قدرتمندانه قهرمان جام ملت هاي آفريقا آن هم در خانه شد. تيم ملي مراکش مانند اسپانيا از آرايش 3-3-4 استفاده مي ‎کند. حضور بازيکنان سرعتي کنار مهره هايي تهاجمي مانند حکيم زيچ، يونس بلهاندا، نورالدين آمربات، سوفيان بوفال و خالد بوطالب باعث شد مراکش در مسابقات انتخابي جام جهاني ۱۱ گل به ثمر برساند. مبارک بوصفا و نبيل ديرار کنار امين حارث جوان، تلفيقي از جوانان و باتجربه ها را در تيم ساخته اند. نياز به گفتن ندارد که مراکش با رومن سايس و مهدي بن عطيه در مرکز خط دفاعي مشکلي ندارد. مهدي بن عطيه، مدافع و کاپيتان تيم ملي مراکش، بازيکني که سال هاست در بزرگ ترين باشگاه هاي جهان نظير آث رم، بايرن مونيخ و يونتووس توپ زده، يکي از چهره هاي شاخص حريف ايران است. حکيم زياش، هافبک هجومي تيم ملي مراکش، متولد هلند و ستاره آژاکس را بايد خطرناک ترين بازيکن مراکش دانست. ديگر بازيکن معروف مراکشي اشرف حکيمي، دفاع راست 19ساله رئال مادريد است. حکيمي مصدوم بود اما گفته مي شود به بازي با ايران مي رسد. بازي ايران و مراکش سومين مصاف ايران با تيم هاي آفريقايي در تاريخ جام جهاني است. ايران در جام جهاني 2006 با آنگولا مساوي کرد و در جام جهاني 2014 هم مقابل نيجريه به تساوي بدون گل رسيد.
    
     شروع جام با روسيه- عربستان
     بيست ويکمين دوره جام جهاني از امروز در مسکوي روسيه آغاز مي شود. امروز در ساعت 19:30 به وقت تهران در اولين ديدار جام جهاني 2018، روسيه ميزبان به مصاف عربستان سعودي خواهد رفت. اين بازي و مراسم افتتاحيه در ورزشگاه لوژنيکي مسکو برگزار مي شود.
    روس ها انتظار دارند شروعي مقتدرانه در جام داشته باشند. در اين دوره از رقابت هاي جام جهاني، براي اولين بار است که يک تيم از قاره آسيا در بازي افتتاحيه بزرگ ترين فستيوال فوتبالي جهان به ميدان مي رود. بايد ديد عربستان مي تواند يک شگفتي تاريخي خلق کند. عربستان پس از دو دوره غيبت پاي به جام جهاني مي گذارد. روسيه با هدايت چرچسوف که به دليل ميزباني از حضور در مراحل مقدماتي جام جهاني معاف شد، در سال ۲۰۱۸ ديدارهاي دوستانه مناسبي برگزار کرد. آنها با برزيل، فرانسه، اتريش و ترکيه بازي کردند و سه باخت و يک مساوي کسب کردند. آنها در اين بازي ها نتايج خوبي کسب نکردند اما به نظر مي رسد نقاط ضعف خود را شناسايي کرده اند و با تمام قوا به مصاف عربستان خواهند رفت. در آن سو نيز عربستان در سال ۲۰۱۸ به مصاف تيم هاي درجه يک اروپايي از جمله بلژيک، ايتاليا و آلمان رفت. عربستان در مرحله مقدماتي جام جهاني در گروه خود در آسيا دوم شد و توانست به طور مستقيم به جام جهاني ۲۰۱۸ روسيه صعود کند. هدايت عربستان را خوان آنتونيو پيتزي آرژانتيني برعهده دارد. اين دو تيم تنها در شش اکتبر سال ۱۹۹۳ در يک بازي دوستانه به مصاف هم رفتند که عربستان با پيروزي ۴-۲ روسيه را شکست داد. اروگوئه و مصر ديگر تيم هاي اين گروه اند که فردا به ميدان مي روند. جام جهاني روسيه در 10 شهر اين کشور برگزار خواهد شد.
    و اينک فينال جام جهاني / ايران-مراکش با هدف ايجاد غرور ايراني
    


 روزنامه شرق، شماره 3170 به تاريخ 24/3/97، صفحه 14 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و انرژي
متن مطالب شماره 148، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است