|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/20: تهران يا واشنگتن ؟
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4131 20/4/97 > صفحه 6 (ديپلماسي) > متن
 
      


گزارش روز 
تهران يا واشنگتن ؟
شركاي تجاري و مشتري هاي نفت ايران بايد انتخاب كنند

نويسنده: سارا معصومي


    
    مشتري ها و شركاي اقتصادي ايران بر سر دو راهي قرار گرفته اند: با تحريم هاي امريكا عليه ايران همراه شوند يا خود را در معرض تنبيه اقتصادي قرار دهند. دونالد ترامپ، رييس جمهور ايالات متحده با خروج از برجام در ماه مه، دست خود را روي ماشه نگه داشته تا با فرارسيدن ماه آگوست تحريم هاي ثانويه ايران را بازگرداند. جامعه جهاني مي گويد خواهان حفظ برجام با باقي ماندن ايران در اين توافق است اما تهران مي گويد تا روزي در اين توافق باقي خواهد ماند كه از منافع اقتصادي آن منتفع شود. درحالي كه اروپايي ها تلاش مي كنند مانع از خروج ناگهاني و دسته جمعي كمپاني هاي خود از ايران شوند، كشورهاي مجاور ايران نيز در مقام تصميم گيري قرار گرفته اند. تركيه، چين، ژاپن، هند و كره جنوبي تنها چند كشور از مجموعه اي هستند كه پس از اجرايي شدن توافق هسته اي در ژانويه سال ٢٠١٦ به ايران بازگشتند و اكنون با اقدام هاي دونالد ترامپ درحال سبك و سنگين كردن وضعيت جديد در تداوم رابطه تجاري با ايران هستند. درحالي كه تنها چند روز تا ماه آگوست زمان باقي است هر روز خبرگزاري ها درباره خروج يكي از كمپاني هاي بزرگ از ايران يا مشمول جريمه شدن كمپاني ديگري به اتهام همكاري اقتصادي با تهران خبررساني مي كنند. روزنامه حريت چاپ تركيه روز گذشته در نوشتاري كوتاه به دنبال پاسخ اين سوال رفته كه با بازگشت تحريم هاي ثانويه ايران، تركيه چگونه مي خواهد به رابطه تجاري با ايران ادامه دهد؟ نويسنده مطلب در گزارش نوشته است: اقتصاد و سياست خارجي دو اولويتي هستند كه به توجه ويژه نياز دارند. بازگشت تحريم هاي ثانويه امريكا هم اقتصاد و هم سياست خارجي را در تركيه تحت الشعاع قرار داده است. تحريم هايي كه در تاريخ ٤ آگوست بازخواهند گشت بخش هاي اتومبيل و همچنين تجارت با طلا و بقيه فلزات گرانبها را شامل مي شوند. در تاريخ ٤ نوامبر نيز تحريم هاي ديگري كه بخش هاي انرژي و بانك مركزي ايران را شامل مي شود بر اين كشور اعمال خواهد شد. در اين ميان، جنگ تجاري كه ترامپ در سطح بين المللي كليد زده و مي تواند تجارت در اتحاديه اروپا را تحت الشعاع قرار دهد تبعات اقتصادي منفي براي تركيه نيز به همراه خواهد داشت. در شرايطي كه جنگ تجاري ادامه پيدا كند و به ركود جهاني منتهي شود تركيه به دليل اقتصاد شكننده اش آسيب خواهد ديد. در چنين دورنمايي از آينده، سطح تجاري تركيه با كشور همسايه اش ايران كه هم گاز و هم نفت دارد بسيار مهم است. در دو ماه گذشته از زمان خروج امريكا از برجام، مقام هاي سياسي در تركيه به مناسبت هاي متفاوت تحميل تحريم هاي امريكا بر ايران را اشتباه خوانده و تاكيد كرده اند كه واشنگتن حق ندارد قوانين اقتصادي خود را بر ساير كشورها تحميل كند. مولود چاووش اوغلو، وزير خارجه تركيه پيش از تغيير سيستم سياسي در تركيه در چند روز اخير اعلام كرده بود كه آنكارا با تحريم هاي واشنگتن عليه تهران همراه نخواهد شد. با اين وجود تنها چند روز پس از اظهارنظر چاووش اوغلو، در تاريخ ٧ جولاي بريان هوك كه مسووليت سياستگذاري در وزارتخارجه امريكا را برعهده دارد اعلام كرد كه امريكا در تنبيه كشورهايي كه در تحريم ايران همراه نشوند، جدي است و هيچ مورد استثنايي وجود نخواهد داشت. با چنين تهديدي از سوي امريكا، مشخص نيست كه تركيه با وجود تجربه تحريم هال بانك چگونه مي خواهد به تجارت با ايران ادامه دهد.
    
