|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: رئيس دفتر رئيس جمهور خبر داد:دستور روحاني درباره گراني ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4527
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


رئيس دفتر رئيس جمهور خبر داد:دستور روحاني درباره گراني ها
    دنياي اقتصاد : محمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهور ديروز از دستور رئيس جمهور به دستگاه ها براي ورود به موضوع گراني خبر داد. واعظي در حاشيه جلسه هيات دولت با اعلام اينکه موضوع گراني به جد در دولت مطرح شده است، گفت: رئيس جمهور خواسته اند همه دستگاه هاي ذي ربط به موضوع گراني ورود پيدا کنند.
    براساس آنچه «ايسنا» گزارش داده است، رئيس دفتر رئيس جمهور با اشاره به پيگيري هاي رئيس جمهور براي کنترل گراني در جامعه اظهار کرد: موضوع گراني به جد در دولت مطرح شده است؛ شاهد بوديم حتي بخش هايي که ارز ۴۲۰۰ توماني مي گيرند محاسبات آنها براي فروش اجناس با ارز بالاتر است. او ادامه داد: رئيس جمهور شديدا خواستند که همه دستگاه هاي ذي ربط به موضوع گراني ورود کنند، از سوي ديگر اجناسي که در انبار مانده به سرعت در اختيار مردم قرار گيرد.واعظي با اشاره به اينکه در زمينه خودرو يک فضاي احساسي و رواني به وجود آمده است، تصريح کرد: خودروسازها خودروها را با قيمت مصوب در اختيار مردم قرار دهند. او ادامه داد: گراني از موضوعات جدي است که آقاي روحاني، وزرا و مسوولان ذي ربط را مسوول کرده و هفته آينده (دوشنبه) ايشان جلسه اي را براي تصميم گيري در مورد اين موضوع برگزار خواهند کرد.
    رئيس دفتر رئيس جمهور به گراني سکه نيز اشاره کرد و گفت: قرار شده است بحث هاي لازم در مورد اين موضوع صورت گيرد و تصميم هايي در اين رابطه اتخاذ شود.
    او همچنين درمورد تخصيص ارز خاطرنشان کرد: ما ارز ۴۲۰۰ توماني را به کساني که ثبت سفارش مي کنند، واگذار مي کنيم و در اين زمينه مشکلي نداريم.
    واعظي در پاسخ به اين پرسش که چه اولويت ها و برنامه هايي براي مقابله با گراني داريد، اظهار کرد: اولويت ها تعيين شده اما تصميمات بايد بعد از مشورت با اصناف، توليدکنندگان، اتاق بازرگاني و بخش خصوصي گرفته شود تا همه نسبت به اين تصميمات اقناع باشند. اين گفت وگوها شروع شده است و رئيس جمهور هم از وزرا خواسته اند همت جدي داشته باشند و کار را خود بر عهده بگيرند.ازسوي ديگر محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت نيز شامگاه سه شنبه در گفت وگوي ويژه خبري شبکه دو، با بيان اينکه عملکرد اقتصاد قابل قبول است، گفت: اما به اين معني نيست که با بي ثباتي مواجه نيستيم. رئيس سازمان برنامه و بودجه درباره افزايش قيمت خودرو در بازار گفت: اگر بنگاه هاي توليدي که توليد خودرو داخلي را انجام مي دهند، افزايش قيمت غيرمتعارف محصولات خود را داشته باشند، بايد با آن برخورد شود. براساس گزارش ها ميزان توليد خودرو در دوماه اول امسال نسبت به مدت مشابه افزايش داشته است.نوبخت ادامه داد: اينکه در بازار عده اي به بهانه بالارفتن قيمت غير رسمي ارز، واسطه گري کنند و بخواهند سودهاي غيرمتعارف ببرند، قطعا براي دولت غيرقابل تحمل است و نظارت قوي تر در دستور کار دولت است.
    سخنگوي دولت درباره نوسانات بازار سکه در روزهاي اخير نيز گفت: قيمت فعلي سکه در بازار متناسب با قيمتي که از سوي بانک مرکزي عرضه مي شود نيست. بانک مرکزي در موعد خود سکه هاي پيش فروش شده را عرضه کرده؛ اما قيمت فعلي در بازار نشان دهنده اين است که عدم اطميناني در ذهن برخي ها براي ايجاد شرايط غيرقابل اطمينان در آينده وجود دارد. نوبخت افزود: شايد در آينده با تحريم هاي بيشتري مواجه شويم؛ اما برنامه متناسب را حتي براي کمترين درآمد ارزي داريم. در حال حاضر نيز براساس آخرين گزارش بانک جهاني ما از همه کشورهاي رقيب در داشتن رشد اقتصادي و کاهش نرخ تورم پيشرفت بيشتري کرده ايم.
    او تاکيد کرد: با قاطعيت اعلام مي کنم که در شرايط سخت تحريمي هم کشور قابل اداره است.
    
