|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/24: جشن يك ميليارد نفري
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5181
شنبه بيست و هفتم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5128 24/3/97 > صفحه 8 (معارف) > متن
 
 


جشن يك ميليارد نفري
تفاوت جشن عيد فطر در ايران و ديگر كشورهاي مسلمان در گفت و گو با حجت الاسلام و المسلمين حسين رحيم زاده خراساني، مدير گروه معارف شبكه اول سيما

نويسنده: ام البنين ديوسالار

با خودش شوق و افسوس توامان مي آورد؛ شوقش نتيجه و ثمره عبادت، بندگي و خلوص است و افسوسش براي به سر آمدن روزها و لحظه هاي پر از برکت و معنويت. عيد فطر نه در ايران که در ساير کشورهاي مسلمان و نيز نزد مسلمانان سراسر جهان رنگ و معناي ويژه اي دارد و همراه است با بروزها و نمودهاي اجتماعي در قالب جشن هاي بزرگ و کوچک، اما گويي تفاوت هايي وجود دارد بين عيد فطر در کشور ما و نزد مسلمانان ساير کشورها؛ گزارش ها و تصاويري که از جشن عيد فطر برخي کشورها ارائه مي شود، خوش رنگ و لعاب تر از چيزي است که در کشور خودمان شاهديم. شايد از فرط اشتياق و ميل به پيشي گرفتن در بروز مسلماني و دينداري است که مرغ همسايه را غاز مي بينيم يا شايد نگاه ما به اين عيد تفاوت هايي دارد با ساير مسلمانان جهان. حجت الاسلام والمسلمين حسين رحيم زاده درباره تفاوت جشن هاي عيد فطر در ايران و ساير کشورها توضيحاتي ارائه مي کند و اين که معناي عيد بزرگ فطر در نگاه ما و در نگاه ديگر مسلمانان جهان چيست و آيا تفاوت در برگزاري جشن ها به معناي تفاوت در درک معنا و مفهوم اين عيد است يا خير؟
    
    تظاهرات متفاوت!
    شيريني و شادي، رنگ و نور و موسيقي خيابان هاي شهر را پر مي کند، هر گوشه شهر جشني برپا مي شود و شبکه هاي راديويي و تلويزيوني برنامه هاي عادي را قطع مي کنند و صرفا به شادماني و نشاط مي پردازند. در بيشتر کشورهاي اسلامي عيد فطر بيشتر از دو روز تعطيل است و در برخي کشورها اين عدد بيشتر از آن است که بتوان باور کرد.
    حجت الاسلام رحيم زاده به تفاوت فرهنگ و تفاوت مذهب بين کشور ما و بسياري از کشورهاي اسلامي اشاره مي کند و نيز تفاوت بين تقويم ما و آنها که يکي پر است از اعياد بزرگ مذهبي و آن يکي صرفا دو، سه عيد بزرگ در خودش دارد مانند عيد قربان و عيد فطر و البته ولادت حضرت رسول(ص).
    مدير گروه معارف شبکه يک سيما درباره اين تفاوت ها مي گويد: مسائل فرهنگي در نوع بروز جشن ها و اجراي مراسم عيد نقش دارد و تفاوت هايي را به نمايش مي گذارد، ضمن اين که کشور ما با اکثريت شيعيان از تقويمي غني برخوردار است که تعداد جشن ها و اعيادش به يکي دو عيد خلاصه نمي شود؛ ما ولادت ها را داريم مانند جشن پرشکوه نيمه شعبان يا ميلاد مولي علي(ع) را که بسيار با شکوه برگزار مي شوند.
    به گفته اين روحاني، تنوع جشن هاي مذهبي در ايران، دليل ديگري است براي اين که بروز و ظهور مراسم عيد فطر در کشور ما با ساير کشورها متفاوت باشد، اما در اصل ماجرا تفاوتي وجود ندارد و نمي توان گفت حقيقتي که يک ايراني مي تواند از اعيادي چون فطر و قربان درک کند با مسلمان ديگري در کشوري ديگر تفاوت دارد.
    
