|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/24: گفتند بزرگ مي شوي زندگي كردن ياد مي گيري!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5128 24/3/97 > صفحه 7 (فرهنگ) > متن
 
 


گفتند بزرگ مي شوي زندگي كردن ياد مي گيري!
به بهانه انتخاب رئيس جديد كميسيون فرهنگي، سراغ عكاسي رفتيم كه عكس معروف موگريني در مجلس را با حضور آقاي رئيس كميسيون ثبت كرده است

نويسنده: محمد صادق عليزاده

در آستانه سومين سال فعاليت مجلس شوراي اسلامي، صندلي رياست کميسيون فرهنگي مجلس به حجت الاسلام احمد مازني رسيد. مازني که از نمايندگان ليست اميد است، يکي از همان چهره هايي است که در عکس معروف فدريکا موگريني (مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا) در مجلس حضور دارد. تصويري که در شبکه هاي اجتماعي دست به دست مي چرخيد و به «سلفي حقارت» معروف شد. البته عکاس آن تصوير تاکيد مي کند که مازني در زمره سلفي بگيران نبوده و صرفا به گرفتن عکس يادگاري از حضور مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در مجلس بسنده کرده است. به همين بهانه رفتيم سراغ محمود حسيني. يکي از معدود عکاساني که موفق به ثبت آن صحنه شد. حسيني به عنوان يک عکاس خبري، عکاسي از رويدادهاي مختلف داخلي و بين المللي را در کارنامه تجربيات خود دارد. شايد جالب باشد بدانيد که عکاس تصوير معروف سلفي نمايندگان با فدريکا موگريني در کشتي کمک هاي انساني که عازم يمن بود هم حضور داشته و خاطرات جالبي دارد. هرچند آن کشتي نهايتا در جيبوتي پهلو گرفت و بار خود را تخيله کرد. گفت وگوي جام جم با حسيني را در ادامه بخوانيد.
    
    خبر داري که يکي از حاضران در آن عکس معروف رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شده.
    البته ايشان خيلي در اين عکس دخيل نبود. فقط حضور داشت. در موضوع خاص سلفي گرفتن، نمايندگان ديگري بودند که دست به آن حرکت زدند. ايشان سلفي نگرفتند هرچند با گوشي موبايل شان از آن صحنه و حضور خانم موگريني عکس يادگاري گرفتند.
    
    در آن صحنه چه اتفاقي افتاد؟
    برنامه تحليف رئيس جمهور تمام شده و از حالت رسمي هم خارج شده بود. من يک لحظه ديدم آقاي قشقاوي از وزارت خارجه به همراه خانم موگريني دارند به سمت تعدادي از نمايندگان مي روند. اين باعث شد که من و بقيه عکاساني که در صحنه بوديم به موضوع حساس شويم. دقت کرديم که ببينيم موگريني و قشقاوي کجا مي روند و چه صحنه اي خلق مي شود. رفتند در دل مجلس و جمع نمايندگان. در ادامه هم ديديم تعدادي از نمايندگان ايستاده اند و مشغول گرفتن عکس يادگاري هستند. حتي يک نفرشان به خانم موگريني پشت کرده بود و با او سلفي مي گرفت. بقيه هم اکثرا گوشي موبايل دست شان بود و عکس يادگاري مي گرفتند. چنين صحنه اي براي ما خيلي جالب بود. از نظر خبري هم صحنه و سوژه خوبي داشت و حاشيه جالبي درست مي کرد.
    
    تصور مي کردي آن تصوير اين قدر معروف شود و حاشيه درست کند؟
    از قبل مي دانستم که تصوير حاشيه داري خواهد شد ولي فکر نمي کردم اين قدر به آن پرداخته شود، در فضاي مجازي بچرخد و موج هاي مختلف ايجاد کند . يک سري هم که موضوع #سلفي_حقارت را مطرح کردند. من عکاس خبري هستم. کاري به درست يا غلط بودن اين موج ها ندارم. به عنوان عکاس وظيفه داشتم عکس بگيرم ولي خب فضاي مجازي هم طوري شده است که يک موضوع عادي، ضريب و جو بالايي پيدا مي کند و به بحث و موضوع روز جامعه تبديل مي شود. مثبت و منفي هم ندارد در همه حوزه ها با اين وضعيت روبه رو مي شويم.
    
    بقيه عکاساني که در آن صحنه حاضر بودند راجع به اين صحنه چه نظري داشتند؟
    چون سوژه خيلي حساس بود، در آن لحظه خيلي ديالوگ خاصي بين مان رد و بدل نشد ولي بعد از آن که بين خودمان صحبت مي کرديم اين موضوع مطرح شد که اين چه حرکتي بود. همه به اتفاق اين موضوع را رد کردند. قبول داشتند که اين صحنه در سطح و جايگاه نماينده هاي مجلس شوراي اسلامي نيست.
    
