|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/20: پرده برداري از يك تصميم بزرگ سينمايي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6983
پنج شنبه 4 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6823 20/4/97 > صفحه 21 (فرهنگي) > متن
 
      


پرده برداري از يك تصميم بزرگ سينمايي
خانه سينما اعلام كرد امسال مراسمي با عنوان جشن بزرگ سالانه برگزار نخواهد كرد

نويسنده: نرگس عاشوري


    
    نمايندگان رسانه هاي خبري آمده بودند تا ابهاماتشان را درباره کم و کيف بيستمين جشن بزرگ سينماي ايران جويا شوند و گلايه شان را نسبت به دوره پرانتقاد گذشته مطرح کنند و خواستار برگزاري جشني در خور فضاي فرهنگي و در شان اهالي سينما شوند در حالي که هيات مديره و رئيس اين دوره جشن خانه سينما به نشست رسانه اي آمده بودند تا بگويند امسال از جشن بزرگ و ويژه خبري نيست و قرار است در هزينه ها صرفه جويي شود. منوچهر شاهسواري مديرعامل خانه سينما صبح روز سه شنبه 19 تيرماه در نشستي که در خانه سينما برگزار شد اعلام کرد که امسال خانه سينما برخلاف رسم هر ساله جشني بزرگ برگزار نخواهد کرد: «قرار بود يک روز خوش داشته باشيم ولي اين يک تصميم جمعي است. تصميم گرفتيم جشن سينما را با داوري خوب به قوت اجرا کنيم اما از مراسم بزرگ و هزينه اضافي خودداري مي کنيم» علي نصيريان با برگزاري جشن هاي فرهنگي و هنري موافق است و آن را باعث ايجاد احترام بين هنرمندان مي داند و براي تشويق استعدادهاي جوان ضروري مي خواند: «ما بايد براي کار و همکاران خود احترام و حرمت قايل باشيم و از موفقيت هاي آنها لذت ببريم. چندي پيش به اصغر فرهادي گفتم جايزه اي که گرفته اي انگار من هم سهيمم» با اين وجود او نيز گفت: من اينجا فقط به عنوان يک نماد هستم و اميدوارم اين برنامه در چارچوب محدود تر و با آبرو، اُنس و الفت برگزار شود. تورج منصوري دبير هيات مديره آکادمي نيز در توضيحات تکميلي مي گويد قرار است ماحصل اين صرفه جويي براي مسائل بيمه اي و ديگر اقدامات مربوط به مسائل زيرساختي هزينه شود. لغو جشن بزرگ خانه سينما و هزينه هاي آن، حواشي چند روز اخير و شائبه هاي مطرح شده در برخي رسانه ها را در جست وجوي دلايل اين تصميم به ذهن حاضران متبادر مي کند. «تصميم امسال ما به هيچ عنوان به شايعه اي که پخش شد، مبني بر اينکه سازمان بازرسي ورود کرده، ارتباط ندارد چون ما سالانه حسابرسي در خانه سينما داريم و هيچ ايرادي درباره حسابرسي هاي خانه سينما تاکنون وجود نداشته است.» و اين عبارات پاسخ منوچهر شاهسواري به اين ابهامات است. در ادامه مازيار ميري که مديريت اجرايي اين جشن را به عهده دارد هزينه جشن سال گذشته را 824 ميليون تومان عنوان مي کند تا شايد نقطه پاياني باشد بر حاشيه هاي مربوطه.
    
    

    
    برهوت برنامه فرهنگي براي همدلي با مردم
    با کوچک سازي مراسم ويژه بيستمين جشن بزرگ سينماي ايران که برخي آن را معادل حذف اين مراسم تعبير کرده اند درست يک روز پس از اعلام لغو کنسرت نمايش «سي» به نظر مي رسد دومينوي لغو رويدادهاي فرهنگي به منظور همراهي با شرايط معيشتي مردم در حال شکل گيري است. زنجيره اي که با حلقه انصراف سيروان خسروي از برگزاري کنسرت آغاز شد و حالا با در حالت انتظار قرار گرفتن پروژه «سي» و حذف جشن بزرگ خانه سينما بر حلقه هاي آن افزوده مي شود. اقدام به حذف چنين برنامه هايي اگر چه تحت عنوان همدلي و همراهي با شرايط معيشتي جامعه صورت مي گيرد اما در بطن خود ابهامات و پرسش هايي را هم به همراه دارد. برخي بر اين باورند که با وجود کمبود برنامه هاي فرهنگي در کشور، اين همراهي مي توانست در قالب کاستن از هزينه بليت ها يا اجراي رايگان برنامه در مناطق محروم و حتي تخصيص بخشي از سود آن به نيازمندان و... صورت بگيرد تا هم از فضاي نشاط و اميد در جامعه کم نشود و هم فضاي هنري در حالت رخوت و تعطيلي قرار نگيرد. با وجود اين به نظر مي رسد قصه حذف جشن بزرگ سينماي ايران و برگزاري آن در چارچوب محدود روايت متفاوت تري دارد و اگر چه از آن دست تصميماتي است که موافقان بسيار دارد اما با چالش زير سوال رفتن نفس برگزاري اين مراسم در سال هاي گذشته و انتقاد به فعاليت صنفي خانه سينما هم همراه است. آنچه مي خوانيد واکنش برخي از اهالي سينما به اعلام تصميم هيات مديره خانه سينما در گفت وگو با «ايران» است.
    
