|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: شفافيت در انتصاب مديران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4531
پنج شنبه 4 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


سرمقاله 
شفافيت در انتصاب مديران


نويسنده: نيما نامداري

اقدام اخير شهرداري و شوراي شهر تهران براي شفاف سازي اطلاعات مديران شهرداري راهکاري ساده براي مشکلي پيچيده است که اگر با راهکارهاي ديگري همراه نشود بعيد است مشکل اصلي را درمان کند؛ اگرچه در جاي خود اقدامي ارزشمند و مفيد است. واضح است که شيوه انتصاب مديران دولتي در ايران به شدت از محافظه کاري، سياست زدگي و فساد لطمه خورده است.
    ايجاد چنين شفافيتي مي تواند به مشهود شدن مشکل و قابل قضاوت شدن عملکرد مديران ارشد در انتصاب هايشان کمک کند. اما سوال اينجاست آيا اصولا مديران قوي مي پذيرند و مي توانند در نظام دولتي مديريت کنند؟
    تجربه انتخاب شهردار تهران مثال خوبي براي اين موضوع است. شوراي شهر تلاش کرد فرآيند انتخاب شهردار کاملا شفاف باشد. اما عملا گزينه هاي قابل انتخاب ازسوي شورا به قدري تقليل گرايانه بود که اساسا کسي به شفافيت اين فرآيند توجهي نکرد، چون در نهايت آنچه مهم است توانايي مدير است نه چگونگي انتخاب او.
    کيفيت مديريت در دولت پايين است و يکي از مهم ترين دلايل آن، ضعف بسياري از مديران دولتي است. بسياري از مديران دولتي به قدر کافي توانا نيستند، چون مديران توانا عمدتا تمايلي به کار در دولت ندارند و طبعا صندلي هاي خالي مانده بايد ازسوي همين گزينه هاي موجود پر شوند. مديران توانا به دولت نمي آيند؛ زيرا هم امکان «مديريت کردن» در دولت محدود است و هم نظام جبران عملکرد مديران دولتي ناکارآمد است. منظور از مديريت کردن، همه امکاناتي است که در اختيار يک مدير قرار دارد تا آنچه را که معتقد است براي سازمان مفيد است، به اجرا بگذارد. نظام مالي و بودجه اي بوروکراتيک و ناکارآمد، فشارهاي سياسي، مداخلات نظارتي و کنترلي نهادهاي غيرمسوول، تصلب منابع انساني در دولت و عوامل ديگر مهم ترين موانع مديريت موثر در دولت هستند. در چنين شرايطي اگر اقليتي از افراد توانا، دلسوز و ايثارگر را کنار بگذاريم عمدتا کرسي هاي مديريتي ازسوي کساني اشغال مي شود که فاقد توانايي هاي لازم هستند. کساني که يا به صرف سنوات کارمندي اکنون نوبت شان رسيده که مدير شوند يا چون در بخش خصوصي واقعي توان رقابت براي مدير شدن را ندارند چاره اي جز تطبيق خود با شرايط را نداشته و همين که يک عنوان مديريتي را بعد اسم خود بگذارند، براي شان عالي است.
    در چنين شرايطي بده بستان براي واگذاري صندلي هاي مديريتي هم رونق مي گيرد. يکي از رايج ترين بده بستان ها هم شبکه سازي قدرت است. بسياري از مديران دولتي بنا به تجربه دريافته اند اگر به فردي که منتسب به اشخاص صاحب قدرت است نزديک شوند اين نزديکي و ارتباط مي تواند در روز مبادا حلّال مشکلات آنها باشد. وجود يک فرد وابسته به منابع قدرت در کنار آنها مي تواند تيغ نظارت رسمي را کُند کند. نهادهاي نظارتي رسمي در مواجهه با فسادي که افراد منتسب به قدرت درگير آن هستند محتمل است که دچار رودربايستي و احتياط هاي سياسي شوند. معمولا افراد درجه يک سياسي و سرشناس خود مستقيم وارد اين مناسبات نمي شوند، اما خانواده آنها کاملا در معرض چنين پيشنهادهايي هستند. اينجاست که پديده ژن خوب شکل مي گيرد. گاهي هم اين بده بستان ها دوطرفه است و مديران به نزديکان هم به صورت متقابل سمت مديريتي مي دهند. يکي همسر ديگري را مشاور مي کند ديگري فرزند اولي را معاون مي کند، اين بده بستان ها عملا شبکه اي از منافع و وابستگي ايجاد مي کند که امکان مقابله با اين روابط را کاهش مي دهد.
