|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/3/24: اهداف سياسي و اقتصادي امارات در جنوب يمن
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22106
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21928 24/3/97 > صفحه 8 (دريچه اي به جهان) > متن
 
      


اهداف سياسي و اقتصادي امارات در جنوب يمن


منبع: فارس

امارات از فروردين 94 به همراه عربستان، کشور يمن را مورد تجاوز قرارداده و اين دو کشور تاکنون بيش از 15 هزار يمني را به شهادت رسانده اند. عربستان به دنبال بازگرداندن «منصورهادي» رئيس جمهور مستعفي يمن به قدرت و شکست انصارالله بوده و سعي دارد تا يمن در مسير استقلال سياسي حرکت نکند. اما امارات در اين ميان، اهداف متنوع تري داشته و در سه سال گذشته سعي کرده است تا به آنها دست يابد. در واقع براساس يک توافق نانوشته، امارات جنوب يمن را به عنوان حوزه فعاليت خود برگزيده است. اما امارات در جنوب يمن به دنبال چيست؟
    اماراتي ها دو مجموعه از ملاحظات سياسي و اقتصادي را درخصوص يمن دارند و رويکرد جديد آنها بعد از جنگ عدن نيز با اين ملاحظات ارتباط دارد. از يک سو مهم ترين اهداف سياسي امارات در يمن را مي توان تلاش براي عدم تشکيل دولت با ثبات و قدرتمند در يمن، مقابله با رشد و قدرت گرفتن جريان اخواني، چندپارگي و درگيري بين نيروهاي مختلف يمن مانند القاعده، طرفداران هادي و جنوبي ها و همچنين جدايي جنوب يمن از شمال آن برشمرد. از سوي ديگر امارات نگران رشد اقتصادي يمن در سطح منطقه و تبديل شدن آن به کشوري مستقل و رقيب اقتصادي ابوظبي با توجه به موقعيت ژئوپليتيک آن است.
    
    قدرت اقتصادي يمن
    يمن براي امارات از جنبه اقتصادي بسيار مهم است. از جنبه اقتصادي مهم ترين نگراني امارات تبديل شدن بندر عدن به رقيب قدرتمند دبي است. در حالي که بين المللي شدن دبي و تبديل شدن آن به کانون تجارت منطقه اي درآمدهاي گسترده اي را براي امارات در پي دارد، هرگونه وضعيت باثبات و سياست هاي مستقل که باعث شکوفايي عدن و مناطق ساحلي يمن شود باعث نگراني امارات نيز مي شود. پروژه «مدينه النور» اصلي ترين نمونه اي است که درصورت اجراي آن در يمن، وضعيت اقتصادي منطقه را با دگرگوني هايي مواجه مي کند.
    پروژه مدينه النور در سال 2006 و در پي ديدار علي عبدالله صالح، رئيس جمهور سابق يمن با بيش از150 شرکت از نقاط مختلف دنيا به تصويب رسيد و قرار شد اجراي آن به «عبدالله بقشان» تاجر يمني واگذار شود. بنابر اعلام منابع يمني هزينه تقريبي و اوليه اين پروژه بزرگ حدود 140 ميليارد دلار برآورد شده و درصورت اجرا، گلوگاه هاي اقتصادي در شاخ آفريقا و کشورهاي شبه جزيره عرب را به هم مرتبط مي کرد به ويژه اينکه نقشه مهندسي آن هفت سال پيش طراحي و تصويب شده و نشان مي داد که مساحت مدينه النور چند برابر دبي است. مرکز مديريت اين شهر در منطقه «الحره» در عدن قرار داشت و عنوان مي شود امارات با استفاده از شرکت «بنادر دبي» تمام تلاش خود را براي کنترل و جلوگيري از شکوفايي آن به کار گرفت.
    امارات به عنوان يک کشور تجاري نقش مهمي در تجارت جنوب غرب آسيا دارد، از اين منظر مي کوشد با استفاده از نفوذ خود در منطقه از طرح هاي توسعه ديگر بنادر کشورهاي حاشيه خليج فارس و اقيانوس هند جلوگيري کند. امارات سعي دارد تا بندرهاي يمن از بندر عدن تا بندر المکلا و المخا را زير سلطه خود داشته باشد . ابوظبي با اين کار به دنبال آن است که بندرهاي يمن را تحت مديريت و سلطه خود داشته باشد تا اين بندرها در آينده هيچ خطر و تهديدي براي بندر دبي به عنوان بندر ترانزيتي در خليج فارس ايجاد نکند. اکنون سلطه بر بنادر مهم يمن تقريباً در دست امارات است و حتي بنادر روبروي سواحل يمن مانند بندرهاي سومالي، جيبوتي و اريتره و خيلي از اين کشور ها نيز زير نظر شرکت هاي اماراتي عمل مي کنند.اين در حالي است که سلطه بر بنادر يمن از منظر عربستان از اهميت کمتري برخوردار است. اين کشور بيشتر به نفت يمن چشم طمع دوخته و در تلاش است تا ميدان نفتي «واعد» را که در استان الجوف واقع شده به کنترل خود درآورد. رياض در صورتي که بتواند به اين خواسته ها دست يابد افزون بر افزايش توليد نفت مي تواند به جاي استفاده از تنگه هرمز در خليج فارس از درياي عرب نفت صادر کند. مسئله اي که در ميدان عمل رياض موفق نشده است که آن را اجرا کند.
    
