|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/24: شعراي تبريزي همچنان چشم به راهند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5128 24/3/97 > صفحه 14 (ايران) > متن
 
 


شعراي تبريزي همچنان چشم به راهند
بي سرانجامي اجراي طرح مقبرۃ الشعراي تبريز پس از 50 سال

نويسنده: سعيده دلال عليپور

حدود شش ماه از آغاز سال 2018 ميلادي و ميزباني تبريز از گردشگران خارجي و داخلي در قالب شهر نمونه گردشگري کشورهاي اسلامي مي گذرد، اما اين کلانشهر هنوز در اجراي برخي پروژه هاي عظيم فرهنگي خود لاک پشت وار حرکت کرده و به سرانجامي نرسيده است؛ مثل تکميل طرح مقبرۃ الشعرا که از آغاز عمليات اجرايي آن نزديک به پنج دهه مي گذرد.
    به گزارش خبرنگار جام جم از تبريز، طرح مقبرۃ الشعرا در نوع خود بي نظير بوده و به قول مسئولان، آبروي گردشگري استان و کلانشهر تبريز است. از زمان آغاز عمليات اجرايي اين طرح حدود 50 سال مي گذرد و مسئولان وعده افتتاح آن را تا آغاز رويداد تاريخي تبريز 2018 داده بودند، اما شنيده ها همچنان از کمبود اعتبار براي تسريع عمليات و برخي اختلافات داخلي پيمانکار با مسئولان مربوطه حکايت مي کند.
    به عقيده کارشناسان فرهنگي، مقبرۃ الشعراي تبريز، مجموعه اي غني از تاريخ ادبيات ايران زمين است و به دليل آن که بيش از 410 شاعر و فيلسوف در دلش آرميده، گستردگي آن از مرزهاي جغرافيايي فرهنگي کشورمان فراتر رفته است.
    مقبرۃ الشعرا يکي از گورستان هاي تاريخي شهر تبريز است که در محله سرخاب واقع شده و به خاطر جاي دادن عارفان و شاعران صاحب نامي چون اسدي طوسي، قطران تبريزي، خاقاني شيرواني، ظهيرالدين فارابي، همام تبريزي، ماني شيرازي، شکيبي تبريزي و سيد محمد حسين شهريار در دل خود، جايگاه ويژه اي در ميان آثار تاريخي فرهنگي کشورمان دارد.
    از اوايل دهه 50 که طرح معمار غلامرضا فرزان مهر در مسابقه معماري براي ساخت مقبرۃ الشعرا برنده شد، قول ساخت يک پرديس فرهنگي نيز داده شده بود تا اين مکان محلي باشد براي تجمع هنرمندان و هنردوستان و بتواند با مجموعه هاي فرهنگي چون حافظيه و سعديه شيراز رقابت کند. اما باگذشت حدود پنج دهه از آن تاريخ نه تنها از پرديس فرهنگي و معرفي اين بخش از داشته هاي فرهنگي مردمان اين ديار خبري نيست، بلکه خود پروژه مقبرۃ الشعرا نيز بعد از سال ها عقيم ماندن و خاک خوردن درحالي وارد فاز عملياتي شده که حرکت لاک پشتي دارد و مي رود تا به يکي از تاريخي ترين و کهن ترين پروژه هاي در دست اجراي خطه آذربايجان تبديل شود.
    
    منتظر جذب اعتباريم
    محمدصادق پورمهدي، معاون عمراني سابق استانداري آذربايجان شرقي در خصوص اين پروژه به جام جم مي گويد: باتوجه به اين که اين پروژه يکي از پروژه هاي سنگين کلانشهر تبريز بوده و از نظر فرهنگي اجتماعي در نوع خود آبرويي براي شهروندان تبريزي قلمداد مي شود، استانداري پيگير اجراي مراحل ساخت آن توسط شهرداري است و تا آنجا که بتواند در تسريع ساخت آن، شهرداري را ياري مي کند.
    به گفته وي يکي از پروژه هايي که پيشنهاد شده بود از محل بودجه 97 رديف بودجه اي اختصاص بگيرد، همين طرح مقبرۃ الشعرا بود که به تصويب رسيده و به محض دريافت اعتبار هرچه سريع تر نسبت به تخصيص آن اقدام خواهد شد. ضمن اين که از محل بودجه استاني نيز حدود سه ميليارد تومان بودجه اي اختصاص داده شده، اما گويا به دليل اختلاف شهرداري با پيمانکار هنوز بودجه استاني تخصيصي جذب نشده است.
    فريدون بابايي اقدم، رئيس کميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تبريز نيز با اشاره به اين که مشکلات مالي اين پروژه تاثير زيادي در رکود و احيانا تعطيلي چند ماهه آن داشته، خواستار مساعدت دولت در تخصيص اعتبار و تکميل هرچه زودتر مقبرۃ الشعرا مي شود.
    بابايي اقدم مي گويد: مقبرۃ الشعرا در نوع خود منحصر به فرد است چرا که در هيچ شهر و کشوري چنين مجموعه اي نداشته ايم که در اين حد و اندازه جلوه گر کاري فرهنگي تاريخي باشد، به همين منظور هم استانداري و هم مجموعه نمايندگان استان در مجلس مي توانند به روند پيشرفت اين پروژه کمک کنند.
    
