|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


خبرنرخ رشد اقتصادي ۹۶ اعلام شد
    براساس نتايج حساب هاي ملي فصلي مرکز آمار ايران بر مبناي سال پايه ١٣٩٠، نرخ رشد محصول ناخالص داخلي (به قيمت بازار) در سال١٣٩٦، معادل۷/ ۳ درصد بوده است.نتايج مذکور حاکي است رشته فعاليت هاي گروه کشاورزي يک درصد، گروه صنعت (شامل: استخراج نفت خام و گاز طبيعي، ساير معادن، صنعت، انرژي و ساختمان) ۶/ ۱ درصد و فعاليت هاي گروه خدمات ۸/ ۶ درصد رشد داشته است. از اين رو بيشترين رشد در بخش خدمات رخ داده و کمترين رشد نيز در بخش کشاورزي گزارش شده است. همچنين رشد محصول ناخالص داخلي بدون نفت ۳/ ۴ درصد بوده که نشان مي دهد عمده رشد اقتصاد در سال گذشته از رشد بدون نفت نشات گرفته است.
    
    
     هشدار لاريجاني درباره آسيب عدم وفاق
    دنياي اقتصاد : علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي آسيب عدم وفاق در کشور را از صدمه تحريم هاي آمريکا بيشتر دانست و گفت: دوستاني، مصاف پيش رو را کوچک مي بينند و به نزاع هاي جزئي مي پردازند که اين موضوع براي کشور آسيب در پي دارد.
    به گزارش «ايرنا» علي لاريجاني روزسه شنبه در ديدار اعضاي شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي تاکيد کرد: بايد روي وفاق و موضوعات اصلي تمرکز کرد تا مشکلات حل شود و ان شاء الله با استفاده از ظرفيت استعدادهاي خوب، از شرايط پيش رو عبور کنيم.به گزارش «ايرنا» رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: مساله وفاق در داخل کشور بسيار مهم است و بايد خطري را که با آن رو به رو هستيم، کوچک نگيريم؛ چراکه گاهي کوچک گرفتن يک موضوع باعث غفلت در داخل مي شود.وي اظهار کرد: همچنان مي بينم دوستاني که هر کدام به وجهي به انقلاب متصل هستند و ترديدي در علاقه آنها به انقلاب وجود ندارد؛ اما به دليل نداشتن تحليل مشترک از شرايط و خرد بيني در برخي مسائل، مصاف پيش رو را کوچک مي بينند و به نزاع هاي جزئي مي پردازند که اين موضوع براي کشور آسيب در پي دارد و حتي اختلاف نظرهاي تصنعي آسيب زا است.لاريجاني گفت: نيروهاي طرفدار انقلاب اسلامي اگر به يک تحليل متحد نرسند و برخي حواشي را کاهش ندهند، کار دشوار خواهد بود. البته وجود اختلاف نظر طبيعي است؛ اما بايد براي نيل به اهداف بزرگ اختلاف نظرها کنار گذاشته شود و انجام اين مهم هنر بزرگي است؛ بنابراين به دوستان موتلفه توصيه مي کنم، تلاش کنند تا جريان هاي مختلف با وفاق بيشتر کار کرده و نگذارند برخي ناشيانه در عرصه سياست بتازند.
    
