|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/20: چه كسي حكم ورود پليس به كوي را صادر كرد؟
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3286
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3191 20/4/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


چه كسي حكم ورود پليس به كوي را صادر كرد؟
روايت «طلايي» از برخورد گازانبري در سال 82    
    روايت جديدي از ماجراي برخورد گازنبري را سردار مرتضي طلايي در مصاحبه اش با خبرگزاري تسنيم مطرح کرد. روايتي که در آن حسن روحاني را به عنوان دبير وقت شوراي عالي امنيت ملي، مسئول حکم ورود نيروي انتظامي در حوادث کوي دانشگاه 18 تير 82 معرفي مي کند. طلايي در اين مصاحبه انگشت اتهام را از محمدباقر قاليباف برداشته و به سوي حسن روحاني نشانه مي رود. به اين ترتيب، مرتضي طلايي، رئيس پليس تهران بزرگ فرمانده اش يعني محمدباقر قاليباف را در ماجراي کوي دانشگاه تبرئه کرد.
    مرتضي طلايي در اين گفت وگو درباره سخناني که نامزدهاي رياست جمهوري در مناظره هاي رياست جمهوري سال 92 و 96 درباره برخورد گازانبري با دانشجويان و لوله کردن آنها در حوادث کوي دانشگاه و سالگردهاي آن گفته بودند، چنين توضيح داده است: «نمي شود تاريخ را عوض کرد. در جلسه اي با حضور روحاني، مصطفي معين و وزير کشور به پليس ابلاغ کردند که وارد کوي شود و اختيار دادند که براي جمع کردن موضوع وارد کوي شود. گزارشي که از چندين شب حوادث شهر تهران ارائه شده بود که زندگي مردم مختل شده و اين گزارش ها به شوراي امنيت و وزارت کشور مي آمد و دستگاه ها بررسي مي کردند، احساس شد ادامه اين وضع مصلحت نيست و به پليس دستور دادند که ورود کنيم و عناصر مخل نظم را دستگير کنيم...».
    
    

    
    طلايي در پاسخ به اين پرسش تسنيم مبني بر اينکه «شخص آقاي روحاني موافق اين حرکت بود؟» گفته: «اين مصوبه بود؛ يعني جمع موافق اين حرکت بود و دبير جلسه آقاي روحاني بود. فرداي آن روز دکتر قاليباف من را خواست و گفت «اجازه ورود به کوي داده شده اما شما تدبير خودت را عمل کن هرچند ما قصد ورود به کوي نداريم». من هم علي رغم اين اجازه از اين مصوبه استفاده نکردم و ماندم تا لحظه اي که دانشجويان خودشان از پليس خواستند وارد کوي شود. آنچه به قاليباف نسبت داده شده بود جفا به نيروي انتظامي و کساني بود که يک ماه شبانه روز در خيابان ها بودند. «گازانبري» را خود دوستان آن جلسه تصميم گرفتند هرچند آن هم اجازه قانوني بود اما متاسفانه يک مصوبه قانوني طبقه بندي شده را افشا کردند».
    
