|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/24: موافقان و مخالفان آقاي سخنران!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5128 24/3/97 > صفحه 5 (شبكه) > متن
 
 


موافقان و مخالفان آقاي سخنران!
حاشيه هاي يك برنامه تلويزيوني در شبكه هاي اجتماعي

نويسنده: حسام آبنوس

علي اکبر رائفي پور يکي از آن چهره هايي است که بسياري با الفاظي مانند استاد و دکتر او را خطاب مي کنند و موافقان و مخالفان بسياري دارد. موافقاني که هيچ گونه نقدي به او را برنمي تابند و از ديگر سو مخالفاني که به نظر مي آيد مرغ شان يک پا دارد و حاضر نيستند از اسبي که براي مخالفت با او زين کرده اند پايين بيايند و به صداي مخالف خود گوش کنند که شايد حرفي شنيدني و حتي پذيرفتني داشته باشند. او در موضوعات مختلفي سخنراني مي کند و برخي از لفظ استراتژيست براي او استفاده مي کنند. موضوعات آخرالزماني، ظهور، تهديدهاي فرهنگي و سياسي، عدالت خواهي و ... از جمله موضوعاتي است که هوادارنش با آنها او را مي شناسند و فايل هاي سخنراني او دست به دست مي شود. حتي جمله اي از يکي از سخنراني هاي او که با موضوع انتظار صورت گرفته بود در شبکه هاي اجتماعي و فضاي مجازي دست به دست مي شود؛ «خدايا بسه ديگه!» همان تک جمله اي است که بسياري با آن شوخي مي کنند، اما اين تمام تصويري نيست که در شبکه هاي اجتماعي از او ديده مي شود. با تمام اينها مخالفان و موافقان پروپاقرص علي اکبر رائفي پور حضور دارند و در موارد مختلفي وارد دعوا مي شوند.
    
    آغاز يک دعوا با يک دعوت!
    19 خرداد خبري دست به دست شد مبني بر اين که علي اکبر رائفي پور در برنامه تلويزيوني «جهان آرا» که وحيد يامين پور آن را اجرا مي کند حضور خواهد يافت. اتفاقي که از همان لحظات اول زمينه ساز حرف و حديث هاي فراواني شد و پس از اتمام برنامه موج هايي پيرامون سخناني که در اين برنامه بيان کرد، به وجود آمد. دعوت از او در اين برنامه با گذشت چند روز همچنان در شبکه هاي اجتماعي داغ است و در بعضي اوقات به عنوان هشتگ پرمخاطب (ترند) در شبکه هاي اجتماعي تبديل شد.
    برنامه اي که در آن سخنان خلاف آمدي عنوان شد و حواشي بسياري را در شبکه هاي اجتماعي به وجود آورده و باز هم پاي موافقان و مخالفان او را به دعواها باز کرده و شاهد برچسب زدن هاي غيرمنصفانه به يکديگر هستيم. برچسب زدن يکي از اتفاقاتي است که معمولا در دعواهاي اين چنيني راحت ترين کار است و خب در جريان برنامه «جهان آرا» نيز هر دو طرف به راحتي برچسب مي زنند.
    حتي در اين برنامه مجري برنامه به مورد عناد بودن رائفي پور از سوي جريان هاي داخلي و خارجي نيز اشاره و تاکيد مي کند که اين نشان دهنده هدف گيري درست او است. از اين منظر مي بينيم همه به اين موضوع اذعان دارند که اين سخنران توانسته طيف وسيعي از نسل جوان را به سوي خود جذب کند؛ از اين رو نبايد از اين مساله چشمپوشي کرد که او توانسته با مباحث خود توجه مخاطبان را به سوي خود جذب کند هرچند نبايد ناديده انگاشت که شايد غلبه احساس و تحريک عواطف مذهبي در سخنراني هاي او، عامل جذب طيف وسيعي از جوانان به او شده باشد.
    
