|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/24: از پاي تلويزيون تكان نخوريد!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5128 24/3/97 > صفحه 3 (رسانه) > متن
 
 


از پاي تلويزيون تكان نخوريد!
مروري بر ويژه برنامه هايي كه رسانه ملي براي جام جهاني تدارك ديده است

نويسنده: فاطمه طاهري

التهاب اين شب ها و روزهاي فوتبالي، برنامه روزمره خيلي از ما را تحت تاثير قرارداده است. پخش مسابقات فوتبال جام جهاني از ساعت هفت و نيم عصر به صورت زنده از صداوسيما آغاز مي شود. شبکه هاي سه و ورزش سيما و راديو ورزش، تمام 64 مسابقه جام جهاني را به صورت زنده و رايگان روي آنتن مي برند که اتفاقي قابل توجه ميان رسانه هاي دنياست. اما پخش بازي ها و حواشي و تحليل هاي آن، بخشي از موج جام جهاني است. بخش ديگر آن، برنامه هاي فوتبالي شبکه هاست که نقش مهمي در تداوم هيجان يکماهه جام جهاني دارند. در اين شب ها و روزهاي داغ فوتبالي، لحظه اي از تلويزيون و راديو براي ديدن و شنيدن اخبار و مسابقات فوتبال جام جهاني روسيه جدا نمي شويم که اين اتفاق حاصل کار همکاران مان در شبکه هاي سه، ورزش سيما، راديو ورزش، گروه ورزشي خبرگزاري و شبکه خبر است. که براي اقناع اين تب داغ، سخت در تلاشند تا همه آنچه اين روزها در جام جهاني روسيه 2018 رخ مي دهد را براي مردم عزيز کشورمان نمايش دهند و روايت کنند.
    
    ما اومديم روسيه تا همه رو بروفيم!
    يک هفته پيش از شروع مسابقات جام جهاني رامبد جوان از نمآهنگ اومديم روسيه در برنامه خندوانه رونمايي کرد. اين نمآهنگ که امروز در بسياري از شبکه هاي اينترنتي بازنشر مي شود دو بخش دارد که در اولين بخش آن محمد بحراني به همراه اميرسلطان احمدي علاقه مندي هاي فوتبالي کودکان ايراني را با کري هايي براي بازيکنان تيم هاي حريف ايران در موسيقي با سبک مردمي روايت مي کند. بنا به گفته محمد بحراني که در جام جهاني قبل نيز نمآهنگ ويژه اي کار کوشيده بود امير سلطان محمدي بر اساس نوستالژي هاي فوتبالي ايده اي را طرح کرده و محمد بحراني تلاش کرده به کمک دوستانش اين ايده را در نمآهنگ جديدي پياده کند او از دوستش سعيد کريمي که هم در سينما و هم تلويزيون کار کرده براي کارگرداني کمک گرفته و حاصل کار اولين بخش اين نمآهنگ است بخش دوم نيز با کارگرداني احسان عبدي پور از کارگردانان بوشهري و کارگردان فيلم تحسين شده تنهاي تنهاي تنها ساخته شده که کري ها و عبارات با مزه جناب خان براي بازيکن تيم برزيلي است و با تصاويري از شور و هيجان مردم با صفاي جنوب کشور و صداي ساز جنوبي حس خوبي به مخاطب مي دهد. محمد بحراني معتقد است تجربه اش در سال ها کار در تلويزيون موجب شده حد وحدود کار براي تلويزيون را بشناسد و از رسوم مردم کشورمان بخوبي براي ايجاد شور نشاط بهره ببرد.
    
