|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/20: تغيير تركيب كابينه بريتانيا
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4131 20/4/97 > صفحه 5 (جهان) > متن
 
      


بريتانيا 
تغيير تركيب كابينه بريتانيا
جانسون: روياي برگزيت در حال مرگ است

نويسنده: ميثم سليماني


    
    شرايط سياسي در بريتانيا در يك ترس و نگراني مطلق فرو رفته است. نگراني از اينكه چه اتفاقي در آينده رخ خواهد داد فضا را بحراني تر از هر زمان ديگري كرده است. بوريس جانسون كه روز دوشنبه رسما از دولت جدا شد ديگر مي تواند راحت تر از ترزا مي، نخست وزير انتقاد كند. او پس از خروج از كابينه حملات خود را به استراتژي خروج ترزا مي آغاز و عنوان كرد: روياي برگزيت در حال مرگ و خفه شدن است. او در نامه استعفاي خود نخست وزير انگلستان را به انجام يك خروج نصفه نيمه متهم و تاكيد كرد كه او كشور را به سمت مستعمره شدن پيش مي برد. استعفاي بوريس جانسون تنها چند ساعت پس از آن رخ داد كه ديويد ديويس، وزير برگزيت در دولت نيز از كابينه خارج شد. حالا هرچه از زمان استعفا مي گذرد ابعاد جديدتري از آن روشن مي شود. گفته مي شود هنگامي كه بوريس جانسون استعفاي خود را به ترزا مي تقديم كرده، نخست وزير شگفت زده شده است چرا كه روز جمعه اين احساس را داشته كه توانسته حمايت بوريس جانسون را جذب كند اما به نظر مي رسد اين حمايت ظاهري بوده است. ترزا مي اما اتهاماتي كه به او در زمينه مرگ برگزيت نسبت داده مي شود را قبول ندارد و تاكيد دارد كه نتيجه توافق كابينه در كاخ چكرز احترام به نتيجه رفراندوم خروج است و در اين چارچوب بريتانيا مي تواند كنترل مرزها و همچنين قانون پول خود را در اختيار داشته باشد.
    اما تنها چند ساعت پس از آنكه جانسون سمت خود را ترك كرد، ترزا مي ، جرمي هانت وزير بهداشت را به عنوان جانشين جانسون معرفي كرد و از سويي ديگر مت هنكوك به عنوان وزير بهداشت جديد جانشين هانت شد.
    سخنگوي رسمي خانم مي نيز به خبرنگاران گفت كه نخست وزيري با هرگونه تلاش براي تضعيف جايگاه خود مبارزه خواهد كرد. گفتني است ترزا مي در جلسه اي پشت درهاي بسته با نمايندگان محافظه كار مخالف خود جلسه اي را برگزار كرد كه در آن اين نمايندگان موضع جانسون در خصوص برگزيت را با ترزا مي به اشتراك گذاشتند. با اين حال به نظر مي رسد خانم مي توانسته بخشي از اين نمايندگان را براي حمايت از خود قانع كند. اما پس از اين نشست كريس گرين كه وزير برگزيت را در بحث حمل و نقل همراهي مي كرد نيز از سمت خود استعفا داد و عنوان كرد كه ما تحت اين طرح نمي خواهيم از اتحاديه اروپا جدا شويم.
    
    حرف جانسون چيست؟
    بوريس جانسون به شدت نسبت به آينده برگزيت نا اميد است و آن را در حال مرگ مي بيند و معتقد است كه دولت عملا قصدي براي خروج ندارد. جانسون مدعي است كه تصميمات در اين زمينه به تعويق افتاده است به خصوص اينكه هيچ سناريويي براي خروج بدون معامله با اروپا وجود ندارد. كماكان بخش بزرگي از اقتصاد كشور در اتحاديه اروپا قفل شده است و بريتانيا نيز هيچ كنترل جدي روي آن ندارد. اما به نظر مي رسد كه ترزا مي نيز پاسخ صريح به نامه جانسون داده و تاكيد كرد كه به وزراي كابينه اجازه داده است كه در مورد برگزيت بتوانند ديدگاه هاي شخصي خود را بيان كنند. وي در ادامه افزود: اما توافقي كه ما در روز جمعه انجام داديم نقطه اي است كه ديگر نمي توان موضع گذشته را داشت و اگر شما نمي توانيد حمايت لازم را از آن داشته باشيد و از اين توافق براي حفاظت از بريتانيا حمايت كنيد، درست است، بايد كنار برويد.
    