    مخالفان و موافقان وارد مي شوند!
    اکتفا نکردن به چهره هاي تکراري يکي از مهم ترين ويژگي هاي اين برنامه بود، اتفاقي که در همان گام اول بايد به ساختارشکنانه بودن آن اشاره کرد. موضوعي که در تلويزيون کاري دشوار و ناشدني است و اغلب ديده شده که براي يک موضوع مشخص، همواره از چهره هاي ثابت در برنامه هاي تلويزيوني استفاده مي شود و هيچ تنوعي در چهره ها ايجاد نمي شود. يکي از نقدهايي که در موضوع اخير هم مطرح مي شد اين بود که مخالفان دعوت رائفي پور مي گفتند که چهره هاي فاضل تر و صاحب صلاحيت تري وجود داشت که مي شد در ارتباط با موضوع برنامه (آتش به اختياري فرهنگي و مطالبه عدالت) دعوت شوند و اين افراد مدافعان رويه سنتي تلويزيون هستند که بايد از چهره هايي که در حوزه خودسلبريتي هستند دعوت شود و از سخنان کارشناسان تکراري که سال هاست بر آنتن تلويزيون نشسته اند بهره برد، اما از سوي ديگر ماجرا موافقان اين حرکت جسورانه تلويزيون قرار دارند که مي گويند اين يک اتفاق مثبت در برنامه سازي تلويزيوني است. آنها مي گويند همين که تلويزيون سراغ شخصيتي رفته که به تعبيري دقيق تر تلويزيوني نبوده و اتفاقا مخالفان و موافقان بسياري در فضاي مجازي دارد، اتفاق تازه اي است. شخصيتي که خودش نيز را ابتداي برنامه مي گويد که جايي در تلويزيون نداشته و اين نشان مي دهد که اکثريت جامعه چنين روشي را که برخي جايي در تلويزيون ندارند پذيرفته اند و تلاشي براي تغيير نمي کنند. اين مساله را در ماجراي دعوت از «حشمت مهاجراني» نيز شاهد بوديم که او پس از سال ها در آستانه جام جهاني 2018 به تلويزيون دعوت شد و در نوع خود توانست سر و صداي زيادي ايجاد کند. حتي اگر بخواهيم به مورد ديگري که در زمان نه چندان دور، آن هم توانست سر و صدا ايجاد کند ماجراي دعوت از مرحوم ناصر ملک مطيعي در تلويزيون بود که باز هم موافقان و مخالفان از طيف هاي فکري مختلف حول آن اظهار نظر کردند. علي عليزاده، کارشناس سابق شبکه سلطنتي بريتانيا (بي بي سي) نيز ديگر چهره اي بود که در برنامه اي از مجموعه برنامه هاي «جهان آرا» به عنوان کارشناس به صورت تلفني در برنامه حاضر شد و موافقت ها و مخالفت هاي بسياري را با خود همراه کرد.
    
    گوينده مهم است، نه حرف!
    رائفي پور در اين برنامه «سکولارها و حزب اللهي هاي داغ» را دو دسته اي مي داند که رابطه خوبي با او ندارند، با رجوعي به شبکه هاي اجتماعي مي توان به اين مساله پي برد. سکولارهايي که سخنان او به مذاق شان ننشسته و دسته ديگر طيفي از جريان حزب اللهي که شايد بتوان گفت چون اين سخنان از دهان فردي بيرون آمده که آنها علاقه اي به او ندارند ناراحت هستند وگرنه در اصلي سخنان او احتمالا ترديدي ندارند و تنها مشکل شان اين است که چرا «او» اين سخنان را عنوان کرده است. حتي يکي از کاربران شبکه هاي اجتماعي نوشته بود که «اين حرف ها از رهبري زيادي براي دهان شما بزرگ است. توي گلويتان گير مي کند.» پس نشان مي دهد که با اصل حرف مشکل نداشتند بلکه با گوينده سخن مشکل داشتند. حتي برخي اين سخنران جوان را به سلبريتي هاي بي سواد که در شوهاي تلويزيوني شرکت مي کنند تشبيه کرده و معتقد بودند نبايد در تلويزيون به او تريبون داده شود. در صورتي که وقتي حرف از انتخابات و حضور آحاد مردم باشد از الفاظ ناشايستي براي رسانه ملي استفاده مي کنند و به خاطر تريبون ندادن به برخي، بي رحمانه به تلويزيون مي تازند در صورتي که شاهد هستيم اين حملات بيشتر به اين خاطر است که بايد رسانه ملي تنها منعکس کننده صدايي باشد که آنها مي پسندند.
    
    همه فن حريف هاي مجازي!
    يکي از نقدهايي که به رائفي پور آن هم پس از حضور در برنامه تلويزيوني «جهان آرا» وارد مي شود اين است که او در موضوعات بسياري اظهارنظر مي کند، در صورتي که اگر بخواهيم منصفانه سخن بگوييم بايد گفت در روزگار کنوني چه کسي است که در همه موضوعات اظهارنظر نکند؟ مخالفان و منتقدان رفتارهاي آقاي سخنران کساني هستند که خودشان در همه امور صاحب نظر هستند و از هيچ اظهار نظري دريغ ندارند، اما چرا اينچنين به او مي تازند در پرده اي از ابهام قرار دارد.
    البته نبايد از اين مساله بي اشاره گذر کرد که طبيعي است، افراد (هر کسي اعم از رائفي پور تا ...) وقتي در همه امور اظهارنظر مي کنند در سخنان شان نکات ضد و نقيض و اشکالاتي در حرف هايشان يافت شود.
    