    جريان هاي سلفي در جنوب
    بررسي رفتار امارات در سه سال گذشته نشان دهنده اين است که اساسا اين کشور به دنبال گسترش نفوذ خود در جنوب يمن بوده و چندان مايل به مقابله با انصارالله در استان هاي شمالي نيست. به همين دليل، اولين کاري که امارات به شکل فعالانه در يمن انجام داده است، ايجاد گروه هاي تکفيري مسلح متشکل از20 هزار سلفي در جنوب يمن بوده است. اين نيروي سلفي در يمن به خصوص در جنوب آن، به نام «حزم الامني» شناخته مي شود. امارات با استفاده از اين نيروها بارها به نبرد با نظاميان و مزدوران وابسته به عربستان پرداخته است. امارات همچنين يک نيروي زميني، هوايي و دريايي در يمن دارد و سعي کرده است، با اين نيروها و ايجاد ارتشي متشکل از 40 هزار نفر از جنوبي ها و سلفي ها، بندرهاي يمن از بندر عدن تا بندر المکلا و المخا را زير سلطه خود داشته باشد و به عنوان حاکم فعلي، بر اقتصاد و عبور و مرور در سواحل يمن کنترل و همچنين بر باب المندب سلطه داشته باشد. امارات با اين کار به دنبال آن است که بندرهاي يمن را تحت مديريت و سلطه خود داشته باشد تا اين بندرها در آينده هيچ خطر و تهديدي براي بندر دبي به عنوان بندر ترانزيتي در خاورميانه ايجاد نکنند. اکنون سلطه بر بنادر مهم يمن تقريباً در دست امارات است.
    
    حمله به سقطري
    امارات در بعد سياسي نيز سعي دارد با اقداماتي مانند اعزام نيروي نظامي به جزاير استراتژيک سقطري به نوعي قدرت خود را به عربستان در اين منطقه نشان دهد. عربستان و امارات در ماه هاي گذشته وارد فاز اختلافات شده و حتي درگيري هاي شديدي بين نيروهاي دو طرف در شهر عدن رخ داده است. از سوي ديگر، پس از برکناري «خالد البحاح» نخست وزير مورد حمايت امارات، اختلافات بين امارات با دولت مستعفي نيز بسيار زياد شد و به همين دليل اقدامات امارات در جنوب يمن مي تواند با هدف فشار بر منصور هادي نيز باشد. امارات سعي کرده است چند جزيره يمن از جمله جزيره مهم و استراتژيک سقطري را در اختيار بگيرد. امارات در اين جزيره شبکه تلفن همراه نيز دارد و کد کشور امارات در اين جزيره فعال است. بندرهاي اين جزيره کاملاً در سيطره امارات است و حتي گياهان نادر و نمونه هاي جانوري موجود در اين جزيره نيز در اختيار امارات است.
    اخيرا فعالان يمني در فيس بوک و توئيتر و ... عکس هايي از خيابان هاي امارات منتشر کردند که نشان مي داد، امارات درختان منحصر به فرد جزيره سقطري را در خيابان هاي ابوظبي و دبي کاشته است. در حال حاضر، امارات در جنوب يمن دو دولت جداگانه تاسيس کرده است، يک دولت در عدن و يک دولت در المکلا و حضرموت وجود دارد و آنها را اداره مي کند، اما اين کار به صورت مجزا صورت مي گيرد. حتي نيروهاي امارات هم مجزا عمل کرده و نقشه امارات براي تقسيم يمن به چند ايالت را پيگيري مي کنند.
    