    40 شبانه روز با عادل و برنامه اش
    2018 / شبکه 3 / 22:30

    امسال شبکه سه مانند جام جهاني قبل، ويژه برنامه اش را به عادل فردوسي پور سپرده تا بهترين بهره را از سال ها تجربه سازنده يکي از پايدارترين برنامه هاي تلويزيوني-90- ببرد. نام برنامه همان سال برگزاري جام جهاني روسيه يعني 2018 است. گرچه اين برنامه از دوشنبه گذشته روي آنتن رفته اما تيم توليد از روزهاي آخر سال1396 کارش را براي تدارک اين برنامه آغاز کرده است. حدود سه ماه کار مداوم براي توليد قسمت هاي ضبطي يا همان پلي بک ها و گرافيک برنامه و طراحي بخش هاي مختلف به انجام رسيده و قرار است 40 شب ديگر هم به طور شبانه روزي ادامه يابد. ساخت دکور برنامه را هم سيداميرحسين ميرطالب از 20روز قبل از پخش، در استوديو 11 آغازکرده است. مستندها و گزارش هاي بسياري با موضوعات بررسي جام جهاني ادوار گذشته، معرفي تيم هاي شرکت کننده در جام و تحليل روش هاي بازي هر تيم ساخته شده و به فراخور هر برنامه پخش مي شود که ترفندهايي براي جذاب تر شدن هر کدام از آنها نظير استفاده از برخي هنرمندان در خواندن نريشن ها به کار گرفته شده است. درصدي از بخش هاي برنامه صرفا فوتبالي نيستند و به نوعي با اين ورزش مردمي در ارتباطند.
    مهمانان نيز بيشتر از پيشکسوتان فوتبال انتخاب مي شوند و مثل ويژه برنامه جام جهاني پيشين حضور مهماناني خارجي نيز در برنامه ديده شده است. در تهران گروهي حدودا 50 نفره و در روسيه گروهي پنج نفره براي تدارک اين برنامه زحمت مي کشند. محمدحسين ميثاقي مجري جوان و پرانگيزه فوتبال قرار است در گروه اعزامي به همراه دو تصويربردار و دو تدوينگر راوي آنچه در مسابقات و حواشي در اين جام نفسگير رخ مي دهد باشد. مجهزترين و به روزترين استوديوي HD سازمان يعني استوديو 11 سيما تمام و کمال در اختيار اين برنامه است تا شب هاي گرم تابستاني مردم را به هواي خنک محل برگزاري جام جهاني پيوند بزند. مسابقات جام جهاني دردل برنامه پخش مي شوند و قرار است اين برنامه هر روز حدود نيم ساعت قبل از پخش اولين بازي جام در روز آغاز و تا پاسي از شب ادامه يابد. محمدرضا احمدي در اجراي اين برنامه عادل فردوسي پور را همراهي مي کند او مي تواند در زمان هايي که ساعت ها پخش برنامه به علت تعدد مسابقات ادامه يافته جايگزين خوبي براي عادل فردوسي پور شود تا او هم نفسي تازه کند. ميزگردهايي هم در خصوص هر بازي در اين برنامه با حضور کارشناسان برگزار مي شود. حميدرضا صدر از خبره ترين کارشناسان فوتبال يکي از همراهان اصلي اين برنامه است که در سه مستند تاريخچه بازي هاي جام جهاني تيم ملي کشورمان اطلاعاتش را به همراه تحليل در قسمت هاي اول برنامه که هفته گذشته پخش شد در اختيار مخاطبان قرار داد. صدر پيش از سه مسابقه کشورمان به همراه چند کارشناس ديگر به آناليز تيم مقابل و توانمندي هاي اعضاي تيم ملي در مقابل حريفش مي پردازند. پيمان يوسفي گزارشگر بازي ها است که در تيم گروه هاي اعزامي به روسيه قرار گرفته است.
    
