|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 97/3/24: محمدجواد ابطحي كوتاه نمي آيد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3218
يكشنبه بيست و يكم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3170 24/3/97 > صفحه 15 (سياست) > متن
 
      


محمدجواد ابطحي كوتاه نمي آيد
انتشار خبر تجاوز بهانه اي مي شود براي حمله به مقدسات مردم خميني شهر

نويسنده: محمدحسن نجمي


    
    خبر تجاوز به دختربچه افغانستاني در خميني شهر اصفهان، فضاي عمومي کشور را تحت تاثير خود قرار داده است؛ از يک سو شايعه و خبرهاي نادرست به اين موضوع دامن مي زند، از سوي ديگر سخنان برخي مقام ها. يکي از آنها سيد محمدجواد ابطحي، نماينده خميني شهر، در مجلس شوراي اسلامي بود. او در واکنش به اين موضوع نامه اي نوشت که با انتقاد گسترده اي در فضاي مجازي و حتي بين ديگر نمايندگان روبه رو شد.
    او در بخشي از نامه اش خطاب به رئيس سازمان بهزيستي کشور، خواستار برکناري رئيس اورژانس کشور شده بود؛ آن هم به دليل اعلام خبر تجاوز به دختر خردسال. او در اين نامه نوشته بود: «همان طور که مستحضريد، آقاي جعفري، رئيس اورژانس اجتماعي کشور، در اقدامي ناشيانه مسئله تجاوز به دختر افغاني در شهرستان خميني شهر را رسانه اي کرد، حال آنکه معلوم نيست تجاوز حتمي باشد. معلوم نيست [متجاوزان] چند نفر بوده اند، ثالثا معلوم نيست تبعه چه کشوري بوده اند، رابعا معلوم نيست انگيزه هاي عامل يا عاملين در صورت صحت ماجرا، چه بوده است. متاسفانه دشمنان انقلاب اسلامي و امام خميني(ره) از فرصت سوءاستفاده کرده، در شبکه هاي مختلف داخلي و خارجي، اسلام، پيامبر، اهل بيت، امام خميني و رهبري و مردم شهيدپرور استان را آماج افترا و لجن پراکني قرار داده اند. لذا مستدعي است نسبت به برکناري فوري ايشان از سمت رياست اورژانس اجتماعي کشور اقدام و نتيجه را جهت کاهش التهاب و تنش در شهرستان رسانه اي فرماييد». اما پس از اوج گرفتن انتقادها به اين نامه، او نامه ديگري منتشر و سعي کرد که گفته هايش را توجيه کند؛ او در نامه دوم به موضوع شفافيت اشاره کرد و نوشت: «بديهي است که اگر شفافيت از بين برود، چه بسا يک مدير دولتي به راحتي اقدام به سوءاستفاده از مقام خود کرده و با ايجاد شرکت هاي خصوصي و داشتن رانت اطلاعاتي بتواند به ثروت هاي نامشروع دست يابد. اگر حقوق و محل درآمد مديران شفاف نباشد چه بسا که ببينيم يک کارمند دولت بعد از 30 سال کار تمام وقت صدها ميليارد تومان ثروت جمع آوري کرده که به هيچ عنوان با حقوق دريافتي آن فرد تطابق ندارد... اما آيا با اين توضيحات مي توان ادعا كرد که شفافيت همه جا براي جامعه مفيد است و لزوما در مورد همه چيز بايد شفاف سازي كرد؟ براي مثال آيا مي توان تغييرات ذخيره گندم يا سوخت کشور را شفاف سازي كرد و به طور فرضي اعلام كرد که مثلا ذخيره گندم سيلوهاي کشور رو به اتمام است؟ بديهي است که هيچ عقل سليمي چنين قسم شفافيتي را نمي پذيرد... موارد ديگري از نمونه هاي نامناسب بودن شفافيت براي جامعه مواردي است که پاي اطلاعات امنيتي در ميان است يا اخباري که از نظر اخلاقي و اجتماعي آسيب زا باشند».
