|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: ديدگاه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4527
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


ديدگاهحسين موسويان تشريح کرد:سه تفاوت مذاکرات کره شمالي با برجام
    ايسنا : سيدحسين موسويان، ديپلمات پيشين ايراني با تاکيد بر اينکه توافق آمريکا و کره شمالي با توافق هاي قبلي ميان اين دو کشور و نيز برجام تفاوت اساسي دارد، گفت: «برجام با چالش هاي داخلي در ايران و آمريکا، منطقه و در سطح بين المللي مواجه بود اما تنها و مهم ترين چالش توافق کره و آمريکا مي تواند چالش داخلي آمريکا باشد.»
    موسويان در گفت وگو با «ايسنا» به پرسش هاي زير پاسخ داد؛ ۱- ارزيابي شما به طور کلي از توافق و ديدار رهبران آمريکا و کره چيست؟ ۲- چقدر فکر مي کنيد اين توافق ماندگار بماند و به سرنوشت برجام از سوي رهبر کره يا ترامپ منجر نشود چون هر دو آنها سابقه خروج از توافق هاي بين المللي و دوجانبه را دارند؟ ۳- چرا دولت جمهوري خواه آمريکا نگاهي به تغيير سيستم سياسي کره شمالي ندارد؟ اين کارشناس در پاسخ به اين پرسش ها گفت: «سه نکته قابل توجه اين ديدار از نظر من اين است که اول، هر دو طرف شهامت پذيرفتن ورود به مذاکرات با ريسک بسيار بالا را نشان داده اند. دوم، هر دو مي دانند که به هم اعتماد ندارند و سابقه نقض توافقات قبلي را هم دارند. يعني هردو طرف با درک وفرض بي اعتمادي صد درصدي متقابل، وارد مذاکره درسطح سران شده اند. سوم، توافق جديد سران آمريکا و کره شمالي با توافقات قبلي دو کشور و با برجام تفاوت اساسي دارد.»
    
    تفاوت با برجام
    وي درباره وجوه تفاوت توافق آمريکا و کره شمالي با برجام تاکيد کرد: «برجام يک توافق ۱۷۰ صفحه اي آن هم درمورد يک موضوع، يعني موضوع هسته اي است. درحالي که توافق سران آمريکا و کره يک توافق يکي دو صفحه اي در مورد کليات يک توافق کلان است. همچنين برجام دشمناني همچون اسراييل و عربستان دارد که متحد منطقه اي آمريکا هستند و از ابتدا دنبال نابودي آن بوده و در دو سال گذشته عمده ظرفيت سياسي - ديپلماتيک - لابي گري - مالي خود را صرف نابودي آن کرده اند. در حالي که توافق سران آمريکا و کره مورد حمايت متحدان منطقه اي آمريکا يعني ژاپن و کره جنوبي است. علاوه بر اين، برجام در داخل ايران از ابتدا با مخالفان قسم خورده اي مواجه بوده که براي نابودي آن يک لحظه از پاي ننشسته و نخواهند نشست. درحالي که توافق سران آمريکا و کره شمالي در داخل کره شمالي با هيچ مخالفتي روبه رو نخواهد شد. از اين رو اين مذاکرات نسبت به مذاکرات ايران و آمريکا در مورد برجام با تهديدات کمتري مواجه خواهد بود. چون برجام با چهار چالش داخلي ايران، چالش داخلي آمريکا، چالش هاي منطقه اي و بين المللي مواجه بوده است اما مهم ترين چالش سران توافق آمريکا و کره شمالي، مي تواند چالش در داخل آمريکا باشد.»
    
