|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/3/24: فلاش براي عكاسي خوب است، نه براي زندگي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4110 24/3/97 > صفحه 7 (جلد دوم) > متن
 
      


تحليل 
فلاش براي عكاسي خوب است، نه براي زندگي


نويسنده: محمد محمدي


    
    ١- در پيام هاي امروز جذابيت جاي طبيعت را گرفته است. گويا جذابيت بر طبيعت مقدم است. بسياري از پيام ها مي آيند، چون جذاب هستند و ما هم آنها را به جهت همين جذابيت شان مي پذيريم. ويژ گي مهم بسياري از اين جذابيت ها عمر كوتاه آنان است. فروغ آنها براي چند لحظه است. براي مدتي كوتاه چشم ها را خيره مي كنند و بعد از چشم مي افتند: شبيه مد لباس كه جذابيتش زياد و عمرش كوتاه است يا فلاش دوربين كه نورش درخشنده و زمانش بسيار كوتاه است.
    فلاش براي عكاسي خوب است، اما براي زندگي نه. فلاش يك آن را روشن مي كند و در لحظه بعد ما را در تاريكي رها مي كند. ما به نوري نياز داريم كه همه لحظات ما را روشن كند. به كلمه اي نياز داريم كه سرتاسر زندگي ما را روشن كند. شمعي كه شب ما را روشن كند، بهتر از فلاشي است كه لحظه اي نورافشاني كند. گاهي ما براي اينكه نور يك فلاش را درك كنيم، همه چراغ هاي زندگي را خاموش مي كنيم.
    ٢- روزي خوارزمشاه اسب بسيار زيبايي ديد. شيفته اش شد. دستور داد اسب را به قصر بياورند. صاحب اسب فهميد كه دارد اسبش را از دست مي دهد. او اسبش را خيلي دوست داشت و نمي خواست آن را با هيچ چيز عوض كند. نمي دانست چه كار كند و به پادشاه چه بگويد. فكري به خاطرش رسيد. پيش عماد الملك رفت كه فردي حكيم و از نزديكان پادشاه بود و ماجرا را براي او تعريف كرد. عمادالملك به قصر رفت. اسب را آوردند. خوارزمشاه با ديدن آن اسب زيبا به شوق آمد و به تحسين آن پرداخت. همين طور كه از اسب تعريف مي كرد، نظر عمادالملك را هم پرسيد. عمادالملك گفت: سرورم! چشم هاي زيباي شما هر چيزي را زيبا مي بيند. اسب بسيار زيبايي است. تنها عيبي كه دارد اين است كه سر و تنش با هم تناسب ندارد. مثل اين است كه سر گاوي را روي اسبي گذاشته باشند. با شنيدن اين كلمه پادشاه سرد شد. اسب از چشمش افتاد و ناگهان حس كرد اين اسب زشت است.٭
    مولوي با ذكر اين داستان نشان مي دهد كه چقدر پيام ها و كلمات مي توانند نگاه انسان را به زيبايي تغيير دهند. اگر نگاه انسان به زيبايي تغيير كند همه زندگي تغيير خواهد كرد. اگر زشت را زيبا ببيند، همه زندگي زشت خواهد شد. سبك زندگي غربي زيباست. لباس، غذا، جشن ، موسيقي، فيلم، تفريح و قصه هاي آنها براي ما زيباست. امروزه هزينه زيادي صرف زيبايي بدن، مو، لباس، منزل، وسيله نقليه و... مي شود، اما چرا با وجود برخورداري از اين همه زيبايي جذابيت انسان كمتر شده است؟ بخش مهمي از اين زيبايي محصول تبليغات است، محصول پيام و كلمه است. آن قدر اين تبليغات زياد است كه دردها و رنج هاي عميق آنها را نمي بينيم: دردهايي كه ريشه در سبك زندگي آنها دارد.
    ٣- غذاهاي جديد سر سفره هاي جديد هستند. سفره جديد صفحه نمايش است. اين صفحه جادويي هيچ مشابهي ندارد كه بخواهيم آن را به او تشبيه كنيم. هروقت گرسنه مي شويم، سري به اين سفره مي زنيم: مي خوريم، مي نوشيم، انرژي مي گيريم و لذت مي بريم.
    شهردار مي گويد: بزرگ تر بهتر است. به همين دليل روزبه روز كلماتِ بزرگ تر و خطرناك تري را سفارش مي دهد. كلماتي از آسمان مي بارد كه كسي نمي تواند آنها را هضم كند، كلماتي كه طبيعي نيستند و براي خوردن به هيچ وجه مناسب نيستند. اين كلمات قبل از اينكه بخواهند توسط ذهن هضم شوند، ذهن را در خود هضم مي كنند. صفحات نمايش هر روز بزرگ تر مي شوند تا بتوانند غذاهاي جديد را در خود جاي دهند و جزييات هر غذا را بهتر نشان دهند.
    غذاي سفره هاي جديد بسيار متنوع است. به قول شهردار شبيه رستوران هاي لاس وگاس است كه همه چيز در آن پيدا مي شود. از كلمات شيرين تا كلمات تلخ، از كلمات پاك تا كلمات كثيف، از كلمات روشن تا كلمات تاريك، از كلمات سفيد تا كلمات سياه، از كلمه اميد تا كلمه ياس.
    سفره هاي قديم پايين دست ما بودند و سفره هاي جديد بالاي سر ما. قبلا سر سفره مي نشستيم و حالا مقابل سفره. قبلا ارتباط ما با هم چهره به چهره بود، اما حالا ارتباط ما با پيام ها چهره به چهره است. سفره هاي قديم خانواده را دور هم جمع مي كرد، سفره هاي جديد خانواده را دور خودش جمع مي كند. قبلا بالاي اتاق پذيرايي جاي بزرگ تر ها بود، حالا جاي صفحه نمايش. او از همه بزرگ تر است و طبيعي است كه جاي او در بالا باشد. كلمات از همه بزرگ ترند.
    ٤- در دنياي امروز آنقدر كلمه، تصوير، فيلم و صدا از روي ذهن عبور مي كند، كه انسان همه چيز، حتي خودش را هم فراموش كرده است.
    پيام ها آمده اند تا فرصت ها را بگيرند و خود آنها به جاي ما تصميم گيري كنند. در اين موارد اين ما نيستيم كه داريم صفحه نمايش را مرور مي كنيم، بلكه اين كلمات هستند كه دارند ما را مرور مي كنند. گويا انسان كف خياباني دراز كشيده و ارتش كلمات روي او رژه مي روند و كم نيستند افرادي كه در زير چكمه كلمات له شده اند.
    ٭ مولوي، مثنوي، دفتر ششم، بيت٣٣٤٥.
    تحليل: فلاش براي عكاسي خوب است، نه براي زندگي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4110 به تاريخ 24/3/97، صفحه 7 (جلد دوم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    آثار ديگري از "محمد محمدي"

