|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/24: حل معضل دو قطبي سازي با قطب نماي رهبري
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5128 24/3/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
 


حل معضل دو قطبي سازي با قطب نماي رهبري
جام جم از آفت هاي اختلاف افكني هاي داخلي براي منافع ملي  گزارش مي دهد

نويسنده: فتاح غلامي

حضرت آيت ا... خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي در مراسم بيست و نهمين سالگرد رحلت امام خميني، «اهتمام به همبستگي و اتحاد ملت و مردود دانستن هرگونه دودستگي و دوقطبي سازي در ميان مردم» را از شاخصه هاي رفتاري امام دانستند.
    واقعيت آن است که پرهيز از دوقطبي سازي در عرصه هاي مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي از جمله موضوعاتي است که رهبر انقلاب بارها درباره اهميت و ضرورت توجه به آن سخن گفتند و هشدار لازم را به مردم و سياسيون دادند. وضعيت امروز جامعه بيش از هر زمان ديگري نيازمند همدلي و همراهي گروه هاي سياسي و اقشار مختلف جامعه است.
    کاميابي ها يا ناکامي هاي تلاشگران در حوزه هاي مختلف نبايد زمينه براي بروز اختلافات جناحي باشد چرا که در شرايط فعلي مخالفان جمهوري اسلامي ايران در داخل و خارج بيش از گذشته حساب ويژه اي نسبت به بروز اختلاف ميان جريان ها و جناح هاي مختلف سياسي و اداري کشور باز کردند. در موقعيتي که غرب و آمريکا و صهيونيسم جهاني و ارتجاع عربي بيش از گذشته براي به انزوا کشاندن جمهوري اسلامي ايران تلاش مي کنند توجه به يکپارچگي و انسجام ملي بيش از گذشته ضرورت پيدا مي کند.
    
    غلبه بر دشمن در سايه يکپارچگي ملي
    محمد هاشمي، فعال سياسي اصلاح طلب در گفت وگو با جام جم با اشاره به اين که نظر امام راحل و همچنين رهبر معظم انقلاب، همواره بر انسجام و وحدت ملي بوده و غلبه بر دشمن را در سايه يکپارچگي ملي ميسر دانسته و مي دانند ،خاطرنشان کرد: گروه هاي سياسي و جناح ها همواره بايد ميان منافع ملي و منافع جناحي تفاوت قائل شوند. به طور معمول همه سليقه ها و جريان هاي سياسي در منافع ملي مشترک هستند و اهداف يکساني دارند. به عنوان نمونه مي توان از راهپيمايي 22 بهمن ياد کرد که در اين مراسم همه احزاب، گروه ها و اقشار مختلف مردم با
     هر نوع پوشش و شکل و شمايلي حضور پيدا مي کنند و به رغم مشکلات و کمبودهايي که در برخي از حوزه ها وجود دارد حمايت خود از انقلاب را اعلام مي کنند و در برابر دشمن خارجي مقاوم هستند. بنابراين در حوزه منافع ملي کمتر گروهي را مي توان يافت که نسبت به آن تعهد نداشته باشد. وي در عين حال با اشاره به اين که برخي از جناح هاي سياسي در بخش مربوط به منافع ملي عملکرد خوبي را نشان نداده اند تصريح کرد: حساب کشي هاي سياسي و انتقامگيري هاي جناحي در مواقعي که کشور با مشکل و مساله اي جدي روبه رو شده است و نشان دادن رقباي سياسي به عنوان عامل قصور و تقصيرهاي صورت گرفته در شرايطي که ايران اسلامي در موقعيت ويژه اي قرار دارد صددرصد با مباني امام و انقلاب تفاوت دارد.
    اين فعال اصلاح طلب افزود: گروه هاي سياسي بر اساس ديدگاه جرياني و تشکيلاتي خود حق دارند که با رقباي خود اختلاف ديدگاه داشته باشند، اما زماني که پاي منافع ملي به ميان مي آيد و کشور بيش از هر زماني ديگر به وحدت و يکدلي و دوري از اقدامات هيجاني و پرهيز از دوقطبي سازي احتياج دارد سخن از اختلاف به ميان آوردن کار شايسته اي نيست.
    هاشمي با اشاره به اين که در دوران مبارزه انقلابي مردم ايران به رهبري امام خميني ،همراهي و همدلي بود که باعث پيروزي نهضت شد، ابراز کرد: در دوران قبل و بعد از پيروزي انقلاب هم صداهاي مختلف قصد ايجاد اختلاف را داشت اما مردم نپذيرفتند و به مسير خود ادامه دادند و از اين رو وحدت و يکپارچگي مردم همواره به عنوان يکي از عوامل بازدارنده در مقابل دشمن مطرح بوده است. وي خاطرنشان کرد: کساني که در مواقع حساس و کنوني به فکر منافع ملي نيستند در حقيقت در زمين دشمن بازي مي کنند.
    
