|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/20: تركيه گرفتار دو قطبي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4131 20/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


جهان 
تركيه گرفتار دو قطبي


نويسنده: جعفر حق پناه

تركيه به شكلي كم سابقه وارد يك دوران دو قطبي شده است. بسياري از روندهاي سياسي و اقتصادي در اين كشور تابع اين شرايط دو قطبي است. نتايج انتخابات اخير و پيروزي شكننده رجب طيب اردوغان، در انتخابات اخير تركيه و حتي نتايج رفراندوم قانون اساسي و انتخابات پيشين، نشان داد كه جامعه تركيه به دو بخش مساوي تقسيم شده است كه رو در روي يكديگر قرار گرفته اند. گروه هاي اقتصادي و صنعتي توسياد (انجمن كسب و كار و صنايع تركيه) و موسياد (انجمن مستقل تجار و صنعتگران تركيه) كه يكي نزديك به طيف محافظه كاران هوادار اردوغان و ديگري منسوب به ليبرال هاي متمايل به غرب است، در برابر يكديگر صف آرايي مي كنند. دو قطبي اقتصادي به شكل جغرافيايي نيز در سراسر تركيه باعث شكاف سياسي شده است. تجار و توليدكنندگان مناطق سنتگراي آناتولي مركزي كه عموما از هواداران رجب طيب اردوغان و حزب عدالت و توسعه هستند، در برابر صنعت گران و كارآفرينان مناطق صنعتي و توسعه يافته و صنعتي حوزه مديترانه و استانبول، دو كانون قدرت اقتصادي رقيب هستند كه هر يك از گرايش هاي سياسي متفاوتي حمايت مي كنند. به نظر مي رسد دو قطبي شدن در همه عرصه هاي زندگي اجتماعي تركيه در حال تشديد است و از سياست تا اقتصاد، جامعه تركيه را به دو جبهه رودررو با قدرتي تقريبا برابر تقسيم كرده است. تقابل ديدگاه هاي كلان اقتصادي ميان دو طيف محافظه كار و ليبرال در تركيه، باعث نگراني بازار و التهاب و نوسان در بازارهاي تركيه شده است. شعارهاي احزاب و ائتلاف هاي رقيب در كارزارهاي انتخابات رياست جمهوري و پارلماني تركيه هم عرصه بروز و ظهور اين شكاف عميق و دو قطبي هاي سياسي و اقتصادي در جامعه تركيه بود. اقتصاد تركيه به اين جهت كه شديدا تحت تاثير فضاي سياسي و امنيتي داخلي اين كشور و همزمان تنش هاي منطقه اي است ...
    دچار نوسان هاي شديدي شده است. دولت تركيه يك دولت تجارت محور است و هر سياست خارجي كه اتخاذ مي كند به شدت بر توسعه اقتصادي اين كشور اثر مي گذارد. به طور سنتي دولت هاي حاكم بر تركيه سياست خارجي را در پيش مي گرفتند كه به توسعه تجارت خارجي و در نتيجه توسعه اقتصادي اين كشور كمك كند. اما در طول سال هاي اخير دولت هاي تجارت محور جاي خود را به دولتي داده اند كه در حوزه سياست خارجي تا حدي تحت تاثير ايدئولوژي و سياست هاي ماجراجويانه است. طبيعتا نوع رفتارهاي ماجراجويانه، پرريسك و هزينه بري كه حزب عدالت و توسعه به ويژه در منطقه خاورميانه دنبال كرده است، عوارض سياسي، امنيتي و اقتصادي خود را بر جاي گذاشته است. در مجموع گرايش هاي ديپلماتيك دولت، باعث شده كه اقتصاد تركيه به وضعيت شكننده اي برسد. تنش هاي سال هاي اخير با اتحاديه اروپا در اين شرايط مزيد بر علت شده است.
    تركيه در شرايط حاضر از وضعيتي كه به آن پول داغ يا Hot Money گفته مي شود رنج مي برد. شرايطي كه در آن سرمايه هاي هنگفت و پول هاي زيادي براي كسب سودهاي هنگفت كوتاه مدت به دليل شرايط پرنوسان وارد كشور و سپس خارج مي شوند. نوسانات اخير در بازارهاي مالي باعث شده است كه ارزش لير در برابر ارزهاي خارجي به شدت كاهش پيدا كند، تا جايي كه در طول ٨ ماه گذشته لير تركيه ٢٠ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. در چنين شرايطي مديريت كلان اقتصادي و مالي در تركيه اهميت بسيار زيادي براي بازگشت ثبات به بازارهاي مالي بازي مي كند. انتظار اين بود كه كسي سكاندار وزارت اقتصاد تركيه شود كه اعتماد را به بازارهاي پولي و مالي به ويژه در استانبول بازگرداند. اما در جريان معرفي كابينه تركيه، رويدادي كاملا متفاوت اتفاق افتاد و در شرايطي كه انتظار مي رفت فردي شناخته شده و سياستمداري با روابط خوب با بازارهاي مالي و پولي و باسابقه مديريت به عنوان وزير اقتصاد معرفي شود، برات البايراك، داماد رييس جمهور براي اين مقام معرفي شد كه هيچ سابقه اي در حوزه مديريت پولي و مالي ندارد. علاوه بر تازه كار بودن آقاي البايراك در اين حوزه، سوابق و اتهام هاي سوءاستفاده هاي مالي و فساد كه به او و ساير اعضاي خانواده رجب طيب اردوغان وارد شده است، مي تواند تا حد زيادي بر جو بي اعتمادي بازار بر توانمندي ها و پاكدستي او اثربگذارد. فراموش نكنيم كه در جريان اعتراض هاي عمومي سال ٢٠١٥، برات البايراك، داماد و بلال اردوغان، پسر رجب طيب اردوغان، از جمله افرادي بودند كه به مفاسد اقتصادي كلان متهم مي شدند. همان گونه كه قابل انتظار بود، اولين واكنش به معرفي دولت جديد آقاي اردوغان منفي بود و ديروز با بازگشايي بازارهاي مالي ارزش لير تركيه نزديك به ٥ درصد از ارزش خود را در يك روز در برابر دلار از دست داد.