    فصل داغ داغ داغ
    فصل داغ فوتبال / شبکه ورزش / 22:00

    پيش از آن که تب فوتبال داغ شود برنامه «فصل داغ فوتبال» کارش را آغاز کرد. اين برنامه در شبکه ورزش سيما و ويژه جام جهاني است و محمد خياباني به عنوان مجري و کارشناس در آن حضور دارد. بنا به گفته حامد غفاري تهيه کننده اين برنامه روحيه مردمي خياباني و احساسات گرمش موجب شده تا سکان اجرا به او سپرده شود. غفاري تاکيد مي کند بنا نيست اين برنامه با برنامه 2018 همپوشاني داشته باشد و هر روز يک ساعت قبل از هر بازي و در فواصل مسابقات به صورت زنده پخش مي شود.
    او مي گويد: براي توليد و پخش اين برنامه از تمام ظرفيت نيروي جوان شبکه ورزش بهره برده شده و حدود 30 نفر از آنها در تهران در اين ايام بي وقفه کار مي کنند. به گفته او با وجود آن که طرح برنامه پيش از نوروز مطرح شده بود به دلايلي طراحي و توليد برنامه به اوايل خردراد موکول شد و حدود 12 خرداد شکل جدي به خود گرفت. مهدي هاشمي دکوراتور در عرض حدود يک هفته دکور آن را آماده کرد. اکنون با اين که زمان کمي از طراحي و توليد شبکه نگذشته اين برنامه جايگاهش را به خوبي در مخاطبش يافته و هر شب شکل کامل تري به خود مي گيرد. در هر برنامه يکي از کشورهاي شرکت کننده در جام از ابعاد گوناگون ورزشي، اجتماعي و فرهنگي بررسي مي شود. ارتباط با کارشناسان ورزشي خارجي بخش ديگري از اين برنامه است که در گفت وگوي اينترنتي و زنده با يکي از کارشاسان کشوري که قرار است مسابقه دهد به نمايش در مي آيد. بررسي جام جهاني هاي قبل و تاريخ فوتبال کشورها، معرفي بازيکنان و مربيان هر تيم از بخش هاي ديگر اين برنامه است. از اين برنامه، گروهي چهار نفره به روسيه اعزام شده اند و مجتبي پوربخش مجري و گزارشگر به همراه سه نفر از عوامل توليد،اعضاي اين گروهند. حمايت از تيم ملي کشورمان به گفته غفاري از اهداف اصلي اين برنامه است، از اين رو نمآهنگ هايي بر روي سرودهايي که تاکنون درباره فوتبال و اشعار ملي خوانده شده نيزساخته شده و هر شب پخش مي شود. بخش ويژه تحريريه نيز با حضور اصحاب رسانه به اخبار و حواشي اخبار جام جهاني در رسانه ها اختصاص يافته است. فصل داغ فوتبال در استوديو وليعصر مسقر است.
    