    ابهام درباره مصوبه ورود پليس به کوي
    آنچه روشن است اين است که گويا براي ورود پليس به کوي مصوبه اي وجود داشته، اما مشخص نيست اين مصوبه براي شوراي امنيت کشور بوده يا شوراي عالي امنيت ملي. در طول مناظرات انتخاباتي 92 و 96 چنين به نظر مي رسيد دعوا بر سر مصوبه ورود به کوي از سوي شوراي عالي امنيت ملي بوده، اما مرتضي طلايي قبلا ادعا کرده بود که مصوبه با پيشنهاد وزير وقت علوم يعني مصطفي معين و گويا از سوي شوراي امنيت کشور صادر شده بود.
    طلايي در آذرماه سال 96 در مصاحبه اي با برنامه دست خط درباره مصوبه ورود پليس به کوي در سال 82 چنين گفته بود: «به آنها (دانشجويان) مي گفتم چند شب گذشته ما اينجا هستيم و اگر قرار بود عمليات کنيم براي ما کار ساده اي بود که شما را دستگير کنيم. اين زمان 20 روز طول کشيد. روز بيستم به بعد بود که تقريبا 10 تير ماه مي شد. موضوع در سطح شوراي امنيت رفت و اين بحث ادامه يافت که بايد چه کرد. آن زمان وزير علوم پيشنهادي دادند و شوراي امنيت مصوب کرد که در اين شرايط پليس به داخل کوي ورود پيدا کند تا موضوع را جمع کند. بعد از اينکه اين مصوبه آمد با اين حال من آن زمان هم از دکتر قاليباف اجازه گرفتم گفتم اين مصوبه هست اما اجازه بدهيد که ما با روندي که پيش مي رويم مدت کوتاهي فرصت دهيد ببينيم که نظريه اي را دنبال مي کنيم و اينکه فاصله بين پليس و دانشجو را برداريم...».
    
    ظريفيان تکذيب کرد
    غلامرضا ظريفيان، معاون وقت وزارت علوم در گفت وگويي که با سايت بهارنيوز داشت، اين ادعا را پيش تر يعني سال 92 و بعد از مناظرات انتخاباتي رياست جمهوري تکذيب کرده و گفته بود: «در سال 82 ده ها جلسه تشکيل شد که آقايان معين، پزشکيان، موسوي لاري و يونسي بودند، در آن جلسات تمام تلاش اين بود که حادثه کوي دانشگاه تکرار نشود.
    هم وزارت علوم و هم وزارت بهداشت تمام تلاش خود را در اين باره کردند. اينکه فردي مسئول اعلام کند که کساني که خود متولي دانشگاه هستند اجازه داده اند تا با نيروهاي نظامي وارد دانشگاه شوند با عملکرد وزارت بهداشت و علوم در تعارض است. اين حرف ها بي سند و دستورالعمل ها و کارنامه دولت اصلاحات در دفاع از دانشجويان زنداني و صدمه ديده روشن است. بيان صدور مجوز از سوي وزارت علوم يا کشور به آقاي قاليباف براي ورود به خوابگاه دانشجويان جرم و دروغ بزرگي است. آقاي معين در سال 78 براي همين رفتار استعفا داد بعد خود بيايد چند سال بعد براي ورود نيروي انتظامي به کوي دانشگاه مجوز صادر کند. حرف کاملا بي پايه و اساسي است».
    
    کليد بحث
    موضوع نحوه برخورد با دانشجويان در ماجراي سالگرد 18 تير سال 82 را روحاني آغاز کرد. محمدباقر قاليباف در جريان آخرين مناظره انتخابات رياست جمهوري سال 92 در بخشي از سخنانش گريزي به ماجراي 18 تير 82 زده و گفته بود: «... در سال 82 که بنده رئيس نيروي انتظامي بودم، شما دبير شوراي عالي امنيت ملي بوديد، يادتان هست که هر سال بعد از حوادث 18 تير به مناسبت حمله به کوي دانشگاه، دانشجويان در داخل و خارج از دانشگاه مراسمي را برگزار مي کردند. در جلسه اي که خدمت شما بوديم، بنده موافق اين بودم که اگر دفتر تحکيم وحدت مي خواهد مراسمي براي 18 تير برگزار کند، اجازه دهيد. من خاطرم هست شما به اين موضوع اشاره مي کرديد که به دنبال دردسري، بنده در آنجا به شما تاکيد کردم که اجازه دهيد دانشجو حرف خود را در چارچوب قانون بيان کند». روحاني در پاسخ گفته بود: «از آقاي قاليباف خيلي تعجب مي کنم، درست است که ما بايد رقابت کنيم؛ ولي نه اين جوري آقاي قاليباف. من دلم نمي خواست اين بحث ها را عنوان کنم؛ اما شما من را ناچار کرديد و در آنجا بحث اين بود که شما مي گفتيد دانشجويان بيايند تا ما گازانبري برنامه داريم تا تمام کنيم؛ اما ما مي گفتيم راه اين نيست که مجوز بدهيم و بعد گاز انبري آنها را دستگير کنيم؛ بلکه راه اين است که از ابتدا بياييم به دانشجويان بگوييم يا مجوز نيست يا اگر مجوز هست، بيايند کار خود را انجام بدهند و تظاهرات خود را انجام دهند و مبدا و مقصد معلوم باشد... . من راجع به چند کلانتري تهران گزارش دادم و گفتم وضع اين جوري است؛ اما شما چه جوابي به من داديد؟ ... من گفتم که اگر مي خواهيد اينها را بياوريد در خيابان و بعد گازانبري اينها را بازداشت کنيد و پرونده درست کنيد، اين کار را نکنيد. اگر مي خواهيد، آزاد بگذاريد که آزاد بگذاريد». قاليباف در واکنش به اظهارات روحاني گفته بود: «اگر شما نيت خواني بلديد، ديگر هنر شماست».
    