    واکنش ها به گراني در مجلس
    با اين همه موضوع گراني هاي اخير، يکي از محورهاي مهم تذکرات نمايندگان پارلمان در جلسه علني ديروز مجلس شوراي اسلامي بود؛ موضوعي که علي لاريجاني در پاسخ به آن از تشکيل جلسه اي دراين باره در هيات رئيسه مجلس خبر داد. ديروز پس از آنکه سيد تقي کبيري در تذکري شفاهي با استناد به ماده ۱۱۰ آيين نامه از ضرورت برگزاري جلسه علني يا غيرعلني در مجلس با توجه به وضعيت اخير گراني برخي از کالاها از جمله خودرو سخن گفت و از رئيس مجلس خواست در اين زمينه دستور ويژه اي براي بررسي صادر کند، گفت: اين موضوع روز گذشته در هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي مورد بحث قرار گرفته و مقرر شد هفته آينده جلسه اي در اين خصوص برگزار شود. از سوي ديگر ديروز ۷۲ نماينده در تذکري به رئيس جمهور، نسبت به کاهش ارزش پول ملي اعتراض کردند. همچنين ۶۸ نماينده نيز در تذکري به رئيس جمهور و وزير صنعت، معدن و تجارت نسبت به عدم نظارت به عملکرد خودروسازان داخلي و افزايش دو برابر قيمت خودروهاي داخلي و خارجي اعتراض کردند.
    اين موضوع به تذکرات نمايندگان محدود نماند و حتي مصطفي کواکبيان نماينده تهران که در مخالفت با کليات لايحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سخن مي گفت، به اين موضوع اشاره و انتقاد کرد. اين نماينده اصلاح طلب مجلس گفت که من به عنوان نماينده مردم خجالت مي کشم؛ چراکه وضعيت معيشتي و اقتصادي مردم مناسب نيست. شب مي خوابيم و صبح بلند مي شويم و مي بينيم قيمت ها تغيير کرده است، دلار چند هزار تومان افزايش يافته است. اين نماينده به افزايش قيمت خودروها در يک ماه گذشته اشاره و اظهار کرد: قيمت خودروها نسبت به يک ماه گذشته حدود ۲۰ ميليون تومان تفاوت کرده است و مردم مي گويند شما براي چه به مجلس مي رويد و آنجا چه کار مي کنيد. نماينده مردم تهران در مجلس دهم با بيان اينکه در قديم مي گفتند که يک «جمشيد بسم الله» در چهارراه استانبول باعث گراني ارز و قاچاق کالا است، گفت: اکنون که اين جمشيد بسم الله ها نيستند، پس چرا وضعيت اقتصادي کشور تا اين حد اسفبار است؟ کواکبيان تاکيد کرد: يکي از دلايل اصلي گراني ها آن است که صرافي هاي قانوني ما به وظايف خود به خوبي عمل نمي کنند.
    موضوع گراني البته واکنش دادستان تهران را نيز در پي داشت. براساس گزارش خبرگزاري ميزان، عباس جعفري دولت آبادي دادستان تهران در نشست بررسي وضعيت بهداشت عمومي و امنيت غذايي به موضوع گراني اشاره کرد و گفت: مردمي که هر روز گراني، تغيير قيمت ها، احتکار، عدم عرضه کالا، عرضه کالاي فاسد و معيوب و ده ها نمونه ديگر را مي بينند سوال مي کنند که چرا وضع اين گونه است؛ در حالي که مردم ما مستحق وضع اخير در حوزه ارز و سکه و ماشين و گراني و اين نابساماني ها نيستند و اگر دستگاه ها به وظايفشان عمل مي کردند، وضعيت کشور اين گونه نبود. دادستان تهران وضع آشفته فعلي را ناشي غفلت دستگاه هاي اجرايي، اتحاديه ها، اقدامات صورت گرفته در حوزه اصناف و دور شدن اتحاديه ها از وظايف ذاتي خود دانست و ادامه داد: در تغيير روزانه قيمت ها، کمبود کالا در بعضي حوزه ها، عدم عرضه کالا يا عدم رعايت بهداشت در حوزه هاي متعدد که مردم آن را لمس مي کنند، اگر دستگاه هاي مرتبط به وظايفشان عمل مي کردند، اين همه نابساماني که نتايج سوء آن به مردم برمي گردد، مشاهده نمي شد.
    
    رئيس دفتر رئيس جمهور خبر داد:دستور روحاني درباره گراني ها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تبليغات بازرگاني
متن مطالب شماره 98، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است