|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/24: 10 قدم تا زايمان طبيعي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5204
دوشنبه بيست و ششم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5128 24/3/97 > صفحه 12 (سلامت) > متن
 
 


10 قدم تا زايمان طبيعي
بررسي راهكارهايي براي آسان شدن زايمان

نويسنده: پونه شيرازي*

زايمان طبيعي طي چند دهه اخير براي بسياري از بارداران ما بويژه در شهرهاي بزرگ به کابوس ترسناکي تبديل شده است. شايد در نگاه اول، مقصر اين اتفاق به عملکرد بعضا نادرست متخصصان زنان و زايمان به واسطه تامين منافع اقتصادي بيشتر يا گذاشتن وقت کمتر براي فرآيند زايمان مربوط شود. ولي ماهيت چنين رخدادي را نبايد ساده انگارانه فقط در چنين عواملي خلاصه کرد. در واقع بخشي از اين اتفاق به خود مادران يعني ترس و ترديد آنها نسبت به تحمل درد زايمان طبيعي و البته تمايل آنها به تحمل کمترين درد، علي رغم آگاهي از مزاياي زايمان طبيعي بازمي گردد. همچنين نبود زيرساخت ها و امکانات ضروري براي انجام زايمان بي درد در بسياري از بيمارستان هاي کشور و عدم ارائه آموزش هاي لازم پيش از زايمان طبيعي به مادران از عوامل موثر در گرايش به سزارين است. شکي وجود ندارد که اقبال عمومي به زايمان طبيعي در کشور ما به کسب آگاهي هاي لازم مادران و دريافت آموزش هاي ضروري براي انجام آن و البته مهيا شدن زير ساخت هاي بيمارستاني باز مي گردد. در اين صورت، زايمان طبيعي با همکاري ماماها و متخصصان زنان و زايمان با حفظ ايمني و سلامت بارداران و حتي با کمترين ميزان درد (در قالب زايمان بدون درد) قابل انجام است .به اين بهانه «ده قدم براي زايمان طبيعي» را در گفت وگو با دکتر آمنه لاهوتي، جراح و متخصص زنان، زايمان و نازايي را مرور مي کنيم .
    
    قدم اول؛ تصميم به بارداري و ايجاد آمادگي هاي اوليه
    در تمام طول بارداري وزايمان وپس از آن نيازمند همراهي و همکاري همسرتان خواهيد بود. پس حتما نقش پدران را به آنها يادآور شده و از حضورشان بهره بگيريد.
    
    قدم دوم؛ انتخاب پزشک
    پيش از بارداري با يک پزشک متخصص زنان و زايمان مشورت کنيد، زيرا او تنها کسي است که علاوه بر اين که دانش کافي در مورد بارداري طبيعي و بارداري هاي پرخطر دارد در مورد ساير بيماري ها نيز اطلاعات جامعي دارد که هرگاه در طول بارداري مشکلي ايجاد شد مي تواند شما را درمان کرده يا در صورت نياز به پزشک متخصص مربوطه براي مشورت ارجاع دهد.
    
    قدم سوم؛ انجام آزمايشات پيش از بارداري
    اگر بيماري مهمي داريد و در حال درمان هستيد با پزشک مربوطه که تحت نظرش هستيد براي قطع دارو يا تبديل به دارويي که در حاملگي مجاز باشد مشورت کنيد. از نظر سابقه واکسيناسيون يا ابتلا به بعضي بيماري هاي ويروسي و ميکروبي خطرناک (مثل آبله مرغان، سرخجه و...) نيز بايد مورد بررسي قرار بگيريد. همچنين حداقل سه ماه قبل از اقدام به بارداري از ترکيب «يدوفوليک» حاوي يد واسيد فوليک است، استفاده کنيد .
    
    قدم چهارم؛ کسب مجوز بارداري
    در اين مرحله اگر آزمايشات طبيعي باشند اجازه بارداري داده خواهد شد. بعضي موارد ممکن است نياز به اصلاح وبعضي موارد ممکن است نياز به درمان يا پيگيري داشته باشند که حتما پزشکتان به اين موارد توجه خواهد کرد.
    
