|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/3/24: ٣٩ درصد هندي ها روزنامه مي خوانند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4110 24/3/97 > صفحه 11 (رسانه) > متن
 
      


تجربه زيسته 
٣٩ درصد هندي ها روزنامه مي خوانند


نويسنده: محبوبه حسين زاده

در يكي از روزهاي هفته دوم اسفند سال ٨٧ از شغلم استعفا دادم تا بعد از چندسال خبرنگاري راهي هند شوم و جامعه شناسي بخوانم. دو روز بعد در حالي كه هنوز در حال و هواي تحريريه شلوغ و پر جنب و جوش روزنامه اعتماد بودم، از سرزميني سر در آوردم كه با تصاويري كه در ذهن داشتم از زمين تا آسمان تفاوت داشت. زاغه هاي كوچك ساخته شده از حلبي درست در كنار برج ها و مجتمع هاي مسكوني شيك و مدرن، انبوه زنان موتورسوار كه بيشترشان كورتا شلوارهاي رنگي بر تن داشتند و در حال رانندگي در خيابان هاي شلوغ شهر بودند، كودكاني با پاهاي برهنه كه مشغول گدايي پشت چراغ قرمزها بودند، تعداد زياد گاري هاي فروش ميوه و سبزي و خوراكي ، و ريكشاها يا همان سه چرخه هاي سقف داري كه وظيفه حمل و نقل مسافران را برعهده داشتند از اولين چيزهايي بود كه توجهم را به خود جلب كرد. مدت كوتاهي طول كشيد تا چشمانم به اين همه رنگ و شلوغي عادت كند و آن موقع بود كه نگاهم متوجه مرداني شد كه در هر جاي شهر مي توانستي آنها را در حال روزنامه خواندن ببيني. «ريكشا والا» يا همان راننده ريكشا كه صندل هايش كف ريكشا افتاده و خودش چهارزانو نشسته بود و مشغول خواندن روزنامه بود، مردي كه در كنار دكه محقرش براي تعمير كفش در گرماي بالاي چهل درجه اخبار مي خواند، مرد ريزنقشي كه گوشه گاري ميوه اش نشسته بود و روزنامه مي خواند. از آنجا كه ديگر فهميده بودم افرادي كه مشاغل فرودست دارند بيشتر از كاست هاي پايين و اغلب ساكن زاغه ها هستند، برايم اين اقبال به روزنامه خواني عجيب بود، آن هم وقتي در ذهنم وضعيت را با ايران مقايسه مي كردم. با خودم فكر مي كردم كه شايد هنوز نگاه توريستي به اين شهر و مردمانش دارم و مي خواهم همه چيز را عجيب و غريب و متفاوت جلوه دهم. سه سال بعد و در حالي كه ديگر هيچ چيزي در آن شهر دور باعث تعجبم نمي شد در يكي از كلاس هاي درسي مان كه موضوعش جامعه هند در گذار بود به مبحث رسانه و تغييراتش رسيديم. تازه آنجا بود كه متوجه شدم در زماني كه تعدادي از رسانه هاي چاپي بزرگ دنيا نگران كاهش تيراژ و مخاطبان شان بودند، تيراژ روزنامه ها در هند در حال افزايش است و روزبه روز تعداد مخاطبان شان بيشتر مي شود. چاپ روزنامه ها به چندين زبان براي ساكنان ايالت هاي متفاوت، بالا رفتن نرخ باسوادان، ارزان بودن قيمت و توزيع پستي روزنامه يكي از دلايل اقبال به آن بود. استادمان توضيح داد كه روزنامه هاي معتبر كه در سراسر هند توزيع و منتشر مي شوند، علاوه بر چاپ به زبان هاي ايالت هاي مختلف، در محتواي روزنامه از جمله در اولويت بندي اخبار، تعييراتي مي دهند و از همه مهم تر اينكه با توجه به سطح سواد افراد در هر ايالت، گزارش ها و تحليل هاي روزنامه اصلي به زبان ساده تر و همه فهم تري نوشته مي شوند و البته روزنامه هاي زيادي هم در حوزه ايالتي و به زبان همان ايالت چاپ و منتشر مي شدند. حالا ديگر جواب سوالم را گرفته بودم. مي دانستم كه فرد فقير زاغه نشين با ميزان سواد اندكش لازم نيست ساعت ها وقت صرف كند تا معني برخي كلمات و جمله ها را در سرمقاله ها و تحليل ها بداند در حالي كه حتي خود ما روزنامه نگارها در ايران مجبوريم براي درك برخي تحليل ها و سرمقالات به انواع و اقسام سيستم هاي رمزگشايي متوسل شويم!
