|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/20: توضيحات مديركل روابط عمومي صدا و سيما درباره مستند بي راهه: خانواده ها ما را قسم مي دهند جلوي افسارگسيختگي را بگيريم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4131 20/4/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


سوژه روز 
توضيحات مديركل روابط عمومي صدا و سيما درباره مستند بي راهه: خانواده ها ما را قسم مي دهند جلوي افسارگسيختگي را بگيريمبا گذشت بيش از ٥ روز از پخش مستند «بي راهه» واكنش ها به پخش اين مستند همچنان ادامه دارد. مستندي كه در آن تعدادي از اينفلوئنسرهاي اينستاگرامي در مقابل دوربين نشسته و از انتشار تصاوير و فيلم هاي خود در شبكه هاي اجتماعي ابراز ندامت كردند. محمد حسين رنجبران مدير روابط عمومي سازمان و صدا و سيما در گفت وگويي با باشگاه خبرنگاران جوان توضيحاتي را درباره پخش اين مستند، ايرادات حقوقي وارد شده به اين برنامه و همچنين اولويت توامان مسائل فرهنگي و اقتصادي براي رسانه ملي ارايه داد. مديركل روابط عمومي صداوسيما در واكنش به برخي فضاسازي ها در خصوص مستند «بي راهه» گفت: اين وظيفه ذاتي رسانه ملي و خواست مردم به ويژه خانواده هاست كه اطلاعات بيشتري درخصوص آسيب هاي فضاي مجازي داشته باشند و نمي توانيم وقتي مسوولان مربوط در حوزه فضاي مجازي به وظايف خود در ساماندهي فضاي مجازي عمل نمي كنند ما هم بنشينيم و دست روي دست بگذاريم و برنامه هاي آگاهي بخش به خانواده ها ارايه نكنيم.
    او ريشه اصلي اين معضل را بي قاعده و قانون بودن فضاي مجازي كشور دانست و تصريح كرد: بار ها بر اين مساله تاكيد شده است كه نبايد فضاي مجازي افسارگسيخته باشد و مثل همه جاي دنيا بايد قواعد و قانون مشخصي داشته باشد و منتشر كنندگان محتوا هاي نامناسب در اين فضا بدانند كه چه هزينه هايي در انتظارشان است، اما گويي اراده اي در اين زمينه بين مسوولان مربوط وجود ندارد و اين جاي تاسف است.
    محمد حسين رنجبران با تاكيد بر اينكه اين برنامه محصول معاونت اجتماعي نيروي انتظامي بوده است، افزود: يكي از مهم ترين مسووليت هاي مشترك ما و ناجا حركت در مسير پيشگيري است و همانطور كه گفتم بسياري از خانواده ها با ما تماس مي گيرند و مطالبه جدي در زمينه برنامه هاي آگاهي بخش در حوزه فضاي مجازي دارند.
    رنجبران در ادامه با اشاره به درخواست تعدادي از مخاطبان از صدا و سيما براي پخش برنامه هايي با اين محتوا افزود: برخي خانواده ها با ما تماس مي گيرند و به صراحت مي گويند ما خانواده اي مذهبي نيستيم، اما به خانواده و حفظ حيا و حرمت خانواده اعتقاد داريم و همكاران ما را قسم مي دهند كه برنامه هايي بسازيد تا جلوي اين عرصه افسارگسيخته فضاي مجازي را بگيرد و به خانواده ها آگاهي دهد.
    مديركل روابط عمومي رسانه ملي به برخي شايعات در خصوص نبود حكم قضايي براي اين كار اشاره كرد و گفت: بر اساس صحبتي كه با مسوولان ناجا داشتم براي اين افراد حكم قضايي صادر شده بوده و حتي مقام قضايي درخواست كرده بوده است تا موضوع اين افراد حتما رسانه اي شود.
    مديركل روابط عمومي رسانه ملي با بيان اينكه متاسفانه در اين فضاي آلوده رسانه اي، صداي نقدهاي دلسوزانه وكارشناسي شنيده نمي شود گفت: در ميان تخريب هاي فراواني كه اين روز ها ديدم برخي به روش ساخت برنامه انتقاد رسانه اي داشتند و معتقد بودند كه اين امكان بود تا از راه هاي ديگري براي انتقال درست پيام استفاده كرد اما اين يك بحث كارشناسي است و ممكن است خود من هم در جايگاه يك برنامه ساز حرف هايي در اين حوزه داشته باشم.
    او برخي نقدها در خصوص اولويت داشتن پرداخت به مفاسد اقتصادي به جاي اينگونه مفاسد فرهنگي را قابل تامل دانست و افزود: به نظرم هر موضوعي جايگاه و اهميت خود را دارد و نبايد به بهانه پرداخت ضعيف به مفاسد در حوزه اي، مفاسد در عرصه هاي ديگر را كه مثل خوره به جان بنيان خانواده ها افتاده است را فراموش كرد. رسانه ملي در اين سال ها در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادي همواره در خط مقدم بوده و حتي باعث باز شدن پرونده هايي شده است كه شايد بسياري از افراد فكرش را هم نمي كردند اما با اين وجود مسوولان سازمان معتقدند هنوز جاي كار بيشتر و جدي تري در اين زمينه وجود دارد به شرط آنكه مسوولان بزرگوار قضايي براي هر كدام از پرونده هاي مفاسد اقتصادي يك پيوست رسانه اي مشخص داشته باشند.
    
