|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/3/24: توديع رمضان و معارفه فطر
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9244
شنبه دوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9238 24/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
توديع رمضان و معارفه فطر


نويسنده: سيد مسعود علوي

يا ربي الذي ليس لي رب غيره لايكون هذا الوداع مني له وداع فناء و لاآخر العهد مني للقاء... (1)
    آخرين فرحت افطار، فطر است و بازگشت به فطرت. اي نگار نورآگينان! از عطش به عطا رسيديم، از صيام به صله و از شكيبايي به شكر. اميد آن داريم كه براي ما محتاجان عنايت يار، نهايت رمضان، رضوان باشد و سرانجام امساك، مسك. (2) خدايا! صداي دل انگيز منادي ات را شنيديم كه به مهماني ملكوت و ضيافت عفو و عطشناكي عشق مي خواندمان. لياقت حضور نداشتيم؛ لطف تو زبان مان را به اجابت گشود و سلسله مهرت، پاي سفره رحمت كشانيدمان. خدايا! اگر ماه سرخ ولايت، محرم را نيافريده بودي، وداع ماه هدايت، رمضان، عاشق كشي ها مي كرد. حسرت فرقت رمضان، تمهيد ورود اندوه عظيم عاشورا در نهانخانه دل مي كند. نماز عيد صائمين، بيعت حسينيان عطش آگين با مواليان معصوم عرصه عصمت و هدايت است؛ «الحمدلله علي ما هدينا و له الشكر علي ما اولينا». (3) صيام ما مقدمه قيام است و پيوند با قائمين نينوا؛ «قل انما اعظكم بواحده ان تقوموا لله». (4)
    سجاده دل و رحل انديشه گشوده ايم و امشب با قاريان قوم قيام، قنوت قربت مي گيريم و آيات وصال را زمزمه مي كنيم. بر نگاه شهر، بهت فراق يار، حكايت دوري از ليلي ليالي رمضان و هجران روزهاي روزه داران است و فطر، زيباترين بدرقه سفر كرده اي است كه هزاران هزار قافله دل، همره اوست و هنوز بانگ رحيلش فرو ننشسته است كه آواي انتظار مكرر از ناي انيسان او به سوي آستان رمضان آفرين اهل كبريا و عظمت وجود و جبروت و عفو و رحمت و تقوا و مغفرت مي خيزد.
    خدايا! مونس ماه زيبايت بوديم و مباد كه حق صحبتش ادا نكرده باشيم و هلال و بدر و محاقش از ما به نزد تو مليك مقتدر، شكوه كند. خدايا! قدر ليله القدر ندانستيم و زمزمه هاي مولا را در كنار چاه تنهايي اش نشنيديم.
    خوشه اي از شاخه نخل نيايش نچيديم و با تنهاترين نيايشگر نخلستان كوفه، هم آوا نشديم و اينك هجران يار، غم افزاي محفلمان شد.
    در آستانه عيد عابدان، خواهان ساغر فطريم و تا ميكده عفو، غزلخوان و اميدوار با پاي دل مي رويم و در مصلاي صالحان به لشكر شكر و سپاه سپاس پيوسته و از جرگه نابخشودگان به در مي آييم. بكوشيم كه در دام اشتياق، گرفتار شده و اسير خال لب يار شويم كه هلال عيد، ابروي دلجوي اوست. از نفس هجرت كنيم و به نفيس برسيم. سياهي سپهر دل بزداييم و در فجر فطر طلوع كنيم. فطر، گشودن صدف امساك و استحصال گوهر بندگي است. كمال استعانت و ايصال صبر و صلات و التقاي انتظار و لقاء را در ژرفاي بحر فطر بجوييم؛ «استعينوا بالصبر و الصلوه». (5)
    عيد فطر، ميعادگاه همان وعده اي است كه همواره دلبسته آنيم؛ «الصوم لي و انااجزي به»؛ بهترين پاداش روزه داران؛ ديدار دلدار. فطر، از جمله آيات و عناصر رحمت عام الهي است كه واجد سه ركن؛ خداوند (هادي)، رسول خدا و آل عصمت (وسيله هدايت) و مردم (هدايت شوندگان) است. در ادعيه اين روز خجسته نيز اين سه ركن مشهود است؛ «الذي جعلته للمسليمن عيداً و لمحمد صلي الله عليه و آله...»، به اين معني كه خداوند، عيد فطر را همچون هديه اي براي رنج ها و زحمات عاشقانه رسول خويش در راه هدايت انسان ها و نيز شكيبايي امت اسلام در عبادات الهي عطا فرموده است و چون عيد، هميشه از عناصر فراگير در ميان آحاد مردم و مايه شادماني و خرسندي است، يك پديده وحدت آفرين محسوب شده و همگرايي و تاليف قلوب را به همراه مي آورد، خصوصاً اگر با معنويت و جاذبه هاي روحاني و فرامادي همراه باشد.