  علي شفيعي، سرعتي زن تيم ملي واليبال در گفت و گو با «ايران»: پيروزي مقابل بلغارستان برايمان حياتي بود
محمد محمدي سدهي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  معنوي نژاد: خسته ايم اما براي مسابقات جهاني انرژي داريم / گفت و گوي «ايران» با دريافت كننده قدرتي تيم ملي واليبال
محمد محمدي سدهي، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  طلا را به ازبك ها ندادم / گفت و گوي «ايران» با الياس علي اكبري، كوراش كار طلايي در بازي هاي آسيايي جاكارتا
محمد محمدي سدهي، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  عليرضا كريمي، آزادكار قهرمان بازي هاي آسيايي 2018 در گفت و گو با «ايران»: دوست دارم قهرمان ملي باشم، نه بازنده مصلحتي / مردم من را آن گونه كه دوست داشتم، نمي شناختند/ هدفم اين است كه به 2 مدال جهاني و المپيك دست يابم/ طلاي يزداني هم به تيم روحيه داد، هم به كاروان
محمد محمدي سدهي، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گوي «ايران» با نوشاد عالميان، مرد تاريخ ساز تنيس روي ميز : براي مدال المپيك بايد همين حريفان را شكست دهم / خوشحالم كه طلسم 52 سال بي مدالي در اين رشته شكسته شد
محمد محمدي سدهي، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تبليغات بازرگاني
متن مطالب شماره 100، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است