|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/20: ايران در بازسازي سوريه مشاركت كند؟
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3191 20/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
ايران در بازسازي سوريه مشاركت كند؟


نويسنده: احمد عظيمي بلوريان *

کار جنگ و اغتشاش در سوريه رو به پايان است. ديگر بيش از اين نمي شد شهرها و روستاهاي سوريه را با بمب و موشک و زدوخوردهاي نيروهاي سوري و مخالفان خراب کرد. سوريه آماده ورود به فاز بازسازي است. کاري که دست کم 40، 50 سال طول خواهد کشيد. سازندگان سوريه از ديد غرب ايالات متحده آمريكا، با همکاري نزديک انگليس و سپس فرانسه و آلمان خواهند بود. مشارکت روس ها و سهم آنها هنوز قطعي نشده و موضوع شايد در ديدار ترامپ و پوتين و يک گفت وگوي نهايي - يا بده بستان - تعيين خواهد شد. اين سناريو از حدود يک سال و نيم پيش با برنده شدن ترامپ در انتخابات آمريكا در دست طراحي بوده است. رفت وآمد مقامات آمريكايي و انگليسي به منطقه در اين باره دارد شدت مي گيرد. سفر پرنس چارلز و برخي مقامات به منطقه، از جمله اسرائيل و اردن، با تظاهر به دعاخواندن کنار ديوار ندبه در همين ارتباط است. آمريكا در حال خارج کردن نيروهاي خود از سوريه است. چون نمي توان بازسازي را با قيافه اخموي نيروهاي نظامي آغاز كرد. وليعهد محترم انگليس به اردن رفت تا با سلطان دورگه آن گفت وگو کند. خروج انگليس از اتحاديه اروپا (برگزيت) و خودداري آمريكا از همکاري با اروپا راه را براي همکاري نزديک تر اين دو كشور و ندادن باج به کشورهاي اروپايي باز کرده است. اگرچه اروپا بدون انگليس هم مانند چين راه مقابله را بلد است. هرچه عوض دارد، گله ندارد. زورآزمايي ها ادامه دارد اما بازي پشت پرده با روي پرده متفاوت است.
    بازسازي سوريه شوخي نيست. اگر مي خواهيد در کوچک ترين مقياس ممکن هزينه آن را تخمين بزنيد، به هزينه ساخت مجتمع هاي منطقه 22 تهران بنگريد. اين منطقه بخش کوچکي از شهر تهران است. هزينه و مساحت اين منطقه و ساخت آن را درآوريد، سطح شهرها و تاسيسات تخريب شده در سوريه را محاسبه کنيد، دومي را بر اولي بخش کنيد، هزينه تخريب کامل بناها و تاسيسات تخريب شده در جنگ و جابه جايي مصالح ساختماني بناها، تاسيسات تخريب شده و نيز هزينه بازسازي شبکه هاي ارتباطي، انرژي، آب، راهسازي و بندرسازي را بر آن بيفزاييد تا ببينيد کل هزينه بازسازي سوريه چقدر خواهد شد. دولت سوريه توان اين بازسازي را ندارد. آنها که دور اين سفره گرد خواهند آمد، تقريبا همان 1+5 هستند که بايد ترکيه و اسرائيل و ژاپن و کره جنوبي و شايد مصر را به آن بيفزاييم. اين بازسازي موجب رونق اقتصادي کشورهاي سازنده براي چندين دهه خواهد شد. همه تلاش هاي آمريكا و غرب براي حذف رقبا به ويژه ايران است که به دليل حمايت از بشار اسد امکان بالقوه زيادي براي مشارکت در بازسازي سوريه دارد. چه بهتر که بتوان دست چين و حتي روسيه را هم توي حنا گذاشت. بيشتر سروصداها و مذاکرات پشت پرده با عنوان مقابله با ايران، آن هم به دليل سياست ايران در برابر اسرائيل انجام مي شود. در اين ماجرا شايد زور غرب به حذف روسيه و چين نرسد؛ مگر اينکه تفاهمي ميان آنها حاصل شود که
    «اين استر چموش لگد زن از آن من
    آن گربه مصاحب بابا از آن تو».
    بازسازي کشوري مانند سوريه به بسترهايي نياز دارد. نخست، آرامش در منطقه، دوم تامين مالي و مديريت آن، سوم خدمات مهندسي و فني و چهارم مصالح و تکنولوژي. تا اينجاي قضيه همه چيز به جز سرمايه از سوي غرب تامين مي شود و اين برنامه اقتصاد غرب را از اين رو به آن رو مي کند. پول بازسازي را عربستان سعودي و امارات متحده عربي تامين خواهند کرد و سهمي از سود به جيب آنها خواهد رفت. اين پول از فروش نفت و گاز و خدمات به غرب به دست آمده است و به غرب باز خواهد گشت. جاروجنجالي که عربستان با ايران به راه انداخته و هنوز هم پايان نيافته، ريشه در همين سناريو دارد. افزون بر اينها، بازسازي سوريه غرب را از شر مهاجران خاورميانه نجات خواهد داد.