    انسجام ملي ، راه مقابله با غرب و ارتجاع عربي
    سيدمحمد حسيني، وزير پيشين فرهنگ و ارشاد اسلامي هم در گفت وگو با جام جم به موقعيت ويژه کشور و ضرورت حفظ و انسجام ملي و دروني در مواجهه با آمريکا، رژيم صهيونيستي و ارتجاع عربي اشاره کرد و گفت: دشمنان جمهوري اسلامي همواره در حال شيطنت کردن بوده و عليه ايران در حال توطئه چيني هستند. بويژه اين که رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا اعلام کرده که عليه کشورمان تحريم هاي جديدي را اعمال خواهد کرد. پس گروه هاي سياسي و جريان هاي مختلف در عين حالي که نسبت به مسائل و موضوعات مختلف اختلاف ديدگاه دارند، اما در مرزبندي با دشمن شماره يک ايران اسلامي يعني آمريکا هيچ ترديدي ندارند.
    وي با اشاره به اين که برخي در گذشته نسبت به رويکردهاي آمريکا خوشبين بودند و در شرايط کنوني متوجه اشتباه بودن اين تحليل شدند، خاطرنشان کرد: اگر برجام فرجامي نداشته در وهله اول بايد همه گروه ها عملکرد بد طرف هاي غربي را محکوم کنند چون آنها نقض عهد کردند و پايبند به تعهدات خود نبودند اما در داخل کشور اگر بحثي مطرح مي شود همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند بايد نقد منصفانه و مشفقانه باشد و نه اين که شيوه توهين و پرخاش را در پيش گرفت و باعث جدايي و انشقاق شد. اين فعال سياسي اصولگرا ادامه داد: هرگونه رفتاري که باعث تشديد اختلافات باشد مورد رصد دشمن قرار مي گيرد و اين مسائل را چنين وانمود مي کند که در داخل کشور منازعات جدي وجود دارد و روي اين اختلاف حساب باز مي کند.
    حسيني، عبرت آموزي از حوادث و رويدادهاي گذشته را براي در پيش گرفتن راهکارهايي براي آينده بسيار مهم توصيف و ابراز کرد: موضوع برجام از جمله مسائلي است که کشور را چند سالي درگير کرده و عده اي از سياسيون هم دلبسته به وعده هاي غربي ها بودند، اما گذشت زمان نشان داد که يک بار ديگر نگاه امام نسبت به ماهيت غربي ها و نگرش مقام معظم رهبري و بيان اين مساله از سوي ايشان مبني بر اين که ايشان نسبت به آمريکا بدبين هستند، اثبات شد و در داخل و خارج از دنيا معلوم شد که ايران قائل به گفت وگو است و بنايي بر درگيري و نزاع ندارد.
    حل معضل دو قطبي سازي با قطب نماي رهبري / جام جم از آفت هاي اختلاف افکني هاي داخلي براي منافع ملي  گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5128 به تاريخ 24/3/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "فتاح غلامي"

  مورد عجيب دلسوزي براي آدمكش ها / با تروريست هايي كه اعدامشان در روزهاي گذشته واكنش هايي در پي داشته بيشتر آشنا شويد
فتاح غلامي، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  «با هم» باشيد! / ريشه يابي اختلافات 2 حزب دولتي «كارگزاران» و «اعتدال و توسعه» و اثر آن بر كارآمدي دولت
فتاح غلامي، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  حميدرضا آصفي، سخنگوي اسبق وزارت خارجه در گفت و گو با جام جم :تبعات مذاكره با آمريكا بدتر از جنگ است
فتاح غلامي، جام جم 29/5/97
مشاهده متن    
  نمي توان كشور را همزمان با اقتصاد مقاومتي و ليبرالي اداره كرد / گفت و گوي جام جم با منوچهر متكي، وزير پيشين امورخارجه كشورمان
فتاح غلامي، جام جم 24/5/97
مشاهده متن    
  نقشه «منصب خواران» براي صندلي بازنشسته ها / رابطه سالاران، آقازاده ها و برخي جريانات سياسي براي تصدي جايگاه هاي مسئولان بازنشسته تلاش مي كنند
فتاح غلامي، جام جم 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه زيست شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 3103)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است