    توقعي که ما از نماينده هاي مردم در مجلس داريم خيلي بالاتر از توقعي است که از يک فرد عادي داريم. اين سطح از هيجان زدگي مناسب نبود که مثلا بخواهندبا مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اين شکلي عکس بگيرند.
    آن سلفي گرفتن که ديگر خيلي توي ذوق مي زد. البته عکاس هايي که از آن صحنه عکس گرفتند خيلي محدود بودند. من بودم و يکي دو نفر ديگر. صحن علني مجلس فضاي وسيعي است. امکان دارد يک سوژه را يکي دو نفر ببينند ولي ده نفر نبينند. مثلا آن بحث گلابي که درمجلس مطرح شد، يکي در يک گوشه صحن زاويه مناسبي داشت و آن صحنه را ديد و عکاسي کرد و يکي هم در گوشه ديگري از مجلس بود و موفق به ثبت آن صحنه نشد.
    
    بازخوردي از اين تصوير هم داشتي؟
    همان زمان که بحثش داغ بود و همه جا صحبت آن بود، بعضي ها وقتي متوجه مي شدند که عکاس آن صحنه من بودم تعجب مي کردند و مي پرسيدند عکس چطوري گرفته شده. بعضا حتي مي پرسيدند آيا آن صحنه واقعي بوده يا فتوشاپ است. من البته توضيح مي دادم که در عکاسي خبري، فتوشاپ به آن معنايي که در تصور عام وجود دارد معنايي ندارد. رسانه ها و مراجع داخلي هم خيلي روي آن مانور دادند. در رسانه هاي خارجي يکي دو رسانه به آن پرداختند ولي در مجموع تصويري بود که بيشتر مصرف داخلي داشت.
    
    بعد از گرفتن عکس، براي انتشارش روي خروجي خبرگزاري مشکلي پيش نيامد؟
    نه. مشکلي نبود. منتشر شد.
    
    پيش آمده که گرفتن يک تصوير باعث دردسر شود و يا سنگ اندازي کنند؟
    بله. از اين اتفاقات هم پيش مي آيد. وقتي عکسي مي گيري که از نظر مسئول آن حوزه، بازخورد منفي دارد وقتي شما را فردا ببيند، ابرو در هم بکشد. در مورد همين عکسي که موضوع صحبت است، من را به يکي از نماينده هايي که در عکس حضور داشت معرفي کردند و گفتند اين عکاس همان عکس است.
    
    شاکي شده بود؟
    نه!بنده خدا ناراحت نبود و برخوردخاصي هم نکرد فقط گفت بزرگ مي شوي و زندگي کردن را ياد مي گيري! من گفتم ديگر از ايني که هستم بزرگ تر؟! (خنده)
    
    به عنوان يک عکاس خبري با چه مشکلاتي توي کار خودت مواجه هستي و دائم بايد از رويشان بپري؟
    ما همه جا هستيم. مرغ عروسي و عزاييم.(خنده) در عکاسي خبري، هماهنگي با مسئولان برگزارکننده و مديريت اين فضا براي ما خيلي مهم است. معمولا عکاس چون توي تيررس و دم دست است اولين برخوردها با او مي شود. خبرنگارها مي توانند يک گوشه مجلس بايستند و بدون اين که خيلي توي چشم باشند کار خودشان را انجام دهند ولي در مورد عکاس ها اين قاعده صادق نيست. عکاسي خبري در خط مقدم و پيشاني رويداد است. به همين دليل بحث هماهنگي ها خيلي مهم است. شما ببينيد در رويدادهاي ناگواري که رخ مي دهد، اولين کسي که از صحنه رانده مي شود عکاس خبري است. به جاي اين که با آن دسته از افرادي برخورد کنند که مزاحم تيم هاي امدادي و امنيتي شده اند و دارند سلفي مي گيرند، با عکاسان خبري برخورد مي کنند. هميشه اولين نفر ماييم که از صحنه رانده مي شويم.
    
    با يکي از همکارانت صحبت مي کردم . صحبت از خسارت ديدن دوربين و لوازم هم مي کرد.
    بله! لنز و دوربين و حتي دست و پا شکستن طبيعي است. البته دست و پا کمتر ولي پيش مي آيد لوازم آسيب ببيند. همان بحث هماهنگي است که عرض کردم. کسي که مسئول حراست و حفاظت فيزيکي آنجاست توجيه نيست که مثلا نبايد عکاس را هل داد. نمي داند عکاس تعادل ندارد. کلي لوازم و لنز و دوربين از عکاس آويزان است. وقتي هلش مي دهد، عکاس مي افتد زمين و دست و پايش زخم مي ‍شود و نهايتا هم بعد از چند روز خوب مي شود اما دوربين وقتي زمين خورد ديگر عمرش تمام شده است. دوربين هم معمولا متعلق به خبرگزاري است و دست ما امانت است. اگر خسارتي وارد شود بايد از جيب خودمان آن را بپردازيم.
    
