|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/3/24: دماسنج خودروسازان
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4160
سه شنبه بيست و سوم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4110 24/3/97 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


سياستگذاري 
دماسنج خودروسازان
آيا بازار خودروهاي زير ٥٠ ميليون توماني غير رقابتي است    
    فشار بر بازار خودرو
    
    گروه اقتصادي - شوراي رقابت دو روز پيش حكم به افزايش ٥ تا ٧ درصدي قيمت انواع خودرو با قيمت زير ٥٠ ميليون تومان داد تا خودروسازان در حاشيه تورم ارديبهشت ماه، قيمت هاي خود را افزايش دهند. شوراي رقابت معتقد است به دليل وجود تعرفه هاي بالا و انحصاري بودن توليد خودروهاي سبك با قيمت زير ٥٠ ميليون تومان، فقط سه شركت ايراني سايپا، ايران خودرو و مديران خودرو در فضايي غيررقابتي به توليد اين دسته از خودروها مي پردازند از اين رو نبايد اختيار قيمتگذاري را به عهده بازار يا بنگاه گذاشت. در اين ميان اما رفتار بازار نسبت به آنچه شوراي رقابت مي گويد، تفاوت دارد. با توجه به توقف فعاليت هاي پژو، رنو، هيوندايي و مزدا در ايران، هوش اقتصادي بازار به سمتي رفته كه اكنون را بهترين فرصت براي خريد خودرو اعلام كند. از اين رو تقاضا براي خريد افزايش يافته و از عرضه پيشي گرفته است. كارشناسان اقتصادي بر اين باورند كه خودروسازان به مانند هر بنگاه ديگري متاثر از سياست هاي كلان اقتصادي و واقعيت هاي موجود در اقتصاد ايران، اقدام به توليد و عرضه محصول مي كنند. بنابراين بهتر است تا در شرايط تقاضاي بالا سياستگذاران اجازه دهند بازار، قيمت ها را تعيين كرده و بنگاه بتواند به توليد اقتصادي خود ادامه دهد. رفتار بازيگران بازار نشان مي دهد كه حجم بالايي از تقاضا براي خريد خودرو واقعي بوده و افراد با توجه به تصوير مبهمي كه از آينده دارند و عبرتي كه از سال ٩٠ و ٩١ گرفته اند، به اين نتيجه رسيده اند تا خودروي مورد نياز خود را از بازار تهيه كرده و حداقل تا ٥ سال آينده خيال شان راحت باشد. بررسي هاي «اعتماد» نشان مي دهد كه در اين ميان برخي واسطه گران نيز به دليل محدوديت هاي به وجود آمده در بازار ارز، سرمايه هاي خود را به سمت بازار خودرو برده اند تا از اين طريق بتوانند ارزش دارايي هاي خود را حفظ كرده و امروز خودرويي را خريداري كنند و چند وقت بعد با قيمت بالاتري به فروش برسانند. خودرو نسبت به ارز و سكه از نقد شوندگي كمتري برخوردار بوده و افت سرمايه نيز در آن بسيار بالاتر است و قابل انتقال به خارج از كشور نيست. از اين رو كساني كه روي چنين بازاري سرمايه گذاري كرده اند، به اين موضوع اميد دارند كه با توجه به كاهش واردات و پايين آمدن توليدات داخل بتوانند هنگامي كه تقاضا فزوني مي يابد، آن را به بازار عرضه كنند.
    
