|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/20: خوراكي هاي ارز بگير در صدر گران شده ها
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3191 20/4/97 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


خوراكي هاي ارز بگير در صدر گران شده ها
ترميم دستمزد براي جبران گراني ها پيشنهاد شد    
    شرق: با يک چرخيدن در بازار متوجه افزايش قيمت ها مي شويم، بهاي کالاهاي مصرفي که در چهار سال اخير تقريبا در مداري ثابت حرکت مي کردند، حالا روندي افزايشي را طي مي کنند. مسئولان مي گويند تورم انتظاري است و بعد از افزايش نرخ ارز طبيعي است که بهاي کالاها واکنش آني نشان دهد اما ادامه دار نخواهد بود. از سوي ديگر کارشناسان اقتصادي در تحليل بازار مي گويند دولت بايد جهش قيمت را بپذيرد و به جنگ با واقعيت نرود. اما حد واسط اين طرف و آن طرف آمارهاي رسمي قيمت کالاهاي اساسي نشان مي دهد که خانوارها امروز بايد تقريبا دوبرابر سال گذشته هزينه کنند تا بتوانند همان سبد کالايي را داشته باشند. به طور ميانگين قيمت پنج خوراکي اساسي سبد مصرفي مردم شامل لبنيات، تخم مرغ، گوشت قرمز، ميوه و چاي بيش از 30 درصد افزايش پيدا کرد. در پي همين گران شدن کالاهاي سبد مصرفي خانوارها، يکي از نمايندگان شوراي عالي کار موضوع ترميم حداقل دستمزد در نيمه دوم سال را مطرح کرده است. اين پيشنهاد چه عملي بشود و چه در حد يک پيشنهاد باقي بماند، گواه اين واقعيت است که در شرايطي که دستمزد مزدبگيران افزايشي نداشته، گران شدن کالاهاي اساسي يعني کوچک شدن سفره هاي آنها و ازدست رفتن قدرت خريد؛ همچنان که نمود آن را در ميزان مصرف کالاهايي مانند لبنيات در ماه هاي اخير مي توانيم مشاهده کنيم؛ شرايطي که اقتصاد ايران در اواخر دهه 80 و اوايل دهه 90 تجربه کرد.
    
    

    
    جنگ قيمت با معيشت
    به گزارش «شرق»، بعد از تک نرخي شدن ارز، تعيين قيمت چهارهزارو 200 تومان از سوي دولت براي هر يک دلار و ممنوعيت هرگونه خريد و فروش ارز در صرافي ها، بازار آزاد ارز به شکل مهارناپذيري روند قيمت ارز را صعودي کرد. تا جايي که مابه التفاوت قيمت ارز دولتي و آزاد به بيش از صددرصد رسيد. در جريان همين بالارفتن قيمت ارز بود که قيمت کالاها در بازار به طور ناگهاني وارد خيز افزايشي شد. حتي در بازه زماني يک تا دو هفته اي قيمت برخي کالاها در طول روز تغيير مي کرد، فروشندگان صبح کالاي خود را با يک قيمت و غروب همان روز آن کالا را با قيمت بالاتري مي فروختند. بخشي از اين افزايش قيمت را مي توان ناشي از هيجانات بازار دانست و در تاييد آن هم فروکش کردن افزايش قيمت ناگهاني روزانه را مثال زد. اما درباره قاعده کلي روند صعودي قيمت ها ديگر نمي توان به هيجانات و حباب استناد کرد؛ آمارهاي رسمي هم به ما اجازه اين گونه تحليل را نمي دهد. طبق آخرين اعلام بانک مرکزي که مربوط به هفته منتهي به پانزدهم تيرماه است، کالاهاي اساسي که شامل لبنيات، برنج، حبوب، ميوه هاي تازه، سبزي هاي تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شکر، چاي و روغن نباتي مي شوند، نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش قيمت چشمگيري را تجربه کرده اند.
    