    مهم ترين مزيت شفاف شدن فرآيند انتخاب مديران در همين بخش است. شفافيت در چنين موضوعاتي به منزله اعمال نظارت همگاني است و به همين دليل قطعا از برخي فسادها جلوگيري مي کند. به عنوان مثال، پديده تعارض منافع در بخش دولتي بسيار رايج است. تعارض منافع (Conflict of Interest) وقتي رخ مي دهد که يک فرد در موقعيتي قرار دارد که تصميم يا رفتار حرفه اي او در تضاد با منافع سازمان متبوع يا استانداردها و ضوابط شغلي، اما همراستا با منافع شخصي وي است. مثلا وقتي افراد مي توانند درباره موضوعاتي تصميم گيري کنند که خود ذي نفع آن هستند. مثلا اعضاي هيات مديره يک شرکت دولتي که درباره حقوق و پاداش خود تصميم مي گيرند. يا يک مدير دولتي مسووليت نظارت و صدور مجوز حوزه اي را دارد که خود او يا نزديکانش در قالب شرکت هاي خصوصي و گاه حتي نيمه دولتي در آن حوزه ذي نفع هستند. صدها مثال از چنين تعارضات منافعي در دولت وجود دارد که شفافيت انتصاب مديران و البته اعضاي هيات مديره ها و برخي کميسيون ها و شوراهاي کليدي مي تواند به شفاف شدن عملکرد آنها و تحت نظارت قرار گرفتن شان کمک کند.
    يکي ديگر از مزاياي شفافيت انتصاب مديران دولتي کاهش زمينه فساد موسوم به درهاي گردان (Revolving Doors) است. درهاي گردان وقتي کار مي کنند که افراد بين مشاغل عمومي و خصوصي متاثر از هم جابه جا شوند. مثلا فرض کنيد فردي که مدير در يک نهاد نظارتي است بلافاصله بعد از خروج از شغل دولتي در يکي از موسساتي که تا ديروز تحت نظارت او بوده مشغول به کار شود. کسي که مي داند عملکرد او در دولت مي تواند آينده شغلي او را خارج از دولت بسازد يا خراب کند تحت تاثير اين موضوع وارد بده بستان مي شود. يکي از مهم ترين جذابيت هاي مديريت در دولت براي افراد نه چندان قوي همين موضوع است. يک دوره مديريتي حتي کوتاه در دولت براي چنين افرادي دروازه ورود به مناسباتي است که آينده آنها را تامين مي کند. شفافيت در انتصاب مديران امکان نظارت همگاني بر سوابق مديريتي افراد را ايجاد کرده و سير کاري آنها را زير ذره بين خبرنگاران و نهادهاي مدني و جامعه مي برد.
    خلاصه اينکه شفافيت در انتخاب مديران اگرچه گام موثري در کاهش فساد به خصوص در حوزه تعارض منافع است، اما بعيد است مشکل زيربنايي کيفيت مديريت در دولت را حل کند.
    
    سرمقاله: شفافيت در انتصاب مديران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بارآثار ديگري از "نيما نامداري"

  درمان بيماري اقتصاد
نيما نامداري، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  الگوي تعامل امنيت و اقتصاد
نيما نامداري، دنياي اقتصاد 6/3/97
مشاهده متن    
  بازتوليد پلاسكوهاي اقتصادي
نيما نامداري، دنياي اقتصاد 18/11/96
مشاهده متن    
  فرصت در شرايط تهديد
نيما نامداري، دنياي اقتصاد 3/11/96
مشاهده متن    
  رابطه سياستمدار و اقتصاددان
نيما نامداري، دنياي اقتصاد 11/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جهان گستر
متن مطالب شماره 168، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است