|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: روايت جديد از مذاكرات برجامي آمريكا و اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


روايت جديد از مذاكرات برجامي آمريكا و اروپاكريستوفر فورده، دستيار وزير خارجه آمريكا

    دنياي اقتصاد : در شرايطي که بيش از يک ماه از خروج يکجانبه دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا از برجام سپري مي شود و طي اين مدت نيز ايران و گروه ۱+۴ تلاش کرده اند تا برجام را حفظ کنند، يک مقام آمريکايي روايت متفاوتي را از پيامدهاي تصميم واشنگتن تشريح کرد.
    کريستوفر فورد، دستيار وزير در اداره امنيت بين الملل و منع اشاعه وزارت خارجه آمريکا که روز دوشنبه در انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکايي» سخنراني داشت با اشاره به تبعات خروج آمريکا از برجام گفت: «بر خلاف آنچه برخي کارشناسان هشدار مي دادند، خروج آمريکا از توافق هسته اي به بر هم خوردن اين توافق و ارتقاي سطح غني سازي ايران منجر نشده است.» به گزارش خبرگزاري فارس، کريستوفر فورد، همچنين تاکيد کرد که خروج آمريکا از توافق هسته اي، فعلا به از بين رفتن برجام و بازگشت وضعيت برنامه هسته اي ايران به وضعيت پيش از توافق منجر نشده است. چرا که پس از خروج يکجانبه آمريکا از برجام، اغلب مقامات اروپايي اعلام کردند که براي حفظ برجام بدون آمريکا در کنار ايران خواهند ماند همزمان مقامات ايران نيز تاکيد کرده اند که اروپا بايد تضمين هاي لازم را به ايران بدهد.
    دستيار وزير خارجه آمريکا اضافه کرد: «بگذاريد اشاره کنم که با وجود آنکه ايالات متحده مشارکت در توافق هسته اي با ايران را متوقف کرده، غيبت ايالات متحده به فروپاشي اين توافق منجر نشده است. قطعا نمي خواهم زود داوري کنم، اما همين حد از عدم فروپاشي هم براي ما که در حال بررسي جهان پس از خروج ايالات متحده هستيم، درسي دارد.» وي با بيان اينکه پيش از خروج آمريکا از برجام هر روز روزنامه ها هشدار مي دادند که اين کار به ارتقاي سطح غني سازي ايران يا حتي خروج اين کشور از معاهده منع اشاعه (NPT) منجر مي شود، گفت: «ايراني ها با اين هشدارها موفق شدند حساسيت اروپايي ها را برانگيخته و از توافق واشنگتن و بروکسل عليه تهران جلوگيري کنند.» اين مقام ارشد آمريکايي افزود: «با اين وجود، تا امروز به نظر مي رسد آژانس بين المللي انرژي اتمي تاييد کرده که ايران هنوز کاري بر خلاف تعهداتش در برجام انجام نداده است. شايد ايران حقيقت هشدار ۸ مه رئيس جمهور دونالد ترامپ را که گفت اگر اين کشور به جاه طلبي هاي هسته اي خود ادامه دهد «با مشکلاتي مواجه مي شود که از هر مشکلي که تاکنون با آن مواجه بوده بزرگ ترند»، درک کرده است.»
    
    آسمان به زمين نيامد
    فورد ادامه داد: «دست کم تا الان، آسمان به زمين نيامده و به نظر مي رسد تهران مي داند که منافع قوي اي در مذاکره دارد، حتي بر سر مفادي که به وضوح از آنچه اين کشور در سال ۲۰۱۵ جامعه جهاني را به پذيرشش متقاعد کرد، جذابيت کمتري دارد.» او مدعي شد که از اين رفتار ايران مي توان اين «درس» را گرفت که ممکن است اين کشور با وجود اعلام موضع علني عليه اقدامات آمريکا، به شروط ۱۲ گانه مطرح شده از سوي مايک پمپئو، وزير خارجه آمريکا پاسخ دهد. وي افزود: «درحال حاضر به نظر مي رسد اين کشور صرفا به مذاکره بر سر يک توافق جانبي با اروپا علاقه مند است، اما اميدواريم اين کشور به اين نتيجه برسد که تنها راهکار بلندمدت پايدار، رسيدن به يک توافق واقعي با ايالات متحده و بقيه جامعه بين الملل است؛ توافقي که به نحوي جامع تر و پايدارتر به چالش هاي بي شمار برآمده از ايران، بپردازد.»
    
    در آستانه توافق با اروپا قرار داشتيم
    اين مقام آمريکايي در بخش ديگري از اظهاراتش به بيان روندي که به خروج آمريکا از برجام منجر شد، پرداخت و گفت: «واشنگتن و اتحاديه اروپا به ميزان زيادي به توافق براي تحت فشار قرار دادن ايران در عين حفظ برجام نزديک شده بودند، اما نتوانستند پيش از موعد تمديد تعليق تحريم هاي ايران به توافق مد نظر ترامپ دست يابند.»
    فورد گفت: «ما به پيشرفتي به مراتب بيش از آنچه انتظار داشتيم دست يافتيم و به نحو غافلگيرکننده اي [به توافق با اروپا عليه ايران] نزديک شديم.» وي ادامه داد: «ما و شرکاي مذاکره کننده ما همگي درباره چالش هاي کليدي عمده توافق کرديم. ما درباره تهديد ناشي از توسعه موشکي ايران و ارسال اين موشک ها و فناوري موشکي به بازيگران منطقه اي، توافق کرديم. ما درباره تهديد ناشي از حمايت ايران از تروريسم بين المللي توافق کرديم. ما درباره مسائل برآمده از ثبات زدايي ايران از منطقه و همچنين تراژدي نقض حقوق بشر در داخل اين کشور، توافق کرديم. ما درباره اهميت همکاري براي مقابله با اين چالش ها و برخورد با اقدامات تحريک آميز ايران، توافق کرديم.»
    
