|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: چرا مسكن گران شد؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7005
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


چرا مسكن گران شد؟
بررسي عوامل مختلف در نابساماني بهاره بازار مسكن

نويسنده: سهيلا يادگاري

علت هاي مختلفي از سوي تحليلگران و فعالان اقتصادي براي افزايش قيمت مسکن ارائه شده است بر اساس اين تحليل ها عوامل اقتصادي که مختص بخش مسکن نيست مانند هميشه بيشترين اثر را بر قيمت مسکن گذاشته که بي ثباتي بازار ارز و گران شدن آن در اين ميان از ساير عوامل نقش پررنگ تري بازي کرده و محرک مهمي در روانه شدن سرمايه ها به بازار مسکن بوده است موضوعي که با افزايش تقاضاي غير مصرفي قيمت مسکن را تکان داد و نرخ ها در اين بازار بي توجه به توان مالي خريداران و متقاضيان مصرفي به سير صعودي خود ادامه داد.
    به اعتقاد کارشناسان اقتصادي افزايش قيمت ها در اين بازار از عوامل ديگر مانند خروج از رکود و رونق نسبي نيز متاثر است اما اگر بازارهاي موازي ثبات داشتند اين عامل به تنهايي نمي توانست قيمت ها را با شدت کنوني تغيير دهد از سوي ديگر التهابات سياسي و اجتماعي در افزايش قيمت مسکن موثر است و قيمت آن را به عواملي خارج از اين بازار وابسته کرده است. در ارديبهشت ماه قيمت مسکن 35 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش داشته است. بيت الله ستاري کارشناس ارشد بازار مسکن مي گويد اگر چاره اي انديشيده نشود قيمت ها باز هم بالا مي رود اما از طرف ديگر برخي کارشناسان مي گويند قيمت در بازار مسکن به اشباع رسيده و اين بازار ديگر ظرفيت افزايش قيمت را ندارد. در واقع بخاطر بي اعتمادي نسبت به ساير بازارها حجم تقاضا و قيمت ها در بازار مسکن بالا رفته است.
    
     تاثير کاهش ساخت و ساز بر گراني
    يکي ديگر از عواملي که اين روزها براي گراني مسکن به آن اشاره مي شود کاهش ساخت و ساز و توليد مسکن به دليل 5سال رکود است. فرشيد پورحاجت دبير کانون سراسري انبوه سازان مسکن با اشاره به دلايل افزايش قيمت مسکن مي گويد اگر مي توانستيم به نحوي در بازار مسکن فعاليت کنيم که ساخت و ساز، متناسب با نياز جامعه صورت بگيرد قطعاً امروز شاهد افزايش بيش از حد قيمت مسکن در بازار نبوديم.
    او معتقد است در پنج سال گذشته با رکودي در بازار مسکن مواجه بوديم و اين مساله باعث شد تا قيمت مسکن در طول آن سال ها افزايش پيدا نکند اما بخشي از افزايش قيمت مسکن از سال گذشته تا کنون به دليل انباشت تورمي بوده که در سال هاي قبل، خود را در بازار مسکن نشان نداده بود. اين تورم در طول دوران رکود انباشته و خود را در قيمت ها نشان نداده بود اما اکنون و در دوران رونق، انباشت تورم هاي دوران گذشته باعث افزايش قيمت مسکن شده است.
    سيد مجيد نيک نژاد عضو کانون سراسري انبوه سازان نيز معتقد است در 5 سال گذشته به اندازه نياز مسکن ساخته نشده و سال به سال ميزان ساخت کاهش يافت و در حالي که سالانه به حدود يک ميليون مسکن نياز بود کاهش حدود 400 هزار واحدي در هر سال داشتيم. او مي گويد در زمستان به علت جابه جايي نقدينگي از بازارهاي ديگر به سمت بازار مسکن قيمت ها افزايش يافت. به گفته نيک نژاد افزايش قيمت در زمستان حتي يک دوم ميزان زيان سال هاي قبل و فروش مسکن کمتر از قيمت ذاتي آن را جبران نمي کرد اما در بهار قيمت ها تحت تاثير بازار دلار و بي ثباتي اقتصادي رشد بي رويه داشت که اين قيمت ها خطر ادامه رکود را تشديد کرده است.
    نيک نژاد موانعي مانند قانون پيش فروش، بيمه و ماليات را در کاهش ساخت و ساز مهم دانست و گفت: اين موانع هزينه هاي زيادي را به سازندگان تحميل مي کند. از طرفي نوسانات قيمت ارز و دلار، رکود در صنعت ساختمان، عدم تمايل به ساخت و ساز مسکن و کاهش عرضه مسکن در بازار از ديگر عوامل افزايش قيمت مسکن هستند. اما اگر مي توانستيم به نحوي در بازار مسکن فعاليت کنيم که ساخت و ساز، مناسب با نياز جامعه صورت بگيرد قطعاً امروز شاهد افزايش بيش از حد قيمت مسکن در بازار نبوديم. اين که توليد مسکن متناسب با نياز بازار نيست، يکي از عوامل افزايش قيمت مسکن در بازار است.
    
