|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/20: يكه تازي « نام ها» در عرصه آثار دفاع مقدس
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6823 20/4/97 > صفحه 14 (پايداري) > متن
 
      


حال و احوال 
يكه تازي « نام ها» در عرصه آثار دفاع مقدس
گفت و گو با سيد ياسرهشترودي

نويسنده: مرجان قندي

سيد ياسر هشترودي از نويسندگان با تجربه و نام آشناي ادبيات حوزه دفاع مقدس متولد 1346 در تهران و در خانواده اي روحاني است. او در زمان جنگ تحميلي، مسئوليت مرکز مطبوعات جنگ سپاه اهواز را برعهده داشت و از سال 1365 درموضوع ادبيات مقاومت فعاليت مي کند. تاکنون آثاري در اين زمينه به چاپ رسانده و بيش از 150 عنوان گزارش در مطبوعات نگاشته است. از مهم ترين کتاب هايي که تاکنون از هشترودي منتشر شده مي توان به «شهر خاکستري» که شامل سه گزارش از مناطق جنگي است، «گزارش اول، حرفه اي و هنرمندانه» که شرح کوتاهي از اولين ساعت بمباران سيانوري حلبچه است، «سلام وطنم» شامل 10 مصاحبه با اسراي آزاد شده ايراني است، «خواب هاي تلخ عمران»، «آخرين گزارش»، «تالاب هاي سياه» که گزارش سفر به باکو و عشق آباد است و «مشت مشت گل سپيد مي چيند از خاک» که 10 گزارش از عراق را شامل مي شود نام برد. با او گفت و گويي انجام داده ايم که در ادامه مي خوانيد.
    
    اين روزها مشغول چه فعاليت هايي هستيد، چرا مدتي است کمتر خبري از شما و آثارتان مي شنويم؟
    درست است حضورم کمرنگ شده اما من همچنان مشغول نوشتن و خواندن کتاب هستم.
    
    چه اثري در دست نوشتن داريد؟
    مشغول نوشتن کار داستاني نيستم، مدتي است به حوزه حکمت و فلسفه علاقه مند شده ام و دراين حوزه بيشتر مطالعه مي کنم و مي نويسم. مجموعه اي دو جلدي به نام هاي «رساله دل» و «رساله عشق» نوشته ام که آماده شده و مثل کتاب هاي ديگر منتظر ناشر هستم. معمولاً در اين مرحله نويسنده ها بايد مدتي را در انتظار بگذرانند.
    
    هنوز هم در حوزه دفاع مقدس علاقه مند هستيد که مطالعه کنيد يا اثري بنويسيد؟
    واقعيت اين است که ترجيح مي دهم از اين حوزه فاصله بگيرم. دليلش هم اين است که چند سالي است مراکز فرهنگي خيلي راحت با غير نويسنده ها قرارداد مي بندند. به دلايلي تصميم گرفتم از اين حوزه فاصله بگيرم و اين فرصت را به کساني بدهم که خيلي با نوشتن مانوس نيستند!
    
    خيلي حيف است که نويسنده هايي مثل شما که آثار ماندگاري در اين حوزه به جا گذاشتند اين طوري بخواهند ميدان را به گفته شما به غير نويسنده ها واگذار کنند؟
    حقيقت اين است که ما دوست نداريم حوزه دفاع مقدس را واگذار کنيم اما وقتي کار به ما پيشنهاد نمي شود، چه کنيم؟!
    
    بجز کارهاي سفارشي شما خودتان سوژه يا ايده اي براي پرداختن نداريد؟
    آنقدر فضاي اين حوزه تغيير کرده که آدم واهمه دارد به آن نزديک شود. نمي دانم چطور برايتان توضيح بدهم؛ مساله اين است که در وجود خيلي از نويسنده ها دافعه ايجاد کردند تا نتوانند به اين حوزه نزديک شوند. دليلش هم اين است که اين حوزه از دست فرهنگيان خارج و به افراد غيرسپرده شده است. فعاليت در اين حوزه مثل فضاي جنگ نيست که به نظامي ها سپرده شود؛ اين کار فرهنگ و ادبيات خاص خودش را دارد و... اين شد که عطايش را به لقايش بخشيده ام.
    
    شما از نويسندگان پيشکسوت دفاع مقدس هستيد و مي توانيم بگوييم جواني تان را در اين راه صرف کرده ايد، وضعيت امروز ادبيات جنگ را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
    من معتقدم يک وجهي از لذت مطالعه و آثاري که مخاطب را جذب مي کند نام نويسنده اي است که روي جلد کتاب مي آيد. شما ناخودآگاه از کسي که يک بار کار خوبي خوانده ايد وقتي دوباره روي کتابي اسم آن را ببينيد جذب مي شويد که اثر تازه اش درباره چيست اما نسبت به اسامي نويسنده هايي که نمي شناسيد کمتر اين شوق را داريد. متاسفانه اين روزها اسامي روي جلد کتاب هاي دفاع مقدس کمتر اسامي نويسنده هاي نام آشناست. در صورتي که يکي از بزرگترين جاذبه هاي حوزه ادبيات نام نويسنده هاست که فقط اسم نيست پشت نام آنها بلکه يک احساس دروني است که مخاطب نسبت به کارهايي که از او خوانده ايجاد شده است و اينکه به نظرم آثار جديد آن جذابيت قبل را ندارند و آن شيفتگي که قبلاً در آثار وجود داشت در مخاطب ايجاد نمي کنند. خيلي ها از اين موضوع که نام نويسنده روي جلد کتاب اهميت دارد غافل هستند و نمي دانند اين موضوع بار سنگيني از جذب مخاطب را به دوش مي کشد.
    