    حمايت از طرح پيشنهادي
    با وجود همه تحولات روز دوشنبه، ترزا مي به مجلس عوام رفت و يك سخنراني پرشور در خصوص طرح خروج خود انجام داد و از آن دفاع كرد. او گفت در اين طرح بنا شده قوانين مشترك با اروپا در تجارت كالا پابرجا باقي بماند اما در بحث خدمات اينگونه نخواهد بود. خانم مي به نمايندگان مجلس اعلام كرد برنامه اي كه توسط كابينه در چكرز به توافق رسيديم بر مبناي يك پيشنهاد در راستاي مسووليت پذيري و قابل اعتماد بودن تنظيم شده است تا بتوانيم در شيوه خود در مذاكرات بازنگري انجام دهيم.
    اما او هشدار داد كه اگر اتحاديه اروپا با طرح او همراه نباشد، يك خطر جدي بريتانيا را در ماه مارس ٢٠١٩ مواجه مي كند كه بدون هيچ توافقي مجبور است اتحاديه را ترك كند. بر اساس پيشنهاد او اروپا و بريتانيا توافقي را به امضا خواهند رساند كه بريتانيا عملا مجبور به هماهنگي با قوانين اتحاديه مي شود و از هرگونه اصطكاك ميان اروپا با مرز انگليس و ايرلند شمالي جلوگيري مي شود.
    اما جرمي كوربين به عنوان رهبر حزب كارگر در مجلس در پاسخ به سخنان ترزا مي عنوان كرد كه جانسون و ديويس يك كشتي در حال غرق شدن را ترك كردند و توهم وحدتي كه در ابتدا در خصوص چكرز مطرح شد نيز را از بين بردند. وي با اشاره به بحران در داخل دولت عنوان كرد: واضح است كه اين دولت نمي تواند براي بريتانيا يك معامله خوب با اروپا را رقم بزند.
    
    واكنش اروپا
    كميسيون اروپا حاضر نشد به طور رسمي در خصوص استعفاها در بريتانيا اظهارنظر كند اما دونالد تاسك، رييس شوراي اروپا ابراز اميدواري كرد كه تغيير در چهره ها منجر به تغيير در سياست ها شود. او در يك توييت نوشت، سياستمداران مي آيند و مي روند، اما مشكلات آنها براي مردم باقي مي ماند. من فقط مي توانم ابراز تاسف كنم كه ايده برگزيت با آنها از بين نمي رود. اما چه كسي مي داند؟
    
    
    وزير خارجه جديد كيست؟
    جرمي هانت از سال ٢٠١٢ تاكنون وزير بهداشت در بريتانيا بوده است و اكنون جايگزين بوريس جانسون در اين سمت شده است. اما در خصوص ديدگاه هاي او در حوزه سياست خارجي و به خصوص بحث خاورميانه بسيار مبهم است. با اين حال او در مواردي از سياست هاي اسراييل در قبال فلسطيني ها انتقاد كرده است. اما نكته اصلي اينجاست او به عنوان فردي نزديك به ترزا مي همواره مخالفت خود را با تحريم ها عليه اسراييل عنوان كرده است. او در بيانيه اي كه در وبسايت خود منتشر كرد، عنوان داشت من به روشني مي گويم كه دولت انگلستان عميقا متعهد به ارتقاي روابط با اسراييل و به شدت مخالف جنبش تحريمي عليه اسراييل است. از سوي ديگر او اخيرا نسبت به تخريب روستاهاي فلسطيني در كرانه باختري ابراز نگراني كرده بود. او در بيانيه اي عنوان كرده بود كه تخريب و اخراج فلسطيني ها از خانه هاي خود موجب درد و رنج غير ضروري براي فلسطيني ها است و تاكيد كرد كه اسراييل بايد به تعهدات خود پايبند باشد. او همچنين مخالف انتقال سفارت امريكا از تل آويو به بيت المقدس بوده است. او در پرونده سوريه مخالف بشار اسد است و عمليات هاي ارتش سوريه در غوطه را وحشيانه توصيف كرد. با اين حال هانت در سال ٢٠٠٧ به سوريه سفر كرده است. هانت در خصوص يمن نيز از كمك هاي بشر دوستانه دولت به اين منطقه حمايت مي كند. با اين حال او تاكنون اشاره اي به فروش سلاح به اعضاي ائتلاف سعودي و تلفات غير نظاميان در اين كشور توسط جنگنده هاي سعودي نكرده است. هانت خواستار نظارت بيشتر بر حزب الله شده و رويكرد مثبتي به اين گروه ندارد.
بريتانيا: تغيير تركيب كابينه بريتانيا / جانسون: روياي برگزيت در حال مرگ است
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4131 به تاريخ 20/4/97، صفحه 5 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از "ميثم سليماني"

  وزن كشي سياسي / گمانه زني ها در خصوص نخست وزير آينده عراق جدي تر مي شود
ميثم سليماني، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  جايگاه متزلزل پرزيدنت / همكاري رييس سابق كمپين ترامپ با دادستان ويژه
ميثم سليماني، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  به دنبال راه حلي با كمترين خسارت انساني براي ادلب / مجتبي اماني، تحليلگر مسائل خاورميانه در گفت و گو با «اعتماد» مطرح كرد
ميثم سليماني، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  چالش هاي پيش روي ايران و روسيه در سوريه / آينده سوريه و سياست قدرت هاي منطقه اي در «ايراس» بررسي شد
ميثم سليماني، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
  تشويق به مذاكره با تهديد / امريكا دفتر نمايندگي سازمان آزاديبخش فلسطين رادر واشنگتن تعطيل مي كند
ميثم سليماني، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه آسانسور، پله برقي و بالابر
متن مطالب شماره 55، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است