    کالاهاي ارزبگير دولتي در صدر گران شده ها
    در گروه لبنيات کره پاستوريزه با بيشترين افزايش قيمت همراه بوده و نسبت به بهاي آن در سال قبل 52.2 درصد گران تر شده است. کره جزء همان کالاهايي بود که طبق اطلاعات فهرست ارزي واردکنندگان، ارز دولتي معادل 65 ميليون يورو را به خود اختصاص داده بود اما با وجود اين ميزان ارز که نسبت به سال قبل 25 ميليون يورو بيشتر بوده، امسال بيش از 50 درصد افزايش قيمت داشته است. برنج وارداتي غيرتايلندي هم با افزايش قيمت 45درصدي همراه بوده و هر خانوار براي يک شانه تخم مرغ امسال بايد 47 درصد بيشتر از پارسال هزينه کند. لوبياچيتي يکي ديگر از کالاهايي که ارز دولتي بالايي دريافت کرده و اکنون در جدول قيمت عرضه کالاهاي اساسي بانک مرکزي جزء خوراکي هاي گران شده است. کالايي که واردات آن مورد استقبال بسياري از شرکت هاي نامربوط قرار گرفت؛ براي مثال دو شرکتي که يک ماه قبل از تعيين نرخ ارز دولتي اساسنامه خود را تغيير دادند و واردات دام و خوراک را اضافه کردند، پس از تغيير اساسنامه خود به ميزان 120 هزار يورو لوبيا چيتي وارد کرده اند يا شرکت رهروان خودرو پيشگامان نگين جنوب هم در کنار خودرو، ارز دولتي براي واردات لوبيا چيتي دريافت کرد. اما گويا تمامي اين ارزها تبديل به لوبياچيتي نشده و قيمت اين کالا در حالي که در سال گذشته تقريبا روند ثابتي در قيمت داشته، در نيمه اول تيرماه افزايش قيمت بيش از 20 درصدي داشته است. ميوه هاي تازه اما در گراني دست بالا را ميان ديگر کالاها دارند و امسال در مجموع 52 درصد نسبت به سال پيش گران تر شده اند و ميوه هايي مانند هندوانه افزايش قيمت 148درصدي را تجربه کرده اند. گيلاس هم امسال به قيمتي دوبرابر سال پيش فروخته مي شود.
    در ميان کالاهاي خوراکي قيمت گوشت مرغ تقريبا ثابت مانده بود که ديروز مديرعامل اتحاديه سراسري تعاوني هاي کشاورزي مرغداران اعلام کرد ستاد تنظيم بازار با متوسط قيمت 9هزارو 250 توماني مرغ موافقت کرده است. اين به معناي افزايش بيش از 30درصدي قيمت مرغ است و هر کيلو گوشت مرغ از هفت هزار تومان به 9هزارو 250 تومان مي رسد. گوشت قرمز هم بيش از 20 درصد افزايش قيمت داشته و سبزي هاي تازه هم 15درصد گران تر از قبل شده اند. نکته جالب توجه اين است که در حالي بانک مرکزي قيمت کالاهاي اساسي را رو به گراني توصيف كمي کرده است که نرخ تورم خوراکي طبق آخرين اعلان (ارديبهشت ماه) 8.4 درصد است. البته گران شدن قيمت کالاهاي مصرفي در بازار همواره خود را با وقفه روي شاخص متوسط بهاي کالاهاي مصرفي خانوارهاي شهري نشان مي دهد اما شيب افزايشي قيمت کالاها تاکنون آثار تورمي چنداني را در نرخ تورم رسمي نشان نداده است.
    ارقام بالا فقط تصويري جزئي از بهاي کالاهايي بود که اقلام حياتي در سبد مصرفي خانوار به شمار مي رود اما همين ريز قيمت ها و روند صعودي آن نشان مي دهد معيشت عموم مردم در ميان اين گراني ها دشوارتر از قبل شده و با همان درآمد قبلي بايد مبالغي بيش از دو برابر قبل صرف هزينه هاي خوراکي کنند. علي خدايي، نماينده کارگران در شوراي عالي کار گفته است: متاسفانه شرايط اقتصادي که در سال 97 به وجود آمد، شرايط بدي را هم براي حقوق بگيران و هم براي توليدکنندگان ايجاد کرد؛ به نحوي که عملا تعديل دستمزد و افزايشي که براي سال 97 در نظر گرفته شد، از بين رفت و شاهد سقوط ارزش دستمزد در مقابل هزينه ها هستيم. او اعلام کرده گروه هاي کارگري در چنين شرايطي يک درخواست مشخص از شوراي عالي کار دارند: «ترميم دستمزد براي نيمه دوم سال».
    خوراکي هاي ارز بگير در صدر گران شده ها / ترميم دستمزد براي جبران گراني ها پيشنهاد شد
    


 روزنامه شرق، شماره 3191 به تاريخ 20/4/97، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 65 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه هوش محاسباتي در مهندسي برق
متن مطالب شماره 3 (پياپي 903)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است