    شما موافق اين نيستيد که نويسنده هاي جوان با تحقيق و پژوهش بروند دنبال اينکه آثاري را در اين حوزه تاليف کنند؟
    معمولاً اين طور بايد باشد که بخش عمده اي از کار را به دست کساني که حرفه اي هستند بسپارند و در کنار آنها به جوان ها هم ميدان بدهند تا آنها هم کار و خودشان را مطرح کنند. اما مشکل الان اين است که اين موضوع برعکس شده يعني کليت فضا را جوان ها گرفته اند چون آنها به قراردادهايي با مبلغ پايين راضي هستند و نويسنده هايي که در اين حوزه فعال بوده اند کاملاً رانده شده اند که اين راه درستي نيست.
    
    با اين شرايط، فکر مي کنيد ادبيات جنگ تا چه حد در ارتباط با نسل جوان موفق بوده است؟
    در ادبيات نمي توانيد زمان تعيين کنيد. من هنوز که هنوز است اگر کتاب «بيگانه» يا «طاعون» آلبر کامو را به دستم برسانند بازهم با اشتياق آنها را مي خوانم. زمان گذاشتن براي اينکه بدانيم يک کار اثر خودش را گذاشته يا نه درست نيست. اگر اثري امروز مخاطب خاص خودش را پيدا نکند، قطعاً در طول زمان آنجايي که ارزشش را دارد پيدا مي کند و مي رود سرجاي خودش مي نشيند. الان در مورد اثرگذاري ادبيات جنگ نمي شود صحبت کرد غير اينکه تا همين الان تاثير خيلي خوبي داشته و مخاطبان را خيلي خوب جذب کرده است. ولي اين همه آن چيزي نيست که قرار است اتفاق بيفتد، آينده بهتر مي تواند در مورد آثار مهم و با ارزش قضاوت کند.
    
    کمي هم درباره آثار شما صحبت کنيم، چه قشري بيشتر از کتاب هايتان استقبال مي کنند؟
    اين سوال را مايل نيستم پاسخ بدهم.
    
    کتابي خوانده ايد که ذهنيت تان را متحول کرده باشد؟
    کتاب «حماسه هويزه» نصرت الله محمودزاده.
    
    چه چيز اين کتاب روي شما تاثير گذاشت؟
    مهم ترين ويژگي که معمولاً در کتاب هاي دفاع مقدس وجود دارد استقامتي است که ما فکر مي کنيم در حد يک استقامت انساني نيست يعني قدرتي که از يک آدم يک ابر انسان مي سازد. اين ابر انسان براي امريکايي ها يک معنا دارد براي ما ايراني ها معناي ديگري دارد چون فرهنگ هايمان متفاوت است. آنها مي روند شخصيت هايي مثل «سوپرمن» و «مرد عنکبوتي» را مي سازند و اما ما به دنبال ما به ازاي خارجي آن هستيم که با عقل خودمان هم سازگاري داشته باشد. اينکه ابر انسان هاي داستان ما استقامت و کارآيي شان درحدي است که دور از ذهن و دور از دسترس نيست. نويسنده بايد اين حس را به مخاطب بدهد که مي تواند به شخصيت قهرمان داستان تبديل شود. اين نکته يکي از مهم ترين اتفاقاتي است که در مخاطب بايد بيفتد او شخصيت داستان را طوري ببيند که با خودش بگويد شدني است و من هم مي توانم به اين درجه برسم.
    حال و احوال: يکه تازي « نام ها» در عرصه آثار دفاع مقدس / گفت و گو با سيد ياسرهشترودي
    


 روزنامه ايران، شماره 6823 به تاريخ 20/4/97، صفحه 14 (پايداري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "مرجان قندي"

  واقع گرايي ، شرط بالندگي ادبيات دفاع مقدس / گفت و گو با گلستان جعفريان، نويسنده كتاب هاي حوزه دفاع مقدس
مرجان قندي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  رونمايي از چهره واقعي جنگ / نگاهي به «تنگه ابوقريب» آخرين ساخته سينمايي بهرام توكلي در ژانر دفاع مقدس
مرجان قندي، ايران 3/6/97
مشاهده متن    
  جلال خوش چهره در گفت و گو با «ايران»: خبرنگاران جنگ، رزمنده هاي بي دفاع
مرجان قندي، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
  قبل از اسارت ، شهيد شده بودم! / خاطرات شنيدني از ايام اسارت در گفت و گو با آزاده جانباز محسن فلاح
مرجان قندي، ايران 8/5/97
مشاهده متن    
  محمود جوانبخت در گفت و گو با «ايران»: جاي تحقيق و پژوهش در ادبيات دفاع مقدس خالي است
مرجان قندي، ايران 3/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روانشناسي و روانپزشكي شناخت
متن مطالب شماره 6 (پياپي 506)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است