    زندگي ميان مردم
    
    احمد طالبي نژاد : منتقد سينما
    تصميم عاقلانه و درست حذف مراسم جشن خانه سينما نشات گرفته از نگاه صادقانه علي نصيريان است که مي توانست به اعتبار حکمي که گرفته بر برگزاري جشن پافشاري کند اما او در اين مملکت زندگي مي کند و از وضعيت معيشتي مردم آگاه است. شان نزول جشن و اهداف آن هرچه که باشد مهم نيست، شرايط امروز جامعه حکم مي کند به هر قيمتي که شده از اين ولخرجي ها جلوگيري کنيم. وقتي در جشنواره فجر فيلم ها ديده مي شود، داورها و منتقدان راي مي دهند و آثار منتخب معرفي مي شوند برگزاري ديگر جشن ها و جايزه دادن هاي دوباره چه ضرورتي دارد. اينجا هاليوود نيست که گلدن گلوب داشته باشيم و هم اسکار و هم جشنواره موردي مثل ساندنس و شيکاگو و... اينجا ايران است با مقتضيات جغرافيايي و فرهنگي خودش. در دوره شکننده شرايط اقتصادي امروز برگزاري جشن خانه سينما دهن کجي به مردم است و نتيجه اي جز هدر دادن سرمايه ندارد. به اميد آنکه هزينه اين جشن ها صرف مسائل زير ساختي و رفاهي قشر آسيب پذير شود تا نفع فرهنگي و اقتصادي داشته باشد. حتي امسال مي شود از جشنواره فجر و جشنواره کودک هم چشم پوشي کرد.
    
    کماي صنفي
    
    عليرضا داودنژاد : نويسنده و کارگردان
    به طور کلي منافع فعاليت صنفي در سينما را متوجه اکثريت اعضاي صنوف نمي بينم. در شرايطي که اصلي ترين مشکل سينما ناامني بازار و ناامني شغلي است و هيچ تصميم جدي براي رفع آن وجود ندارد براي من سينماگر چه اهميتي دارد که براي يک شب اهالي سينما را به روي سن دعوت کنند و به آنها جايزه بدهند يا ندهند. در شرايطي که اصلي ترين مسائل سينما مسکوت مانده است چه اهميتي دارد که يک شب جشن بگيرند يا نگيرند. من مي گويم مشکل بيکاري را بايد حل کرد و شما مي گوييد هزينه جشن را خرج بيکارها بکنيم؟! من مي گويم صنف بايد زمينه فعاليت حرفه را فراهم کند تا کسي بيکار نشود و پاسخ مي شنويم که حالا يک جشن صنفي را تعطيل مي کنيم تا هزينه اش صدقه بيکاري شود.
    در شرايطي که با ساماندهي بازار VOD و ويدئو ظرفيت توليد سينماي ايران مي تواند هزار فيلم باشد آن را با ناامن کردن بازار به 70 فيلم محدود کرده اند و آن وقت براي رفع بيکاري مي خواهند جشن نگيرند. به اعتقاد من اين گونه فعاليت صنفي عبث است و همه چيز در ادامه يک کماي صنفي پيش مي رود.
    
    
    پرده برداري از يك تصميم بزرگ سينمايي / خانه سينما اعلام كرد امسال مراسمي با عنوان جشن بزرگ سالانه برگزار نخواهد كرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6823 به تاريخ 20/4/97، صفحه 21 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "نرگس عاشوري"

  هنوز هم از «روز واقعه» ارتزاق معنوي مي كنم / مروري بر خاطرات ساخت ماندگارترين فيلم عاشورايي در گفت و گو با عليرضا شجاع نوري
نرگس عاشوري، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  بليت اسكار براي «بدون تاريخ بدون امضاء» / بخت سينماي ايران در اسكار 2019 با ساخته وحيد جليلوند
نرگس عاشوري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  پناهگاهي به نام سينما / بررسي دلايل اقبال مخاطبان به سينما در 5 ماهه نخست سال
نرگس عاشوري، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  محمد مهدي حيدريان رئيس سازمان سينمايي در گفت و گو با«ايران»: سينما مسئوليت اجتماعي اش را فراموش نكند
نرگس عاشوري، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  سانسور و دغدغه فروش سينماي ملي را زمين مي زند / ميزگرد بررسي سينماي ملي با حضور جواد طوسي، عليرضا داوودنژاد و هارون يشايايي
نرگس عاشوري، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه شيمي كاربردي
متن مطالب شماره 49، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است