    
    موضوعات اقتصادي براي مردم اولويت بيشتري دارد
     امير محبيان

    به نظر مي رسد براي توده مردم اولويت نخست موضوعات اقتصادي است اما حكمرانان نمي توانند مسائل مهم ديگر را لاينحل گذاشته و آنها را ناديده گيرند. بنابراين صحبت هاي مدير روابط عمومي سازمان صدا و سيما مبني بر پيگيري همزمان اولويت هاي فرهنگي و اقتصادي درست است اما مشكل آنجاست كه مردم اين موضوعات را به شكل همزمان مشاهده نمي كنند يعني به نظر مي رسد به جنبه هاي اقتصادي كمتر از حد لازم پرداخته مي شود. صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران بر موضوعاتي مانند ايجاد فضاي شفاف در حوزه اقتصادي كه نياز هاي روز مردم است و اين روز ها تبديل به يك نقطه ضعف براي كشور از سوي دشمنان شده است بايد محتوايي ويژه توليد كرده و با كسي هم تعارف نداشته باشد. بنابراين نمي توان به صدا و سيما گفت كه مسائل فرهنگي و اجتماعي را به دليل مسائل اقتصادي ناديده بگيرد اما واقعيت آن است كه مسائل اقتصادي اين روز ها هم براي مردم و هم براي كشور از اولويت بيشتري برخوردار است.
    
    
    خشونت و عصبيت در صدا و سيما
    ابراهيم فياض

    وظيفه اصلي يك رسانه در گام نخست ترسيم آينده اي اميدبخش و سپس بررسي موانع راه هاي رسيدن به آرامش است. اين روزها صدا و سيما با توليد برنامه هاي مختلف دقيقا برخلاف اين مسير درحال حركت بوده و سعي در عصبي كردن جامعه دارد. اين رويه از سال ها پيش در صدا و سيما آغاز شده است.
    در ابتدا سريال هاي مختلف خشونت را رواج مي دادند سپس رفته رفته اين موج به برنامه هاي سرگرمي رسيد و امروز نوبت به برنامه هاي مستند رسيده است. صدا و سيما اخيرا در اقدامي اشتباه به جنگ فضاي مجازي رفته در حالي كه اين فضا هيچ ارتباطي به صدا و سيما ندارد. شبكه اجتماعي فضايي خصوصي است و هركس مي تواند هرطور كه مايل است صفحه خود را مديريت كند.
    صداو سيما بايد در راستاي تزريق آرامش توليد محتوا كند نه عصبي كردن جامعه.
    