    پنج امتياز پيونگ يانگ
    اين ديپلمات با سابقه ايراني با تاکيد بر اينکه توافق اخير با توافقات قبلي کره و آمريکا متفاوت است زيرا در اين توافق کلي روشن است که کره در مقابل خلع سلاح هسته اي و موشکي، امتيازاتي را خواهد گرفت، ادامه داد: «تضمين هاي امنيتي که هميشه مهم ترين خواسته کره شمالي بوده است، پذيرفتن مشروعيت سيستم حکومتي کره شمالي توسط آمريکا که گام اول با ديدار سران و امضاي يک توافق رسمي تحقق يافت، آغاز روند برقراري مناسبات سياسي تازه و روابط ديپلماتيک که اين به معني آغاز کاهش روند تحريم ها، فشارها و تهديدهاي آمريکا عليه پيونگ يانگ است، موافقت آمريکا با مشارکت کره شمالي در روند برقراري صلح و ثبات در منطقه شبه جزيره کره و کاهش روند مانورهاي نظامي آمريکا در منطقه از جمله مهم ترين تضمين هايي است که کره شمالي از اين توافق به دست مي آورد. با اين پنج امتياز، تا اينجاي کار، کره شمالي برنده مذاکرات است زيرا همه خواسته هاي کليدي خودش را در اين توافق کلي گنجانده است. البته ترامپ هم موفق بوده چون با يک بن بست شکني تاريخي، احتمال جنگ را کاهش داد که هم در آمريکا و هم در سطح بين الملل محبوبيت کسب خواهد کرد.» موسويان درباره حمايت سيستم داخلي آمريکا از اين توافق با بيان اينکه سيستم سياسي داخلي آمريکا به قدري پيچيده است که معلوم نيست اين روند تا پايان ادامه يابد تصريح کرد: اگر کنگره اين توافق را تصويب کند يک قدم مهم خواهد بود. منتهي حتي بعد از اين مرحله، تازه مذاکرات کاري دو طرف در مورد جزئيات و مراحل اجرايي و تضمين هاي متقابل آغاز خواهد شد که کاري بس سنگين و پر ريسک است چون توافقي کلان در دستور کار است نه توافقي در مورد يک موضوع. ضمن اينکه آمريکايي ها در برجام نشان دادند که تعهدات خود را راحت زير پا مي گذارند. اين ديپلمات پيشين کشورمان در پاسخ به اين پرسش که تا چه اندازه کره شمالي در اين تغيير و چرخش ۱۸۰ درجه اي مستقل است و متاثر از روسيه و چين به ويژه شخص پوتين نيست، گفت: به نظرمن کره شمالي چرخشي نداشته زيرا از اول خواستار مذاکرات در سطح سران و توافق در مورد کلان مسائل بود نه فقط هسته اي و موشکي که در اين توافق کلي به هر دو خواسته خود رسيد. قاعدتا هم اين موارد را قبلا با چين و روسيه هماهنگ کرده و آنها هم موافقند. چون مسکو و پکن هيچ وقت راغب به بمب هسته اي کره شمالي و جنگ آمريکا عليه اين کشور نبودند. علاوه بر اين اگر اين توافق به پيش رود، آمريکا حضور نظامي خود را در شبه جزيره کره کاهش خواهد داد که از اهداف استراتژيک مسکو و پکن است.
    
    
     رايزني تلفني روحاني و مکرون درباره برجام
    پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري : روساي جمهوري اسلامي ايران و فرانسه عصر سه شنبه در تماسي تلفني، درباره روابط دوجانبه، منطقه اي و مسائل مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، گفت وگو و تبادل نظر کردند. روحاني در گفت وگو با امانوئل مکرون، رئيس جمهور فرانسه از مواضع اروپا و از جمله فرانسه براي حفظ برجام تا کنون، ابراز خرسندي کرد اما در عين حال گفت که اين اظهارات و بيانيه ها، بايد با اقدامات و راه حل هاي عملي و ملموس جهت جبران بهره مندي ايران از منافع ماندن در برجام همراه باشد.
    رئيس جمهور بااشاره به محدوديت زماني براي ارائه راه حل هاي عملي و با تاکيد بر اينکه «نبايد اجازه دهيم اين دستاورد بسيار بزرگ ديپلماسي با اقدامات يک جانبه و پيمان شکني ديگران نابود شود»، گفت: اگر ايران نتواند از امتياز اين توافق استفاده کند، عملا ماندن در آن، امکان پذير نخواهد بود. روحاني ابراز اميدواري کرد که تلاش هاي پنج کشور و اتحاديه اروپا به همراه ايران، موفقيت آميز و نتيجه بخش باشد. امانوئل مکرون نيز در اين تماس تلفني که حدود يک ساعت به طول انجاميد، با بيان اينکه موضع ما و شما درباره برجام موضعي است که در چارچوب قوانين بين المللي کاملا معتبر است، گفت: همه بايد تلاش کنيم تا برجام حفظ شود و نبايد به هيچ وجه با کوچکترين خطا، براي کساني که به دنبال نابودي اين توافق هستند، فرصت طلايي ايجاد کرد.
    ديدگاه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات فقه معاصر
متن مطالب شماره 2 (پياپي 4)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است