    سرِ بي کلاهِ مردم
    رائفي پور در برنامه وقتي سخن از مخاطبانش به ميان مي آيد مي گويد که مخاطبان من مردم هستند، اين همان کليدواژه اي است که در سال هاي اخير بسياري بر آن سوار شدند تا بتوانند به رفتارهاي خود رنگ و بوي عمومي بدهند، در صورتي که فرسنگ ها از ذهن و زبان و زيست مردم فاصله داشتند و تنها مردم را وجه المعامله رفتارهاي خود کرده تا بتوانند به اهداف خود دست پيدا کنند.
    در رسيدن به اين که اين سخنران و کارشناس فرهنگي چه ميزان صداي مردم بوده، ترديد بسياري است اما از طيف وسيع مخاطبان او شايد بتوان گفت که او توانسته به سليقه عمومي مخاطب خود در ارائه اطلاعات توجه کرده و به موفقيت نسبي دست پيدا کند، هرچند در اين مورد شايد بتوان نمونه هاي ديگري را مانند حجت الاسلام پناهيان، حجت الاسلام عباسي ولدي و ... نيز که طيف متفاوتي از مخاطبان را متوجه خود کرده اند نام برد.
    برنامه شنبه شب نوزدهم خرداد «جهان آرا» مي تواند يک فتح باب براي دعوت از ديگر چهره هاي جوان در عرصه هاي مختلف فرهنگي و اجتماعي باشد. اتفاقي که مي توان آن را به نام برنامه «جهان آرا» و شبکه «افق» سند زد.
    
    چي داديم، چي گرفتيم!
    ميلاد دخانچي مجري برنامه هاي تلويزيوني «سختانه» و «جيوه گي» در صفحه شخصي خود خطاب به وحيد يامين پور نوشت: «... در استعداد و خوشفکري و خدمت ايشان به عنوان يک معلم و سخنران در برخي حوزه ها که (البته روش شناسي ايشان مشمول نقدهاي جدي است) شکي نيست. در اين که ايشان بايد به رسانه به عنوان کارشناس حوزه فراماسونري ( که البته معلوم نيست آورده اين گفتمان واقعا براي فضاي فرهنگي ما چه بوده) و يا به عنوان يک فرد تاثيرگذار دعوت بشوند هم شکي نيست، ولي معرفي ايشان به عنوان مفسر و تبين کننده نگاه بزرگان گويي خوانش هاي ديگر وجود ندارد يک اشتباه مطلق از منظر رسانه اي است، بعد هم واقعا ضريب دادن به سخنران هايي که واقعا عقبه علمي آنها نامشخص است، براي چيست؟ ايشان سخنران خوبي هستند و تخصصي در حوزه فراماسونري دارند، دم ايشان گرم، ولي آيا تراز نظريه پردازي انقلاب در حوزه فرهنگ مصداق هايي اين گونه است؟ يعني ما از شريعتي و جلال و مطهري و آويني به چنين الگوهايي رسيديم؟!»
    
    جذب جوانان با الگوي شريعتي
    در اينجا نيت به تشبيه کردن و مقايسه کردن ميان اسامي و شخصيت ها نيست، ولي با رجوع به برخي چهره هاي مشهور از خطبا و سخنرانان مي توان نمونه هايي را نام برد که در جذب جوانان به سوي خود موفق بوده اند.
    براي مثال دکتر علي شريعتي دانش آموخته دانشگاه سوربن فرانسه يکي از آن چهره هايي است که در سال هاي پيش از انقلاب با سخنراني ها و منشورات خود توجه طيف وسيعي از جوانان دانشگاهي کشور را به خود جلب مي کند. شريعتي با سخن گفتن از اسلام با زباني جذاب و متفاوت توانسته بود اقبال بسياري به سوي خود جذب کند و اين اتفاقي است که بسياري از سخنران ها در جذب مخاطب موفق عمل نمي کردند.
    البته از نمونه هاي موفق در جذب جوانان، به افرادي مانند استاد شهيد مرتضي مطهري، مرحوم فلسفي، مرحوم کافي و ... نيز مي توان اشاره کرد که هجمه به آنها از سوي مخالفان و برخي که موفقيت آنها را تاب نمي آوردند، فصل مشترک اغلب اسامي است که به آنها اشاره شد.
    
    
    موافقان و مخالفان آقاي سخنران! / حاشيه هاي يک برنامه تلويزيوني در شبکه هاي اجتماعي
    


 روزنامه جام جم، شماره 5128 به تاريخ 24/3/97، صفحه 5 (شبكه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بارآثار ديگري از "حسام آبنوس"

  نوحه اي كه صداي زنگ تلفن همراه شد / مروري بر پرطرفدارهاي هيات در فضاي مجازي
حسام آبنوس، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  امدادگر قهرمان در حسينيه مجازي / مرور برخي از پر بازديدهاي فضاي مجازي به روايت جام جم
حسام آبنوس، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  هيات كجا بريم؟ / مروري بر نرم افزار «هيات ياب عقيق»
حسام آبنوس، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  شهرداري، پرستويي، شهرداري و زائري / مرور برخي از پربازديدهاي فضاي مجازي به روايت جام جم
حسام آبنوس، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
  هاراگيري براي مخاطب!
حسام آبنوس، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي مكاني فضايي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 9)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است