    هال بانك، قرباني تحريم هاي امريكا
    در فاصله سال هاي ٢٠١٢ تا ٢٠١٥ كه ايران تحت تحريم قرار داشت، تركيه هم براي كمپاني ها و هم براي هال بانك تدابيري انديشيده بود تا در سايه آن بتوانند به كار تجاري با ايران ادامه دهند. در حقيقت مي توان گفت كه كمپاني هاي تركي در سايه هال بانك توانستند به حضور تجاري در ايران ادامه دهند. هال بانك نه فقط واسطه اي مالي براي كمپاني هاي ترك بلكه واسطه اي براي كار ساير كمپاني هاي غيرترك با ايران نيز بود. به عنوان نمونه هند در دوره اي براي پرداخت پول نفت ايران به اين كشور از هال بانك استفاده كرد. مشكل زماني براي هال بانك درست شد كه به گفته امريكايي ها اين بانك از محدوده مشخصي كه براي كار با ايران مشخص و به دولت سابق امريكا اعلام كرده بود، خارج شد. ژانويه گذشته بود كه معاون سابق مديركل هال بانك از سوي دادگاهي در امريكا متهم به تلاش براي دور زدن تحريم هاي ايران شد. وي متهم شد كه از سيستم مالي امريكا براي انتقال پول به ايران استفاده كرده است. گفته مي شود كه در سايه اين اتهام براي معاون سابق هال بانك، اين بانك نيز به زودي تحت جريمه هاي وزارت خزانه داري امريكا قرار خواهد گرفت. برخي كارشناسان مي گويند كه جريمه هال بانك به پيش از ٢٤ ژوئن كه تاريخ انتخابات عمومي در تركيه بود، موكول شده است. اين بدان معنا است كه همين روزها وزارت خزانه داري امريكا جريمه اي را كه براي هال بانك در نظر گرفته اعلام خواهد كرد. اينكه رابطه تجاري تركيه با ايران تا چه اندازه آسيب خواهد ديد به ميزان جريمه اي بستگي دارد كه اعلام خواهد شد. اگر ميزان جريمه تعيين شده بالا باشد به احتمال بسيار زياد تاثير مخربي بر اقتصاد تركيه خواهد گذاشت. اكنون سوال اينجاست كه آيا تركيه مي تواند از تحريم هاي امريكا عليه ايران معافيت بگيرد؟ با توجه به اختلاف هايي كه ميان آنكارا و واشنگتن در جريان است مانند مخالفت واشنگتن با خريد موشك هاي بالستيك اس-٤٠٠ روسي توسط آنكارا مشخص نيست كه رجب طيب اردوغان چگونه مي خواهد دونالد ترامپ را تشويق به اعطاي معافيت به كمپاني ها و بانك هاي تركيه اي براي كار با ايران كند.
    
    هند، گرفتار ميان مواضع قبلي و فشارهاي امريكا
    هند نيز يكي ديگر از مشتري هاي نفت ايران و البته شركاي تجاري مهم تهران در دوره پسابرجام است كه بايد تكليف خود را با بازگشت تحريم هاي ثانويه امريكا عليه ايران مشخص كند. قريب به ١٠ روز پيش بود كه نيكي هيلي، نماينده امريكا در سازمان ملل كه اتفاقا هندي الاصل است به هند سفر و تلاش كرد مقام هاي اين كشور را به كاهش فوري خريد نفت از ايران راضي كند. تلاش هاي امريكا براي جلب همراهي هند در تحريم هاي ايران در حالي صورت مي گيرد كه دهلي نو در دو سال و نيم گذشته جدا از افزايش خريد نفت از ايران، در پروژه توسعه بندر چابهار نيز وارد شده و اكنون به نظر مي رسد كه جدا سازي دهلي نو از تهران كار ساده اي براي كاخ سفيدنشين ها نباشد. با اين وجود اسپوتنيك روز گذشته گزارش داد كه در تاريخ ١٦ جولاي (٢٤ تير ماه) هياتي از كارشناس هاي امريكايي با سفر به هند باز هم تلاش خواهند كرد تا دهلي نو را مقابل تجارت با تهران قرار دهند. مقام هاي هندي اعلام كرده اند كه بحث هاي مختلفي با مقام هاي امريكايي مهمان خواهند داشت. پيش بيني مي شود كه اصلي ترين هدف هند از اين رايزني ها دريافت معافيت هاي موردي از امريكا براي تداوم كار تجاري با تهران باشد. پيش از اين وزير نفت و گاز طبيعي هند اعلام كرده بود كه نيازهاي اوليه هند در اين دو حوزه مهم ترين فاكتور مد نظر مقام هاي اين كشور هنگام تصميم گيري براي ادامه يا قطع همكاري با تهران است. به گفته اين مقام هندي همه در دولت تاكيد دارند كه دهلي نو بايد تا پيش از تاريخ ٤ نوامبر تكليف خود را با تحريم هاي امريكا و ادامه تجارت با ايران مشخص كند. وزير نفت و گاز هند در اين باره مي گويد: درباره نحوه برخورد با تحريم هاي امريكا عليه ايران و فرجام قراردادهاي تجاري ما با تهران هيچ اختلاف نظري در داخل دولت وجود ندارد. ما ابتدا درباره منابع موجود براي تامين انرژي مورد نياز مطمئن خواهيم شد و اين بدان معناست كه اولويت با منافع ملي است.
    هند دومين خريدار نفت ايران است و در سال مالي جاري سهم ايران از ميزان نفت وارداتي هند نزديك به ١٠ درصد بوده است. وزير نفت و گاز هند در بخش هايي از سخنانش كه اسپوتنيك آن را منعكس كرده، نوشته است: اولويت ما منافع ملي است. سبد انرژي تركيه چند منبع دارند و ما بايد ببينيم كه چگونه و با كدام يك از اين منابع مي توانيم كار را ادامه دهيم.
    برخي رسانه هاي ايراني از جمله تهران تايمز در چند روز گذشته حملاتي را به دولت هند براي خالي كردن پشت ايران از ترس امريكا وارد كرده و وزير خارجه اين كشور را براي فراموش كردن وعده اش درباره اينكه دهلي نو از تحريم هاي فراسرزميني امريكا حمايت نخواهد كرد مورد انتقاد قرار دادند. وزير خارجه هند يك هفته پس از خروج امريكا از برجام در ماه مه در حالي كه ميزبان محمد جواد ظريف، وزير خارجه بود اعلام كرده بود كه دهلي نو تنها تحريم هايي را به رسميت مي شناسد كه از كانال شوراي امنيت رد شده باشند. دولت هند مي گويد به انتقادهايي كه در فضاي داخلي ايران در جريان است آگاهي دارد و تصميم نهايي براي واردات نفت خام از ايران را پس از رايزني هاي گسترده و نهايي با امريكا خواهد گرفت. دولت نارندرا مودي، نخست وزير هند قصد دارد جدا از تلاش براي دريافت معافيت هاي تحريمي از امريكا، كانال خريد و فروش با روپيه و ريال را ميان ايران و هند برقرار كند.
    