    اختلاف تاکتيکي با اروپايي ها
    فورد در ادامه به اين مساله پرداخت که آمريکا و اروپا در مبحث هسته اي، حتي در مساله موسوم به «بند غروب آفتاب» برجام هم توافق کردند و افزود: «اين مشکلي واقعي است که بايد حل شود. تنها نقطه اختلاف نظر درباره چگونگي و زمان حل مساله «غروب آفتاب» بود، اما مي توان گفت اين مساله نهايتا بحث [اختلاف درباره] تاکتيک بود، نه اهداف.» او با بيان اينکه طرفين نهايتا نتوانستند تا موعد تمديد تعليق تحريم ها به توافق برسند، گفت: «اين واقعيت که مذاکره کننده هاي اروپايي تا اين حد نزديک شدند، دليلي براي اميد به من مي دهد و مي توانم به شما اطمينان دهم که تعهد ما به حل اين چالش ها از مسير ديپلماسي از بين نرفته است.»
    
    توافق جديد
    فورد به تکرار شروط مطرح شده از سوي مايک پمپئو، وزير خارجه آمريکا از جمله توقف کامل غني سازي، «توقف فعاليت هاي ثبات زدا»، «توقف حمايت از شبه نظاميان و نيروهاي نيابتي» و توقف برنامه موشکي پرداخت و گفت: «همان طور که ايالات متحده تصريح کرد، ايالات متحده حاضر، آماده و قادر به مذاکره درباره توافقي جديد و بهتر است که به صورتي جامع به نگراني هاي ما بپردازد. در مقابل ما اجازه ادغام مجدد و کامل سياسي و اقتصادي ايران در جامعه بين الملل را خواهيم داد و از اين کار حمايت خواهيم کرد.»
    اين مقام وزارت خارجه آمريکا در ادامه مدعي شد: «چنانچه ايران بتواند خودش را به هنجارهاي رفتاري صلح پذير متعهد کند و چنانچه بتواند در عمل نشان بدهد که به جاي کنار گذاشتن موقتي بلندپروازي هاي هسته اي از آنها براي ابد دور شده، تمايل داريم با اين کشور بر سر راه حل توافق کنيم.» فورد گفت: «در ازاي اين انتخاب راهبردي، ما آماده ايم به مولفه هاي اصلي نظام تحريم هايمان پايان بدهيم، روابط کامل نظامي و ديپلماتيک خود را با ايران احيا کرده و به اين کشور اجازه دسترسي به فناوري هاي پيشرفته را بدهيم. ما همچنين آماده حمايت از نوسازي اقتصاد ايران و پيوستن دوباره آن به نظام اقتصاد بين المللي هستيم.»
    
    «پروژه عظيم» تغيير رفتار ايران
    او تلاش براي رسيدن به اين اهداف را «پروژه اي عظيم» توصيف کرد و گفت ايالات متحده به نحوي جدي براي به ثمر رساندن اين پروژه تلاش خواهد کرد. وي گفت در همين حال «ديپلمات هاي ايالات متحده در حال گشت زني در فهرست رو به رشدي از پايتخت ها در سرتاسر جهان هستند تا با همتايان خود درباره راهبرد جديد ما در قبال ايران و راه هاي کاهش احتمال گرفتار شدن شرکايمان در تحريم هاي مرتبط با هسته اي پس از اعمال مجدد اين محدوديت ها و نحوه همکاري در جهت دستيابي به يک توافق بهتر جايگزين با ايران، رايزني کنند.» او در پايان ادعاهايش گفت: «آنقدر خوش خيال نيستيم که تصور کنيم دستيابي به يک توافق جامع جديد با ايران کار ساده اي است. اما اطمينان داريم که دوستان و متحدان ما نهايتا به ما خواهند پيوست تا از ايران بخواهيم که رفتار و اقداماتش عادي و غيرتهديدآميز شود و در مقابل، ايران بتواند از روابط و تجارت واقعا عادي شده با جامعه بين الملل بهره مند شود.»
    دولت آمريکا از نخستين روزهاي اجرايي شدن اين توافق، کارشکني ها در اجراي آن و تلاش براي کاستن از مزاياي اقتصادي ايران از آن را آغاز کرد. با روي کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئيس جمهور آمريکا اين کارشکني ها شدت گرفت و او بارها تهديد کرد کشورش را از توافق هسته اي خارج خواهد کرد.
    
    روايت جديد از مذاکرات برجامي آمريکا و اروپا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جاده هاي سبز
متن مطالب شماره 156، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است