    قدم پنجم، شما باردار هستيد
    معمولا پزشک متخصص زنان و زايمان برايتان يک تست خون بارداري مي نويسد و بعد از آن زمان انجام سونوگرافي براي ديدن جنين و همچنين ضربان قلب اوست. در يک بارداري طبيعي و بدون مشکل و بدون سابقه خاص معمولا يک سونوگرافي واژينال شش هفته بعد از اولين روز آخرين قاعدگي يا يک سونوگرافي شکمي هفت هفته پس از اولين روز آخرين قاعدگي به اين منظور انجام مي شود. بديهي است که اگر مشکلي در اين فاصله پيش بيايد بايد به پزشک متخصص زنان خود مراجعه کنيد و از وي راهنمايي بگيريد.
    
    قدم ششم؛ در هفته يازده تا سيزده بارداري
    آزمايش غربالگري جنين و سونوگرافي غربالگري را انجام دهيد و مهم است که در يک آزمايشگاه معتبر انجام شوند.
    
    قدم هفتم؛ گذر از سه ماهه اول بارداري
    سه ماهه دوم بارداري تقريبا بهترين زمان بارداري براي مادر است. بجز غربالگري مرحله دوم که در غالب موارد فقط يک سونوگرافي در هفته 19-18 است معمولا آزمايش ديگري لازم نيست. در انتهاي سه ماهه دوم يک سري آزمايش مانند غربالگري ديابت حاملگي براي باردار درخواست مي شود. در بعضي از بيمارستان ها کلاس هاي آموزش زايمان طبيعي وجود دارد که مي توانيد از پزشکتان سوال کرده و در اين کلاس ها شرکت کنيد. همچنين مي توانيد با تائيد پزشکتان، ورزش هاي مجاز دوران بارداري را انجام دهيد .
    
    قدم هشتم؛ 28 هفته تا پايان بارداري
    ويزيت ها در يک حاملگي کم خطر از هفته 34 28 هر دوهفته يک بار و از هفته 34 تا پايان بارداري هفتگي است. حتما در اين مدت اگر علايم غيرطبيعي مثل تنگي نفس، سردرد، تپش قلب، سرگيجه، حالت تهوع، درد شکم است، کاهش حرکت جنين يا هر علامت ناخوشايند ديگري را تجربه کرديد با پزشک تان ملاقاتي داشته باشيد.
    
    قدم نهم؛ روزهاي آخر بارداري
    صبور باشيد و منتظر شروع علايم زايماني بمانيد. هرگاه علايم خطري را مشاهده کرديد حتما به پزشک تان مراجعه کنيد. شايد نياز به بستري شدن داشته باشيد.
    
    قدم دهم؛ در بخش زايمان بيمارستان
    در اينجا ماماها در کنار شما هستند. دردهاي زايماني و ضربان قلب جنين را چک مي کنند و مدام با پزشکتان در تماس هستند و سير پيشرفت زايمان را به اطلاع وي مي رسانند. چنانچه سير زايمان به طور طبيعي پيش رود زماني که دهانه رحم بخوبي باز شد ماماي مسئول شما با پزشکتان تماس خواهد گرفت تا براي زايمان نوزادتان حضور داشته باشد. حتما در طول مراقبت بارداري در مورد روش هاي زايمان بي درد از پزشکتان سوال کنيد و اگر بيمارستاني که در آن بستري هستيد اين روش را داشته باشد از آن استفاده کنيد تا تجربه اي کم درد و خوشايند از زايمان تان داشته باشيد.
    
    * روزنامه نگار10 قدم تا زايمان طبيعي / بررسي راهکارهايي براي آسان شدن زايمان
    


 روزنامه جام جم، شماره 5128 به تاريخ 24/3/97، صفحه 12 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "پونه شيرازي"

  هواي مچ پايت را داشته باش! / پيچ خوردگي مچ پا ممكن است بسيار جزئي باشد يا به جراحي منتهي شود
پونه شيرازي، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  ترك سيگارم آرزوست! / روان درماني و دارو درماني؛ بازوهاي اصلي ترك سيگار
پونه شيرازي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  علاج واقعه قبل از آنفلوآنزا / تزريق واكسن آنفلوآنزا بايد قبل از شروع فصل سرما انجام شود
پونه شيرازي، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  نزديك بيني چشم ها هديه تلفن همراه ! / طي 30 سال آينده به دليل استفاده از گوشي هاي تلفن همراه نيمي از جامعه دچار نزديك بيني مي شوند
پونه شيرازي، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
  راه هاي درمان، به تعداد بشر / تشخيص و درمان هر شخص به كمك پزشكي شخصي، اختصاصي مي شود
پونه شيرازي، جام جم 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت منابع انساني در ورزش
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است