|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/20: در گفت و گو با كيهان، نمايندگان: وزارت خارجه در برابر اقدام خصمانه هلند بايد مقابله به مثل كند
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22126
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21949 20/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


در گفت و گو با كيهان، نمايندگان: وزارت خارجه در برابر اقدام خصمانه هلند بايد مقابله به مثل كندچند تن از نمايندگان مجلس ضمن اعتراض نسبت به انفعال وزارت خارجه در برابر اقدام خصمانه هلند در اخراج 2 ديپلمات کشورمان، خواستار اقدام متقابل شدند.
    
    سرويس سياسي- در روزهايي که يک طيف رسانه اي خاص در کشور مشغول مدح اروپا بود، سازمان اطلاعات و امنيت کشور هلند روز جمعه اعلام کرد که اين کشور دو کارمند سفارت ايران را اخراج کرده است و در مقابل سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان تنها به اين بسنده کرد که اخراج دو ديپلمات ايراني از هلند را غيرسازنده و غيردوستانه عنوان کند!
    اين واکنش ها در حالي رخ داد که يک ماه از وقوع اين ماجرا گذشته و وزارت خارجه ايران سکوت اختيار کرده بود تا اينکه اين ماجرا توسط سازمان امنيت و اطلاعات هلند و به منظور خوش رقصي براي آمريکا و رژيم صهيونيستي اين خبر را اعلام کرد.
    کيهان در شماره ديروز (سه شنبه 19تير) در گزارشي به تفصيل گوشه هايي از آنچه به وقوع پيوسته را منتشر کرد که متاسفانه از عمق بي تدبيري وزارت خارجه کشورمان حکايت مي کرد. عمل وزارت خارجه باعث شد که زبان دولت هلند عليه ايران دراز باشد، هلندي که علي القاعده در موضوع يک تروريست متواري و بيش از 3دهه پناه دادن به او بايد در جايگاه متهم بنشيند و پاسخگو باشد امروز لباس شاکي بر تن کرده است. کدام مسير غلط و تفکر اشتباه لباس متهم را از تن دولت هلند درآورده و در جايگاه شاکي او را نشانده است؟!
    
    در ادامه نظرات نمايندگان ملت را در اين باره بخوانيد: صحنه گرداني هاي ديپلماتيک
    سيدحسين نقوي حسيني، نماينده مردم شريف ورامين در گفت وگو با خبرنگار کيهان نکات قابل تاملي را در باره موضوع صحنه گرداني هاي ديپلماتيک عليه ايران و سابقه اروپا در اين مورد عنوان کرد. او در ابتداي سخنانش گفت: تجربه 40سال بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و رويارويي نظام سلطه در اين سالها با کشور ما به ويژه آمريکايي ها که از تهديد، تحريم و فشار استفاده مي کنند نشان مي دهد که اينها هر وقت که مي خواهند دور جديدي از فشارها و تهديدها را عليه جمهوري اسلامي دنبال بکنند و به تبع آن کشورها را عليه ما منسجم کنند يک بازي ديپلماتيک راه مي اندازند و برخورد با ديپلمات هاي ما را شروع مي کنند.
    اين عضو کميسيون امنيت ملي مجلس تاکيد کرد: در همين راستا يا ديپلمات هاي خودشان را فرامي خوانند يا ديپلمات هاي ما را اخراج مي کنند. خلاصه يک صحنه گرداني ديپلماتيک و يک فضاي تبليغاتي را به راه مي اندازند تا کشورها را به مقابله با ايران ترغيب کنند. اين فضا سازي به منظور تقويت کردن حس درگيري و تنش با جمهوري اسلامي ايران در ديگر کشورها است. البته آنها در اين مسير از هر روش ناجوانمردانه اي هم استفاده مي کنند.
    وي در ادامه يادآور شد: ما قبلا هم اين مشکلات را داشته ايم که همين کشورهاي اروپايي اتهام وارد کرده اند و سفير ما را احضار کردند و يا ديپلمات هاي ما را اخراج کردند، در آن تجربيات گذشته وزارت امور خارجه هم برخورد متقابل انجام داد و حتي سفير و ديپلمات اخراج کرد يا اينکه سفير را فراخوانده و برخورد کرده است. يعني آن عزت اسلامي و ملي را وزرات خارجه حفظ کرد، اما اين موارد اخير نشان مي دهد که وزارت خارجه واقعا بي تدبيري کرده است.
    
    درسي که براي دستگاه ديپلماسي عبرت نمي شود
    نماينده ورامين گفت: يک کسي در هلند به قتل رسيده خب دولت هلند برود و قاتل آن فرد را بيابد چرا بايد انگشت اتهامشان به سمت سفارت ايران باشد؟ حالا آنها براي توجيه افکار عمومي خودشان که يک تروريست را نزديک 3دهه به صورت ناشناس پناه داده اند انگشت اتهام به سمت سفارت ايران گرفتند به چه دليل وزارت خارجه اين را مي پذيرد که 2ديپلمات خود را اخراج کند. اين واقعا برخورد ضعيف و منفعلانه اي نسبت به اين موضوع است.
    وي متذکر شد: مگر ديپلمات ما مرتکب جرمي شده که سفير ايران در هلند اين را پذيرفته است؟ اينها نشان مي دهد که در اين موضوع خيلي منفعلانه و بد برخورد شده و آنها هم از اين برخوردهاي منفعلانه دارند سو استفاده مي کنند.
    نقوي حسيني در پايان تصريح کرد: البته اين هم براي دستگاه ديپلماسي ما درس نمي شود که هر جا ما در برابر اين قدرت هاي سلطه گر و متجاوز محکم ايستاديم و برخورد انقلابي کرديم، آنها عقب نشيني کردند و هرجا که منفعل بوديم رفتار آنها خصمانه تر شده است. اين بايد براي دستگاه ديپلماسي ما درس شود. چرا بايد وزارت خارجه اينقدر منفعلانه و بد با قضيه اخراج ديپلمات هاي ما برخورد کند؟!
    