    در سال ٢٠١٧ پيمايشي درباره خوانندگان روزنامه ها در هند اجرا شد كه نتايجش در ابتداي سال ٢٠١٨ منتشر شد. در اين پيمايش، ٣٢٠هزار خانوار در يك سال مورد مطالعه قرار گرفتند. اين پيمايش بزرگ ترين ارزيابي اي است كه در زمينه تعداد خوانندگان نشريات در سطح جهان صورت گرفته است. نتايج اين پيمايش نشان مي دهد كه ٣٩درصد از هندي هاي بالاي ١٢ سال روزنامه مي خوانند. تعداد خوانندگان روزنامه در چهارسال گذشته در هند ٩درصد افزايش يافته است. در اين ميان، تعداد خوانندگان روزنامه هاي انگليسي زبان نسبت به چهار سال گذشته ١٠درصد افزايش يافته است. بيشترين افزايش تعداد خوانندگان روزنامه ها مربوط به زبان اوريا (زبان غالب در ايالت اوريسا در شرق هند) است كه ٨٣درصد نسبت به سال ٢٠١٤ افزايش يافته است.
    بد نيست نگاهي به تعداد خوانندگان چند روزنامه هندي بيندازيم تا متوجه تفاوت كلمه «كثيرالانتشار» در روزنامه هاي هندي و ايراني شويم. جمعيت ميلياردي هند را بهانه نكنيم و اين را هم در نظر بگيريم كه بايد ٣١ميليون ايراني (با احتساب جمعيت ٨٠ميليون نفري) روزنامه بخوانند تا از لحاظ آماري با هند برابر شويم.
    «دينيك جاگران» پر مخاطب ترين روزنامه هندي است كه به زبان هندي هم منتشر مي شود و تعداد خوانندگانش در يك ماه ٧٠ميليون و ٣٧٧هزار نفر بوده است. پرمخاطب ترين روزنامه انگليسي زبان در هند هم «تايمز آف اينديا» است كه تعداد خوانندگانش در يك ماه، ١٣ميليون و ٤٧هزار نفر است.
    «هيندوستان» دومين روزنامه پرمخاطب هندي است با تعداد مخاطبان ٥٢ميليون و ٣٩٧هزار نفر در ماه و سومين روزنامه هم «امار اوجالا» است با تعداد ٤٦ميليون و ٩٤هزار نفر در ماه. دهمين روزنامه پرمخاطب هندي «پرابات خبر» با تعداد مخاطبان ١٣ميليون و ٤ هزار و ٩٢٩ نفر در ماه است و بيستمين روزنامه ٩ميليون و ٦٢٣هزار نفر خواننده در ماه دارد.
    تجربه زيسته: ٣٩ درصد هندي ها روزنامه مي خوانند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4110 به تاريخ 24/3/97، صفحه 11 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    آثار ديگري از "محبوبه حسين زاده"

  زنان معدن كار جهان
محبوبه حسين زاده، شرق 13/12/92
مشاهده متن    
  گفت وگو با حسين محموديان، دانشيار دانشكده علوم اجتماعي تهران:نمي توان دسترسي افراد به خدمات بهداشتي را محدود كرد
محبوبه حسين زاده، شرق 16/11/92
مشاهده متن    
  رفتارشناسي انتخاباتي ايرانيان / در نشستي با حضور 7 جامعه شناس بررسي شد
محبوبه حسين زاده، شرق 4/4/92
مشاهده متن    
  ديدگاه هاي روحاني و ولايتي درباره مطالبات زنان
محبوبه حسين زاده، شرق 22/3/92
مشاهده متن    
  تونل هايي براي كسب استقلال
محبوبه حسين زاده، شرق 19/3/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كلام اسلامي
متن مطالب شماره 105، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است