    او پس از نوشتن 600 كلمه، تازه به موضوع تجاوز مي رسد و مي نويسد: «ماجرايي که تحت عنوان تجاوز به يک دختربچه افغان در خميني شهر رخ داد را بايد يکي از اين بي مسئوليتي هاي مقامات مسئول در انتشار اطلاعات محسوب نمود. خبري منتشر شد که به دختربچه اي تجاوز شده و اين دختربچه افغان بوده است. البته هنوز هم با توجه به اظهارات ضدو نقيض مادر کودک ابعاد مسئله مشخص نيست و هنوز قطعي نيست که هويت مجرم يا مجرمان چه بوده است و يا اينکه مليت آنان چيست و اينکه آيا تجاوز اتفاقي بوده يا نتيجه يک توطئه قبلي و... هيچ يک از جزئيات مسئله مشخص نيست الا اينکه در خميني شهر به دختري افغان تجاوز شده است! فقط يک خبر مبهم و کلي...».
    او در پايان نامه خود نوشته که «...اکنون انتشار خبر تجاوز به يک کودک افغان در خميني شهر مي شود بهانه اي براي حمله به مقدسات ديني مردم خميني شهر. گويي که مردم متدين مسئول جنايت هستند و دليل جنايت هم تدين آنهاست. و اين در حالي است که اساسا هنوز هيچ اطلاعاتي از هويت و حتي مليت مجرم يا مجرمان در دست نيست. و فرضا هم که اطلاعاتي وجود داشت، بدون شک انگشت اتهام را به سوي افراد لاقيد و بي بندوبار مي برد. اما شاهد هستيم که چگونه اين جريان با پيش دستي در حال عقده گشايي عليه اسلام و انقلاب اسلامي و امام خميني است. بديهي است که از هيچ يک از نکات فوق نمي توان سرسري عبور کرد. جريان ضدانقلاب داخل و خارج با سابقه سياهي که دارند هميشه مترصد کمترين فرصت و بهانه اي براي استحاله فرهنگي و ايجاد ناامني و اعمال فشار رواني و حمله به ارزش هاي اسلامي و انساني هستند و متاسفانه توسط برخي مدعيان اصلاح طلبي و سلبريتي ها نيز همراهي مي شوند. بايد ديد تا کجا نهادهاي قضائي و امنيتي مي خواهند در مقابل اين افراد سکوت کنند».
    با تمام اين اوصاف، 21 خرداد بود که «ايسنا» به نقل از رئيس سازمان پزشکي قانوني کشور نوشت: «کارشناسان اين سازمان تجاوز به دختربچه افغانستاني را تاييد کردند». «احمد شجاعي» گفته که «کارشناسان پزشکي قانوني پس از بررسي و انجام معاينات لازم تجاوز به دختربچه افغانستاني در خميني شهر را تاييد کردند». به گفته او، جزئيات آزمايش هاي کارشناسان پزشکي قانوني در اختيار مقام قضائي قرار گرفته است، بااين حال «سيدمحمدجواد ابطحي» در گفت وگو با «شرق» مي گويد پزشکي قانوني موضوع تجاوز را به هيچ وجه تاييد نکرده است.
    
