|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: غافلگيري بورس با رشد 2767 واحدي شاخص در 4 ساعت
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6857
دوشنبه بيست و نهم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


غافلگيري بورس با رشد 2767 واحدي شاخص در 4 ساعت
بازار سهام هدف جديد سرمايه هاي سرگردان/ بازار سكه همچنان گرفتار حباب قيمتي

نويسنده: سياوش رضايي


    
    ديروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران يکي از بلندترين گام هاي خود را برداشت؛ گامي که شاخص را 2 هزارو 767 واحد بالاتر برد تا يک بار ديگر وارد کانال 99 هزار واحدي شود.
    بدين ترتيب شاخص کل بورس بارديگر با ورود به کانال 99 هزار واحدي روي عدد 99 هزار و 146 واحد رسيد که 2.8 درصد بازدهي ظرف چهار ساعت براي سهامداران به همراه داشت. با اين حساب شاخص روزگذشته در هرساعت کاري 691 واحد رشد کرد که رشدي کم سابقه در تاريخ 50 ساله بورس تهران است. درحالي که طي روزها و هفته هاي گذشته ساير بازارها مانند ارز، طلا، خودرو و مسکن رشد قيمتي بالايي داشتند، در بازارسهام شاهد رشد اندکي بوديم که با افت و خيزهاي پي درپي خنثي مي شد. اما ديروز شاخص با پرش سه کانالي خود از کانال 96 به 99 هزار واحدي بخشي از عقب ماندگي خود نسبت به بازارهاي رقيب را جبران کرد.
    پس از ثبت شاخص 99 هزار و 522 واحدي بورس در چهارم بهمن ماه سال گذشته که بالاترين رکورد تاريخي آن بود، از ابتداي امسال شاخص بين 94 تا 96 هزار واحد در نوسان بود. گرچه در برخي از روزها مثبت بود ولي رشد کم رمق آن باعث شده بود تا از ساير بازارهايي که بازدهي بالاي 30 درصد به همراه داشتند عقب بماند.
    در روز پاياني ارديبهشت ماه شاخص عدد 95 هزار و 227 واحد را نشان مي داد که بدين ترتيب تنها در 14 روز کاري خرداد ماه شاخص با رشد 3 هزار و 919 واحدي معادل 4.1 درصد روبه رو شد که از اين ميزان رشد 2 هزار و 767 واحد آن متعلق به ديروز بود.
    در مقايسه با ابتداي سال تاکنون نيز شاخص با رشد 2 هزار و 857 واحدي خود را از 96 هزار و 289 واحد به
     99هزار و 146 واحد رسانده است که نشان دهنده بازدهي 2.9 درصدي آن است. اين درحالي است که تا پيش از رشد شاخص در روزهاي اخير بازدهي کل بورس در سال جاري منفي بود و فاصله زيادي با ساير بازارها داشت. روز گذشته شاهد ورود نقدينگي کلاني به سوي بورس بوديم که حجم معاملات بالاي آن را تاييد مي کند. بنابراين بورس نيز به بازارهايي که طي ماه هاي اخير محلي براي جذب سرمايه هاي مردم بوده ، اضافه شده است.
    حميد ميرمعيني کارشناس بازارسرمايه در گفت و گو با «ايران» درباره دلايل رشد طوفاني شاخص بورس در روزگذشته اعتقاد دارد که مهم ترين دليل اين رشد جبران عقب ماندگي بازدهي اين بازار نسبت به بازارهاي رقيب بوده است. به گفته وي با وجود ابهام شرايط اقتصاد در آينده و همچنين موضوع تحريم ها و مناسبات بين المللي اکثر بازارها مانند طلا، ارز و مسکن بازدهي بالايي به همراه داشتند ولي دراين مدت بورس از اين قافله رشد عقب مانده بود.
    اين کارشناس بورس همچنين به عوامل ديگري که به رشد شاخص کل بورس انجاميده اشاره کرد و گفت: طي هفته هاي اخير بواسطه افزايش نرخ ارز و رشد قيمت محصولات نهايي، سودآوري شرکت هاي بورسي نيز که توليدکننده و عرضه کننده اين محصولات هستند افزايش يافته است. وي ادامه داد: علاوه براين سخنان سه شنبه شب محمد باقر نوبخت سخنگوي دولت نيز دراين رشد بي تاثير نبوده است.
    ميرمعيني با تاکيد براين که بازارسرمايه بهترين محل براي جذب سرمايه هاي سرگردان مردم است، گفت: اين بازار بدون هيچ تبعات منفي مي تواند با جذب سرمايه ها و هدايت آن به بخش توليد نقش موثري در رشد اقتصادي داشته باشد. برهمين اساس همانگونه که کارشناسان بورس بارها اعلام کرده اند درصورتي که دولت راهکاري براي جذب سرمايه هاي خرد مردم به بورس تدوين کند اقتصاد از نوسانات غيرطبيعي دور مي ماند.
    وي در پايان خاطرنشان کرد: افزايشي که روز گذشته در بورس شاهد بوديم نمي تواند پايدار باشد چراکه براساس عوامل ساختاري بورس شکل نگرفته است و تا جايي پيش خواهد رفت که عقب ماندگي بورس از بازارهاي رقيب را جبران کند.
    
