|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/20: اخبار ادبي و هنري
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22126
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21949 20/4/97 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


اخبار ادبي و هنريمسئولاني که براي 40 سالگي «هيچ» جشن گرفتند!
    برخي از مسئولان فرهنگي براي 40 سال فعاليت مجسمه سازي که به خاطر آثار پوچگرا و ضداخلاقي اش حتي در دوران طاغوت هم با انتقادات بسياري مواجه شده بود، جشن گرفتند!
    نمايشگاهي با عنوان 40 سال فعاليت پرويز تناولي درحالي برگزار شده که جمعي از مسئولان فرهنگي نيز به استقبال اين نمايشگاه رفتند! پرويز تناولي، مجسمه سازي است که آثارش با مضامين پوچگرا و جنسي شناخته مي شود. مهم ترين مجسمه وي با عنوان «هيچ» نيز در اين نمايشگاه به نمايش درآمده است. آثار تناولي به قدري مستهجن بودند که حتي نشريه فردوسي نيز قبل از انقلاب نوشته بود: «خوب شد مردم به نمايشگاه اين مجسمه ساز نيامدند و نديدند که چه آثار ضداخلاقي به نمايش درآمده است.» او همچنين در سال 1348 با ساخت مجسمه اي از ضريحي که درون آن يک آفتابه قرار داشت اوج دين ستيزي خود را نشان داد.
    اما نکته جالب، حضور پررنگ مسئولان به اصطلاح فرهنگي در نمايشگاه 40 سالگي اين مجسمه ساز پوچگرا و ضداخلاق است. طوري که طي روزهاي اخير، چهره هايي چون علي اصغر مونسان معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، احمد مسجد جامعي عضو فراکسيون اصلاح طلب ها در شوراي شهر، عليرضا تابش مديرعامل بنياد سينمايي فارابي و ... به بازديد از اين نمايشگاه پرداختند.
     تناولي با حمايت تبليغاتي و بودجه اعطايي دفتر فرح در رژيم پهلوي خودنمايي کرد و به شهرت رسيد. وي در دوران طاغوت مشاور فرح پهلوي بود و در سال 56 به عضويت شوراي مرکزي جشن هاي ايران و آمريکا درآمد. تناولي همچنين از همکاران جشن هاي مبتذل هنر شيراز نيز بوده است.
    
    
    ناراحتي رسانه هاي اصلاح طلب از «به وقت جام»
    بيان واقعيات کمتر گفته شده درباره کشورهاي حاضر در جام جهاني در مجموعه مستند «به وقت جام» موجب ناراحتي و واکنش منفي رسانه هاي زنجيره اي شد.
    «به وقت جام» عنوان مجموعه مستندي است که توسط گروه «ثريا» توليد شده و معمولا قبل يا بعد از مسابقات فوتبال جام جهاني درباره يکي از کشورهايي که در آن مسابقه حضور دارد پخش مي شود. اين مستند، برخلاف رويه رايج در برنامه «2018» که تنها به تبليغ جذابيت هاي اين کشورها مي پردازد، نگاهي واقع گرايانه به مسائل اقتصادي و فرهنگي و سياسي در اين کشورها دارد. اما گفتن واقعيت ها درباره اين کشورها، چندان خوشايند رسانه هاي اصلاح طلب نيست.
    ازجمله اينکه سايت «کافه سينما» در يک دروغ آشکار، اين مستند را متعلق به عادل فردوسي پور ناميده و نوشته: «در روزهاي گذشته، انتقادهاي فراواني به برنامه 2018 عادل فردوسي پور وارد شده است. از تبديل کردن تلويزيون به کازينوي پيش بيني و شرط بندي و بخت آزمايي فوتبال، تا کيفيت پايين گزارش ها و ميزان بالاي تبليغ ها. پرسش بعدي اما مستندهايي است که با نگاه مشهور به اصولگرايي، درباره ساير کشورها در اين برنامه پخش مي شود. مستندهايي با تصاوير و نريشن هاي آشنا. وقتي آشغال هاي خيابان هاي فرانسه بخش اصلي معرفي اين کشور در برنامه 2018 مي شوند و کامران نجف زاده خبرنگار آشناي صدا و سيما در پاريس، از با پيژامه راه رفتن مردم اين کشور در کوچه ها مي گويد.» درحالي که اين برنامه اصلا ربطي به فردوسي پور و برنامه «2018» ندارد.
    روزنامه شهروند، وابسته به هلال احمر نيز به گروه سازنده اين مجموعه مستند تاخته است و نوشته: روزي که خبرگزاري بسيج تيتر زد ​«ثريا تعطيل شد تا نود ديدبان پيشرفت ايران باشد!» و در آخر نوشت: «واقعيت آن است که رسانه ملي از نجابت بچه هاي حزب الهي در برنامه ثريا حُسن استفاده و آن را محدود مي کند و در مقابلِ پررويي برنامه اي مانند نود که بارها و بارها پا را از گليم خود درازتر کرده سکوت مي کند!» معلوم بود که چه خوابي براي فردوسي پور و برنامه اش ديده اند؛ اين بار اما در يک صف آراييِ جديد: «ثريا» در قالب «به وقت جام» و «نود» در قالب «بيست هجده». و در پايان اين گونه نتيجه گيري کرده است: «آنها «نود» را به عنوان يک برنامه پرمخاطب و تاثيرگذار نشانه گرفته اند و حالا هم روي کار جديد تيم فردوسي پور (بيست هجده) زوم کرده اند. کسي فکرش را نمي کرد همزمان با آغاز بازي هاي جام جهاني برنامه سازان «ثريا» به موازات برنامه سازان «نود» انتقام بگيرند: محسن مقصودي رودرروي فردوسي پور. به نظر شما اين تقابل چقدر عادلانه است؟!»
    
