|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/24: معاينه فوري فوتي!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5128 24/3/97 > صفحه 11 (زندگي) > متن
 
 


معاينه فوري فوتي!
جام جم از آثار سوءويزيت هاي فله اي و عجله اي برخي پزشكان گزارش مي دهد


بي اخلاقي در فرآيند ويزيت بيمار، اشکال مختلفي دارد که قطعا يکي از بدترين انواع آن، ويزيت گروهي يا همان ويزيت فله اي است. اين که پزشک چندين بيمار را به شکل همزمان ويزيت کند، نوعي کم فروشي است که جداي از زيرپا گذاشتن اخلاق حرفه اي سلامت بيمار را هم به خطر مي اندازد.
    داستان ويزيت فله اي، در همه شهرهاي کشور شايع است و ربطي هم به پزشک حاذق يا ناشناخته ندارد. حتي به مرکز دولتي و خصوصي هم ربطي ندارد. در مطب هاي خصوصي با ويزيت هايي چندين برابر تعرفه قانوني هم ممکن است پزشک براي صرفه جويي در وقت و ويزيت بيماران بيشتر، چندين بيمار را به شکل گروهي ويزيت کند.
    مطابق مصوبه دولت، پزشک عمومي 15 دقيقه، پزشک متخصص 20 دقيقه، پزشک فوق تخصص 25دقيقه و متخصص روانپزشکي هم 30 دقيقه بايد براي ويزيت بيمارش زمان صرف کند، اما در ويزيت هاي گروهي، اين مصوبات قانوني زيرپا گذاشته مي شود.
    همچنين حفظ حريم شخصي بيمار در ويزيت هاي گروهي شکسته مي شود و بيمار مجبور خواهد شد که در محيطي علني و با حضور ساير بيماران از دردهايش سخن بگويد که همين مساله، ناقض حقوق اوليه بيمار است.
    
    يک سکانس واقعي
    کمتر بيماري را مي شود پيدا کرد که در دام ويزيت هاي فله اي نيفتاده باشد. احمد خسروي، يکي از همين بيماران است که هفته گذشته به مطب يک پزشک فوق تخصص گوش و حلق و بيني در تهران مراجعه مي کند، اما در نهايت با ويزيت فله اي از مطب اين پزشک مشهور خارج مي شود.
    او در گفت وگو با جام جم ماجرا را اين طور توضيح مي دهد: «بعد از يک دوره سردرد و عفونت حلق و بيني و چندين بار مراجعه به پزشکان عمومي، در نهايت به صورت اورژانسي راهي مطب پزشکي فوق تخصص تهران شدم. وقتي در اتاق انتظار نشسته بودم بيش از ده نفر جلوتر از من نوبت داشتند. يکي يکي وارد اتاق مي شدند و موقع حساب و کتاب که مي شد منشي از همه شان 120 هزار تومان حق ويزيت مي گرفت. پرس وجو کردم فهميدم دکتر به بهانه هاي مختلف مثل تست هاي تشخيصي، هزينه اي جدا از ويزيت دريافت مي کند. عجيب ترين بخش اين ماجرا زماني بود که وارد اتاق ويزيت شدم. به جز من چهار نفر ديگر داخل بودند و در حال معاينه شدن و شرح حال گفتن. در حين انجام ويزيت من هم سه نفر ديگر به جمع مان اضافه شدند. جمعا هشت نفر داخل يک اتاق بوديم. وقتي به پزشک اعتراض و به او يادآوري کردم که کارش غيرقانوني است، پزشک در جواب گفت: «خوب بود به تو وقت نمي دادم؟ چاره اي نيست، وگرنه اينطور بايد تا صبح مي نشستيم.» من هم در جواب گفتم خب قبول نکنيد اين تعداد بيمار را. مگر نه اين که هر پزشک متخصص بايد براي هر بيمار، 20 دقيقه به صورت اختصاصي وقت بگذارد. مثلا خود من همين دو ساعت پيش زنگ زدم و وقت گرفتم. چرا به هيچ مريضي نه نمي گوييد؟ گفت: «مريض ها زيادند و اينطوري نمي شود.»
    احمد مي گويد: در اين بين شاهد از غيب رسيد. ميانه دعواي ما بود که پيرزني از ميان هشت نفر داخل اتاق، کارش تمام شده بود و خواست خارج شود. پرسيد: «آقاي دکتر من خيلي سرم گيج مي رود. هيچ کاري نبايد بکنم؟» دکتر گفت: «همان ورزش هايي که گفتم را هر روز انجام بدهيد.» پيرزن گفت: «کدام ورزش ها؟» پزشک گفت: «بس که بيمار زياد بود اشتباه گرفتم!»
    
    راه علاج ويزيت هاي گروهي
    ويزيت فله اي، چالشي نيست که وزارت بهداشت منکر آن شود. چندي قبل، ايرج حريرچي، سخنگوي وزارت بهداشت، ضمن انتقاد از ويزيت هاي فله اي، تاکيد کرد: در بخش دولتي به علت کمبود پزشک عمومي و متخصص، گاهي يک پزشک مجبور است در يک شيفت کاري 50 تا 70 بيمار را ويزيت کند و نمي تواند وقت لازم را براي هر بيمار اختصاص دهد، اما در مطب هاي خصوصي که کمبود نداريم، اين مساله قابل قبول نيست. قائم مقام وزير بهداشت از مردم در خواست کرد تا در صورت مشاهده ويزيت هاي گروهي، موضوع را گزارش کنند. به قول او، در چنين شرايطي حتما با پزشکان متخلف برخورد مي شود.
    