    
    

    
    پاسخ وزير خارجه امريكا به رييس جمهور و سردار سليماني
    مايك پمپئو، وزير خارجه امريكا از سفر به امارات متحده عربي به عنوان بهانه اي براي تاختن بر ايران استفاده كرد. به گزارش فارس، رييس سابق «آژانس اطلاعات مركزي» امريكا (CIA) در خصوص تهديد ضمني اخير ايران درباره تحريم نفتي و انتقال نفت از تنگه هرمز، بعد از بازگشت تحريم هاي امريكا گفت: همه چيز از رفتار بد ايران و شليك موشك از يمن كه كشورهاي خليج [فارس] را هدف مي گيرد، آغاز مي شود. لذا سياست امريكا ممانعت از اينچنين اموري است. در خصوص تهديدات [ايران بايد بگويم] همه دنيا مي داند كه امريكا به حفاظت از خطوط دريانوردي و انتقال نفت به همه جاي دنيا، متعهد است. دهه هاست كه امريكا به اين امر متعهد است و به تعهد خود ادامه مي دهد. پمپئو ادعا كرد كه تلاش هاي امريكا از جمله تحريم هاي اين كشور سلسله تحريم هايي است كه مردم ايران را هدف نگرفته بلكه هدفش متقاعد ساختن رژيم ايران به اين است كه رفتار مُخربش پذيرفتني نيست و هزينه هنگفتي برايش دارد.
گزارش روز: تهران يا واشنگتن ؟ / شركاي تجاري و مشتري هاي نفت ايران بايد انتخاب كنند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4131 به تاريخ 20/4/97، صفحه 6 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار
    آثار ديگري از "سارا معصومي"

  از انتقاد تند صالحي تا آرزوهاي هسته اي ترامپ / شصت و دومين كنفرانس عمومي آژانس بين المللي انرژي اتمي در سايه سرنوشت مبهم برجام آغاز شد
سارا معصومي، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  اپوزيسيوني از ربات ها / چگونه منافقين شبكه اي از حساب هاي جعلي عليه ايران را هدايت مي كنند؟
سارا معصومي، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  جنگ سياسي تمام عيار اروپا با امريكا / تروييكاي اروپايي براي حفظ برجام تعارف با دونالدترامپ را به حاشيه راندند
سارا معصومي، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  ديپلماسي در سايه / ديدارهاي جان كري با محمدجواد ظريف صداي اعتراض دولت امريكا را بلند كرد
سارا معصومي، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  به ائتلاف سازي ترامپ عليه ايران كمك نكنيم / چرايي سياسي لزوم تصويب هرچه سريع تر لوايح گروه ويژه اقدام مالي
سارا معصومي، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تهويه و تبريد
متن مطالب شماره 170، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است