    سوءاستفاده اروپا از خيال تنش زُدايي مسامحه گران
    عباس گودرزي، نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي نيز در گفت وگو با خبرنگار کيهان به موضوع مهمي در رابطه با تصور اشتباه و روش نادرست برخي اشاره کرد که در برابر فريبکاران و استعمارگران مي خواهند با لبخند کار را پيش ببرند. او در ابتداي سخنانش گفت: وقتي مي گوييم که رفتار دولتمردان و وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران بايد بر پايه آيه شريفه قرآن کريم که مي فرمايد: و لن يَجْعَلَ الله لِلْكَافِرِينَ عَلَي الْمُوْمِنِينَ سَبِيلًا باشد و بر پايه حفظ عزت ملي براي چنين روزهايي است که متهم دست پيش نگيرد.
    گودرزي در ادامه افزود: کشور هلند به خاطر پناه دادن به يک تروريست متهم است؛ تروريستي که با بمب گذاري خود باعث شهادت 80نفر در حزب جمهوري اسلامي شد و بهشتي و يارانش را به شهادت رساند. حالا هم هلند بايد پاسخگو باشد اما طلبکار شده و کار را به جايي رسانده که تقاضاي اخراج دو ديپلمات ايران را مطرح کرده و سفير ايران در هلند پذيرفته است! اين يعني چه؟ کجاي اين اعمال بر پايه قاعده نفي سبيل و عزت ملت ايران است؟
    نماينده بروجرد در مجلس خاطر نشان کرد: وقتي سفير ايران و دستگاه ديپلماسي ما اين را مي پذيرد به آن خيال که تنش ميان کشورها به وجود نيايد از اين نکته غافل است که آنکه اين تروريست را 30سال پناه داده و حالا در کشته شدن او چنين نيرنگي بنا کرده و خواهان اخراج ديپلمات هاي ما شده نيت شومي دارد که با تفکر غلط جلوگيري از تنش جور در نمي آيد چرا که او نقشه ريخته تا اين چنين تنش ايجاد کند.
    گودرزي در پايان تاکيد کرد: اصلا از کجا معلوم که آنها (دستگاه هاي امنيتي غربي ها) خودشان اين قتل را مرتکب نشده باشند چرا که تاريخ مصرف اين افراد (کلاهي عامل انفجار حزب جمهوري اسلامي) سرآمده و امروز کشتن اين خيانتکاران به ميهن، نقشه هاي غرب را پيش مي برد. در چنين حالتي پذيرش اخراج دو ديپلمات بدون عمل متقابل، دقيقا بازي در زمين همان ها است.
    
    وزارت خارجه ۲ ديپلمات هلندي را اخراج کند
    علاءالدين بروجردي، عضو کميسيون امنيت ملي مجلس در گفت وگو با خبرگزاري خانه ملت، در واکنش به اخراج دو ديپلمات ايراني از هلند، گفت: اصل «عمل متقابل» يکي از شناخته شده ترين اصول روابط بين الملل است، بنابراين چنين حقي براي جمهوري اسلامي ايران محفوظ است که دو تن از ديپلمات هاي هلندي را از کشور اخراج کند.
    نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي، تصريح کرد: توصيه مي شود وزارت امورخارجه اقدام مذکور را براي حمايت از ديپلمات هاي جمهوري اسلامي ايران و شئونات آنها انجام دهد.
    وي ادامه داد: هم اکنون جاي تامل کردن نيست از اين رو براساس روابط ديپلماسي، ضرورت دارد اين اقدام انجام شود.
    عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: عموما چنين اقداماتي براساس گزارش هاي واهي سازمان هاي اطلاعاتي آمريکا و رژيم صهيونيستي انجام مي شود.
    در اين راستا سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان اخراج دو ديپلمات ايراني از هلند را غيرسازنده و غيردوستانه عنوان کرد و گفت :حق عمل متقابل براي تهران محفوظ است.
    
    تشکيل جلسه ويژه کميسيون امنيت ملي
    حشمت اللّه فلاحت پيشه رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با خبرگزاري تسنيم با اشاره به اخراج 2 ديپلمات کشورمان از سفارت ايران در هلند از سوي دولت اين کشور اظهار داشت: بررسي اين موضوع در دستورکار کميسيون امنيت ملي مجلس قرار گرفته است.
    وي افزود: ابعاد بيشتر موضوع اخراج اين 2 ديپلمات از سفارت ايران در هلند در نشست ويژه هيئت رئيسه کميسيون امنيت ملي مجلس که به زودي برگزار مي شود، بررسي خواهد شد.
    در گفت و گو با کيهان، نمايندگان: وزارت خارجه در برابر اقدام خصمانه هلند بايد مقابله به مثل کند
    


 روزنامه كيهان، شماره 21949 به تاريخ 20/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 83 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنايع چوب و كاغذ
متن مطالب شماره 128، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است