    معنويت و توجه به امور معنوي از عوامل ايجاد قدرت و احساس قدرت و توانمندي نيز مي باشد، لذا عيد سعيد فطر كه پس از يك دوره يك ماهه ممارست در تقوا و تقويت روحي، وحدتي از موضع قدرت با پشتوانه الهي به وجود مي آورد، اگر جهان اسلام از آن به نحو صحيح بهره مند شود، مي تواند اركان و زواياي اتحاد و قدرت خود را مستحكم تر و گسترده تر نمايد و تفرق و احساس هاي ناسيوناليستي و طراوت سوز را از جوامع متشكله اش بزدايد و جوانب گوناگون همگرايي؛ «دولت و ملت»، «ملت ها با ملت ها» و «دولت ها با دولت ها» را تحقق ببخشد.
    جنبه سازنده ديگر عيد فطر، تثبيت ذخاير نفساني كسب شده در ماه مبارك رمضان و تنفيذ قدرت اجرايي روزه داران براي دوره يك ساله تا فرا رسيدن رمضان ديگر در سال آينده است. حالت روحي صائمين در عيد فطر كه توام با حس خرسندي از تحمل رنج و صبر، كاستن از برترين تعلقات مادي و ارتباط دو سويه با خالق و حالت انابه و ايصال با مبدا قدرت و كسب رضايت پروردگار، كه در اقامه نماز شكوهمند عيد فطر به اوج مي رسد، عزم پارسايان و روزه داران را در استمرار خداگرايي و حق جويي، استوار مي سازد. اين عزم و تصميم الهي با پاداش گرفتن و رويت رحمت و رافت حق تعالي براي استعانت از صبر و صلات در ماه رمضان و حضور در جرگه هدايت يافتگان و شاكران فطر، مستحكم تر و عميق تر مي شود. اين احساس نيز در فائزين فطر زنده مي شود كه به لغزش ها و خطاياي خويش واقف شده و با روزه و نماز و نيايش به آن كرامت و شرافتي رسيده اند كه از معاصي، فاصله بگيرند و اجراي فرامين واحكام خدايي را وجهه همت خود قرار دهند.
    عيد فطر، روز مغفرت الهي و گرفتن جزاي جميل براي تزكيه و ذكر خدا توسط اهل ايمان و عمل صالح است و در واقع، نماد كوچكي از روز بزرگ رستاخيز است كه در آن هنگامه عظيم، مومنان پاداش و اجر صبر خويش در سجن دنيا را از خداي خويش اخذ نموده و خشنودي دو سويه خالق و مخلوق را مشاهده مي كنند.
    نماز عيد فطر نيز نمايشي از همايش بي كرانه انسان ها در عرصه قيامت است كه در آن روز، شايستگان و شرافتمندان اهل پروا و پارسايي در صفوف به هم فشرده، اميدوار به فضل الهي مي ايستند تا از رحمت و مغفرت حق تعالي بهره اي ببرند و در بهشت عنايت معبود خويش معتكف شوند. نكته آخر اينكه؛ عيد فطر، عيد خرسندي از يك ماه، مقابله با هواهاي نفساني و كسب غنيمت ها و دستاوردهاي بي شمار در اين عرصه كارزار و نبرد با تمنيات و تلاش براي حفظ اين غنايم و رهاوردهاي ارزشمند و نهادينه كردن روح مبارزه و جهاد اكبر در نفس و ابقاي گوهر درخشان عبوديت در صدف وجود خويشتن است. ما كه اكنون از گرسنگي به گرانسنگي و از عطش به عطاي الهي رسيده ايم، بكوشيم كه در ساعات و آنات فراروي خويش به ثمرات تزكيه و ذكر مستدام، نايل شويم. ان شاء الله تعالي.
    
    پي نوشت ها:
    1- دعاي وداع با ماه رمضان
    2- سوره مطففين، آيه 26
    3- ذكر مخصوص روز عيد فطر
    4- سوره سبا، آيه 46
    5- سوره بقره، آيه 45
    
    
    سرمقاله: توديع رمضان و معارفه فطر
    


 روزنامه رسالت، شماره 9238 به تاريخ 24/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    آثار ديگري از "سيد مسعود علوي"

  روي من حساب نكنيد!
سيد مسعود علوي، رسالت 30/3/97
مشاهده متن    
  ايران بايد يا آمريكا بايد؟
سيد مسعود علوي، رسالت 2/3/97
مشاهده متن    
  گفتگو با اروپا سركاري است
سيد مسعود علوي، رسالت 24/2/97
مشاهده متن    
  خود تحريمي!
سيد مسعود علوي، رسالت 17/2/97
مشاهده متن    
  سوگند نمايندگي چه مي شود؟
سيد مسعود علوي، رسالت 9/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Acta Medica Iranica
متن مطالب شماره 5 (پياپي 294)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است