    نماينده خميني شهر: بهاره را بهانه کردند
    
     شما درباره موضوع تجاوز به دختربچه افغانستاني در خميني شهر، نامه اي نوشته بوديد و انتقادهاي زيادي به اين نامه وارد شد؛ اما حالا پزشکي قانوني تجاوز را تاييد کرده است، توضيح شما چيست؟
     پزشکي قانوني به هيچ وجه تاييد نکرده است. پزشکي قانوني مي نويسد ازاله بکارت صورت گرفته است؛ اما ازاله بکارت با تجاوز صورت گرفته يا با شيشه پپسي؟
    
     با شيشه پپسي؟!
    مثال مي زنم. به لحاظ حقوقي، پزشکي قانوني نمي تواند بگويد، پزشکي قانوني نظر کارشناسي اش را مي دهد؛ اين قاضي است که بايد تصميم بگيرد.
    
     شما در نامه به موضوع مليت اشاره کرده بوديد که مليت معلوم نيست و... .
    بحثم اين است که در بحث هاي اخلاقي و امنيتي...
    
     اين بحث امنيتي بوده؟
     خب اگر ما کنترل نکنيم، 10 هزار نفر از پناه جويان افغان در خميني شهر زندگي مي کنند... اگر دعوا درست کنيم، آنها بيايند به يک فرد ديگر ايراني تجاوز کنند چطور جواب مي دهيد؟! همين سفير افغانستان که مي خواست بيايد خميني شهر، شما چه جواب مي دهيد؟ در کابل عليه نظام راهپيمايي کردند، شما چه جوابي مي دهيد؟ من حرفم اين است که يک مسئولي که وظيفه اش کنترل آلام و کم کردن استرس هاست، بايد خيلي حواسش جمع باشد که چه خبري را رسانه اي کند يا نکند.
    
     اما گفته نشدن آن هم کمکي به اصل موضوع نمي کند.
    من نامه اي در چهار صفحه خطاب به ملت ايران نوشتم. در آن گفته ام.
    
     به هرحال انگار صورت مسئله را پاک کرده ايد.
    اصلا بحث صورت مسئله نيست. شما جوان هستيد، خاطرتان نيست. مجله اي بود به نام «گزارش هفته» که هر هفته چاپ مي شد. اول انقلاب مي‎آمد و عکس هاي فرح و... را کنار دريا و اينها به عنوان فساد مي زد؛ اما خب توقيف شد. چرا؟ خب اينکه به نفع ما بود. چون اشاعه فحشا مي کرد يا روزنامه اي داشتيم به نام روزنامه حوادث؛ اين کارش انتشار اخبار دزدي و تجاوز و اينها بود. اما آن را بستند؛ چرا؟ چون قبح گناه و جرم را در جامعه مي شکست. آنهايي که دم از شفافيت مي زنند چرا کارهاي بزرگ را محرمانه مي دانند؟ برجام محرمانه، قرارداد بويينگ محرمانه، اما اينجا که به اخلاق جامعه مربوط است بايد شفافيت باشد؟! مي گويم اين مهم تر است، چون به نظام اخلاقي مربوط است. خداوند ستارالعيوب است.
    
     اما بالاخره جرمي اتفاق افتاده.
    باشد؛ ولي بايد ثابت شود. خب مثلا پدر معتاد است؛ آنها چه مي دانند که بچه چي بوده. بهاره را بهانه کردند و بولدش کردند. پس فردا اين دختر که عکس و فيلمش را در فضاي مجازي منتشر کرده اند، چگونه بايد در جامعه زندگي کند؟
    
    محمدجواد ابطحي كوتاه نمي آيد / انتشار خبر تجاوز بهانه اي مي شود براي حمله به مقدسات مردم خميني شهر
    


 روزنامه شرق ، شماره 3170 به تاريخ 24/3/97، صفحه 15 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    آثار ديگري از "محمدحسن نجمي"

  «شادآباد» بدون شادي
محمدحسن نجمي، شرق 21/4/97
مشاهده متن    
  رئيس فراكسيون محيط زيست مجلس خبر داد: پرونده فعالان محيط زيست در انتظار تصميم دادگاه
محمدحسن نجمي، شرق 30/3/97
مشاهده متن    
  لايحه الحاق ايران به كنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي تروريسم چگونه به تعويق افتاد: پيامك هاي مشهدي
محمدحسن نجمي، شرق 23/3/97
مشاهده متن    
  ديپلماسي پشت سد طومار / بررسي لايحه الحاق ايران به كنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم 2 ماه به تعويق افتاد
محمدحسن نجمي، شرق 21/3/97
مشاهده متن    
  لاريجاني با 147 راي، رئيس مجلس ماند / قدرت نمايي «اميد» در بهارستان
محمدحسن نجمي، شرق 10/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 162، مرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است