     نقش زمين در گراني مسکن
    کمبود زمين در بازار مسکن نيز هميشه نقش مهمي در تعيين قيمت مسکن دارد و قيمت نامتعارف زمين چالش جديدي در بازار مسکن ايجاد کرده است. حامد مظاهريان معاون وزير راه و شهرسازي معتقد است قيمت ساختمان در ايران به شکل غير قابل قبولي تحت تاثير قيمت زمين قرار دارد و اين نسبت حتي قابل مقايسه با کشورهايي که داراي مشکل کمبود زمين هستند، نيست و تاثير قيمت زمين بر واحد مسکوني در ايران حتي از کشورهاي اروپايي نيز بيشتر است.
    
     براي خريد خانه دست نگه داريد
    راهکاري که برخي مسئولان و کارشناسان براي تعديل قيمت مسکن ارائه مي دهند به تعويق انداختن خريد خانه است. آنها معتقدند قيمت ها حبابي است و بخاطر شرايط بازارهاي مالي مردم از ترس از دست دادن سرمايه به بازار مسکن هجوم برده اند.
    محمدرضا اميني مقام مسئول در بانک عامل بخش مسکن مي گويد خريداران واقعي مسکن تا حد امکان در شرايط فعلي نسبت به خريد اقدام نکنند چرا که روند فعلي حاکم بر بازار مسکن نمي تواند دوام داشته باشد. در حال حاضر قيمت مسکن با فاصله قابل توجه نسبت به نرخ تورم افزايش پيدا کرده که اين رشد قيمتي خارج از شرايط عادي حاکم بر نرخ تورم است بنابراين به خريداران و مصرف کنندگان واقعي توصيه مي شود به دليل افزايش غيرطبيعي قيمت مسکن، در صورت امکان صبور باشند و فعلاً نسبت به خريد مسکن اقدام نکنند تا شرايط غيرواقعي حاکم بر بازار مسکن منطقي تر شود.
    
    چرا مسکن گران شد؟ / بررسي عوامل مختلف در نابساماني بهاره بازار مسکن
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    آثار ديگري از "سهيلا يادگاري"

  همه چيز به جاده ختم مي شود / معاون وزير راه و شهرسازي در گفت و گو با «ايران» ازدلايل كم توجهي به حمل و نقل ريلي مي گويد
سهيلا يادگاري، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  رئيس موسسه پژوهشي برنامه ريزي و اقتصاد كشاورزي در گفت و گو با «ايران»: توليد 80 ميليارد دلار محصول براي تامين نياز مردم / كالاهاي اساسي براي 1/5 سال ذخيره شد
سهيلا يادگاري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  تداوم كاهش قيمت مرغ با وجود گراني كالاهاي ديگر
سهيلا يادگاري، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  معاون امور بندري و مناطق ويژه اقتصادي سازمان بنادر در گفت و گو با «ايران»: توسعه بندر با سرمايه گذاري هند به معناي واگذاري نيست
سهيلا يادگاري، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  جزئيات توزيع كالاهاي اساسي ارزان / 25 ميليون نفر از هفته آينده كارت خريد كالا مي گيرند/ توزيع گسترده گوشت قرمز و مرغ درفروشگاه ها
سهيلا يادگاري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه زن و جامعه
متن مطالب شماره 4 (پياپي 36)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است