    
    پاس کاري بيماران
    جداي از ويزيت گروهي بيمار، تخلف هاي ديگري هم در حوزه ويزيت بيمار اتفاق مي افتد که اثرات سوء آن بر سلامتي بيمار، دست کمي از ويزيت هاي فله اي ندارد. مثلا اين که «شرح حال گرفتن از بيمار» رفته رفته به فراموشي سپرده شده است و پزشک بلافاصله بيمارش را به خدمات پاراکلينيکي سوق مي دهد و يا اين که پزشک بيشتر از تعرفه قانوني اش حق ويزيت مي گيرد و به بهانه ارائه خدمات تشخيصي در مطب، حق ويزيت هاي چند برابري از بيمار مي گيرد، تخلف هاي ديگري است که جيب و جان بيمار را تهديد مي کند و موجب مي شود که فرآيند اعتماد بين پزشک و بيمار، خدشه دار شود.
    
    
    پزشک -خانواده نيست
    کارشناسان زيادي تاکيد دارند که براي ضايع نشدن حق بيمار بايد نظام ارجاع و پزشک خانواده اجرا شود. محسن مصلحي، عضو شوراي عالي نظام پزشکي يکي از اين کارشناسان است. او در گفت وگو با جام جم، راه حل علمي حل اين مشکل را اجراي نظام ارجاع و برنامه پزشک خانواده مي داند و مي گويد: با اجراي نظام ارجاع و پزشک خانواده، پزشک عمومي در جايگاه واقعي خود قرار مي گيرد و در نتيجه، پزشک عمومي فقط در شرايطي بيمار را به سطوح تخصصي و فوق تخصصي درمان سوق مي دهد که بيمار واقعا به اين سطوح تخصصي درمان نياز داشته باشد، اما در غير اين صورت، پزشک خانواده با راهکارهاي پيشگيري و درمان تلاش مي کند تا بيمار را درمان کند و به همين دليل، ميزان مراجعه بيماران به پزشکان متخصص و فوق تخصص کمتر مي شود.
    
    
    حق ويزيت، زمان ويزيت
    ويزيت پزشک عمومي در بخش خصوصي ۲۴هزار و ۵۰۰تومان، ويزيت متخصص ۳۸هزار و ۴۰۰تومان و ويزيت فوق تخصص ۴۷هزار و ۹۰۰تومان در بخش خصوصي است. اين تعرفه در بخش دولتي براي امسال به اين ترتيب است: ويزيت پزشک عمومي ۱۱هزار و ۸۰۰تومان، ويزيت پزشک متخصص ۱۴هزار و ۸۰۰تومان و ويزيت فوق تخصص ۱۷هزار و ۸۰۰تومان.
    اين در حالي است که کم نيستند پزشکان متخصصي که حق ويزيت هايشان را خود تعيين مي کنند و هيچ توجهي به تعرفه هايي که هر سال در نظر گرفته مي شود ندارند، به همين دليل بهتر است وزارت بهداشت و درمان نظارت خود را بر مراکز درماني و مطب ها افزايش دهد تا حقي از شهروندان ضايع نشود. طبق مصوبه دولت مدت زماني که به طور متوسط بايد براي ويزيت بيماران صرف شود به ترتيب براي پزشک عمومي ۱۵دقيقه، براي پزشک متخصص ۲۰دقيقه و براي پزشک فوق تخصص ۲۵دقيقه است.
    
    
    جاي خالي نظارت
    با اجراي نظام ارجاع و برنامه پزشک خانواده بيماران کمتري به سطوح تخصصي و فوق تخصصي، ارجاع داده مي شوند و در نتيجه، آمار مراجعه به مطب هاي خصوصي کاهش پيدا مي کند، اما در شرايط فعلي، بسياري از بيماران براي درمان يک بيماري ساده مثل سرماخوردگي هم به پزشک متخصص و حتي فوق تخصص مراجعه مي کنند که همين مراجعات غيرضروري، مطب هاي خصوصي را شلوغ کرده است.
    عباسعلي پوربافراني، عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس در گفت وگو با جام جم تاکيد دارد: علاوه بر اجراي نظام ارجاع و برنامه پزشک خانواده، نياز است که دامنه نظارت ها بر مطب هاي پزشکي افزايش يابد تا هيچ پزشکي به اين تخلف واضح، دست نزند.
    به گفته اين نماينده مجلس، پزشک به عنوان رازدار بيمار، نبايد شرايطي را پيش بياورد که بيمار نتواند در حضور ساير بيماران، درد واقعي خود را بيان کند. ويزيت همزمان چند بيمار، شلوغي و بي نظمي در مطب ها ايجاب مي کند که دودش به چشم بيمار مي رود.
    پوربافراني تصريح مي کند: حتي توصيه مي شود که در حين ويزيت بيمار، دستيار پزشک هم در اتاق نباشد تا بيمار بتواند راحت تر مشکلش را بيان کند و خللي در مراحل تشخيص و درمان بيمار اتفاق نيفتد، اما اين که چند بيمار به طور همزمان در مطب حضور داشته باشند، حتي اگر پزشک به طور مجزا براي هر بيمارش وقت جداگانه بگذارد، باز هم تخلف واضح و نوعي ضايع کردن حق الناس است.
    معاينه فوري فوتي! / جام جم از آثار سوءويزيت هاي فله اي و عجله اي برخي پزشکان گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5128 به تاريخ 24/3/97، صفحه 11 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پيش به سوي كشاورزي اقتصادي
متن مطالب شماره 14-15، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است