    به ميراث ربطي ندارد
    نويد مشهوري، رئيس روابط عمومي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي اما در خصوص اين پروژه به جام جم مي گويد: مسئوليت اصلي طرح توسعه مقبرۃ الشعرا بر عهده شهرداري تبريز و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان بوده و هيچ ربطي به ميراث فرهنگي ندارد، طوري که بليت فروشي هم به نهادهاي گفته شده مربوط است.
    مشهوري مي افزايد: ميراث فرهنگي استان در راستاي تبريز 2018 به اندازه کافي طرح براي اجرا داشته و نمي تواند در خصوص مقبرۃ الشعرا نيز دخالت کند.
    
    پول نداريم
    شهرداري که همه مسئوليت اجراي طرح را متوجه آن مي دانند، اما از نبود اعتبار گلايه مند است. محمدحسين اسحقي، معاون عمراني شهرداري تبريز با اشاره به اين که اين پروژه يک طرح ملي و فوق العاده سنگين است، به جام جم مي گويد: متاسفانه به رغم پيگيري هاي مکرر با مسئولان ارشد استاني و نيز وزارتخانه هاي مربوطه تنها موفق شديم حدود دو ميليارد و 700 ميليون تومان آن هم از بودجه استاني جذب کنيم که اين رقم در مقايسه با نياز 30 ميليارد توماني پروژه براي تکميل مبلغ بسيار ناچيزي است. وي اختلاف شهرداري با پيمانکار را هم (که اختلاف مالي است) قابل حل دانسته و گلايه مي کند که متاسفانه دولت براي رويداد تبريز 2018 هزينه چنداني پرداخت نکرده چه برسد به پروژه مقبرۃ الشعرا.
    پروژه بازآفريني و احياي مجموعه تاريخي مقبرۃ الشعرا، با زيربناي ۱۱هزار مترمربع، از بزرگ ترين طرح هاي شهرداري در توسعه زيرساخت هاي فرهنگي شمال غرب کشور به شمار مي رود که شهرداري تبريز، از سال ۹۳ بازآفريني و احياي اين مجموعه تاريخي، فرهنگي را با برآورد ۵۰ميليارد تومان در مجموعه دو ضلع شمالي و جنوبي عهده دار شده است.
    شعراي تبريزي همچنان چشم به راهند / بي سرانجامي اجراي طرح مقبرۃ الشعراي تبريز پس از 50 سال
    


 روزنامه جام جم، شماره 5128 به تاريخ 24/3/97، صفحه 14 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از "سعيده دلال عليپور"

  به تماشاي تبريز ، تاريخ ، تعزيه / تماشاي جلوه هاي آييني عاشورا در موزه محرم تبريز
سعيده دلال عليپور، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  زنوزق؛ خواهر آذري ماسوله / نگاهي به جاذبه هاي گردشگري روستاي زنوزق آذربايجان شرقي
سعيده دلال عليپور، جام جم 29/5/97
مشاهده متن    
  تجربه زمستان برفي در تابستان پرگل / گزارشي از جاذبه هاي طبيعي منطقه «ارشد چمن» در شمال غرب ايران
سعيده دلال عليپور، جام جم 22/5/97
مشاهده متن    
  جنگل هاي ارسباران تماشايي تر مي شود / با ايجاد اقامتگاه هاي بوم گردي و ساماندهي جوامع محلي
سعيده دلال عليپور، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  پاي «2018» در كفش تبريز / گزارش جام جم از تاثير رخداد «تبريز 2018» بر صنعت چرم و كفش اين شهر
سعيده دلال عليپور، جام جم 29/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه صنعت صدا و تصوير
متن مطالب شماره 82، مهر و آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است