    توصيه روحاني به خودروسازان
     نوسانات قيمتي بازار خودرو كه تقريبا از زمستان سال گذشته آغاز شده بود اين روزها در حالي به اوج خود رسيده كه اختلاف قيمت برخي خودروها از در كارخانه تا تحويل مشتري به چند ميليون تومان نيز رسيده است. نوسان بازار خودرو تا حدي بالاست كه رييس جمهور به عنوان عالي ترين مقام اجرايي كشور روز گذشته در جلسه هيات دولت از خودروسازان خواست با قيمت هاي مصوب خودروهاي توليدي خود را به بازار عرضه كنند.
    حال سوال اينجاست كه چرا قيمت خودرو طي هفته هاي اخير با نوسان هاي زيادي روبه رو شده است؟
    فعالان بازار خودرو پاسخ اين سوال را علاوه بر جذابيت فعلي اين بازار، چيزي جز سوددهي زودهنگام آن نمي دانند. آنها معتقدند كه بازار خودرو اگرچه در سال ٩٦ روزگار خاصي را پشت سر گذاشته است اما همين روزگار سخت موجب شده تا فنر قيمت گذاري خودروهاي وارداتي و داخلي تحت تاثير همين شرايط از دست تصميم گيران آن خارج شده و بيشتر از تصميم گيران اين سودجويان و دلالان باشند كه با ايجاد حباب در بازار، قيمت ها را به سمت سود بيشتر خود هدايت مي كنند.
    همين گروه البته دليل ديگر هجوم مردم به سمت بازار خودرو را خريد خودرو با هر ميزان سرمايه عنوان مي كنند. در اين رابطه فربد زاوه، كارشناس خودرو مي گويد: يكي از دلايلي كه بازار خودرو را براي خريداران جذاب كرده است خريد خودرو حتي با ٣٠ الي ٥٠ ميليون تومان است. تا پيش از اين سرمايه ها به سمت مسكن و ارز و طلا مي رفتند ولي امروز شما با كمتر از ٤٠٠ ميليون تومان نمي توانيد وارد بازار مسكن شويد و قطعا اين بازار از ليست ورود سرمايه هاي سرگردان خارج مي شود.
    در همين حال سود بانكي هم جذابيت ورود سرمايه به اين بخش را ندارد و ارز و طلا هم با نوسانات دايمي اش و البته پليسي شدن آن، بازار جذابي براي سرمايه گذاري نيست اما بازار خودرو هنوز جذابيت هاي خود را دارد.
    اين كارشناس تاكيد مي كند: تا پيش از اين در بين مردم خريد خودروي صفر با علم به كاهش قيمت بعد از استفاده از آن شناخته مي شد اما نوسانات قيمتي موجب شده تا با وجود دست دوم بودن خودرو اما در بازار متقاضي خود را داشته باشد و همچنان با سود خريد و فروش شود. سطح رها بودن نقدينگي در اقتصاد ايران به قدري زياد است كه وارد هر حوزه اي بشود آن را دچار نوسانات شديد مي كند. خودرو جزو كالاهاي معامله پذير است و خسارت پذير نيست و درعين حال به آساني معامله مي شود و وابستگي مستقيمي با نرخ ارز دارد و به همين دليل به عنوان كالاي جايگزين طلا و ارز مي توان روي خودرو سرمايه گذاري كرد.
    او حتي در مورد تبعات چنين روالي براي اقتصاد پيش بيني مي كند كه شرايط فعلي قابل اصلاح است و اگر جو رواني موجود كنترل نشود و توليد نقدينگي در بانك ها متوقف نشود اين آشفتگي بعد از مدتي از بازار خودرو خارج شده و در حوزه هاي مختلف مثل مسكن، تلفن همراه و هر بازار ديگري وارد خواهد شد و اين مشكلات گسترش پيدا مي كند.
    روالي كه به نظر مي رسد دليل منطقي است تا خودرو را در سكوي سومين مقصد سرمايه گذاري براي مردم بدانيم. ناگفته پيداست كه صنعت خودروي ايران پس از نفت، بزرگ ترين صنعت كشور است و با در اختيار داشتن هزار و پانصد صنعت زيرمجموعه خود بار زيادي از چرخ اقتصادي كشور را به دوش مي كشد: صنعتي كه بيش از چهار دهه در ايران عمر دارد در سال گذشته با توليد بيش از يك ميليون و ٤٤١ هزار دستگاه خودرو به ركوردزني خود رسيده است اما همچنان پژو ٤٠٥ و پرايد با وجود قدمت نزديك به دو دهه هاي خود گاوهاي شيرده صنعت خودرو ايران محسوب مي شوند كه اتفاقا در روزهاي اخير و در هياهوي نوسانات قيمتي بازار خودرو، البته برنامه دولت براي خروج آني خودروها به دليل عدم رعايت استانداردهاي ٨٥گانه همچنان صدرنشين خريد در بازار هستند.
    در حال حاضر در بازار خودروي ايران، ارزان ترين خودروي داخلي براي طبقه متوسط به پايين، «پرايد ١١١» با قيمت كارخانه اي ٢١ ميليون و ٣٢٤ هزار تومان و گران ترين خودرو داخلي براي طبقه متوسط به پايين، «ساندرو استپ وي» با قيمت ٦١ ميليون تومان است.
    سياستگذاري: دماسنج خودروسازان / آيا بازار خودروهاي زير ٥٠ ميليون توماني غير رقابتي است
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4110 به تاريخ 24/3/97، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نساجي و پوشاك
متن مطالب شماره 290 (پياپي 406)، تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است