    از سن پترزبورگ تا سارانسگ
    گروه هاي خبري سرويس هاي ورزشي سازمان نيز روزهاي پرمشغله اي را مي گذرانند. خبرگزاري سازمان با تمام ظرفيت هاي مکتوب، صوتي و تصويري تلاش مي کند تا آخرين رويدادهاي جام جهاني فوتبال را اطلاع رساني کند. عليرضا منگلي، سردبير سرويس ورزشي خبرگزاري مي گويد: گزارش هاي ورزشي خبرگزاري در زمينه جام جهاني روسيه از سه هفته قبل از آغاز بازي ها شروع شده اند. براي اولين بار گزارش هايي در زمينه گفت و گو با سفراي کشورهايي که تيم ملي کشورمان با آنها مسابقه مي دهد داشتيم. منگلي اعزام خبرنگار سرويس ورزشي را به اين مسابقات از ويژگي هاي اعزام خبرنگاران به رويدادهاي خارجي مي داند که امسال خبرنگار تخصصي ورزش به اين مسابقات اعزام شده است و همين امر به پوشش بهتر رويدادها و ارائه اطلاعات تخصصي تر کمک خواهد کرد.
    او مي گويد: با وجود برخي محدوديت ها يک گروه به روسيه اعزام شده اند که اين گروه سه نفره شامل تصويربردار، نيروي فني و خبرنگار خبرگزاري حميدرضا حجازي است. حجازي پيش از اين نيز مسابقات المپيک را گزارش کرده و تجربه خوبي دارد. البته سازمان در مسکو دفتر خبري دارد که به موضوع جام جهاني در کنار گروه اعزامي مي پردازد. خبرنگار اعزامي ما با توجه به نياز خبرگزاري بايد هم اخبار مکتوب و هم اخبار تصويري را ارائه دهد که با توجه به تعدد مسابقات کار سنگيني است. اين اخبار هم شامل رويدادها هم حواشي جذابي است که بايد پوشش داده شوند. محل برگزاري و نوع اخبار ايجاب مي کند خبر نگار ما خبرنگار کوله پشتي باشد و گزارش هايش را با گوشي همراه و گزارش هاي تصويري اينترنتي ارائه دهد. منگلي اضافه مي کند: باتوجه به اهميت مسابقات تيم ملي کشورمان در اين جام در فضاي مجازي و صفحه اينستاگرام خبرگزاري، اين مسابقات و برخي مسابقات مهم تيم هاي ديگر به صورت زنده پخش مي شوند.
    بسته هاي جذاب و کوچک خبري نيز علاوه بر پخش در بخش هاي ورزشي اخبار در ساير بخش هاي خبري نظير 30/20 پخش مي شوند. ضمن اين که کانال سروش خبرگزاري نيز در اين زمينه فعال است. به گفته سردبير ورزشي خبرگزاري امسال نيز مانند دوره قبل جام جهاني استوديوي مجازي با ايجاد حال و هواي استاديوم هاي مسابقات به تمام ابعاد مسابقه تيم ملي کشورمان در مصاف با حريفانش مي پردازد. اين استوديوي مجازي يک روز قبل از هر بازي تيم ملي به بازسازي اوضاع استاديوم هاي مسابقه خصوصيات ورزشي هر تيم، مربيان و روش هاي بازي ر دو تيم مي پردازد. منگلي از اختصاص بخشي ويژه اخبار جام جهاني روسيه 2018 در سايت خبرگزاري مي گويد که علاوه بر تازه ترين اخبار تمام اخبار و گزارش هاي ارائه شده به همراه گزارش استوديوي مجازي را هم شامل مي شود. اين بخش در صفحه اول سايت خبرگزاري و همين طور صفحه اخبار ورزشي قابل مشاهده است.با توجه به نزديک بودن بازي هاي آسيايي و پارا آسيايي سرويس اخبار ورزشي خبرگزاري نگاه ويژه اي هم به اين موضوع دارد و در اين زمينه نيز گزارش هايي ارائه خواهد داد.
    
    وسعت اخبار از 11 شهر و12 استاديوم
    حميدرضا حجازي خبرنگار اعزامي خبرگزاري سازمان از سال 1387 کارش در زمينه خبر را آغاز کرده و از سال 1394 در خبرگزاري مشغول شده است. او پيش از اين نيز خبرنگار سازمان در المپيک بوده و به نوعي امتحانش را به خوبي پس داده است. با توجه به اين که خبرنگار سرويس ورزشي است به طور معمول اطلاعاتش در زمينه مسابقات به روز است اما با وجود آن هر روز تلاش مي کند اطلاعاتش را براي پوشش خوب رويدادها تقويت کند. او کار در روسيه را کمي سخت تر از المپيک ارزيابي مي کند چون مسابقات المپيک، همه در يک شهر به انجام مي رسيد اما مسابقات روسيه در 11شهر اين کشور و 12 استاديوم برگزار مي شود که پوشش آن خصوصا در زمان هايي که برخي مسابقات همزمان مي شوند کمي با مشکل مواجه مي شود. رقابت هاي تيم ملي کشورمان هم که محور کار است در سه شهر سن پترزبورگ (ورزشگاه کرستوفسکي)، کازان (ورزشگاه کازان آرنا) و سارانسگ (ورزشگاه موردويا) برگزار مي شود.
    