    به گمان من اگر در شرايط كنوني، برخي سياست هاي ديگر دولت هاي پيشين تحت مديريت رجب طيب اردوغان و اطرافيانش ادامه پيدا كند، مثلا شاهد فرستادن پالس هاي منفي به اروپا و تنش هاي ديپلماتيك با كشورهاي اروپايي باشيم، اين احتمال وجود دارد التهاب هاي بازارهاي مالي و اقتصادي در تركيه افزايش پيدا كند. تصور مي كنم كه بحران اقتصادي كنوني تركيه، دست كم در كوتاه مدت با استفاده از ابزارها و اهرم هاي اقتصادي التيام پيدا نكند، بلكه بيش از هر چيز فضاي رواني منشا بخشي از اين تحولات است كه با مديريت صرف اقتصادي قابل بهبود نيست. مسلما اگر اردوغان سياست درستي در پيش بگيرد، وقت زيادي لازم دارد تا بتواند از شرايط بحراني كنوني عبور كند، به خصوص كه در ابتداي كار و با وجود تحولات ساختاري مهمي كه در شكل حكومت تركيه ايجاد شده است، اولويت ها و مشكلات بسيار زيادي در برابر او قرار دارد كه ماهيت بسيار از آنها اقتصادي نيست و سياسي هستند و بايد با آنها كنار بيايد. از جمله اين اولويت هاي سياسي اين است كه در جامعه تركيه اطمينان ايجاد شود كه حكومت تركيه به سمت يك اقتدارگرايي و خودكامگي پيش نمي رود. در جريان جلسه معارفه كابينه و آغاز به كار دولت اردوغان، روز دوشنبه شاهد بوديم كه از سوي كشورهاي اروپايي استقبال چنداني صورت نگرفته بود و بيشتر كشورهايي در بالاترين سطح در مراسم سوگند او مشاركت كرده بودند كه خودشان به نوعي با همين شرايط بحراني و مشابه يا اقتدارگرايي رنج مي برند.
    آنچه از مجموع شرايط كنوني تركيه بر مي آيد اين است كه نبايد انتظار داشت شروع چشمگير و خوبي، پيش روي دولت اردوغان باشد. با اين حال سابقه نشان داده است كه شخص اردوغان از توانمندي هاي فوق العاده اي براي كنترل، مديريت و جهت دهي افكار عمومي برخوردار است. مشاهده كرديم كه در انتخابات رياست جمهوري و پارلماني اخير، شخص اردوغان در انتخابات رياست جمهوري از حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلماني راي بيشتري گرفت. همزمان شكاف و تفرق در ميان اپوزيسيون و مخالفان رجب طيب اردوغان و قدرت رسانه اي حزب عدالت و توسعه، از جمله ابزارهايي هستند كه مي توانند در ميان مدت به كمك دولت تركيه بيايند. با وجود همه فراز و نشيب ها و بحراني كه هم اكنون گريبانگير اقتصاد تركيه شده، شايد اردوغان بتواند در ميان مدت، دوباره بر مشكلات غلبه كند و دست كم شرايط نسبتا طبيعي تري را بر تركيه حاكم كند. اما اين شرايط طبيعي قطعا به معناي آن نيست كه اهداف جاه طلبانه و بلندپروازانه اي كه براي برنامه تركيه ٢٠٢٣ در نظر گرفته است، عملي شود. رسيدن به هدف تبديل تركيه به دهمين اقتصاد بزرگ جهان در ٥ سال آينده و همزمان با صدمين سال تشكيل دولت جمهوري تركيه، منوط به استفاده از ظرفيت ها و ابزارهايي است كه از يك طرف فقط داخلي نيست و به شدت وابسته به شرايط جهاني، سياست خارجي تركيه و تحولات منطقه اي است و از سوي ديگر با استمرار شكاف و دوقطبي داخلي نيز قابل تحقق نخواهد بود.
    جهان: تركيه گرفتار دو قطبي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4131 به تاريخ 20/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار
    آثار ديگري از "جعفر حق پناه"

  «آستانه»؛ نشست متفاوت
جعفر حق پناه*، ايران 4/11/95
مشاهده متن    
  كردهاي تركيه از روش هاي سياسي فاصله خواهند گرفت
جعفر حق پناه *، اعتماد 17/8/95
مشاهده متن    
  لوزان؛ برگ برنده جبهه مقابله با تروريسم
جعفر حق پناه*، ايران 26/7/95
مشاهده متن    
  وقت جدايي تركيه از داعش فرا رسيده است
جعفر حق پناه*، اعتماد 1/6/95
مشاهده متن    
  واشنگتن به دنبال كنترل تنش با آنكارا
جعفر حق پناه*، اعتماد 12/5/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كارآفرين
متن مطالب شماره 135، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است