    
     لايحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق ارز تصويب شد
    دنياي اقتصاد : نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني ديروز با کليات لايحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز موافقت کردند. براساس گزارش «ايرنا» جمعي از نمايندگان دو روز پيش درخواست بررسي با اولويت لايحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را که از سال ۹۵ در مجلس است، ارائه کردند که اين درخواست به تصويب رسيد و ديروز در دستور کار مجلس قرار گرفت.
    مصطفي کواکبيان، نماينده تهران در مخالفت با کليات لايحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: اين لايحه مربوط به يک سال و نيم قبل است و باتوجه به وضعيت کشور مي طلبد متناسب با شرايط امروز مباحث را مطرح کنيم. او با بيان اينکه وضع قاچاق کالا و ارز وخيم است، افزود: با اين لايحه نمي توانيم وضعيت اقتصادي کشور را سر و سامان دهيم و معتقديم که اسکله هاي غيرقانوني در اين لايحه ديده نشده که برخي به من گفتند منظور تو در مخالفت با اين لايحه در واقع سپاه و نيروهاي نظامي است، اما اين طور نيست. کواکبيان يادآوري کرد: اين لايحه ۱۹ ماه قبل تهيه شده، در حالي که در شرايط فعلي پاسخگو نيست و گزارش هاي ما حاکي از اين است که گمرک، دستگاه هاي ايکس ري را به گونه اي طراحي مي کند که قاچاق کالا به صورت قانوني انجام شود. کاظم دلخوش، نماينده صومعه سرا نيز که مخالف کليات اين لايحه بود، همچون کواکبيان تاکيد کرد که اين لايحه بايد براي بررسي بيشتر به کميسيون اقتصادي بازگردد. با اين همه نمايندگان با ۱۳۷ راي موافق، ۴۳ راي مخالف و ۸ راي ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماينده حاضر، کليات آن را به تصويب رساندند.
    
    مناقشه لاريجاني و نماينده دولت بر سر اجراي اقتصاد مقاومتي
    در خبر ديگر به نقل از «ايسنا»در جلسه علني ديروز پارلمان، بعد از قرائت گزارش کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي درمورد نحوه پيگيري تحقق سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي، نماينده دولت به بيان توضيحاتي درباره عملکرد دولت پرداخت که باعث واکنش رئيس مجلس شد. زماني که نماينده دولت در گزارش خود با ارائه آماري از افزايش توليد در بخش هاي مختلف آن را در راستاي اقتصاد مقاومتي خواند، رئيس مجلس گفت: شما در گزارش خود بايد به نحوه اجراي اين قانون اشاره کنيد، قرار بود جلسات ستاد اقتصاد مقاومتي با حضور معاون اول رئيس جمهوري، معاون اول قوه قضائيه و نايب رئيس مجلس برگزار شود که تشکيل نشده است. صحبت هايي که نماينده دولت در واکنش به آن گفت که دولت قانون را اجرا کرد، اما طبق همين گزارش قانون ابهام دارد و مشخص نيست چه کسي مسوول اين کار است و بايد دبيرخانه کجا تشکيل شود.لاريجاني در پاسخ گفت: اگر قانون ابهام داشته، آن را اعلام و از ما سوال مي کرديد. تخلف صورت گرفته و توضيحات شما اشکال عدم اجراي قانون را رفع نکرده است. در سطح قوه مجريه جلساتي برقرار شده و تشکر هم مي کنيم؛ اما طبق قانون بايد جلساتي براي هماهنگي قوا تشکيل مي شد که تشکيل نشده، اگر هم قانون ابهام داشته بايد از ما مي پرسيديد.کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي نيز در گزارش خود از عملکرد دولت در تشکيل جلسات ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي انتقاد کرده و بر لزوم تشکيل شوراي فراقوه اي تاکيد کرده است.
    
    طرح تشکيل وزارتخانه هاي انرژي و آب و محيط زيست
    در جلسه علني ديروز مجلس همچنين طرح اصلاح قانون نحوه پيگيري تحقق سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي اعلام وصول شد. براساس گزارش «ايسنا» طرح ادغام سازمان هاي اورژانس، مديريت بحران و هلال احمر و تشکيل وزارت مديريت بحران از ديگر موارد اعلام وصولي بود. همچنين سوال ملي رضا انصاري نماينده داراب از وزير علوم درباره برنامه وزارت علوم براي ساماندهي دانشجويان دکترا اعلام وصول شد.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اخبار فلزات
متن مطالب شماره 103، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است