     سکه از 2.6 ميليون تومان گذشت
    درحالي روزگذشته شاخص بورس رشد کم سابقه اي را به نمايش گذاشت که در بازارهاي ارز و طلا نيز همچنان جو هيجاني قيمت ها را تقويت مي کند. روزگذشته به دنبال رشدهايي که نرخ سکه را طي چند روز به 2.5 ميليون تومان رساند، نرخ اين کالاي جذاب با رشد 75هزار و 500 توماني از دو ميليون و 600 هزار تومان هم عبور کرد. سکه تمام طرح قديم نيز با رشد 35 هزار توماني به دو ميليون و 449 هزار تومان رسيد. نيم سکه هم با ثبت نرخ يک ميليون و 283 هزار تومان 45 هزار تومان افزايش پيدا کرد. اين درحالي است که ربع سکه هم با رشد 8 هزار توماني به 715 هزار تومان و سکه گرمي با رشد 2 هزار توماني به 406هزار تومان رسيد.
    اما در بازار آتي سکه قيمت ها به مرز رواني 3 ميليون تومان نزديک شده است. ديروز سکه آتي دي ماه با 104هزار تومان رشد به دو ميليون و 929 هزار تومان رسيد. آتي آبان هم با رشد مشابه دي ماه به دو ميليون و 883 هزار تومان رسيد. آتي شهريور نيز با 108 هزار تومان افزايش، نرخ دو ميليون و 800 هزار توماني را به ثبت رساند.
    در بازار طلا نيز هرگرم طلاي 18 عيار نزديک به 5 هزار و 800 تومان بالا رفت و به 216 هزار تومان دست يافت.
    
     خيز پوند براي 10 هزار تومان
    در بازار ارز نيز همچون طلا و سکه قيمت ها لحظه اي تغيير مي کند و ميل به افزايش دارد. در زمان تنظيم اين گزارش دلار آزاد با عبور از مرز 7 هزار توماني ميان دلالان دست به دست شد. يورو هم با 222 تومان افزايش به 8 هزار و 440 تومان رسيد. اين درحالي است که پوند که طي روزهاي اخير به کانال قيمتي 9 هزار و 500 توماني وارد شده خود را براي رسيدن به نرخ 10 هزار تومان آماده مي کند. دراين روز اين ارز با افزايش 240توماني به 9 هزار و 571 تومان رسيد. درهم امارات نيز در آستانه 2 هزار تومان قرار گرفته است. اين ارز با رشد 32توماني، نرخ 1930 تومان را تجربه کرد.
    
    غافلگيري بورس با رشد 2767 واحدي شاخص در 4 ساعت / بازار سهام هدف جديد سرمايه هاي سرگردان/ بازار سکه همچنان گرفتار حباب قيمتي
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "سياوش رضايي"

  مثلث دوبي، عراق و افغانستان / نرخ ارز در بازار آزاد چطور تعيين مي شود؟
سياوش رضايي، ايران 25/5/97
مشاهده متن    
  نقدينگي هرثانيه 8/6 ميليون تومان بيشتر مي شود / بررسي راه هاي مهار 1582 هزار ميليارد توماني نقدينگي در گفت و گوي «ايران» با كارشناسان
سياوش رضايي، ايران 22/5/97
مشاهده متن    
  محمد طبيبيان در گفت و گو با «ايران» پاسخ مي دهد: ريشه بي اثري سياست هاي اقتصادي كجاست / سنت گراها و چپ گراها مسير اقتصاد بعد از انقلاب را به بيراهه كشاندند
سياوش رضايي، ايران 20/5/97
مشاهده متن    
  صرافي ها برگشتند / غبار تابلوي قيمت صرافي ها پاك شد / مشاهدات خبرنگار «ايران» از بازار فردوسي
سياوش رضايي، ايران 17/5/97
مشاهده متن    
  غبار تابلوي قيمت صرافي ها پاك شد / گزارش ميداني از بازار ارز در روز نخست اجراي بسته ارزي
سياوش رضايي، ايران 17/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي حمل و نقل
متن مطالب شماره 1 (پياپي 38)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است