|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: دستور رئيس جمهوري براي مهار گراني
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6979
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


دستور رئيس جمهوري براي مهار گراني
همه دستگاه هاي دولتي موظف به كنترل قيمت ها شدند    
    
    نوبخت : مردم براي ساماندهي بازار ارز و سکه به دولت کمک کنند
    گروه اقتصادي/ در پي افزايش بي رويه قيمت برخي کالاها در روزهاي گذشته دولت براي مهار گراني و تامين کالاهاي مورد نياز مردم بسيج شد. با شکل گيري افزايش پديده گراني در بازار و افزايش سطح برخي نارضايتي هاي مردم، جلسه هيات دولت به چرايي آشفتگي بازار و اتخاذ راهکار براي مهار قيمت ها گذشت. به گفته رئيس دفتر رئيس جمهوري، دکتر روحاني براي پايان دادن به سودجويي ها و برگشت قيمت ها از تمام دستگاه ها خواست به موضوع گراني ورود کنند و اجناس در انبار مانده را در اختيار مردم قرار دهند.از طرفي قرار شده است هفته آينده هيات دولت جلسه اي برگزار کند که طي آن چگونگي افزايش قيمت و بهم ريختگي بازار مورد بررسي قرار مي گيرد و البته اين امر در مورد کالاهايي که ارز 4 هزار و 200 توماني مي گيرند بيشتر صدق خواهد کرد.
    با افزايش قيمت ارز دولت تصميم گرفت ارز تک رقمي را که از مدت ها پيش دنبال آن بود پياده سازي کند بدين جهت ارز 4 هزار و 200 توماني مبنا قرار گرفت و اکنون واردکنندگان کالاهاي اساسي و توليدکنندگان مي توانند ارز ياد شده را دريافت کنند. با آنکه ارز در اختيار بخش هاي مختلف قرار مي گيرد، بازار با التهاب قيمتي روبه رو شده است و اگر از توليدکنندگان و فعالان اقتصادي چرايي اين موضوع پرسيده شود، آنها مشکلات را به قيمت ارز گره مي زنند و مي گويند دولت به آنها ارز نداده است و به همين دليل با ارز بالاي 6هزار تومان کالاهاي خود را به فروش مي رسانند. اين روزها قيمت اکثر کالاها افزايش يافته است و هيچ فروشنده اي پيش بيني از کاهش قيمت ها ندارد.برخي ها هم با پيش بيني آينده گراني مردم را تشويق به احتکار مي کنند. آمارها نشان مي دهد 14ميليارد و 334 ميليون دلار کالا در دو ماهه نخست امسال ثبت سفارش شده است و تنها 1.7 درصد از ميزان واردات تقليل يافته است. اگر بخواهيم به اعداد و ارقام تکيه کنيم، نبايد اين روزها کمبودي در بازار وجود داشته باشد و از طرفي دولت تاکيد کرده است ارز واردکنندگان را تامين کرده است.
    
    رئيس جمهوري شديداً خواستند که همه دستگاه هاي ذيربط به موضوع گراني ورود کنند
    محمود واعظي رئيس دفتر رئيس جمهوري در حاشيه جلسه هيات دولت با اشاره به پيگيري هاي رئيس جمهوري براي کنترل گراني در جامعه، گفت: موضوع گراني بجد در دولت مطرح شده است؛ شاهد بوديم حتي بخش هايي که ارز 4200 مي گيرند محاسبات آنها براي فروش اجناس با ارز بالاتر است.رئيس جمهوري شديداً خواستند که همه دستگاه هاي ذيربط به موضوع گراني ورود کنند، از سوي ديگر اجناسي که در انبار مانده بسرعت در اختيار مردم قرار گيرد.
    
    خودرو با فضاي رواني و احساسي روبه رو شده است
    وي با اشاره به اينکه در زمينه خودرو يک فضاي احساسي و رواني به وجود آمده است، تصريح کرد: خودروسازها خودروها را با قيمت مصوب در اختيار مردم قرار دهند. گراني از موضوعات جدي است که آقاي روحاني، وزيران و مسئولان ذيربط را مسئول کرده و هفته آينده (دوشنبه) وي جلسه اي را براي تصميم گيري در مورد اين موضوع برگزار خواهد کرد. رئيس دفتر رئيس جمهوري به گراني سکه نيز اشاره کرد و گفت: قرار شده است بحث هاي لازم در مورد اين موضوع صورت گيرد و تصميم هايي در اين رابطه اتخاذ شود.ما ارز 4200 توماني را به همه کساني که ثبت سفارش مي کنند، واگذار مي کنيم و در اين زمينه مشکلي نداريم.
    