    احداث استاديوم در قاب اخبار
    علي رضواني اجراي استوديوي مجازي خبر را برعهده دارد. اين استوديو يک روز قبل از هر بازي شمايل کوچکي از آنچه قرار است تيم ملي با آن مواجه شود را بازنمايي مي کند.
    رضواني در جام جهاني فوتبال دوره قبل هم اين سبک کار را تجربه کرده است که با استقبال خيلي خوبي مواجه شده و نظر مديران وقت را هم جلب کرده است. او درباره اين تجربه امسال مي گويد: امسال اين کار با سناريويي متفاوت تر طراحي شده است.
    همکاران او در گروه هنري خبرگزاري ساعت ها وقت گذاشته اند تا همه چيز از استاديوم هر مسابقه تا شرايط آب و هوا در روز مسابقه را شبيه سازي کنند. از مربيان هر دو تيم تا بازيکنان در اين استوديو براي گفت وگو با رضواني حاضر مي شوند و حتي نوع حرکات هر بازيکن با ريزبيني خاص در اين استوديو به تصوير در مي آيد به طوري که انگار اين استوديو درست در درون استاديوم تعبيه شده و مجري مي تواند از آن خارج شود و به کنار زمين بيايد. رضواني مي گويد براي هر چند ثانيه همکارن اين استوديو در بخش هنري خبرگزاري 4-5 ساعت وقت صرف مي کنند تا جزئيات کار واقعي به نظر برسد.
    
    بخش خبري ويژه براي جام جهاني روسيه
    شبکه خبر نيز با توجه به ماموريتش، تکاپو براي پوشش اخبار بازي هاي جام جهاني فوتبال را از چندي قبل آغاز کرده و بخش خبري ويژه 21:30را در دکور مختص به جام جهاني به اين موضوع اختصاص داده است. داوود عابدي سردبير سرويس ورزشي شبکه خبر به همراه همکارش بابک اکبري خرم و يکي از همکاران تصويربردارشان به روسيه اعزام شده اند تا تمام رويدادها و حواشي مسابقات تيم ملي کشورمان رادراين جام پوشش دهند. بنا به گفته عابدي با توجه به امکانات دفتر خبري سازمان در مسکو گزارش هاي اين گروه هم از FTPخبر در اين دفتر ارسال مي شوند و هم با استفاده از برنامه ارسال تصاوير زنده اينترنتي گزارش ها و اخبارشان را ارسال مي کنند.
    
    مجهزترين استوديوهاي سازمان در اختيار بزرگ ترين رويداد ورزشي سال
    از هفته پيش پخش زنده برنامه هاي شبکه سه، ورزش و اميد آغاز شده و بخش قابل توجهي از امکانات مرکز توليد و فني سيما در اختيار آنها قرار گرفته است. بنا به گفته مجيد شعبانپور رئيس مرکز توليد فني سيما، سه استوديو از پنج استوديوي HD سازمان يعني استوديوهاي 11، وليعصر و 14 بويژه برنامه هاي جام جهاني اختصاص يافته است. تمام فضاي استوديوي 11 با جديدترين امکانات و تجهيزات فني که در سازمان هست به طور کامل در اختيار برنامه 2018 شبکه سه است. اين برنامه در طول برگزاري تمام مسابقات جام جهاني پخش مي شود و اين امکانات بايد انتظارات تهيه کننده را برآورده کند. شعبانپور تاکيد مي کند: اين استوديو تسهيلات لازمي که براي برقراري ارتباط دوطرفه با روسيه به صورت زنده به همراه امکاناتي که براي ترجمه همزمان صحبت هاي مهمانان خارجي لازم است و آنچه اين برنامه که برنامه جامعي است انتظار دارد را بايد در اختيار داشته باشد و اميدواريم بتواند نظر مخاطبان را جلب کند. او از اختصاص 60درصد از فضاي استوديو وليعصر به برنامه «فصل داغ فوتبال» خبر مي دهد و مي گويد اين برنامه مدتي قبل از ديگر برنامه هاي جام جهاني آغاز شده است. برنامه «جام رويايي» شبکه اميد هم به گفته او در استوديو 14 مستقر شده و از 22 خرداد تا آخر مسابقات از ساعت 14 روي آنتن مي رود.
    شعبانپور مي گويد: هدف مرکز توليد و فني سيما اين است که مسابقات جام جهاني که امتياز پخش آن خريداري شده با بالاترين کيفيت پخش شود و با توجه به اين که شبکه سه سيما که قرار است مسابقات را پخش کند HD است، کيفيت پخش نيز بايد بالا باشد. گزارشگرهاي اعزامي در کنار ارتباطات ماهواره اي، گزارش هايشان را با امکاناتي که اين مرکز فراهم کرده به صورت اينترنتي ارائه مي دهند. بنا بر آنچه شعبانپور از امکانات موجود در استوديوهاي سازمان مي گويد هر پنج استوديوي سازمان امکاناتشان HD است اما براي استوديو 11 امکاناتي نظير نصب ويدئو وال HD به اضافه تجهيزات لازمه ارسال و دريافت سيگنال از طريق اينترنت لازم بود که فراهم شد. او مي گويد ميکسر اين استوديو امکانات بيشتري نسبت به ميکسر ديگر استوديوهاي سازمان دارد که ظرفيت کارهاي گرافيکي تصوير علاوه بر آنچه تا کنون استفاده مي شده را بالا برده است. شعبانپور از عوامل IT و فني مرکز توليد و فني ياد مي کند که در کنار عوامل توليد براي پوشش هر چه بهتر اين رويداد جهاني فعاليت مي کنند که از حرفه اي ترين عوامل اين بخش هستند. شعبانپور از آمادگي کامل اين مرکز براي ارائه امکانات مورد نياز اين برنامه ها خبر مي دهد و مي گويد هيچ کدام از برنامه ها تقاضايي درخصوص واحدهاي سيار نداشته اند اما به فراخور نياز هر کدام براي پخش گزارش هاي زنده از سطح شهر اين واحدها در اختيار برنامه ها قرار خواهد گرفت.
    رئيس مرکز توليد و فني و همکارانش رويداد ورزشي ديگر ليگ جهاني واليبال و مسابقات آسيايي و پاراآسايي را هم بلافاصله پس از جام جهاني درپيش دارند که برخي از آنها با روزهاي آخر رقابت هاي جام جهاني مقارن مي شود و بي وقفه تلاش مي کنند تا رضايت مخاطبان ورزش دوست کشورمان را جلب کنند.
    