    سياست ايران در مقابل اسرائيل با يک سوءبرداشت که توسط غرب به آن دامن زده مي شود، به گونه اي است که غرب و رقباي ايران از آن بهترين بهره برداري را مي کنند. غرب شايعه کرده که ايران با يهوديان مخالف است. آنان هرگز نگفته اند که سياست ضداسرائيلي با يهودي ستيزي دو مفهوم کاملا متضاد است. ايران در تاريخ طولاني خود هرگز با يهوديان سر ستيز نداشته است. داستان کورش کبير و بازگرداندن يهوديان به بيت المقدس مشهورتر از آن است که نيازي به يادآوري داشته باشد. بخش هايي از خاک ايران براي يهوديان جهان مقدس است. تا اوايل انقلاب راسته خيابان ميان دروازه شميران و پل چوبي محل بزازان يهودي بود. سعدي جنوبي در تهران پاتوق تجار يهود بود. برخي از شهرهاي ايران مانند دماوند براي يهوديان اهميت فوق العاده دارند. حتي پيروزي ايرانيان در مسابقات اخير فوتبال موجب شادي ايرانيان مهاجر در اسرائيل شد. يهوديان مهاجرت کرده به اسرائيل خود را ايراني مي دانند و به زبان فارسي گفت وگو مي کنند.
     فقط در دوره رونق نازيسم در آلمان بود که به دليل رابطه نزديک رضاشاه با آن کشور حرکات ضديهودي در شهرهاي ايران به راه افتاده بود. «جديدالاسلام» به يهودياني مي گفتند که از ترس نازيسم - نه از ترس ايرانيان - مسلمان شدند. حقوق يهوديان در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران تضمين شده است. اما غرب بدجنس همه کاسه کوزه هاي يهودستيزي خود را بر سر ايران مي شكند و يهودستيزي را با اسرائيل ستيزي يکسان نشان مي دهد و با نهايت توان خود اين يکساني را از راه رسانه هاي عمومي القا مي کند. در حالي که بيشتر دولت هاي اروپاي شرقي و آلمان در گذشته ضديهود بودند. هم اکنون روحيه و رفتار يهودستيزي كه - مدتي پس از جنگ جهاني دوم پنهان شده بود - دارد در اروپا رو مي شود. تشکيل اسرائيل موجب شد که يهوديان ساكن در اروپا و آفريقا بتوانند به سرزميني که اجداد آنها در كنار مسيحيان و مسلمانان در آن زندگي مي کرده اند، پناه ببرند. غرب با استفاده از همين حربه يهودستيزي/اسرائيل ستيزي چند هدف را دنبال مي کند. اول اينکه مانع تفاهم کشورهاي خاورميانه با هم شود. دوم اينکه غرب با حمايت از اسرائيل آن را به صورت ابزاري براي پيشبرد هدف هاي خود در سلطه بر خاورميانه به کار گيرد. نوآم چامسکي در کتاب «فهم قدرت» به اين موضوع تاکيد دارد. سوم اينکه ايران را از گروه بازسازي سوريه کنار بگذارد. شايد شرکت هاي ايراني به صورت دست دوم براي شرکت هاي غربي کار کنند که يک حالت «نيابتي» دارد و سود اصلي را شرکت هاي غربي خواهند برد اما نمي گذارند ايراني ها با غربي ها رقابت کنند. چهارم اينکه با ريختن کاسه کوزه يهودستيزي بر سر ايران، اصل قضيه را که يهودستيزي غرب است که منجر به تشکيل اسرائيل شده، از روي تخته پاک کنند. جمهوري اسلامي ايران هم با سکوت خود در اين زمينه مهم فرهنگي عملا به اين سوءتفاهم بسيار اساسي دامن زده است. جمهوري اسلامي مي تواند براي رفع اين سوءتفاهم اقدام کند.
    
    * استاد پيشين دانشگاه مريلنديادداشت: ايران در بازسازي سوريه مشارکت کند؟
    


 روزنامه شرق، شماره 3191 به تاريخ 20/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    آثار ديگري از "احمد عظيمي بلوريان "

  چگونه ايرانيان به وطن برمي گردند؟
احمد عظيمي بلوريان*، شرق 11/6/97
مشاهده متن    
  همان آش و همان كاسه
احمد عظيمي بلوريان *، شرق 28/5/97
مشاهده متن    
  فرصت طلايي
احمد عظيمي بلوريان *، شرق 24/5/97
مشاهده متن    
  تخصص گرايي يا انتظار كشتي نوح؟
احمد عظيمي بلوريان *، شرق 8/5/97
مشاهده متن    
  محاصره اقتصادي ايران؟
احمد عظيمي بلوريان *، شرق 1/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تعاون و كشاورزي
متن مطالب شماره 27 (پياپي 335)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است