    اولويت ها برخورد با گراني تعيين شده است
    واعظي در پاسخ به اين پرسش که چه اولويت ها و برنامه هايي براي مقابله با گراني داريد، اظهار کرد: اولويت ها تعيين شده اما تصميمات بايد بعد از مشورت با اصناف، توليدکنندگان، اتاق بازرگاني و بخش خصوصي گرفته شود تا همه نسبت به اين تصميمات اقناع باشند. اين گفت وگوها شروع شده است و رئيس جمهوري هم روز گذشته از وزيران خواسته اند همت جدي داشته باشند و کار را خود بر عهده بگيرند.
    
    براي تامين مايحتاج عمومي مردم تدابير لازم انديشيده شده است
    در اين ميان محمد باقر نوبخت؛ سخنگوي دولت که سه شنبه شب به برنامه گفت و گوي ويژه خبري رفته بود، گفت: دولت با قاطعيت اعلام مي کند اگرچه با تشديد تحريم ها با مشکلاتي روبه رو خواهيم شد اما براي تامين مايحتاج عمومي مردم تدابير لازم انديشيده شده است.
    وي افزود: تامين نيازهاي اوليه توليد و صادرکنندگان داخلي از اولويت هاي ما است از اين رو در 5 ماه گذشته چيزي حدود 8 ميليارد و 777 ميليون دلار براي تامين ارز مورد نياز توليدکنندگان پرداخت شده است. يک ميليارد و 836 ميليون دلار از طريق کالاهاي اساسي، 648 ميليون دلار براي دارو و شش ميليارد و 287 ميليون دلار هم کالاهاي واسطه اي و ماشين آلات را شامل مي شوند؛ پس کمک به توليد داخل از اولويت هاي دولت است.
    
    افزايش 50 تا 60 درصدي نرخ برخي کالاها را تکذيب نمي کنيم
    نوبخت گفت: اگر نرخ 3800 تومان به ازاي هر دلار براي کالاهاي اساسي محقق نشود، نبايد از معقوليت هر دلار 4200 تومان هم برحذر بود؛ البته به دنبال پرداخت مابه التفاوت اين دو رقم هستيم. مردم بايد بدانند ما افزايش 50 تا 60 درصدي نرخ برخي کالاها را تکذيب نمي کنيم.
    
    برخي به دنبال بهانه جويي براي گران کردن اجناس هستند
    وي تصريح کرد: قيمت نان و بنزين نسبت به سال قبل افزايش نداشته است اما باز هم قبول مي کنيم که در اقتصاد کشور کاستي هايي وجود دارد که بايد براي رفع آنها تلاش کرد.
    سخنگوي دولت گفت: يکي از راه هاي کنترل نرخ تورم، برخورد با واردات کالاهايي است که خارج از فهرست ثبت سفارش ما صورت گرفته است و با نرخ ارز آزاد اقدام به واردات کالا کرده اند؛ ما معتقديم برخي به دنبال بهانه جويي براي گران کردن اجناس هستند که خودشان با ارز گران تر وارد کرده اند؛ ما اين بهانه ها را به شدت نقد و نفي مي کنيم.
    
    مردم براي ساماندهي بازار ارز و سکه کمک کنند
    نوبخت يادآور شد: مردم نبايد فکر کنند فقط مي توانند در بازارهاي ارز و سکه و خودرو اقدام به سرمايه گذاري کنند؛ بايد بدانند بازار سرمايه (بورس) جذابيت بيشتري نسبت به ساير بازارها دارد؛ سرمايه گذاري در اين بازار به نوعي حمايت از توليدکنندگان هم محسوب مي شود. وي از مردم خواست به دولت براي ساماندهي بازار ارز و سکه کمک کنند. سخنگوي دولت گفت: بانک مرکزي به موقع سکه هاي پيش فروش شده را عرضه کرده است و قيمت هاي بالاتري که در بازار مشاهده مي شود به واسطه دست به دست شدن ها و عدم اطمينان در بازار سکه است. وي گفت: بنا بر اعلام بانک جهاني، بيش از 100 ميليارد دلار ذخاير ارزي ايران است و توليد ناخالص مان 85 ميليارد دلار پيش بيني شده که از پارسال هم بيشتر است.
    