    
    پخش اعتراف پيش از محاكمه
     صالح نيكبخت

    به تازگي برنامه مستندي با عنوان «بي راهه» از صدا و سيما پخش شد. در اين مستند كه اتفاقا به تازگي مدير روابط عمومي صدا و سيما از اين اقدام دفاع كرده است از چند دختر خانم نرسيده به سن ١٨ سال به دليل انتشار فيلم رقص در فضاي مجازي اعترافاتي گرفته شد كه نه تنها جنبه آموزندگي نداشت و در جهت تثبيت روند رفتار اخلاقي سالم نبود بلكه نفس اين عمل كه پيش از محكوميت اين افراد در مراجع قضايي و بدون اخذ دستور از مراجع قضايي كه عملا قبل از محاكمه غيرقابل صدور است، اتفاق افتاده از نظر مقررات قانوني ممنوع است.
    بر اساس مقررات جزايي در كشور ما كه بر مبناي اصل قانوني بودن جرم و مجازات تدوين شده و در فقه اسلامي هم تحت عنوان قاعده قبح عقاب بلا بيان نيز آمده است ما كد قانوني براي منع اين عمل يعني رقص دختران نداريم زيرا نوعا اين اشخاص فاقد هر گونه سوءنيت و به اصطلاح حقوقدانان عنصر قصد در جهت تشويش اذهان عمومي بوده اند. مضاف بر اينكه عمل آنان حالت نشر عمومي نداشته و بلكه اين افراد در پيج اينستاگرام به طور ويژه و خاص براي خود آن را ضبط كرده و بسياري از افرادي كه داراي پيج اينستاگرام هستند از وجود چنين پيج هايي يا اقداماتي بي اطلاع بودند. با اين حال به بركت رفتار سازمان صدا و سيما اكنون چندين ميليون نفر از مردم ايران و جهان از وجود چنين اقدامي مطلع شده اند و چنان كه پخش اينگونه اعمال توسط دختران منع قانوني داشته باشد اين امر در مرحله اول به صدا وسيما برمي گردد و متوليان امور عمومي كشور به ويژه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي بايد از صدا و سيما شاكي شود.
    در نتيجه با بررسي اين امر و اينكه در قانون مجازات اسلامي قانون خاصي كه بطور ويژه اينگونه اقدامات را مجرمانه تلقي كند وجود ندارد و از طرف ديگر در حقوق جزاي اسلامي تشبيه و تمثيل و قياس اعمال مجرمانه براي جرم زايي ممنوع است. بنا به شرح فوق اقدام سازمان صدا و سيما غيرقانوني و عملي نادرست بود.
    با توجه به حقوقي كه همه مردم ايران در صدا وسيما دارند و با در نظر گرفتن اينكه سازمان صدا و سيما از مالياتي كه همه مردم به انحاي مختلف پرداخت مي كنند اداره مي شود، انتظار مي رود در شرايطي كه در گوشه و كنار كشور هر روز فسادهاي چندصد ميليارد توماني و چندده ميليون دلاري و يورويي كشف مي شود صدا و سيما در اين موارد براي افكار عمومي آگاه سازي كند و در جهت افشاي اينگونه اقدامات با مردم همراه شود. توصيه مي شود كه مراجع بي طرف با يك نظرسنجي از رويكرد و اقبال مردم به برنامه هاي صدا وسيما و ساير برنامه هايي كه در بيرون از مرزهاي ايران به زبان فارسي توليد و پخش مي شود، مشخص كنند چرا مردم به صدا و سيما روي خوشي نشان نمي دهند.
    همچنين نبايد آنقدر درگير پخش اين مستند از صدا و سيما شويم كه فراموش كنيم براي اين اقدامات قانون ويژه اي وجود ندارد. تشبيه كردن اين اقدامات يا تمثيل به عمل آوردن هم در حقوق جزاي اسلامي ممنوع است و نمي توان اقدام اين دختران را مشمول قوانين ديگر مثلا ماده ٦٣٩ قانون مجازات اسلامي بدانيم زيرا در اين ماده به طور خاص اشاره شده است كساني كه مركز فساد يا فحشا را اداره كنند يا مردم را به فساد و فحشا تشويق كنند يا مشمول ماده ٦٤٠ قرار گيرند كه اشخاصي كه نوشته يا طرح يا نقاشي يا فيلم و نوار سينمايي و... يا بطور كلي هر چيزي كه عفت و اخلاق عمومي را جريحه دار كند براي توزيع يا تجارت به نمايش و در معرض انظار عمومي گذارد مستحق مجازات هستند. اما آنچه در صفحه اينستاگرامي افراد آمده است نه براي توزيع و تجارت و نه براي تشويق مردم ايران به هرزگي بوده وانگهي پيج هاي اينستاگرامي يا ساير موارد در فضاي مجازي همگي خانه شخصي افراد محسوب مي شوند و كساني كه نمي خواهند مرتكب جرم يا سرك كشيدن به تعلقات شخصي افراد ديگر شوند مي توانند از مراجعه به آن پيج ها خودداري كنند.
    