    به عنوان سوال آخر، تو تجربيات حضور در بعضي رويدادهاي مهم غيرداخلي را هم داشته اي؛ حضور در کشتي کمک هاي انساني که قرار بود به يمن برود يا حضور ميان آواره هاي روهينگيايي. از اين تجربه ها بگو!
    از بندرعباس راه افتاديم. حدود 18 روز روي آب بوديم. مقصدمان بندر الحديده يمن بود. کمتر از 24 ساعت براي رسيدن به مقصد باقي مانده بود که اطلاع دادند بايد به سمت جيبوتي تغيير مسير دهيم.چيزي که توي کشتي به ما اعلام کردند اين بود که بار کشتي در جيبوتي بازرسي خواهد شد و در صورتي که مشکلي نداشت به سمت يمن حرکت مي کنيم. آن زمان اوج تبليغات و پروپاگانداي سعودي هاي بود که ادعا مي کردند بار اين کشتي، مهمات و سلاح است. در صورتي که واقعا اين چنين نبود. حتي ماموران گارد حفاظت کشتي هم اسلحه گرم و تفنگ نداشتند.
    وقتي به جيبوتي رسيديم، مسئول سفارت ايران در منطقه به کشتي آمد و اعلام کرد بنا به دستوري که از تهران رسيده، بار در جيبوتي تخليه خواهد شد و از طريق سازمان ملل مجدد بارگيري مي شود و آنها بار را به يمن منتقل مي کنند. اين شد که ماموريت ما هم تمام شد و هوايي به تهران برگشتيم. چند ماه قبل هم بين آواره هاي روهينگيايي در مرز بنگلادش و ميانمار رفتم و از آنها عکاسي کردم. وضعيت اسفباري داشتند. جوامع بين المللي بايد فکري به حال اينها بکنند. واقعا غريب مانده اند.
    
    هرچه بود، اشتباه بود!
    حجت الاسلام مازني هم از اين اتفاق روايت خودش را دارد. او پيش از اين در گفت وگو با ويژه نامه نوروزي جام جم در باره اين عکس گفته است: خانم موگريني نماينده اتحاديه اروپا و مهمان ويژه مجلس در مراسم تحليف بود. در ان روز بين جايگاه نمايندگان و مهمانان، گلدان هاي بزرگ گذاشته و مسير رفت و آمد را بسته بودند. من از آقاي قشقاوي خواستم به خانم موگريني بگويد مي خواهيم با ايشان احوالپرسي کنيم و تمام آن صحبت سه چهار دقيقه هم طول نکشيد. ايشان هم استقبال کردند. آقاي قشقاوي هم بودند که با موبايل من يک عکس گرفتند. گفت وگوي ما هم در حد سلام و احوالپرسي ساده بود. برخي نماينده ها به دليل همان فاصله اي که وجود داشت از آقاي قشقاوي درخواست مي کردند براي آنها هم عکس بگيرد و شلوغ شد. يکي از همکاران هم ديد که کسي عکس نمي گيرد خواست خودش عکس بگيرد که حالت سلفي پيدا کرد. ايشان فرداي همان روز عذرخواهي کرد. [آن اتفاق] هرچه بود اشتباه بود.
    گفتند بزرگ مي شوي زندگي کردن ياد مي گيري! / به بهانه انتخاب رئيس جديد کميسيون فرهنگي، سراغ عکاسي رفتيم که عکس معروف موگريني در مجلس را با حضور آقاي رئيس کميسيون ثبت کرده است
    


 روزنامه جام جم، شماره 5128 به تاريخ 24/3/97، صفحه 7 (فرهنگ)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "محمد صادق عليزاده"

  يك بام و چند هواي فرهنگ
محمد صادق عليزاده، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  پرواز را به خاطر نسپار! / جزئياتي از وابستگي صنعت هوايي ايران قبل از انقلاب برگرفته از كتاب خاطرات معاون عمليات هوايي شاه
محمد صادق عليزاده، جام جم 4/6/97
مشاهده متن    
  بالاخره ابوقريب واقعي است يا نه؟!
محمد صادق عليزاده، جام جم 22/5/97
مشاهده متن    
  كليه خبرگزاري ها به سراسر جهان مخابره كردند: شاه مرد
محمد صادق عليزاده، جام جم 4/5/97
مشاهده متن    
  كار رسانه اي با پول «بن سلمان» مي شود همين! / تلويزيون «ايران اينترنشنال» بعد از پوشش زنده اجلاس منافقين، اين بار آنتن را در اختيار گروهك پژاك قرار داد
محمد صادق عليزاده، جام جم 1/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پژوهش ملل
متن مطالب شماره 37، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است