    چرا فطر؟ چرا قربان؟
    در بسياري از کشورهاي اسلامي، عيد فطر و عيد قربان جزو مهم ترين و اصلي ترين اعياد محسوب مي شود؛ چه مثل ما اهل تشيع باشند يا اهل تسنن. حجت الاسلام رحيم زاده دليل آن را به اهميت اين دو عيد و تفاوت آنها با ساير اعياد مرتبط مي داند. اين روحاني خراساني، توضيح مي دهد که اين دو عيد، هر دو پايان يک دوره خاص هستند؛ عيد فطر پايان يک ماه روزه داري و عبادت است و عيد قربان پايان ذي الحجه است و بازگشت از زيارت خانه خدا.
    مدير گروه معارف شبکه يک سيما، در اين باره مي گويد: عيد به معناي بازگشت به خويشتن است و شايد عيد قربان و فطر بيشتر از هر مناسبت ديگري با مفهوم عيد به معناي واقعي در تناسب هستند. روزهاي عبادت که به پايان مي رسد، تزکيه و بازگشتن به خويشتن الهي را جشن مي گيريم و در کنار هم مناسک و اعمال عيد را به جا مي آوريم و در ماه قربان هم بعد از اظهار بندگي، قرباني مي کنيم و نماز عيد مي خوانيم. حجت الاسلام رحيم زاده بعد از اين اظهارات بر اجتماعي بودن دين اسلام تاکيد مي کند و شکل گيري دستوراتش بر بستر جامعه مدني را يادآور مي شود؛ نکته اي که اهميت عيد فطر و نيز عيد قربان را نزد تمام فرقه ها و مذاهب اسلامي روشن مي کند.
    
    بهانه همدلي
    يک ماه بهره گرفتن از سفره لطف پروردگار به سفري مي ماند در مسير تزکيه و تعالي؛ هم براي آنکه اهل تسنن است و هم براي شيعيان، بنابراين طبيعي است که روز عيد فطر و جشن بزرگي که بعد از پايان اين سفر برگزار مي شود بهترين فرصت و بهانه باشد براي اتحاد، همبستگي و همدلي.
    اين نکات را حجت الاسلام رحيم زاده تصديق مي کند و عيد فطر را بهانه اي مي داند براي ابراز هم کيش بودن، نمايش باورها و اعتقاد مذهبي و انجام اعمال و مناسکي چون اداي فطريه و اقامه نماز فطر که همچون چتري بر سر همه مسلمانان سايه مي افکند و آنها را در سايه باورها و نگاه مشترک در کنار هم نگاه مي دارد.
    
    به اضافه اين که...
    تفاوت در شيوه برگزاري جشن عيد فطر در کشورهاي مختلف، به معناي درک متفاوت از حقيقت و معناي اين جشن بزرگ اسلامي نيست. تفاوت اين جشن هاي به معناي تظاهرات بيروني متفاوت در کشورهاي مختلف است.
    جشن يک ميليارد نفري / تفاوت جشن عيد فطر در ايران و ديگر کشورهاي مسلمان در گفت و گو با حجت الاسلام و المسلمين حسين رحيم زاده خراساني، مدير گروه معارف شبکه اول سيما
    


 روزنامه جام جم، شماره 5128 به تاريخ 24/3/97، صفحه 8 (معارف)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بارآثار ديگري از "ام البنين ديوسالار"

  روي مين رفتم / افشين علا در گفت و گو با جام جم از شعرش در پاسخ به ترانه «چهل سال»گفته است
ام البنين ديوسالار، جام جم 18/5/97
مشاهده متن    
  از عناوين جهان، خادمي ات ما را بس / با خادمان معروف حرم حضرت امام رضا(ع) بيشتر آشنا شويم
ام البنين ديوسالار، جام جم 2/5/97
مشاهده متن    
  « وي» چگونه پولدار شد؟ / بررسي مراحل شكل گيري و رشد انيميشن «ديرين ديرين» به عنوان يك محصول فرهنگي پولساز
ام البنين ديوسالار، جام جم 30/4/97
مشاهده متن    
  بابابرقي در هيات دولت! / خالق تيزر معروف «بابابرقي» خاطرات جالبي از اثرگذاري اين كليپ در دهه 70 مي گويد
ام البنين ديوسالار، جام جم 25/4/97
مشاهده متن    
  با شعر ،جلوي سعودي ها مي ايستم / گفت و گوي جام جم با افشين علا كه شعر تازه اش درباره يمن مورد تحسين رهبر انقلاب قرار گرفت
ام البنين ديوسالار، جام جم 7/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه گردشگري علم و فرهنگ
متن مطالب شماره 10، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است