    
    احمدزاده ضمن انتقاد از رسانه ملي در برخورد با مشاهير گفت: دريافت ۲۵ميليوني برخي براي اجرا در تلويزيون
    يک مجري از دريافت 25 ميليون تومان براي هر شب اجرا توسط برخي سلبريتي ها خبر داد.
    کاظم احمدزاده، مجري تلويزيون در بخشي از گفت وگو با تسنيم گفت: ما مجري داريم که بازيگر است و در يک روز 25 ميليون تومان مي گيرد و حالا دو تا يا سه تا ضبط مي کند. اينکه مي گويم معمولي است يعني تازه چهره آن چناني هم نيست اما براي يک مجري معمولي خيلي بخواهند پول بدهند دويست تومان سيصد تومان نهايتاً پانصد تومان است.
    وي با انتقاد از انفعال رسانه ملي در مواجهه با چهره هاي مشهور، تصريح کرد: سازمان صدا و سيما براي تربيت يک مجري ميلياردها تومان هزينه مي کند اما قدرت بازخواست آنان را در سرپيچي از اجراي يک برنامه ندارد.
    احمدزاده با بيان اينکه تصميم براي انتخاب مجري برنامه ها کاملاً سليقه اي است، اظهار کرد: مثلاً يک نفر از من خوشش نمي آيد و فرد ديگر به عکس از من بسيار خوشش مي آيد، اصلاً آن قدر از من خوشش مي آيد که حتي راز بقا هم مي دهد من اجرا کنم در حالي که من مجري برنامه اجتماعي هستم.
    
    
    خاطرات شفاهي حاج حسين يکتا رونمايي مي شود
    کتاب خاطرات شفاهي حاج حسين يکتا روز جمعه ۲۲ تير در مجموعه فرهنگي سرچشمه رونمايي مي شود.
    اين کتاب با عنوان «مربع هاي قرمز» شامل خاطرات حسين يکتا از کودکي تا پايان دوران دفاع مقدس است.
    حاج حسين يکتا از رزمندگان و فرماندهان جنگ است که پس از دوران دفاع مقدس به فعاليت هاي فرهنگي رو آورده است. روايت گري دفاع مقدس از جمله فعاليت هايي است که وي در کارنامه دارد. برنامه «روايت مردم» که به بازگويي مطالبات اقتصادي و معيشتي مردم مي پردازد نيز تازه ترين فعاليت اين فرمانده و جانباز دفاع مقدس است.
    مراسم رونمايي از کتاب خاطرات حسين يکتا، جمعه ۲۲ تير از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در مجموعه سرچشمه واقع در ميدان بهارستان برگزار مي شود.
    
    
    روايتي از گمنام ترين شيعيان جهان در يک مستند
    مستند «نار و انار» که به بررسي وضعيت شيعيان منطقه نارداران جمهوري آذربايجان مي پردازد، در فضاي وب منتشر شد.
    اين مستند به کارگرداني «حيدر بني حمزه» و گويندگي «ناصر طهماسب» در واحد مستند عمار تهيه شده و روايتي از مظلوميت گمنام ترين شيعيان جهان است.
    «نار و انار» روايتگر مظلوميت روحانيت و اسلام خواهان شيعه در کشور جمهوري آذربايجان به ويژه منطقه نارداران است که به خاطر اعتراض به سياست هاي ضد اسلامي دولت اين کشور، سرکوب مي شوند.
    اخبار ادبي و هنري
    


 روزنامه كيهان، شماره 21949 به تاريخ 20/4/97، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش ديني
متن مطالب شماره 37، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است