    تغيير روايت از سوي قاليباف
    سخنان روحاني آن مناظره را به نفع او تمام کرد؛ اما محمدباقر قاليباف بعد از آن مناظره، در جمعي که بسيجيان حضور داشتند، در اين باره سخنراني کرده بود. سخناني که با آنچه در مناظره به زبان آورده بود، متفاوت بود. او گفته بود که در سال ۸۲ و بعد از به آتش کشيده شدن کوي دانشگاه و حادثه طرشت، در جلسه شوراي امنيت کشور حاضر مي شود و با صحبت هاي تند خود اعضاي جلسه را تهديد مي کند که هرکس بخواهد بيايد توي کوي و اين کارها را انجام بدهد، او به عنوان فرمانده ناجا، آنها را «له» خواهد کرد.
    قاليباف در سخنان خود از مخالفت معين و ظريفيان با پيشنهاد او در آن جلسه خبر مي دهد و تاکيد مي کند که با برخورد تند او، موفق مي شود مجوز حضور نظامي و تيراندازي براي ناجا را در کوي دانشگاه از شوراي امنيت کشور بگيرد. اين سخنان در قالب فيلمي از قاليباف منتشر شد که تکذيب هم نشد.
    
    لوله کردن
    چهار سال بعد در جريان مناظره هاي انتخاباتي رياست جمهوري 96 روحاني بار ديگر قاليباف را هدف قرار داده و گفته بود: «من برخي نکات را نمي خواهم و مايل به مطرح کردن آن نيستم. پرونده سال ۸۴ آقاي قاليباف دست من بود و نگذاشتم منتشر شود و با بعضي ها در دبيرخانه دعوا کردم تا اين پرونده در هنگام انتخابات منتشر نشود. من اگر آن روز مردانگي نکرده بودم، شما اينجا نبوديد، طرح شما هميشه لوله کردن بود. شما که هر وقت به دبيرخانه مي آمديد، مي گفتيد بگذاريد من دانشجويان را دو ساعته لوله مي کنم. اگر ما مخالفت نکرده بوديم، همه دانشگاه هاي ايران پر از لوله بود».
    طلايي در اين مصاحبه اگرچه سعي داشته تا از قاليباف درباره برخورد با دانشجويان برائت حاصل کند؛ اما تصميم مربوط به اين اقدام را حاصل يک تصميم جمعي مي داند که به معرفي آنها نمي پردازد. فقط مي گويد مصوبه محرمانه بوده است. بايد ديد اصل اين مصوبه و پيشنهاددهندگان آن چه کساني بودند؟
    
    
    چه كسي حكم ورود پليس به كوي را صادر كرد؟ / روايت «طلايي» از برخورد گازانبري در سال 82
    


 روزنامه شرق، شماره 3191 به تاريخ 20/4/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 80 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد معلم
متن مطالب شماره 316، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است