    افزايش قيمت خودرو کارواسطه ها است
    نوبخت ادامه داد: ميزان توليد خودرو در داخل در دو ماه اول امسال بيش از سال هاي گذشته بوده است. وي گفت: شوراي رقابت بيش از 7درصد براي افزايش قيمت خودرو لحاظ نکرده است و بيشتر از آن کار واسطه هاست. سخنگوي دولت تصريح کرد: نبايد عده اي به بهانه افزايش قيمت غيررسمي ارز براي کالاهايشان افزايش قيمت نامتعارف در نظر بگيرند.
    
    نبايد همه انتقادها را از دولت روا بدانيم
    سخنگوي دولت با بيان اينکه به هر ترتيب خروج از برجام براي ايران هم بهايي دارد گفت: توقع ما از دوستاني که قصد تحريک ما را براي خروج از برجام دارند ايجاد فضاي همکاري براي کاستن از تبعات خروج از برجام و تبديل کردن موقعيت ها به فرصت است.ما نياز به کمک هاي دو قوه ديگر هم داريم، نبايد همه انتقادها را از دولت روا بدانيم.
    
    شيوه نرخ گذاري کالاها و خدمات اصلاح شد
    از آنجا که تمام دستگاه ها با توجه به وظايف خود مسئول کنترل قيمت ها شدند سازمان حمايت هم بعد از مدت ها سکوت تصميم گرفت اختيارات خودش را پس بگيرد. سال هاي آخر فعاليت دولت احمدي نژاد بود که اعلام شد عرضه و تقاضا هماهنگ شده است و به جهت آنکه کمبود کالايي وجود ندارد روساي واحدهاي صنفي مسئول قيمت گذاري کالاهاي خود شدند اما اين روزها ديگر سياست گذشته جواب نمي دهد و قيمت ها سر به فلک کشيده است. بدين جهت قرار شده است مجدداً وزارت صنعت استان و سازمان حمايت عهده دار تعيين قيمت ها شوند. سيد داود موسوي؛ معاون نظارت بر کالاهاي مصرفي و شبکه هاي توزيعي و اقتصادي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان از اصلاح شيوه نرخ گذاري کالا و خدمات صنفي خبر داد و گفت: براساس مصوبه هيات عالي نظارت بر سازمان هاي صنفي کشور، همه کميسيون هاي نظارت مکلف هستند نسبت به تعيين نرخ انواع کالا و خدمات صنفي مطابق با دستورالعمل، اقدام کنند. وي ادامه داد: کل کالا و خدمات صنفي گروه اول و دوم به استثناي پنج نوع خدمت شامل خدمات مشاوران املاک، توقفگاه ها، نان حجيم، نيمه حجيم و صنعتي، خدمات نمايشگاه هاي اتومبيل و خدمات آموزشگا ه هاي رانندگي از فرآيند نرخ گذاري توسط کميسيون هاي نظارت و اتحاديه ها (اولويت اول و دوم) خارج و به گروه سوم منتقل شده و نرخ گذاري راساً توسط واحدهاي صنفي انجام مي گرفت.
    معاون سازمان حمايت اضافه کرد: با توجه به اينکه کالاها و خدمات صنفي گروه اول و دوم جزو کالاها و خدمات پرمصرف مردم است، خروج آنها از فرآيند نرخ گذاري توسط کميسيون هاي نظارت موجب افزايش شکايت هاي مردمي و دشوار شدن رسيدگي به تخلفات صنفي شده بود.
    
    دستور رئيس جمهوري براي مهار گراني / همه دستگاه هاي دولتي موظف به کنترل قيمت ها شدند
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اخبار فلزات
متن مطالب شماره 103، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است