    عمق استراتژيک
    امارات هرچند از لحاظ اقتصادي کشوري ثروتمند است اما فاقد عمق استراتژيک لازم است. معمولا کشورهاي حاشيه خليج فارس، به خصوص قطر، بحرين و امارات کشورهاي بسيار ثروتمند و توانمندي هستند، اما مساحت جغرافيايي آنها بسيار کوچک است. به عنوان مثال، در حال حاضر مناطق تحت اشغال امارات در يمن، از کشور امارات بزرگتر است. در اين بين امارات که مي خواهد خود را به عنوان کشور بزرگي در منطقه خاورميانه مطرح کرده و حتي با ايران نيز مقابله و برضد ترکيه عمل کند، نياز به مساحت جغرافيايي بيشتر دارد. به همين دليل با توجه به اين وضعيت، داشتن چند جزيره استراتژيک و مهم در درياي عرب، خليج عدن و درياي سرخ براي امارات بسيار مهم است.
    
    جمع بندي
    به نظر مي رسد امارات در جنگ يمن بر خلاف عربستان، به اهداف خود رسيده و بنادر حساس يمن را اشغال کرده است. در واقع امارات در يمن دو هدف سياسي و اقتصادي را دنبال کرده است. از نظر سياسي امارات به دليل مساحت کم فاقد عمق استراتژيک است و سعي دارد با تصرف بنادر يمن اين ضعف خود را جبران کند. علاوه بر اين تسلط بر جزيره استراتژيک سقطري که اخيرا امارات نشان داد که قصد اشغال اين منطقه را دارد امارات را قادر خواهد کرد که در دهانه تنگه استراتژيک باب المندب پايگاه نظامي داشته باشد و حتي با استفاده از اين جزيره و باب المندب بتواند به شاخ آفريقا نيز دست يابد. به همين دليل است که کارشناسان معتقدند که هدف امارات در اشغال بنادر يمني دائمي بوده و اين کشور سعي ندارد به هيچ عنوان اين بنادر را تحويل دهد. امارات تصور مي کند که در صورت موفقيت بنادر يمني، بندر دبي به عنوان قلب اقتصاد امارات رونق خود را ازدست خواهد داد. به همين دليل، امارات نقشه جدايي و تقسيم يمن به چند منطقه و چند کشور را در دست دارد و به دنبال انجام اين کار است.
     امارات در جنوب يمن با استفاده از تاکتيک ترور سران سلفي به دنبال آن است تا نيروهاي مورد حمايت خود را در جنوب يمن به قدرت برساند. در اين راستا امارات 11 تن از علماي عدن را ترور کرد. در شرايط کنوني نيز امارات به دنبال آن است تا بندر الحديد ه را نيز اشغال کند تا بدين وسليه بنادر يمن را به صورت کامل در اختيار خود بگيرد. اين مسئله لزوم اتحاد قبايل جنوب يمن با شمال اين کشور بر عليه امارات را بسيار مهم مي کند. مردم و ساکنان جنوب امارات، از تحرکات و فعاليت هاي امارات در خاک خود به خصوص از ايجاد نيروها و شبه نظاميان ويژه و زندان هاي مخفي که زندانيان از گروه هاي مختلف در آن تحت شکنجه قرار دارند، بسيار ناراضي هستند. بر اساس تحقيقي که خبرگزاري آسوشيتدپرس انجام داده است؛ اين زندان ها در داخل پايگاه هاي نظامي، فرودگاه ها، بنادر مختلف يمن و حتي در ساختمان هاي مسکوني وجود دارد. تاکنون دست کم 18 زندان مخفي در جنوب يمن تحت اداره امارات يا نيروهاي يمني که امارات آن ها را تشکيل و آموزش داده است، مستند شده است. زندان هاي امارات در يمن موسوم به گوانتاناموي امارات است و همين مسئله مي تواند باعث قيام مردم يمن عليه امارات شود.
    اهداف سياسي و اقتصادي امارات در جنوب يمن
    


 روزنامه كيهان، شماره 21928 به تاريخ 24/3/97، صفحه 8 (دريچه اي به جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم آزمايشگاهي
شماره 1 (پياپي 46)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است