    جام رويايي اميد
    جام رويايي / شبکه اميد / 14:00

    شبکه اميد نيز براي مخاطبان نوجوانش برنامه زنده 75 دقيقه اي با نام «جام رويايي» تدارک ديده است. اين برنامه از استوديو 14 رويدادهاي جام جهاني را به همراه گزارش هاي مردمي و بخش هايي جذاب پوشش مي دهد. حسين اسماعيل پور تهيه کننده برنامه از تلاش همکارانش براي جلب نظر مخاطبان در اين برنامه مي گويد و اضافه مي کند گزارش هاي مردمي اين برنامه غالبا از نوجوانان علاقه مند و حال و هوايشان در اين جام گزارش مي دهد. تاريخچه اخبار، حواشي و معرفي تيم ها بخشي از آيتم هايي است که در برنامه تقديم مخاطبان مي شود. مجريان اين برنامه هادي خضاب و محمد درخشنده اند.
    
    نسيمي از روسيه براي فوتبالي ها
    جام 21 / شبکه نسيم

    علاوه بر اين که اين روزها نماهنگ «اومديم روسيه» برنامه خندوانه به قول جوان ترها کولاک کرده است، شبکه نسيم در برنامه اي با عنوان «جام 21» در حدود ده دقيقه به معرفي تيم هاي حاضر در جام جهاني و خصوصياتشان مي پردازد ضمن اين که گزيده اي چهار دقيقه اي پس از هر مسابقه تيم ملي نيز ارائه مي شود.
    از پاي تلويزيون تکان نخوريد! / مروري بر ويژه برنامه هايي که رسانه ملي براي جام جهاني تدارک ديده است
    


 روزنامه جام جم، شماره 5128 به تاريخ 24/3/97، صفحه 3 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از "فاطمه طاهري"

  فرصتي براي فراغت
فاطمه طاهري، جام جم 27/5/94
مشاهده متن    
  آنكه مي خواست كار فلسطين را تمام كند، چگونه تمام كرد؟
فاطمه طاهري، وطن امروز 22/10/92
مشاهده متن    
  توطئه آمريكايي عليه آمريكايي ها
فاطمه طاهري، وطن امروز 3/2/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيماريهاي گوارشي شرق ميانه
شماره 1 (پياپي 35)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است