    
    اتاق هاي فكر پخش اعتراف
     اسماعيل گرامي مقدم

    گفت وگوي روز گذشته مديركل روابط عمومي سازمان صدا و سيما نوعي فرار رو به جلو و البته بيشتر از توضيح نوعي توجيه بود چرا كه مسوولان امر هيچ مستندي مبني بر اينكه تعداد مشخصي از مخاطبان درخواست داشتند چنين برنامه اي پخش شود تاكنون ارايه نكرده اند. وقتي سخن از مخاطب سنجي مي كنيم، بايد ابزار كافي و همچنين دانش دستيابي به چنين ارزيابي را داشته باشيم و الگوي مورد استفاده را نيز به مردم ارايه دهيم. قطعا تعداد قليلي از مخاطبان بودند كه درخواست شان از صدا و سيما پخش اعترافات تلويزيوني چند دختر نوجوان بوده است چرا كه اكثريت به دليل عدم مقبوليت صدا وسيما اساسا به سمت رسانه هاي خارجي كشيده شده اند چه رسد به اينكه درخواست پخش چنين برنامه هايي داشته باشند و چه ميزان و ملاك و مصداقي بالاتر از اينكه مخاطبان صداوسيما در مقابل مخاطبان رسانه هاي خارجي به حداقل رسيده است. اينگونه داده ها را مي توان از دستگاه هاي اطلاعاتي، امنيتي و حتي ديگر نهادها و سازمان ها به سهولت استخراج كرد. اگر صدا وسيما پژوهشي انجام دهد و نمونه آماري حتي در همين تهران داشته باشد مسلما نتيجه اي عكس آنچه مديركل روابط عمومي اعلام كرده، خواهند گرفت. در شرايطي كه كشور در بحران اقتصادي غوطه ور شده و ميليون ها انسان با بالا رفتن افسارگسيخته قيمت ها زير خط فقر مطلق رفته اند و هر روز با فساد جديدي رو به رو هستيم نمي توان ادعا داشت كه اكثريت مخاطبان به دنبال آن هستند كه اعتراف هاي يك دختر نوجوان را كه به زعم آقايان دچار ناهنجاري است بشنوند. الان مردم انتظار دارند صدا وسيما به فسادهايي اعتراف كند و از فسادهايي پرده بردارد كه امروز بيشتر اركان و دستگاه هاي كشور را در بر گرفته است. روزانه در فضاي مجازي از فسادهايي پرده برداشته مي شود كه دل مردم را به درد مي آورد. انگار كشور در حالت غارت است. مردم تمايل دارند به جاي اينكه از اينگونه اعترافات در صدا و سيما ببينند به موضوعات اصلي كه زندگي شان را تحت تاثير قرار داده پرداخته شود نه به حوزه خصوصي و شخصي چند نفر كه در فضاي مجازي حضور داشته اند. تصور من اين است كه همه اين رفتارها سازمان يافته و ناشي از اتاق هاي فكري است كه از سوي برخي جريان ها رسانه ملي را مديريت مي كنند چرا كه اگر چنين برنامه هايي خروجي اتاق فكرها نبود قاعدتا بايد خروجي بيش از اين و در زمينه هايي چون فسادهاي اقتصادي و سياسي و عدم رعايت حقوق شهروندي و حقوق بشر نيز شاهد بوديم. به نظر مي رسد كه تمام برنامه ها در يك جهت و خط فكري و با انگيزه اي خاص توليد مي شود.
    تجربه نشان داده كه همواره صدا و سيما در مواقع بحران از متن به حاشيه رفته و اين حاشيه ها را برجسته كرده است تا اصل ماجرا ناديده گرفته شده و به فراموشي سپرده شود. اين گونه رفتارهايي كه از سازمان صدا و سيما سر مي زند صرفا به كمرنگ شدن اعتماد عمومي هم به اين سازمان و در مرحله بعد به جريان هاي سياسي و در نهايت حاكميت ختم مي شود. چرا كه مردم احساس مي كنند اتاق هاي فكر مدام در حال تحقير آنها هستند. همين مي شود كه وقتي المان هايي از حمايت صدا وسيما از جريان يا فهرست انتخاباتي را مشاهده مي كنند كنشي اعتراضي داشته و عكس تبليغات آن عمل مي كنند. براي مثال وقتي فهرستي انتخاباتي در جهت مذموم شمردن «فهرست انگليسي» خوانده مي شود اكثريت به آن راي مي دهند.
    از همين روي رسانه ملي بايد توجه كند كه نبايد به مسائلي بپردازد كه كوچك ترين نقشي در زندگي اجتماعي و اقتصادي آنها ندارد. در حال حاضر مردم تشنه آگاهي رسانه اي در مورد متلاشي شدن درآمدهاي شان هستند. دغدغه امروز مردم وضعيت بحران زده اقتصاد است و حتي كساني كه اعتقادات سفت و سخت ديني دارند نسبت به پخش اعترافات چند دختر نوجوان واكنش نشان دادند و بر اين باور هستند كه اين گونه اقدامات به نوعي سوءاستفاده از دين است.
    سوژه روز: توضيحات مديركل روابط عمومي صدا و سيما درباره مستند بي راهه: خانواده ها ما را قسم مي دهند جلوي افسارگسيختگي را بگيريم
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4131 به تاريخ 20/4/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 65 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستار هاي سياسي معاصر
متن مطالب شماره 4 (پياپي 30)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است